Ako odstaviť 19-mesačného syna?

Zodpovedané
6. máj 2024

Dobrý deň,

mám 19-mesačného syna, ktorého plánujem ako 20-mesačného odstaviť. V noci sa budí 2 - 4x. Ukľudňuje sa dudlaním, veľakrát ukáže večer pri uspávaní prštekom na hrudník - mňam mňam.

Zo zdravotných dôvodov pre plánované druhé bábätko mi bolo odporúčané ho odstaviť pred otehotnením. Mám muža, on však nemá toľko trpezlivosti v sebe. Stačí mu, keď je malý chorý a je jednu noc s plačom do 4. rána hore a už okrem malého, ukľudňujem aj jeho.

Syn je mamin cecok, a preto by bola pre nás asi najleošia varianta odstavenia taká, že ja nebudem vôbec v tej miestnosti, nech to mlieko zo mňa necíti. Keď som poprosila posledné dni muža, nech ho po večernom dojčení uspí, povedal, že má len dve ruky. Na margo dlhého uspávania syna (30 - 60 minút) by mu "odišli", keby ho mal celý čas nosiť na rukách.

Ako syna odstavím?

Syn nechce piť zo žiadnej fľaše. Ako tak zo slamkovej fľaše do neho tlačím vodu. Umelé mlieko úplne odmieta.

Kde nájdem nejakú laktačnú poradkyňu, ktorá mi bude po ruke?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak potrebujete odstaviť takto rýchlo, jednoducho prestaňte. Povedzte synovi, že mlieko už nie je. Bodka. Buďte láskavá, milá ale nekompromisná. Veci v živote sa menia, mlieko jednoducho už nebude. Máte na to právo. Určite budú protesty, syn je na dojčenie zvyknutý. Je to pre neho upokojenie, istá forma istoty a bezpečia, ktorú bude musieť nájsť pri nejakej inej činnosti. Takže maznajte sa, objímajte, spievajte, uspávajte ako to len pôjde, akurát mlieko už nebude.

Často je odstavenie väčší problém pre mamičku ako pre dieťa. Mamičky často nie sú s odstavením vysporiadané. Dieťa prirodzene vycíti jej neistotu v danom rozhodnutí a odstavenie potom prebieha o to horšie. Skúste sa najskôr s odstavením zmieriť sama. Skúste prebrať s manželom rôzne alternatívy – čo budete robiť, keď bude syn plakať celú noc, keď bude naozaj hystericky kričať... Povedzte, že teraz v ňom potrebujete oporu.

Laktačnú poradkyňu nájdete napr na www.dojčenie.sk alebo na www.mamila.sk.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová