Budem mať nárok na materské z ochrannej lehoty, keď mi skončil pracovný pomer?

Zodpovedané
4. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ohľadom obdobia nároku na materskú. Vznikol mi nárok z ochrannej lehoty, keďže som už bola tehotná, keď mi skončilo nemocenské poistenie. Na internete sem čítala, že mi nesmie skončiť nárok ešte 6 týždňov po pôrode.

2.11. mi skončil pracovný pomer. Od 3.11. som na pracovnom úrade a zrejme mi odvtedy teda plynie tých 8 mesiacov ochrannej lehoty (teda do 3.7.?). Nárok na materskú mám od 10.4.2024 a termín pôrodu 22.5.2024.

Keď porodím presne na termín alebo po termíne, tak mi zanikne nárok na materské a tú už vyplatenú za apríl budem musieť vrátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, pokiaľ Vám už schválili materskú z ochrannej lehoty (otehotneli ste v čase aktívneho nemocenského poistenia alebo do pol roka od jeho ukončenia a splnili ste aj 270 dní nemocenského poistenia), tak ochranná lehota v čase pôrodu sa už nerieši.

S prianím pekného dňa,
Lenka