Menej než minimálna mzda

3. aug 2023

Jozef Mihál, adept Demokratov na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny na svojom fb v rámci zmien v pracovno-právnej a sociálnej oblasti navrhuje, aby sa na študentov, dôchodcov a pracovníkov so základným vzdelaním nevzťahovala minimálna mzda.

Pokladáte to za správne?

simik22
3. aug 2023

Nie.

bloger
3. aug 2023

Určite to nie je správne.

ropucha6
3. aug 2023

Ano, suhlasim s tym, lepsie, ako cierna praca.

zalka
3. aug 2023

Áno súhlasím, pred pár rokmi to bolo bežné.

Študent prišiel na prax...dostal zmluvu na euro na hodinu a zarobil si pár drobných i sa priučil. Potom schválili minimálnu aj pre nich. Tak študent na praxi robil zadarmo, lebo nevyrobil na seba aby sme mohli mu minimálnu zaplatiť, tým pádom motivácia finančná padla a jeho záujem o prácu tiež.
Myslím učňov týždeň škola týždeň prax.

viestta
3. aug 2023

Studenti a dochodcovia to maju ako privyrobok, ludia so zakladnym vzdelanim ako jediny zdroj zarobku. U prvych dvoch skupin suhlasim, u tej poslednej nie, pretoze potom vobec nebudu motivovani pracovat, uz teraz za minimalku sa mnohym "neoplati" chodit do roboty tak tam nechodia.

autor
3. aug 2023

@ropucha6 prečo si myslíš, že to eliminuje čiernu prácu? Podľa mňa hlavne takýchto ľudí bude ponuka takejto práce skôr demotivovať. Čierna práca sa bude viac rozširovať.

Ak študent, dôchodca či iný pracovník trebárs v službách bude vykonávať totožnú prácu, než zamestnanec v inej kategórii, je správne, aby mal nižšiu mzdu?

autor
3. aug 2023

namiesto "než" má byť "ako".

abbey1
3. aug 2023

Nie, nesúhlasím. Či to má niekto ako zárobok, alebo len prilepšenie, je to stále mzda za konkrétnu vykonanú prácu. Nie je pre to najmenší dôvod rozlišovať ohodnotenie podľa toho, kto prácu vykoná. Voláme tu všetci po rovnosti a zrazu budeme ľudí vyplácať za prácu podľa toho, či je to človek v produktívnom veku, študent, dôchodca, alebo pridáme ďalšie skupiny obyvateľstva?
Nehovoriac o tom, že následne si budú zamestnávatelia ešte viac vyberať na prácu ľudí, ktorým treba zaplatiť menej.
Veľmi nešťastný nápad.

ropucha6
3. aug 2023

Co bude koho demotivovat? Ak zamestnavatel nebude chciet platit aspon minimalnu mzdu plus jeho dotatocne odvody, tak to skor smeruje k cernote, hlavne u tych bez vzdelania a v chudobnejsich regionoch. Inak nechapem tie komenty o rovnosti, ved vysledny plat je to, co mi zamestnavatel ponukne a ja som ochotna akceptovat. Ked dochodcovi staci ako privyrobenie menej, preco to nemoze dostat?

nevenka
3. aug 2023

@ropucha6 no lebo to dostane dochodca, student a ten v produktivnom veku bude mat nevyhodu, jemu zamestnavatel za rovnaku pracu musi dat viac ako studentovi alebo dochodcovi. Takze zamestna radsej dochodcu ako cloveka v produktivnom veku...Takze...Pride mi to diskriminacne...🤔

lavender94
3. aug 2023

@nevenka mne to príde diskriminačné aj z toho pohľadu študenta a dôchodcu. Veď budú robiť ako mulice za to aby dostali pár šupov a prilepšili si. Z každého ohľadu mi to príde nešťastne. Ak v tom vidí niekto nejake pozitívum, som otvorená konverzácii lebo sa v tom až tak nevyznám. Ale keď si to vezmem len na seba, že keď mne ako študentovi niekto ponúkol minimálku odmietla som a myslím, že veľa študentov to tak má. Keby niekto ponúkol menej ako minimálku, neviem kto by vykryval smeny podnikom, ktoré by si bez brigádnikov neškrtli (keďže stále je pre toho zamestnávateľa výhodnejšie zamestnať študenta/dôchodcu ako zamestnanca na tpp)

ropucha6
3. aug 2023

@nevenka a co je na tom? Neviem, preco by sa jeden clovek v produktivnom veku bal konkurencie dochodcu ci studenta.
@lavender94 vidis, ty si minimalku odmietla. Aj ja by som ju odmietla. Ale mozno nejaky student by chcel ziskat prax a odrobil by aj za polovicu. Neviem, preco by mal byt chudak, ved to je ponuka, ked ten zamestnavatel nikoho nezozenie (a teda to je dost caste), musi ponuknut viac.

lavender94
3. aug 2023

@ropucha6 to je pravda, keby sa jedná o nejakú platenú stáž pre študenta. To ten student aspoň získá v podobe skúsenosti, ale dôchodca je úplne iná kategória.

kristiii
3. aug 2023

Nepočula som o tom, ale nepokladám to za správne. Niečo podobné som zažila kedysi v Anglicku, kde bolo možné dať do 22r. nižšiu mzdu než minimálku, a taký McDonald's to napríklad využíval. V tom čase som mala 21, vydržala som tam dva týždne, za ktoré som dostala pomaly len polovicu s porovnaním mzdy v ďalšej práci, kde túto možnosť nevyužívali. A takto sa im tam ľudia stále točili. Ak sa niekde ten študent či dôchodca namaká rovnako ako 40-rocny, prečo by mal dostať menej? Príde mi to podobná blbosť ako majú KDHci (teda ak je to pravda), že chcú pretlačiť 12 či koľko dní naviac pre matky s deťmi do 15 rokov.

lenka_da
3. aug 2023

Nepočula som o tom, ale nie, podľa mňa to nie je správne. Každý, kto pracuje, by mal za svoju prácu dostávať dôstojnú mzdu. A je jedno, či je to človek so základným vzdelaním alebo študent alebo hocikto. Mzda, ktorá nepokryje základné potreby na prežitie, už nie je mzda, je to otrokárstvo. Potom je otázne, či vôbec pracovať alebo či pouvažovať o sociálnych dávkach ☹

hefo
3. aug 2023

@lenka_da Čo je to "dôstojná mzda" a je pre človeka lepšie mať menej alebo vôbec nič?

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nevenka
3. aug 2023

@ropucha6 vies co, robila som este v roku 2019 na polovicny uvazok za 320 hrubeho. Bola to taka startovacka, vyhovovalo mi to casovo kvoli skolke, bola to taka nenarocna praca ako balenie tovaru v eshope, praca s objednavkami. No a ako poznam toho sefa, tak razom by vyuzil to, ze nemusi vychadzat z minimalky a zamestna radsej dochodkynu (nebolo toho vela) za menej ako polovicu z minimalky. Mam kamosku, co tam ostala robit, ked mna poslali do prec kvoli covidu, tak aj ona uz odisla, lebo zacal vymyslacky ze brigadnicky, alebo na zivnost. Namiesto toho, aby jej zdvihol normalne plat (lebo robila tam veci, co nemala ani v naplni prace, ze total vsetko). A si predstavoval, ze jej da na zivnost hrubu mzdu a bude spokojna 🙃. Tak sa rozlucili. Jemu by maximalne vyhovovalo toto, takze mamicka po RD napriklad by nemala sancu.
Ale je to podla mna aj diskriminacne v opacnom smere, ako pise
@lavender94...

nevenka
3. aug 2023

@hefo ci si student, dochodca, 40 rocny na vrchole sil, mas za rovnaku pracu byt odmeneny rovnako, bez rozdielu...inak je to diskriminacia.

poopsie
3. aug 2023

Netreba sa ani rozčuľovať lebo podľa prieskumov demokrati neprejdú ani cez prah NR SR...

zalka
3. aug 2023

@nevenka človek v produktívnom veku so skúsenosťami poda 100 % výkon,
Študent učeň poda 30% výkon a aj to nad sebou má človeka čo ho zauca čiže tento človek podá nižší výkon, lebo čas kt. by venoval práci svojej venuje ukazovanie a používaniu mladého
Dôchodca má skúsenosť a chuť robiť ale telo ho nepustí a podá 70% výkon .
Ak majú rovnakú mzdu nepríde ti to ako diskriminácia toho 100%.
PS: určite voliť demokratov nebudem

Ale bolo fajn keď sme mohli učňov motivovať cez financie .. keď schválili že všetci majú nárok na minimálnu mzdu. Tak prestali robiť na dohody, ale boli už len na praxi čo bola zadarmo a tu minimálnu sme im platili na hodinu keď ostali dlhšie v robote nad svojich 6 hodín. Vtedy bola minimálna okolo 2 eur nepamätám presne ale pri 8 h dostali 4e...a ak by bol nezmenený zákon tak by dostali 8e lebo by mali zaplatenú aj prax. Takže im to ublížilo.

autor
3. aug 2023

Myslím, že väčšina tu pochopila, že toto je najmä o riadnych zamestnancoch na PP (Mihál spomína ľudí so zákl. vzdelaním, čiže ide o menej kvalifikovanú prácu ). prípadne o mladých na DOBPŠ, či o dôchodcoch so zníženým poistným - nie o praxujúcich študentoch počas pár týždňov praxe.

Nemyslím si, že by nízkokvalifikovanú prácu zamestnanci rôznych kategórií vykonávali s odlišnou fundovanosťou, odlišným výkonom, zamestnávame 16 ľudí na stredne či nízkokvalifikované práce, požadovaný štandard práce dosahujú všetci (až na občasné výnimky) a hlavným motivačným faktorom je výška mzdy.

Navrhovaný Mihálov model by bol síce ústretový voči zamestnávateľom, pre nižšie kvalifikovaných zamestnancov by to však znamenalo jednoznačné znevýhodnenie.

subartic
3. aug 2023

@zalka tak ja s týmto nesúhlasím a to som zamestnávateľ . Zamestnávam aj študentku , aj dôchodkyňu a aj normálneho zamestnanca v produktívnom veku . A môžem zodpovedne povedať, že študentke ukážem raz max dvakrát a robí sama , dôchodkyňa je mimoriadne precízna pani a svoju prácu si robí na 110 % , so zamestnancom som spokojná . Neviem si predstaviť , že študentke a dôchodkyni by som dávala menej , hoci robia dobre a kvalitne.

lienka.7
3. aug 2023

@autorka
Po prvé, Mihal ani Demokrati sa do parlamentu ani nedostanú, takže je zbytočné "zdvihat" si tlak jeho nezmyselnymi "nápadmi". Ministrom prace bol, mal možnosť riešiť co len chcel a urobil niečo? Asi nie, ze? Ale teraz je múdry ako Šalamúnove trenky samozrejme.
Po druhé, nema problém (samozrejme za peniaze) radiť tehotným ako odr.... systém a dostať sa tak k peniazom a davkam, na ktoré z hľadiska etiky a morálky nemajú nárok (ich vychcanost ja nepovažujem za sikovmost), zaujímavé, že tu uz návrhy ako nezneuzivat systém nepredklada, ze? Prirodzene, nepôjde predsa proti svojmu "biznisu". Ale samozrejme, mu vadi, keď ma človek dostať za svoju prácu slušnú plácu. Budme radi, že máme vobec nejakú minimálnu mzdu, lebo niektori zamestnanci by pomaly ešte platili zamestnavatelovi, ze vôbec môžu chodiť do prace (obrazne povedane). Tomu sa proste povie charakter. Alebo liberal.

candii
3. aug 2023

Samozrejme že nie .. to môže len debila toto napadnúť. Hlavne tú poslednú skupinu, čo človek so základným vzdelaním nepotrebuje slušne žiť ? Na neho sa nevzťahuje inflácia? Nemusí platiť účty, jesť .. úplne od veci

autor
3. aug 2023

@lienka7 tiež si myslím, že Demokrati sa do parlamentu nedostanú, avšak modifikovaný variant zmeny minimálnej mzdy plánoval presadiť aj Sulík, ktorý sa do parlamentu asi dostane - navrhoval rôzne výšky minim. mzdy v krajoch.

lienka.7
3. aug 2023

@autorka nesledujem preferencie, ale ak sa tam aj Sulik dostane, s tými 5 a pol poslancami to asi ťažko zmoze.

zalka
3. aug 2023

@subartic ja ale rozlisujem ...keď sme mali brigádnikov v lete tak to boli chlapci čo si prešli praxou cez školský rok a robili na 100% ...to čo som písala boli ucni... týždeň škola týždeň prax ešte sa len učili...a keď dostali zato že prišli na prax to euro na hodinu tak aspoň chodili...teraz ucni ...drzé ako vši...nemal čas počkať na konateľa...on chcel prax a nemal čas a keď mu po dvoch mesiacoch hrozil vyhadzov zo školy tak potom so sklopenymi uskami prišiel... Veď keď by sa dala tak dať nižšia odmena tak to by bolo pre nich motivačné....v iných firmách dostali nulu..u nás pár eur... takže motivovalo ale platiť min.mzdulen zato že chodí a sem tam podrží šrobovák a podá ho je kus moc.

subartic
3. aug 2023

@zalka moja študentka je študentka strednej školy , zároveň absolvuje u mňa aj prax , naučí sa a aj si zarobí . Nie každý študent podá 30 % výkon , sú aj takí čo podajú 100 % na svoju pracovnú náplň . Rovnako tak dôchodca, prečo by mal podať 70 % výkon ? Lebo je starší ? Toto je možno u prác fyzického charakteru , ale u prác typu napr. administratíva podávajú často lepší výkon ako zamestnanec v produktívnom veku .

zalka
3. aug 2023

@subartic ja som písala o fyzickej práci... o ucnoch...
Ten dôchodca už výkon nepodá ale vie naučiť ale učeň čo namiesto záujmu o prácu sa hraje cez prax z mobilom a ešte na neho musia dávať pozor aby sa mu čosi nestalo...tak ten ani 30% nepodá a bohužiaľ dnešné deti (chlapci ucni) sú také...bez záujmu o prácu. Skončí školu a mamka tatik dajte mi vreckové. Prídu do firmy .. ruky ľavé, večne na mobile, drzé..ako dlho vydržia byť zamestnaný a ideálne aspon 1000e v čistom chcú.
Holky si na tom kúsok lepšie a tiež nehadzem všetkých do jedného vreca ale to su moje skúsenosti za posledné roky. S ucnami.