Ako liečiť chronickú mykózu?

Zodpovedané
14. dec 2022

Dobrý deň,

už si neviem rady, tak chcem počuť aj váš názor, nie len môjho gynekológa. Už rok ma lieči na mykózu, spustila sa mi po antibiotikách, hneď na druhý deň som mala svrbenie, aj konečníka, doktor urobil ster. Vyšla tam nejaká baktéria, neviem ako sa už volá ale začínala myslím na E. ☺️ Predpísal čapíky, ktoré mi nezabrali, potom ďalšie a ďalšie. Výtok prestal ale svrbenie, to mi nikdy neprestalo. Aj taký diskomfort, neviem ako ho opísať, ale je to ako keby ma pichali, rezali chĺpky v rozkroku aj blízkosti konečníka. Robili mi kultiváciu aj z konečníka, dávala som moč, krv, všetko bolo v poriadku, len leukocyty som mala trošku znížene. Tak mi imunológ predpísal ampulky ale nezabralo.

Gynekológ mi predpisuje stále dookola Pimafucort, ktorý absolútne nezaberá. Brala som aj antimykotika Prokanazol a nič. Na diéte som bola 2 mesiace, prišla som tak akurát o kg, pokračovala by som aj ďalej, keby mi to aspoň trošku zabralo. :( Brala som aj dlhodobo Wobenzym probiotiká ženské, aj dole celý rok, 4 mesiace oregano a Lapucho čaj. Robievam si sedacie kúpele v bylinkách, rebríček rumanček... skúšala som sa aj prestať holiť. Naposledy mi môj gynekológ povedal, že to budem už mať stále, keď mám oslabenú imunitu, že sa mi to bude vracať. A ja že ako sa mi to môže vracať, keď ono to vôbec ešte neodišlo, tak pozeral na mňa ako puk. :( Ešte dodal, že sa to zvykne upraviť pôrodom. Ešte som deti nemala, momentálne nemám dlhšie partnera, keďže mám tieto problémy...

Čo by ste mi poradili?

Ďakujem.

Dobrý deň,

na vec je potrebné sa pozrieť komplexne.

Zrealizovať stery, vrátane sterov na Chlamýdie, Ureaplazmy a Mykoplazmy. Častokrát ide o zmiešanú bakteriálnu + kvasinkovú infekciu. Liečba sa nastaví na základe výsledkov kultivácie a citlivosti. Následne je po riadnom preliečení vhodné užívať vaginálne probiotiká (imunológovia radi odporučujú Gynimun intim protect) dlhodobo. V úvode 10 tabliet každý deň, neskôr 1-2x týždenne minimálne 3 mesiace.

Poruchu imunity je potrebné riešiť. Informujte sa na možnosť podania autovakcíny.

Tiež je potrebné vylúčiť cukrovku.

Spodná bielizeň - vzdušné bavlnené - prať na vysokom stupni, prežehliť.

Obmedziť sladké, vyprážané.

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník