Rodičia za mňa rozhodujú o mojom živote

jauzneviemakodalej
27. júl 2024

Dobrý den , chcela by som sa s vami poradiť a vedieť vaše názory moja mama mi stale hovori do všetkého čo mam robit kam mam ist ako sa obliekať kde is pracovať načo mam a naco nie velmi ma podceňuje lebo som vo viacerých veciach slabšia mam problém s počítaním (dyskakulacia) aj ked mam 26 rokov už a aj priateľa už mam , priateľ nám veľmi pomáha zo všetkým ako môže aj tak sa mi do všetkeho stará a nič jej nie je dobre čo urobím alebo poviem (že ja nemam žiadne názory, žiadne záujmy ked doma sedím - ze len lezim stále alebo lebo doma sedim aj ked mam záujmy a končiny veľa) nechce ma nikam púštať, nech meninam veľa peňazí
ze kedy prídem domou kde som a pod. A otec to isté veľmi ma podceňuje a všetko co chcem urobiť ci práca alebo ine tak hned o mne ma pochybnosti ci to vobec zvládnem a este to ani nezačneme robiť a uz ma odhovára nech nerobim to lebo nezvládnem lebo je to hento toto a neviem to a pod. Chcela som ist bývať s priateľom nechcu ma s nim pustiť lebo podla mojej mamy není schopný sa o mna postarať ze neni podľa nej normálny a v pohode zeby so mnou žil ze bude ma obmedzovať a pod. A to je úplne normálny zdravý človek , mala som ist do práce mimo môjho mesta priateľ mi vybavil ubytovanie všetko a nepustili ma aj som sa im postavila ze idem aj tak lebo chcem pracovať a zarobiť si a aj tak ma nepustili ani nikam ma samu nechcú púšťať, prosím vas povedzte mi svojej názory názory nato alebo poraďte čo mam robiť lebo uz to psychicky nezvladam som s toho unavená, za každu radu budem vďačná.

janai1
27. júl 2024

@jauzneviemakodalej zobrať sa a odsťahovať sa

aurelia2000
27. júl 2024

Máš nejaké zdravotné postihnutie, keď tak často ležíš a treba sa o teba starať?

jauzneviemakodalej
autor
27. júl 2024

@aurelia2000 nemam práveže obcas iba si lezim alebo sedo-ležim tak do mna rype ze lem vylihujem a nic nerobím a ked sa jej opýtam ze ci jej netreba pomôcť tak mi povie "urobím si to sama" a potom vykrikuje ze ona všetko robi sama a nikto jej nepomáha ale ked sa jej opýtame ze ci jej netreba pomôcť tak povie že urobí si to sama

aurelia2000
27. júl 2024

@jauzneviemakodalej Musíš sa osamostatniť, ideš na to dobre, len vytrvaj. Tu prácu ale máš nejakú?

zuzanka.zuzu
27. júl 2024

vieš o tom, že za bodky v texte sa nepripláca?

h2
27. júl 2024

@jauzneviemakodalej Máš 26, ty sa nemáš pýtať, či máš mame pomôcť, ty sa máš sama od seba, bez pýtania, zapájať do chodu domácnosti. Iné ženy v tvojom veku už majú vlastné domácnosti a mnohé už aj rodinu, deti.

jauzneviemakodalej
autor
27. júl 2024

@aurelia2000 nedávno som si našla prácu ako poštová kurierka u nás v meste a doma vedia ze mam problém s počítaním ze ťažko chápem matematiku ale aj tak to chcem skusit lebo mam tu snahu sa to naučiť a nevzdať sa aj ked viem ze mi tazko ide počítanie aj tak do toho chcem ist a skúsiť tu prácu a ona mama aj s otcom ma podceňuje lebo tam sa robí s hotovosťou a ja to neviem a ze mam zle vodičské skúsenosti (mam vodičák sk.B) ze nezvládnem to ale aj tak do toho idem lebo sa aj daco nové naučím a da mi to daco do života nové skúsenosti

jauzneviemakodalej
autor
27. júl 2024

@h2 ja ked dacoho sa chytim sama a robím tak este sa s prepáčením zjebe ze naco robim alebo nakrici na mna preco to robim a naco a co sa tyka tej rodiny tak mi diktuje ze moj priateľ neni podľa nej psychicky v poriadku zeby sa o mna a rodinu postaral (keby som nejakú s nim mala)

mamina7070
27. júl 2024

mas 26 a uz si niekedy pracovala?

jauzneviemakodalej
autor
27. júl 2024

@mamina7070 áno pracovala

mamina7070
27. júl 2024

@jauzneviemakodalej tak sa potom osamostatni predpokladam ze mas usetrene peniaze ked si pracovala a zijes u rodicov tak sa pobal a kludne chod si dospela

jauzneviemakodalej
autor
27. júl 2024

@mamina7070
Nemam ušetrené nic a ked som aj mala pytali odomna a ked som nedala bol oheň na streche

olimuc
27. júl 2024

Trosku nejaky vacsi problem bude … 1. Chlap sa nema o teba postarat, TY sama sa mas o seba postarat, si dospela uz nejaky cas … skor ako sa na nejakeho chlapa prilepis (ist z domu v 26 a rovno k frajerovi nemusi dopadnut dobre, pretoze podla mna si sice dospela ale stale dieta) musis si usporiadat veci vo svojom vnutri … V kazdom pripade by som na tvojom mieste vyhladala psycho terapueta alebo psychologa, aby Ti poradil ako sa odputat od rodicov a nadobudnut samostatnost

diewcatqoo
27. júl 2024

Ako v praxi vyzerala ta situacia, ked ti priatel vybavil ubytovanie a vasi ta nechceli pustit, ty si sa im vzoprela a aj tak ta nepustili? Zamkli ta do pivnice? Priviazali ta o radiator?

aurelia2000
27. júl 2024

@jauzneviemakodalej Čo to bolo za ubytovanie? Zvládla by si to z platu zaplatiť a ešte aj ušetriť? Ak chces byť samostatná, musíš byť schopná hromadiť peniaze, lebo to je základ slobody - nebyť odkázaný na druhých. Ďalšia vec: nezdoveruj sa im so svojimi plánmi. Všetko si prepočítaj, naplanuj tajne a odíď.

sara07
27. júl 2024

ak máš pracu aj ubytovanie
zbal si najnutnejšie , žial niečo necháš doma proste , nič nehovor, nechaj odkaz na stole , ked nebudu doma alebo budu spat odid a začni svoj život
nepytaj sa neoznamuj vopred, len nechaj odkaz , zvyšok je na nich
najskôr sama a až potom s priatelom

eliska13
27. júl 2024

Psychicky chori sú rodičia.Mas 26 r nie 16 r.Zober sa a choď kde chces

svetlonos
27. júl 2024

@jauzneviemakodalej
prosím ta a ty máš aj občiansky ? Podobne ako ty naposledy rozprávala kolegyňa, ja som ju ľutovala. Časom som zistila, ze ma väčšie psychicke problémy ako som myslela. Ona mala 18.
Ty mas 26 a rodicia ta "nepustia"? No jasne, nechcú aby si minala - a ci minas keď nerobíš? Ich peniaze?
Koľko a kde si pracovala do tetaz? Oni ta zatkli, ze si nemohla odist?? Posli ich do prdele, chod do práce, na ubytovňu a nazdar.
Dve veci sú, s ktorimi s nimi súhlasím. Mas diskalkuliu a chceš robiť s hotovosťou? Rada sa trapis a robíš si zle? Ved kruci rob niečo, kde nemas problém takýto! V tomto nie si schopna vňať správne realitu a odhadnúť svoje schopnosti. Ja napriklad nenávidím fajčenie a kktv alkoholikov. Keby nemám čo jesť, idem radšej robiť upratovačku ale zbierať smeti ale nie do krcmi! Ja by som ich tam bola chovná zabíjať popolníkmi 🤯 Chápeš co tím chcem povedať? Každý má niečo co nevie. A nebudem sa terorizovat v "precvičovanie" na istro. Cvic doma príklady inou formou.
Ze chlap ta bude obmedzovať? Áno, mohlo by sa stať, lebo presne v tom obmedzovani zijes 26 rokov! A podvedome si si mohla nájsť rovnaky typ priatela.
To su tie dve veci.
A postarat sa máš sama o seba, zvlášť v tomto veku, kristusat mlada baba a ty cusis doma na riti v pololahu!
Mas rodicov majetnuckych, egoistickych buzetantov, nedajú ti dýchať a ty držíš hubu v tomto veku?? Si si istá ze si svojpravna?
Zober sa a odid. Pokial si inak zdravá, je milión robot kde nemus riešiť počítanie. Nemáš deti, chod do výroby, zarob. Pripadne do zahranicia ale hlavne vypadni od tých psychomanipulatorov co najrýchlejšie. A osychologa vyhľadaj aby si spracovala ten ich vplyv na teba a dodrbane detstvo i mladú dospelosť.

mandarinka555
27. júl 2024

@jauzneviemakodalej Ako, že ťa nepustili? Si dospelá a svojprávna. Tak si zbaľ veci a odíď. Nie si predsa pripútaná ku radiátoru, že?

prasiatko30
27. júl 2024

@eliska13 tak nemusia byt psichicky chori rodicia, staci ak ma autorka ID na nejakych 30% (mentalne) a v podstate, ano rodicia sa mozu bat ako sa bude sama o seba starat - a ak ostane tehotna? Co bude potom? A ak to ten priatel az takvazne neberie? Ono je to velmi komplikovane v takychto pripadoch

kristinka92
27. júl 2024

prepáč ale asi nie si normálna. máš 26 a si totalne nesvojprávna? máš guľu na nohe? si dospela žena, tak sa tak začni chovať. či dokedy chceš drepet rodicom pri zadku? vybaviť prácu, ubytovanie a odrezať sa od takto chorých rodičov ktorí ta chcú chorobne ovládať.

eliska13
27. júl 2024

@prasiatko30 nevidím, že píše, že má ID

prasiatko30
27. júl 2024

@eliska13 pise ze ma problemy s matematikou - scitanie/odcitanie

mantilka
27. júl 2024

Hľadaj prácu bez počítania. Máš nejaké fyzické obmedzenie? Napr. v nejakej výrobe , upratovanie, v bare umývanie. Je to dosť náročné keď nie si dlhoročný vodic a k tomu to počítanie, bude to dosť stresujúce.
Nehovor rodičom všetko. Poraď sa s psychológom. On ťa zdiagnostikuje a môže ti poradiť aj prácu aj ako komunikovať s rodičmi a či ti odporúča osamostatnenie.

cacianka
27. júl 2024

@prasiatko30 ale to nie je dôvod na ID.

Ja mám pocit, že autorka nie je najostrejšie ceruzka v peračníku a to vôbec nemyslím útočne, urážlivo.
Z časti od narodenia, z veľkej časti je to výchovou opičich rodičov. Tu by bola potrebná terapia aby odborník diagnostikoval kde je problém a pomohol riešiť.

vlastnynazor
28. júl 2024

@jauzneviemakodalej toto nie je o rodicoch, ale o tebe. Pises, ze si si nasla pracu nedavno, takze pracujes a mozes si zacat odkladat peniaze. Ano, hodit sa priatelovi na krk je tiez cesta, ale kedze zatial nemas peniaze, z coho mu budes financne pomahat s domacnostou? Ci si myslis, ze otehotnies a mas po starostiach?
Ak sa chces osamostatnit a v 26tke sa vyhovaras, ze nevies ako dalej kvoli rodicom, tak urcite si najprv najdi pracu, tu si udrz a odkladaj si peniaze.
A ano, da sa aj naprv osamostatnit (ak mas financny zaklad alebo by ta priatel podporil) a potom si najst pracu, len ked mi 26rocny dospely clovek povie, ze rodicia ju podcenuju, ze hovoria, ze nic nezvladne a ze nic nerobi, tak chyba nebude len v rodicoch.
Byvam vo svojom, rodicov mam rada a tiez ma hlavne mamina obcas podcenuje - ma to v povahe. A vies co? Je mi to jedno, ano obcas sa pohadame, ked vytiahne svoje domnienky o mne, obcas jej s kludom Anglicana poviem nato svoje, ale je mi to jedno. V 26 som uz po vyske 3 roky robila. A nie sa vyhovarala na rodicov, ze ma podcenuju.
Takze zacni pracovat a osamostatni sa, ked nezvladas ich reci. Alebo zacni pracovat, nauc sa spracovavat, ze to co ti hovoria, je ich domnienka o tebe, nemusi to byt zarucene pravda (ty poznas samu seba najlepsie) a zacni zit zivot dospelaka.
A mimochodom - ked si bola nezamestnana a predpokladam, ze rodicia chodia do prace, kto varil? Kto nakupil? Kto sa postaral o domacnost? Tu mas odpoved na tvoje otazky. Ked je raz niekto cca 7 rokov doma (mozno nejaky kratky cas si i pracovala), tak co cakas, ze o tebe povedia? Preto zakladom na zmenu je mat trvale zamestnanie a chovat sa ako dospela.

ivik4
28. júl 2024

Si dospela,nie decko tak sa tak spravaj . Ked chces odist, nech sa paci a zi si svoj zivot

pieksamaki
28. júl 2024

@jauzneviemakodalej tvoja mama ma nesprávny prístup k tebe. .. A ty máš už 26....zbal sa a chod do podnájmu a pracuj.....niekde aj inde....si ekonomický q vekovo plnoletosti od 18. Je tvoja vec co budeš robit

elizabeta56
28. júl 2024

@jauzneviemakodalej Ahoj, podľa mňa je správanie tvojich rodičov obmedzujúce. S jedinacik? Nechcú ťa nikam púšťať, asi sa boja, že zostanú sami. Držia ťa doma násilím? Podceňujú ťa a ponižujú. Možno sa o teba boja, ale to ich neospravedlňuje. Si dospelá, zarábajúca žena. Vôbec by som sa nespýtala. Zbalila by som sa a odsťahovala k priateľovi. Prácu tiež vzala, akú chcem. Do života ti už nemajú čo rozprávať, max ti môžu poradiť s tým, že ty to zvážiš. Máš kvôli nim veľmi nízke sebavedomie a nevieš povedať dosť.

zazka666
28. júl 2024

@jauzneviemakodalej ja som mala 24, keď som sa chcela vydať a odsťahovať za snúbencom. Našim sa môj priateľ nepáčil a otec vyhlásil, že nepríde na svadbu. Zbalila som sa a odišla. Do 7 dní sme si urobili svadbu, otec neprišiel. Napokon mali pravdu, bol to debil. Chcem povedať, si dospelá, musíš robiť svoje rozhodnutia aj svoje chyby, musíš prevziať zodpovednosť za svoj život. Je to občas ťažke a veľakrát to nevyjde podľa tvojich predstáv, ale inak sa ti proste nedá, len žiť a robiť rozhodnutia za seba, nenechať ich robiť iných za teba.