Ako postupovať, keď mám 3 mesiace po operácii nerovnomerné prsia?

Zodpovedané
28. jún 2022

Dobrý deň,

koncom marca som v Bruseli podstúpila operáciu prsníkov. Boli mi vložené implantáty zn. Polytech - obe prsia 350 ml.

Tri mesiace po operácií jeden prsník "nezostúpil". Je tam asi centimetrový rozdiel a ani nemám pocit, že by počas týchto mesiacov pomaly postupne klesal.

Aký je Váš názor?

Čo mi viete poradiť?

Ďakujem

PS: Fotografiu prikladám v druhej otázke. Prosím nezverejňovať

Dobrý deň,

foto ktorú ste priložili ku otázke nemôžeme zverejniť, preto odpoviem aj s opisom Vášho stavu.

Asymetria prsníkov je prirodzená a má jú v rôznej miere každá žena aj muž na všetkých párových častiach tela (pravá/ľavá).

Operáciou sa snažíme asymetriu opticky zmierniť, ak je to možné aspoň v niektorých parametroch, ktoré žene prekážajú pred operáciou najviac.

Na asymetrii sa podieľa tvar hrudného koša, skolióza, poloha podprsníkovej ryhy, poloha bradaviek/dvorcov, poloha prsníkového tkaniva, množstvo kože/ochabnutia, objem prsníkového tkaniva.

Niekedy volíme rôzne veľké alebo aj rôzne tvarované implantáty, aby sme stav asymetrie zmiernili.
Niekdy sa nám podarí jeden parameter zlepšiť, iný sa tým ale môže zhoršiť. To všetko musíme pred operáciou predvídať ale garantovať sa to často nedá.

Aj prsia sa menia a rôznym spôsobom reagujú na implantáty, čím vznikne rozdielna poloha/tvar prsníkov.

Ak by som Vás videl pred aj po operácii, mohol by som sa vyjadriť presnejšie.

Podľa tejto foto po 3 mesiacoch môžem len veľmi orientačne vysloviť podozrenie na asymetriu hrudného koša pri skolóze. O čom hovorí mierne "S" tvarovaná stredová čiara.
Je dosť možné, že ste mali vpravo aj prsník viac ochabnutý a nižšie uložený dvorec ako vľavo.
Malá asymetria sa dá riešiť použitím rozdielne tvarovaných implantátov, ale pri väčšom rozdiele, alebo pri snahe o dokonalejšiu symetriu, je potrebné urobiť aj modeláciu prsníkov. Tam musíte rátať s jazvami navyše, čiže kompromis.

V takýchto prípadoch na možnú asymetriu po operácii upozorníme predom.
Dokonalú symetriu nesľubujeme nikomu.

S odstupom niekoľkých mesiacov, odporúča sa 12 (aby bol stav už stabilný a finálny), robíme korekciu polohy implantátov a/alebo modeláciu prsníkov.

Záleží od predoperačného stavu, vzniknutej asymetrie a očakávaného výsledku.