Ako nestratiť nárok na materskú popri práci?

Zodpovedané
10. dec 2022

Dobrý deň,

som zamestnaná na trvalý pracovný pomer, z ktorého som na rodičovskej dovolenke a idem na materskú s druhým dieťaťom. Teraz popri rodičovskej pracujem aj na niekoľko dohôd a budem si žiadať materskú z trvalého pomeru a aj zo všetkých dohôd, nakoľko spĺňam všetky podmienky. Prácu na dohody počas materskej preruším.

Jediný problém je, že potrebujem pracovať popri materskej u toho istého zamestnávateľa, nakoľko ide o prácu, pri ktorej ma nemá kto nahradiť. Potrebovala by som teda poradiť ako to vymyslieť, aby som nestratila nárok na materskú.

V sociálnej poisťovni mi pani povedala, že aj keď dám nový pomer, ale nebude to radikálny pokles príjmu, napr. na 100 eur mesačne. Bude to čo i len na štyri hodiny denne, aj keď len práca z domu, tak mi materskú vezmú. Pred rokom som bez problémov pracovala popri materskej a nikto to neriešil, ale vraj sa to zmenilo a teraz sa to dokladuje každý mesiac a skúmajú počas celej materskej príjmy aj dochádzku.

Ako mám túto situáciu riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by to bol nový pracovný pomer, keď na aj nižší úväzok a iné pracovné zameranie, sociálna poisťovňa zvykne dať podnet na Inšpektorát práce. Ten preverí, či nová zmluva spĺňa všetko čo má.

Skôr by som uvažovala miesto pracovného pomeru prípadnú Dohodu o vykonaní práce, alebo Dohodu o pracovnej činnosti. Z tejto dohody si materskú žiadať nebudete. Ak by ste chceli viacej informácii, napíšte mi na nižšie uvedený mail.

S prianím pekného dňa,
Lenka