Mám nárok na materskú za dni, počas ktorých budem mať zárobkovú činnosť?

Zodpovedané
15. nov 2022

Dobrý deň,

všade čítam, že je možné pracovať popri MD v prípade, ak uzatvorím novú zmluvu s novým zamestnávateľom. Teda nie s tým, z ktorého mi vyplýva materská.

Moja nová práca nemá konkurenčný charakter k pôvodnému zamestnaniu. Podpísala som dohodu o vykonaní práce. Na pobočke sociálnej poisťovne mi oznámili, že za dni, počas ktorých budem mať zárobkovú činnosť, mi neprináleží materská dávka.

Je tento postup správny?

Prečo o tom nie je žiadna informácia na stránkach sociálnej poisťovne?

Ďakujem

Dobrý deň,

na stránke sociálnej poisťovne sa uvádzajú nasledovné podmienky:

  • ste osobou poskytujúcou dieťaťu starostlivosť,
  • nemáte príjem za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ vyplatený za obdobie poskytovania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený a či ide o príjem za vykonanú prácu),
  • a iné podmienky.

Tým, že máte uzatvorenú dohodu u iného zamestnávateľa na inú pracovnú pozíciu a materskú máte z úplne inej pracovnej zmluvy toto je možné.

Sociálna poisťovňa sa zameriava aj na obsah novej uzatvorenej dohody a či to nebolo účelové. Hlavne pri otcoch na materskej. Máte oficiálne stanovisko? To by bolo zaujímavé vidieť. Alebo to iba pani úradníčka povedala?

S prianím pekného dňa,
Lenka