Ako liečiť chronickú mykózu?

Zodpovedané
18. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som počuť ako postupujete pri chronických pacientkach, ktorým sa aj niekoľkokrát za mesiac objaví mykóza, prípadne sa premnoží nejaká baktéria.

Týmto problémom trpím už približne 2 roky. Vymenila som aj gynekológa, pretože ten prvý mi dal na mykózu antibiotiká. Myslím si, že to by mohlo byt príčinou mojich opakujúcich sa problémov. Nemám žiadne autoimunitné ochorenie, nemám zistenú alergiu.

Užívam probiotiká, aj vaginálne. Dodržiavam všetko čo sa dá, mám stáleho partnera, ktorý bol niekoľkokrát testovaný, preliečený. Chlamýdie, urea, mykoplazma sú ok.

No vždy po styku do 3 - 4 dní mi príde mykóza. Nezáleží na tom, či použijeme prezervatív alebo nie. Pred, aj po styku samozrejme vždy sprcha, po styku si vždy dám aj probiotiká Gynimun. Skúšala som aj Tea tree olej, rôzne výplachy, kúpele. Nič mi zatiaľ nezabralo.

U gynekológa som skoro každý mesiac. Vždy ma dôkladne vyšetrí, no vždy sa opakuje mykóza a občas nejaká baktéria, ktorá je tam bežná, no len sa premnoží.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

jedná sa o veľmi zložitú problematiku, ktorej liečba častokrát nemá konca. Veľmi ťažko takto radiť, pokiaľ nepoznám Váš celkový zdravotný stav.

V prvom rade je nutné riadne preliečiť aktívnu infekciu, podľa výsledkov kultivácie.

Predpokladám, že ste imunitný systém už vyšetrený mali. Bolo by vhodné v prvom rade posilniť imunitu, ideálne preparátmi doporučenými imunológom.

Určite by som vyskúšala nasadiť Candivac - lyzát rôznych kmeňov Candida. Doporučujú ho aj imunológovia. Užíva sa v dávke 1 kapsula denne, najlepšie nalačno počas 10 dní, potom 20 dní vynechať. Cyklus sa opakuje 3x, následne je potrebná pauza 20 dní. Cyklus sa po prestávke opäť môže opakovať.

Potrebné je vylúčiť cukrovku.

Občas sa tiež stane, že si bohužiaľ partneri nesedia. Sama ste písala, že sa mykóza po styku objaví podľa toho, či použijete prezervatív.

Po styku skúste Clogin vaginálne výplachy v rámci pravidelnej intímnej hygieny. Obsahuje kyselinu boritú, ktorá pôsobí cielene proti kvasinkám.

Niekedy však aj prílišná hygiena škodí. Naruší prirodzenú flóru a následne sa množia nevítané baktérie. Preto treba skúšať. Každému sadne niečo iné.

Probiotiká určite užívajte aj naďalej. Gynimun preventívne kľudne 1x týždenne dlhodobo. Prípadne ich skúste nahradiť probiotikami Multi acidophillus. Je potrebné ich objednať cez internet. Fotku prikladám nižšie.

Pokiaľ ešte nebola využitá možnosť užívania celkových antimykotík perorálne u Vás aj u partnera, oplatilo by sa ju skúsiť. Máva výborný efekt.

Medzi ostatné možnosti radíme:
Enzymoterapiu - Wobenzym 2x 8 -10 týždňov.

Autovakcínu - pripravuje sa z kmeňov vykultivovaných z pošvy pacientky. Priznám sa však, že som zatiaľ túto možnosť nebola nútená vyskúšať, preto neviem aká je jej reálna dostupnosť na Slovensku. Konzultujte túto možnosť so svojím imunológom - alegorgológom.

Protikvasinková diéta a režimové opatrenia sú samozrejmosťou.

Držím Vám palce.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník