Ako správne vyplniť dodatočné daňové priznanie?

Zodpovedané
5. máj 2024

Dobrý deň,

v RZ mi nebol uplatnený DB v plnej výške kvôli nedostatočnej výške príjmu. Ja som poberala DB v mesiacoch 1-3, manžel 4-12, ale jemu bol vyplatený plný DB za tie jeho mesiace. Spojila som si teda príjem a podala som opravné DPA, kde som ale uviedla nárok na deti ako keby za mesiace 1-12 vyšiel mi správny preplatok. DÚ má však vyzval urobiť si dodatočne DP, kde uvediem len mesiace za ktoré som mala reálny nárok čiže 1-3.

Ktoré riadky mám vypĺňať v tom dodatočnom DP?

Určite vyplníme deti a nárok len 1-3, potom manžela tam napíšem jeho základ dane z jeho RZ a uvediem mesiace 1-12?

Následne musím vyplniť všetky riadky nanovo?

Celý môj príjem, odvody SP,ŽP, NČZD, suma vyplateného DB, suma preddavku na daň?

Teda všetko ako v tom správnom DP, ktoré som podávala?

Neviem si s tým poradiť lebo mi v časti rozdiely nevychádza DB na vyplatenie. Pritom by mi mali do plného DB vrátiť cca 314 EUR.

Alebo mám vyplniť len riadky, ktoré sú nesprávne vyplnené?

Ďakujem

Dobrý deň,

dodatočné daňové priznanie sa vyplní ako pôvodné daňové priznanie = uvedú sa všetky údaje, ktoré obsahovalo aj pôvodné daňové priznanie.

Len opravíte to, čo bolo chybne vyplnené. Uvediete mesiace, za ktoré ste mali nárok na DB - 1-3. Vyplníte, že sa jedná o dodatočné DP a dátum zistenia skutočnosti na podanie dodatočného daňového priznania. Vypĺňa sa aj VII. ODDIEL - ROZDIELY Z DODATOČNÉHO DAŇOVÉHO PRIZNANIA - pri DP typu A, pri type B je to oddiel X.

S prianím pekného dňa,
Lenka