Je operačné riešenie jediná možnosť, ak mám myóm?

Zodpovedané
2. jún 2022

Dobrý deň prajem,

mám 35 rokov minulý rok mi bol nájdený myóm o veľkosti 4 cm, včera som bola na ultrazvuku a sú tam dva myómy, veľkosť 4.8 cm a druhý 5.3 cm. Mám ťažkosti s močením, keďže jeden myóm tlačí na močový mechúr.

Je jediná možnosť len operačné riešenie?

Deti zatiaľ nemám.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

možností je viacero.

Hormonálna liečba, ktorá by mohla pomôcť redukovať objem myómov.

Tiež vnútromaternicové teliesko s obsahom levonorgestrelu by mohlo zastaviť rast myómov. Problém s močením sa tým však nevyrieši.

Operačné riešenie odstránenie myómov - myomektómia.

Ale tiež je snáď na zvážení zastavenie zásobovania myómu krvou rôznymi technikami.

Prístup je vysoko individuálny.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník