Pomôže ukončenie dojčenia na akné?

Zodpovedané
16. jún 2022

Dobrý deň,

dcérku kojím už 2r aj 3 mesiace. Akné sa mi začalo po cca roku a pol dojčenia a stále sa to len zhoršuje. Môj gyn, mi nechce spraviť hormonálny profil, vraj je to úplne zbytočné, lebo kojím. Strava, kozmetika, vitamíny, štítna žľaza, porobené testy na alergie sú, takže určite je problém s hormonálnym profilom.

Viete mi prosím poradiť, či sa mi oplatí ukončiť dojčenie, alebo čo mám robiť? Lebo som už zúfalá.

Ďakujem pekne.

Dobrý deň,

stále majú častejšie dospelé ženy problém s akné.

Váš gynekológ má pravdu, odber hormonálneho profilu v tomto období veľký zmysel nemá. Čo sa ale týka liečby, pokiaľ kojíte, veľa možností nie je. Samotné kojenie podľa môjho názoru nevyvolalo tvorbu akné.

Základom liečby je správne ošetrovanie pleti (viem, že je to ťažké, ale pokiaľ sa dá vyrázky nevytláčať, ak je to nutné, tak len po dôkladnom vyčistení pleti s čistými rukami a vhodnou dezinfekciou večer), aj formou profesionálneho ošetrenia kozmetičkou pravidelne každé 3-4 týždne, výber vhodnej kozmetiky (chvíľu môže trvať kým si nájdete tú, ktorá vám sadne).

No a možnosťou je liečba od dermatológa retinoidmi - na predpis, ak už bola samozrejme ostatná vyčerpaná alebo hormonálna antikoncepcia. Obe však v prípade kojenia nie je možné nasadiť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník