Je zamestnávateľ povinný prijať ma do práce po ukončení rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
4. máj 2023

Dobrý deň,

pracujem v banke na pobočke. Zamestnávateľovi som emailom v januári oznámila, že sa vrátim z rodičovskej dovolenky do práce v máji. On však prijímali nových kolegov od januára, aj od marca. Informáciu dostali, moja nadriadená ma niekoľkokrát upozornila, že nemajú voľné miesto na pobočke z ktorej som odchádzala na materskú dovolenku.

Je zamestnávateľ povinný prijať ma opäť do zamestnania?

Na pobočkách je viac nových ľudí, ktorí nastúpili až vtedy, keď som bola na materskej. Niektorí majú ešte zmluvy na dobu určitú, niektorí už na neurčitú. Stav na pobočkách je podľa zamestnávateľa plný.

Môže ma zamestnávateľ prepustiť z nadbytočnosti, resp. z organizačných zmien, hoci som pracovala u neho 10 rokov?

Má povinnosť ponúknuť mi inú vhodnú pozíciu, napríklad aj mimo okres?

Pokiaľ pozíciu odmietnem, môže so mnou ukončiť pracovný pomer výpoveďou?

Pokiaľ bude zamestnávateľ na mňa tlačiť a žiadať, aby som podpísala dohodu o ukončení pracovného pomeru, môžem si určiť ja akú výšku odstupného budem žiadať?

Ako postupovať v prípade, že nebudem s dohodou súhlasiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že po skončení rodičovskej dovolenky je zamestnávateľ povinný zaradiť Vás na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť Vás na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť Vás za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase odchodu na rodičovskú a zároveň máte právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by ste mali právo, ak by ste na rodičovskú nenastúpili.

Zamestnávateľ má povinnosť ponúknuť Vám inú vhodnú pozíciu (napr. aj mimo okresu), ak pre Vás nemá vhodnú pozíciu na pôvodnom pracovisku.

Vaša situácia je značne neštandardná. Keďže zamestnávateľ počas Vašej rodičovskej poprijímal nových zamestnancov a teraz pre Vás nemá miesto.

Mala by som odôvodnené podozrenie, že to bolo úmyselné, aby s Vami mohol skončiť pracovný pomer. Preto by sm Vám odporúčala zvážiť, či v tejto veci nepodáte podnet na inšpektorát práce.

Ak by ste so zamestnávateľom uzatvárali dohodu o skončení pracovného pomeru, určite trvajte na tom, aby bol v nej výslovne uvedený dôvod skončenia (nadbytočnosť). Ak ukončíte pracovný pomer dohodou z dôvodu nadbytočnosti budete mať nárok na odstupné vo výške štvornásobku Vášho priemerného mesačného zárobku.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk