Výber kočíka

Bábätko je na ceste a vás čaká výber kočíka. Aj keď sa môže zdať, že ide o jednoduchú záležitosť, správny výber môžete počas užívania niekoľkokrát oceniť a naopak si ten zlý aj vyčítať.

Video: Aký kočík si vybrať a koľko stojí?

Výber kočíka je v dnešnej dobe pri tom množstve modelov a výrobcov kočíkov náročná záležitosť. Pri výberer toho správneho pre vás zvážte nasledovné faktory:

Terén na kočíkovanie

Pri výbere kočíka je dôležitý terén, po akom jazdíte. Ak budete kočíkovať najmä v meste, po upravených chodníkoch, zamerajte sa na otáčavé predné kolieska, s ktorými ľahko vyjdete na obrubník aj do autobusu. Ak sa pohybujete skôr po náročnejších terénoch, lepšie poslúžia kvalitné odpružené kolesá s väčšou váhou na udržanie stability.

Ročné obdobie

Ročnému obdobiu, v ktorom sa dieťa narodí, prispôsobte výber korbičky. Pre deti narodené v zimných mesiacoch je vhodná hlboká a zateplená korbička, do ktorej sa zmestí aj fusak. Na teplé mesiace môžete zvoliť korbičku menšiu, čo však záleží aj od veľkosti dieťaťa.

Dopravný prostriedok

Jazdíte najčastejšie autom? Potom si vyberte kočík, ktorý sa dá jednoducho zložiť a rozložiť a nie je príliš veľký. Už pri kúpe kočíka si môžete vyskúšať, či sa vám zložený kočík zmestí do auta. Veľmi dobrým riešením sú kočíky, na ktoré sa dá pripevniť autosedačka, čím ušetríte miesto. Ak budete s kočíkom chodievať viac pešo alebo autobusom, zvoľte ľahší kočík napríklad s hliníkovou konštrukciou a s dostatočným úložným priestorom.

Kolesá

Ak sa pozeráme na počet kolies, platí, že vo všeobecnosti sú štvorkolky stabilnejšie ako trojkolky. Výhodou trojkoliek je, že sú ľahšie a dajú sa ovládať aj jednou rukou. Nedajú sa však húpať. S trojkolkami je aj oveľa zložitejšie vyjsť po schodoch po určených koľajničkách.

Ďalšou otázkou je, či kolesá nafukovacie alebo plastové. S nafukovacími kolesami sa vám pôjde jednoduchšie po náročnejšom teréne, majú širší kontakt so zemou, a tak sa nebudú zabárať, nevýhodou je, že sú ťažšie, väčšie a kočík je tak horšie uskladniteľný. Treba ich dofukovať a môžu dostať defekt. Plastové kolesá sú ľahšie, ale tvrdšie, preto môžu pre vaše dieťa znamenať menej komfortu. Odporúča sa ich používať iba na rovnom povrchu.

V súčasnosti už väčšina kočíkov má otočné kolesá, sú vhodné v bežných podmienkach, ale pri zložitejšom teréne by sa mohli odlomiť. Môžete si kúpiť kočík s dvoma sadami kolies, s pevnými aj s otočnými.

Korba

Korbička by mala byť dosť veľká a pevná, aby ochránila vaše dieťatko. Na spodnej časti by mala byť termoizolácia a matrac. Dôležitá je polohovateľnosť korbičky do ľahu aj do sedu. Nemali by sa tam nachádzať vyčnievajúce časti ani medzery, v ktorých by mohlo dieťa uviaznuť.

Rukoväť

Rukoväť by mala byť výškovo nastaviteľná, a tak vám prinesie väčšie pohodlie. Preklápacia rukoväť vám pomôže otočiť dieťatko v smere alebo v protismere jazdy.

Príslušenstvo

Pri každom kočíku je množstvo doplnkového príslušenstva, ktoré sú súčasťou kočíka alebo si ho môžete dokúpiť, ako napríklad pršiplášť, slnečník, nánožník, držiak na fľašu, taška na rukoväť, sieťka proti hmyzu, adaptéry na autosedačku2, fusak, návleky na kolesá, pumpa na kolesá a podobne.

Materiál

Je vhodné, aby bola bočná strana korby, predná zábrana priestor okolo topánok dieťaťa z umývateľného a odolného materiálu. Farba závisí od vkusu každého rodiča, ale platí, že svetlý kočík sa rýchlo zašpíni a naopak tmavý kočík rýchlo vybledne na slnku. Žltá farba priťahuje hmyz, preto sa jej radšej vyhnite.

Súvisiace články

Viac o výbere kočíka na modrykonik.sk

Hodnotenia a skúsenosti s výberom kočíka

Máš skúsenosť s výberom kočíka?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť