Aké auto kúpiť?

11. dec 2023

Ahojte žienky…
Aké máte auto? Mala som 13-ročnú Kiu, žiaľ podarilo sa mi ju dosť nabúrať :(
Auto využívam hlavne na cestu do práce denne cca 60km hlavne medzi dedinami a rychlostná..popripade do mesta, fitka, krátke vylety.. šoferujem 3,5roka.. chcela by som automat, niečo stredné zároveň s fajn výkonom, max tak 5-ročné.. cenovo do 10tisíc 🙂 príjem mám fajn ale nechcem zas auto za 40tisic
Kúpiť radšej nové alebo jazdené? Zvažovala som značky Škoda alebo Kia… škoda má lacnejšie diely ale zas vnútro je krajšie v kii..

madeincssr
11. dec 2023

No ake take nove auto sa blizi k 20 tis. Skus manazerske auta (Jahreswagen) v Kia. Automat je najspolahlivejsi klasicky s hydrodynamickym menicom (voliaca paka so znacenim P R N D I II III), ale tu uz takmer nenajdes. Vsetko same robotizovane manualy, alebo DSG (dvojspojkove roboty), alebo CVT. Potom este Toyoty hybrid su spolahlive. Ale dobre auta si drzia cenu aj ako jazdenky. Novy Toyota Yaris hybrid?

buberova
11. dec 2023

5 ročne do 10 000 budeš mať celkom veselo

madeincssr
11. dec 2023

Jazdenka je fajn, ale musis mat dobreho technickeho poradcu pri vybere a hlavne pri fyzickych obhliadkach a to byva problem. A auto je dobre vyberat aj podla toho, kde ho budes servisovat (blizky a/alebo overeny servis).

tundra
11. dec 2023

Za mna Toyota👍,Suzuki Cross

madeincssr
11. dec 2023

Suzuki su spolahlive a nemaju vysoku spotrebu, ale automaty mavaju CVT a to nie je prevodovka na statisice km a dlheee roky. Cize ked Suzuki (jazdene), tak radsej manual.

madeincssr
11. dec 2023

A akakolvek mensia Skoda (asi skor manual) je tiez dobra volba ("svadba z rozumu"). Fabia IV, Scala, fajn ale drahsi je Kamiq. A este kukni Seat Arona.

veselo_neveselo
11. dec 2023

Pozri sa aj na Toyoty, neviem ako s cenami, ale vyborne auta, hybridy bez problemov jazdia dlhe roky, niet na tom skoro co pokazit. Servis a diely by mal byt lacnrejsi ako Kia.

nelca84
11. dec 2023

Tak nove do 10-tis. podla mna nekupis. Ja sa pridavam do timu suzuki a toyoty, su to spolahlive japonske auta. Uz som vystriedala viacero znaciek, momentalne 6-ty rok jazdim na suzuki a zatial najlepsie co som mala. Ale ja jazdim zasadne na manualy.

babulkomale
11. dec 2023

@nelca84 su kvalitne, ale skoda ze take male.

madeincssr
11. dec 2023

Napr. Suzuki S-Cross nie je az take male.

lili2015
11. dec 2023

Ja mám Opel Corsa s automatom ten najnovší model od r.v. 2020. Je tam výborný 8-stupňový automat, myslím, že túto prevodovku dávajú do lepších značiek. Po diaľnici ide aj 140 velmi potichu, z 0-100 myslím že 10,8 s. Keď potrebujem zrýchliť, je veľmi svižné, aj do kruháču. Jazdím tiež cca 30 km do práce, parkujem v podzemných garážach a je pre mňa úplne ideálne aj po meste aj po diaľnici.

madeincssr
11. dec 2023

Sucasny Opel Corsa je prezleceny Peugeot 208. Tam su trosku problemy s motormi 1.2 (francuzske Putetech) po vyssom najazde km.

lili2015
11. dec 2023

@madeincssr áno, nie som si istá, či majú uplne ten istý motor, ale teda mali by byť dvojičky. Ešte sa mi vidí, že tú istú prevodovku má aj Citroen. Mne sa zvnútra viac páčil Opel, v Peugeote sa mi nepáčil ten malý volant. Ja mam auto zatiaľ 3 roky a som veľmi spokojná, zatiaľ ide úplne bez problémov ako hodinky. Ale tak každé auto má nejaké muchy, pred tým sme mali Seat s tými prvými TSI motormi, tam zvykli byť problémy s rozvodovými reťazami či remenmi či čo to tam bolo.

madeincssr
11. dec 2023

@lili2015 Ano, vidim ze sa v autach dost dobre vyznas. Peugeot/Citroen/Opel su uz jeden koncern PSA, cize totozna technika. Na 1,2 Puretech-u davaj len presne predpisany olej a nenatahuj intervaly jeho vymeny. Vymen najneskor po dvoch rokoch bez ohladu na ne/najazdene km.

Ano, prva generacia motorov TSI od VW Group (EA111) mala problemy s rozvodovymi retazami a vyssiu spotrebu pri nahanani. Druha generacia (EA211) s rozvodovym remenom (dokonca aj trojvalce 1.0 TSI) uz je bez vaznejsich problemov doporuceniahodna.

tundra
11. dec 2023

Ja by som isiel kludne aj do starsej toyoty.Tak 7-8 rokov je este uplne v pohode.Benzinove motory su uplne super.Corolla,Avensis,Auris je to len o sympatiach😁.

nelca84
12. dec 2023

@babulkomale male? Vsak zalezi, ake si vyberies, ja nemam male a mam aj 4x4, kedze byvame dost vysoko.

ma77
12. dec 2023

Pridavam sa k radcom japonskych aut hlavne toyoty to bolo moje vysnivane auto mam yaris hybrid je sice 10ročna ale som spokojna toto auto ma ešte nikdy nesklamalo spotreba super a to jazdim každy den do prace 20km tam 20 spät aj mimo prace chodim sice tiež po dedinach lebo po dialnici sa ti hybrid neoplati ale všade kde sa da ist na elektriku tak idem 😉

tundra
12. dec 2023

@ma77 super nech sluzi k spokojnosti👍.Ja som najazdil na Avensise 418 tisic.Za 9 rokov som bol v servise raz kvoli DPF filtru a to mala vtedy 360 tisic km.Cistenie stalo 450 fr.Po par kilometroch sa kontrolky zase rosvietili.Ked som tam volal,ze co s tym,no ma to vela km,musi sa vymenit...Cena opravy v ch 2500 fr.Tak som fora a bolo upchate potrubie k senzoru DPF filtra.Vycistil som a spravil este 58 tisic km.Posunul som ju na export kvoli diere v naprave,motor,spojka v super stave.Brzdy,tlmice olejovy servis si robim na autach sam.

ma77
12. dec 2023

@tundra Mne to všetko robi muž udržbu ale sa mi zda že okrem oleja,brzd sa nerobilo ešte nič akurat už treba tlmiče menit mam 200 000km no a ešte vyfuk mi minule spadol ale ž je novy 😉

babulkomale
12. dec 2023

@nelca84 vsetky su vnutri male, ja som vysoka s dlhymi nohami, ja musim mat specialnu kategoriu vozidiel 😃

zuzanka.zuzu
12. dec 2023

za 20 000 by som si kúpila novú Fabiu a mala by som pokoj na 4-5 rokov 😎

madeincssr
12. dec 2023

@zuzanka.zuzu dobrý tip. A pokoj aj na dvojnásobok rokov.

lenka.25
12. dec 2023

Skus pozrieť značku MG , idu nove už 16 000€ už v dobrých výbavách .