Ako liečiť narušenú vaginálnu flóru?

Zodpovedané
29. okt 2021

Dobrý deň,

už asi 2 roky riešim problém s narušenou vaginálnou flórou. A 3x mesačne sa mi objaví svrbenie. Výsledok u gynekológa je vždy nejaká premnožená baktéria, občas sa pridruží mykóza. Svrbenie je vždy bez výtoku. Výtok mám iba ak je tam aj mykóza.

Užívam probiotiká Gynimun. Ak mám svrbenie, tak mi pomôže Gynimun Rapid, no nemôžem ho užívať donekonečna. Partner je niekoľkokrát vyšetrený a preliečený.

Čo mi ešte odporúčate?

Skúšala som Clogin po styku, Gynoflor, Lactovag, Lactofeel, Canesten krém, Rosalgin. Bola mi zistená raz aj ureaplazma, tu sme preliečili. Vraj tieto problémy ureaplazma nespôsobuje.

Čo mi pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je veľmi ťažká otázka. Keďže nevidím všetky výsledky vyšetrení a neviem Vašu kompletnú anamnézu, neviem Vám ani konkrétne poradiť.

Základom je vždy riadne preliečiť vyvolávajúcu príčinu a následne obnova prirodzenej flóry.
Tiež prevencia - bavlnené spodné prádlo, neparfumované intímne vložky, intímne mydlá nie sú vždy prínosné - narušujú prirodzenú mikroflóru, po každom pohlavnom styku sa ísť cikať, ideálne osprchovať a tiež skúsiť použiť prezervatív /možno ním predídete neskorším nepríjemnostiam/. Povedala by som, že musíte postupne prísť sama na to, čo Vám pomáha a naopak škodí.

Jediné čo by som teda doporučula, je zmena probiotík. Skúste probiotiká Multi Acidophilus, ktoré je potrebné užívať minimálne 3 mesiace a to spôsobom jeden deň perorálne a nasledujúci vaginálne striedavo.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník