Akné v dospelosti. Riešenie zvnútra, nie iba lokálne

plysaky
19. sep 2016

Mam 30 rokov, zena, bezdetna, akne od nepamati.. Komedomy mam po celej tvari, vo vystrihu. Zapalene vyrazky mam najma v dolnej polovici tvare. Preto sa chcem spytat - ako riesit tento problem ZVNUTRA? Co moze byt PRICINOU? Prosim nepiste nazvy ziadnej kozmetiky z drogerie ci lekarne, domace recepty, homeopatika, HAK, navstevu koznej ci kozmeticky - tym vsetkym som si uz presla. Potrebujem zistit pricinu, preco v mojom veku mam este stale nepeknu plet. Zatial mam za sebou vysetrenie stitnej zlazy (ok), hormonalny profil (iba mierne zvyseny prolaktin - ze vraj nic vazne?), zubar (ok), gynekolog (ok) a chystam sa na imuno-alergo. Prosim napiste co bolo PRICINOU /DOVODOM akne u Vas. dakujem

sissy27
19. sep 2016

@plysaky môže to byť strava ako taká alebo reakcia na nejakú konkrétnu potravinu... nie vyslovene alergia, len reakcia... často to býva na bielu múku a výrobky z nej, resp. pšenicu... skús obmedziť a uvidíš...

julka188
19. sep 2016

travenie mas ok? mozno tam sa skryva pricina, syn mal ekzem, viem, je to nieco ine, ale tiez problem s kozou - mam overene ze sa koza zhorsovala, ked nepracoval creva ako mali, pripadne tam mal nejake parazity... a este, hoci nechces nic "zvonku", sesternici sa zlepsovala plet po kupani sa vo vode v Podhajskej

zuzlaka
19. sep 2016

@plysaky príčinou akné môže byť najčastejšie strava. Že by nejaká surovina nevyhovuje ktorú ješ. Skús si to odsledovať. Skús nejesť určité obdobie biele pečivo a hlavne zo sladkého sa robí akné

littleslovak
19. sep 2016

@plysaky je to urcite stravou. ano moze to byt lepok ale o dost pravdepodobnejsie je asi mlieko - bud laktoza alebo mlieko ako take.
ak to myslis vazne a si ochotna to vyskusat tak vyluc vsetko mliecne, vsetko co obsahuje hoci aj len susene mlieko. cize ziadne mlieko, jogurty, syry, maslo, dokonca ani BB puding ☹ minule som zistila ze je v nom susene mlieko. do dvoch tyzdnov by si mala vidiet vysledok. cize ani ziadna, smotana, slahacka a nic kysnute - kvasok je vzdy spraveny s mliekom.
nahrady: rastlinne mlieka a vyrobky, cize napr mandlove mlieko alebo sojovy jogurt. syr nenahradis ale da sa bez neho aj bez masla zit. hlavne nenahradzaj maslo inymi vecami ako je rama, flora a spol to su este vacsie svinstva.
da sa to, ja mam mlieko vylucene zo stravy uz dlhsie. ak to nie je mlieko skus vyskusat lepok. alebo si daj spravit poriadne testy na alergie ale nie len na tie bezne.

k rieseniu problemu vies prispiet aj z vonka. podporit to co budes menit z vnutra. ak mas zaujem napis spravu.

zelam vela zdaru a skore vyliecenie tvojho stavu.

mimi8814
19. sep 2016

ja som mala take to hormonalne akne, pomohla antikoncepcia, potom porod... skus ist este ku gastroenterologovi, nech ti vysetri traviaci trakt, drzim palce, viem co to je za ostatu😢

natalym
19. sep 2016

@plysaky Kamarátka si dala vybrať mandle a má odvtedy pokoj. Neviem ako na to prišla, ale mala trápenie, až hnisavé ložiská na tvári.

dorottka
20. sep 2016

Ja som nemala pokoj kym som nepodstupila liecbu Accutanom... Odvtedy tvar a chrbat ako detsky zadocek. Neviem ci by som to odporucala aj inym, na nete najdes kopec hororovych storiek, ja som mala kazdopadne stastie, z vedlajsich ucinkov som mala len suche pery, co sa lahko zvladalo balzamom, inak som ani nepocitila, ze by malo byt daco inak. Predtym som vyskusala vsetko, stalo ma to nemalo penazi. Odvtedy pouzivam len vodu na odlicovanie a sem tam pletovy krem, makeup minimalne, setrim tym dost :D

llaurita
20. sep 2016

@plysaky Ahoj, ja som velmi podobny pripad a tiez mam 30 rokov 🙂 Zatial som este nedosla na to cim to je... Mne v puberte pomohla HAK, ale to ti teda vobec neodporucam, ked som vysadila, vratilo sa to. Nepomohlo ani tehotenstvo resp. iba na kratky cas a po porode sa to vratilo. Na koznom mi zistili intoleranciu na mliecnu bielkovinu, mala som vsak okrem akne aj iny kozny problem, ten mi po vysadeni mlieka v podstate zmizol, ale akne nie. Mozno len zlepsenie v podobe podkoznych vyrazok, tie sa tvoria menej, ale stale mam taku krupicu po tvari, predovsetkym celo ale aj ine casti tvare. Lepok som skusala vysadit na 21 dni, ale nejak sa mi to neprejavilo na tvari takze som to vzdala. Okrem ineho mi kozna zistila aj alergiu na kovy - napr. na chrom atd. Ked mi vsak vymenovala comu vsetkemu sa mam vyhybat, tak to ani nebolo realne, cize to moc nedodrziavam. Asi som ti velmi neporadila, ale mlieko by som na tvojom mieste skusila vysadit, casto som citala na nete ze mlieko moze za akne....

katrin21
20. sep 2016

@plysaky roacutane.. cim skor, tym lepsie.. viem o viacerych vylieceny brutalnych jazvovych akne aj po 30tke, do pol roka bol pokoj a uz sa nevratili....

vlockasnehu
20. sep 2016

Ahoj, v puberte som nemala idealnu plet, aj po nej vzdy nejaka ta vyrazka, ale po hormonalnej liecbe endometriozy, sa mi stav strasne zhorsil, mala som bolestive uzly, skusala som lokalne antibiotika, celkovo antibiotika, pravidelne osetrovanie u sikovnej kozmeticky, efekt len maly a kratkodoby (najviac z toho asi pomohlo zlupovanie ovocnymi kyselinami). Co mi vsak naozaj pomohlo bol pripravok na posilnenie imunity proti bakterii, ktora sposobuje akne Propionebacterium acne, proti Staph aureus, ktory robi na kozi hnisave zapaly, a proti Staph epidermidis. Po dvoch kurach sa mi stav vyrazne zlepsil, aj moja kozmeticka sa pytala, ze co som brala. Viem, ze to znie, ako reklama, ale mne to naozaj vyrazne pomohlo. Je to cesky pripravok, ktory bol vyvinuty s jednou z ceskych lekarskych fakult a funguje podobne ako napriklad Bronchovaxom (ale ten je na respiracne infekcie). Vtedy - je to uz 5 rokov - efekt dlhodoby (aj ked je pravda, ze za tych 5 rokov som bola aj tehotna, co stav pleti tiezz zlepsuje, ale medzi tehotenstvami, plet bez problemov) som si ho objednavala z Ciech, neviem, ci je uz dostupny aj na Slovensku. Vola sa Acnevac. Prikladam Ti stranku vyrobcu. http://www.bioveta.cz/pripravky/humanni-priprav...

zuzi252
20. sep 2016

Ja som mala akne. V juli som zacala brat isotretinoin. Uz teraz mam peknu plet este mam mensie nedokonalosti ale s tym co bolo predtym sa to neda ani porovnat. A moj problem s akne je v tom ze to mam dedicne. Takze urcie tieto lieky odporucam. Ak budes mat nejake otazky tak mi kludne napis

kindervajicko
20. sep 2016

Ahoj, skus mliecne vyrobky vysadit, uplne, vsetko. Ja mam intoleranciu na bielkoviny kravskeho mlieka, ja sama som nato prisla, ked som prvy raz vynechala mlieko, pritom testy z alergologie som mala ok. Ak by to nebolo mliecnymi vyrobkami, tak skus vysadit bielu muku, maso, sladkosti, kazdy mesiac nieco ine a zistis. Vela stastia 🙂

kaja_73
20. sep 2016

@plysaky Ahoj, tiež som si také niečo zažila. Vyšetrenia u rôznych odborných lekárov nezistili nič, až nakoniec mi kožný lekár navrhol liečbu Roacutanom, to už som mala pár rokov po 30-tke. Liečba mala striktné pravidlá: v žiadnom prípade neotehotnieť počas liečby a liek sa bral v zimných mesiacoch, kedy je najmenej slnečných lúčov. Nežadúce účinky liečby u mňa boli minimálne (ak si spomínam, tuším len viac vysušená pokožka). Ale ZABRALO a už asi 10 rokov sa problémy takého rozsahu nezopakovali 🙂

plysaky
autor
20. sep 2016

@dorottka katrin21 zuzi252 dakujem, kocky, ale ja som sa pytala skor na pricinu. Roaccutane ci Isotretinoin neprichadza do uvahy - otehotneniu sa nebranim.. ;)

dorottka
20. sep 2016

@plysaky pomylilo ma, ze si sa pytala na riesenie zvnutra, accutane/roaccutane/isotretinoin tiez riesi problem zvnutra, preto som ho spomenula 😀 Inak mne dermatologicka povedala, ze je to tym, ze mi proste zlazy produkuju viac mazu tak ako sa niekto viac poti alebo ma rychlejsi metabolizmus... Proste je to cast genetickej vybavy :D a mala pravdu pretoze tym, ze sa ta produkcia mazu utlmila, vyriesil sa aj moj problem. Ak by to bolo hormonalne, imunitne a pod., uz by som mala davno relaps, kedze tento aspekt isotretinoin neriesi 🙂 neviem inak poradit, mne nic ine nepomohlo a snazila som sa dobrych 15 rokov :(

plysaky
autor
20. sep 2016

@dorottka zrejme som nespravne polozila otazku. U mna to genetika nebude, rodicia to nemali.. Uz sa citim ako nejaky detektiv a zacina sa to odrazat na mojej psychike :( 30 rokov a pubertiacke problemy :(

margareta84
22. sep 2016

@plysaky ahoj. Ak mas zapalene vyrazky okolo brady az k lalokom usi, tak to mas od hruneho creva. Ak v okoli krku je to pecen. Treba spravit detox a precistit aj crevo aj pecen. Ak mas zanesene hrube crevo v tele sa vytvori zapal, ktory putuje po tele a prejavy sa v najslabsej casti. Nemas nahodou aj problemy s imunitou, zenskymi problemami ci travenim? Ak ano tak tam je pes zakopany. Ak chces mozem ti viac poradit cez mail.

margareta84
22. sep 2016

@plysaky a este. Po detoxe prirodnymi cestami mozes kludne otehotniet

barcelona94901
22. sep 2016

Obehni si gastro ,čreva,helikobaktera,zaludok,pecen,ladviny,,,
Ak máš všetko ostatné v poriadku a na gastre ti nič nezistia ,tak stravou určite začni no o tej nič nepises .
Voda,šťavy bylinky ,ako sa stravujes,ake oleje pouzivas ,,,

plysaky
autor
22. sep 2016

Dakujem, baby. Na gastre som este nikdy nebola (nebol dovod), ale ked mi nic nezistia, urcite skocim aj tam. Tiez si chcem zlepsit stravu, lebo to som este neskusila.. A za pokus to stoji, lebo vsetci co ma poznaju vedia, ze som cokoholicka 🙂 Pokusim sa obmedzit sladke a potom tak, ako ste poradili - skusim na mesiac vylucit mliecne vyrobky, potom muku atd. Drzte palce nech sa z toho konecne dostanem!

katrin21
22. sep 2016

@plysaky cokolada brutalne zhorsuje akne..

plysaky
autor
22. sep 2016

@katrin21 vela som o tom citala, niektore vyskumy tvrdia ze zhorsuje, ine ze to nema vplyv.. Podla mna sladkosti urcite traveniu neprospievaju, tam je hrube crevo.. Takisto kakao obsahuje histamin, vela ludi s tym ma problem.. Mozno je to z toho, fakt neviem. Zatial som presla z mliecnej na horku a postupne by som chcela vylucit aj tu, ale ked to je take tazke v tej mojej hlave! Plne som pochopila, ake stavy zazivaju abstinujuci zavislaci..

plysaky
autor
22. sep 2016

@margareta84 s imunitou este neviem (som objednana na alergo-imuno), zenske - vsetko ok, iba mam brutalne silny menzes (bez bolesti, iba hektolitre krvi :D ) Travenie - nebola som na gastre, ale rtg brucha ukazkovy, len som stale nafuknuta a Dr. podla rtg povedala, ze tam vidi iba plyny :D Zapalene vyrazky mam najma v oblasti sanky - línia medzi licami a krkom. Vies poradit?

nuska
22. sep 2016

Odporúčam odkyslenie organizmu, pomôže aj na tu plynatosť, ale nejesť veľa zeleniny. Mám s tým svoje skúsenosti. Pred svadbou asi pol roka som to chytila. Na gastre nič nezistili. Pomohlo aloe vera, ktoré je dobre na črevá, zároveň tým aj na imunitu. Na odkyslenie mám špeciálny produkt. To aloe mám teraz v super akcii, ale len posledné balenie, prípadne sa ešte spýtam známej, či ešte nemá. Tak ak chceš pošlem ti alebo prinesiem podľa toho kde bývaš.

rica1
22. sep 2016

@dorottka
@plysaky mam 33 akne od 18tich vsetky vysetrenia kompletne ok genetika tiez nie aaaaa jedine roacutanne pomohol zmenil mi zivot a riesila som to cele tie roky vsetkym moznym a nic nepomahalo kozna sa vyjadrila ze proste je to tak a na pricinu sa nepride

margareta84
22. sep 2016

@plysaky cize urcite hrube crevo....treba detox hrubeho creva....upravi sa ti aj menstruacia aj problemy s naduvanim...vela aloe vera, cesnak, probiotika, pit alchemilku kazdy den..

infp
22. sep 2016

casto je to strava, najma hrube crevo alebo zaludok, u niekoho to moze byt aj helikobakter.
avsak u niektorych zien je to hormonalne, tak ako aj u mna, len nedavno mi zistili polycysticke vajecniky (hoci pre problemy s cyklom atd som behala po gynekologoch od 15tich..) a strava pomaha ale menej
teraz v tehotenstve sa mi to najprv velmi zhorsilo a po prvom trimestri vyrazne zlepsilo, hormony to ovyplyvnuju najviac. a hormonalna antikoncepcia ani ine hormony casto nepomahaju. nuz a na hormony na vplyv takmer cokolvek, u zien najma psychika, emocie..
ja zdravotne problemy riesim tradicnou cinskou medicinou co mi pomaha najviac ale ked problem dlho trva tazko sa to riesi..
tiez odporucam stranku thelovevitamin com, vyborne rozobera rozne priciny akne a ich liecbu zlepsenim celkoveho zdravotneho stavu

rica1
23. sep 2016

@infp inak ja som mala cyklus ukážkový 28dni presne ako hodinky, helikobaktera som nemala, metabolizmus perfektný, bola som na všemožných vyšetreniach a nič mi nepomáhalo,
@margareta84 alchemilku som začala piť a tá mi rozhádzala cyklus keď som prestala vrátil sa mi znova 28dňový, probiotika jem, aloe vera som tiež vyskúšala dlhodobo a nemalo to žiadny vplyv... proste niektorá koža naozaj produkuje viac mazu a tým sa upchávajú póry, ja som s preliečila roacutanom a mam pokoj! tvár nie je dokonalá ale npr tri roky vkuse som ju mala uplne uzasnu a potom sa začali objavovať uhry ale už nie také hnisavé vredy a vyrážky a podobné veci ... pokiaľ nie je jednoznačne zistená príčina podľa mňa je všetko len strata času ak niekto rieši akné viac ako 10 rokov, ja som vyskúšala možné aj nemožné a nakoniec len roacutanne ale paradoxne mi ho vtedy nechcel nik predpísať lebo patril do liekov ktoré sú drahe a doktori boli vtedy uzkoprsí.. preto mi vyrážky narobili aj jazvy☹ keby som mala roacutanne od začiatku po všetkých vyšetreniach ktoré dopadli ukážkovo a na príčinu sa neprišlo tak mam pleť super

rica1
23. sep 2016

@katrin21 no niekto je na to citlivý že čokoláda zhoršuje akné ale ja jej teraz po preliečení roacutanom a už je to 6 rokov možem zjest na kilá a akné nemám predtým som mala akné naozaj závažné, brala som roacutanne iba 6 mesiacov menšie dávky a všetko mi to vyčistilo.. akurát jasne keď chce človek otehotniet s roacutannom nesmie začať.. ale moja kožná sa vyjadrila že po vysadení roacutannu 2 mesiace a dá sa otehotnieť hm kedysi to bolo dva roky... 🙄 tak neviem každopádne sním netreba riskovať až bud po odrodení alebo si rozmysliet kedy ostat tehotná.. ono keď človek skúša 9 rokov všemožné diety, kury, odkyslovania a ja neviem čo všetko, hormony ma v poriadku ukažkové antikoncepcia nezaberala a potom za 6 mesiacov ma plet ako babetko tak to je riadny skok po tom roacutanne preto si ho tak zastávam aj keď keď si clovek mrkne neziaduce učinky a podobne je to svinstvo , ja som nemala žiadne neziaduce učinky ale ...

katrin21
23. sep 2016

@rica1 ja viem, preto odporucam aj ja ja roaccutane... je to sice silny liek, ale fakt ucinny...
ono ten zapal je v krvi ... nie len v crevach.. a tym padom sa to taha... mala som priatela, ktoreho som dokopala k MUDr. Rasochovej v BA a tam mu povedala, ze jedine, co mu pomoze , je toto... uzival to pol roka, jediny problem mal , ze mal suche pery .... tak sa zvysila spotreba Labela :D , ale velmi mu to pomohlo, viacej sa mu akne nevratilo. Sice sme sa potom rozisli,ale aspon ma chalan vyriesene velmi velmi skarede akne , ktore sa mu tahalo az na chrbat... no des... a to mal po 30tke
Pokial viem, dodnes ma pokoj a to je uz 12-13 rokov...