Obrat vonkajšími hmatmi

V závere tehotenstva ťa môže lekár zaskočiť správou, že sa dieťatko v maternici stále nepretočilo a môže ti navrhnúť tzv. obrat vonkajšími hmatmi. Prečo je ohľadom tohto úkonu toľko mýtov, ako sa vlastne vykonáva a vie ho urobiť každý lekár? Aj na to sa, okrem iného, pozrieme v našom článku.
obrat plodu vonkajšími hmatmi

Obrat vonkajšími hmatmi alebo tzv. vnútorný obrat plodu sa vykonáva cez brušnú stenu mamičky.

Čo je to obrat vonkajšími hmatmi?

  • Ide o manuálny úkon, počas ktorého lekár cez tvoju brušnú stenu otočí bábätko hlavičkou nadol smerom k tvojej panve – do polohy, ktorá je žiaduca pre prirodzený vaginálny pôrod. Benefitom obratu teda je, že sa žena vyhne cisárskemu rezu,60 ktorý bol indikovaný len z dôvodu nepriaznivého uloženia dieťatka v maternici, alebo pôrodu koncom panvovým, ktorý so sebou vždy nesie istú mieru rizika.
  • Obrat vonkajšími hmatmi alebo tzv. vnútorný obrat plodu či ECV (z angl. výrazu external cephalic version) sa robí až po ukončenom 36. týždni tehotenstva a samozrejmosťou je predošlý súhlas tehotnej ženy. Ak je v závere tretieho trimestra bábätko otočené v polohe nožičkami nadol, lekár ti môže navrhnúť jeho manuálny obrat. Rozhodnutie, či tento úkon podstúpiš, je však na tebe.
  • V praxi obrat vonkajšími hmatmi predstavuje efektívnu a jednoduchú metódu, ktorú však na Slovensku nevykonávajú v každej pôrodnici. Mnohokrát sa teda stane, že žena na vybrané pracovisko cestuje aj stovku kilometrov. U nás je týmto obratom a jeho úspešnosťou známa napríklad Trenčianska pôrodnica.

Ako prebieha obrat vonkajšími hmatmi?

  • Celý úkon netrvá dlhšie ako 2 či 3 minúty, avšak čas, ktorý u lekára stráviš, sa predĺži z dôvodu niekoľkých vyšetrení, ktoré obratu vonkajšími hmatmi predchádzajú. Menovite ide o:
    • CTG alebo kardiotokograf či laicky povedané pásy, pomocou ktorého sa zmerajú ozvy dieťatka pred aj po zákroku.
    • Ultrazvukové vyšetrenie – celý priebeh obratu vonkajšími hmatmi prebieha pod neustálou kontrolou ultrazvuku.
  • Potom, ako absolvuješ CTG a ultrazvuk, si lekár prehmatá tvoje bruško, aby sa oboznámil s presnou polohou dieťaťa v maternici. Následne pod neustálou kontrolou ultrazvuku vykoná špeciálne hmaty, vďaka ktorým dieťatko popoženie, aby sa otočilo hlavičkou nadol. Žena vtedy cíti iba tlak, nejde však o bolesť. Dôležité je povedať, že lekár tieto hmaty nerobí nasilu a „za každú cenu“.
  • Úspešnosť zákroku je od 50% do 60%, to znamená, že sa hmat podarí len vo väčšej polovici prípadov. V tom vlastne spočíva i jeho najväčšie riziko – ak žena meria dlhšiu cestu, môže sa stať, že sa vráti domov, pričom sa zákrok nepodarilo urobiť.
  • Po obrate bábätka sa robí kontrolný CTG, ktorý by mohol odhaliť prípadnú kontrakčnú činnosť maternice. V závislosti od toho, v akej pôrodnici obrat vonkajšími hmatmi absolvuješ, môžeš ísť po zákroku a kontrole domov, prípadne môžeš v pôrodnici zostať až do druhého dňa. Každé pracovisko má svoj preferovaný postup a výnimkou nie je ani to, ak ti dajú na výber, či zostaneš hospitalizovaná alebo pôjdeš domov.

Dôležitá informácia: Po obrate vonkajšími hmatmi treba počítať aj s možnosťou, že sa bábätko opäť otočí naspäť, teda do polohy, v akej bolo predtým. Tým pádom je nastávajúca mamička znovu konfrontovaná otázkami, či sa zvolí pôrod koncom panvovým alebo cisársky rez. Výnimkou však nie je ani situácia, kedy sa vnútorný obrat plodu vykonáva opakovane.


Kedy sa nemôže vykonať obrat vonkajšími hmatmi?

Obrat plodu vonkajšími hmatmi nemožno vykonať v týchto prípadoch:


Riziká a komplikácie obratu vonkajšími hmatmi

Obrat dieťaťa vonkajšími hmatmi je bezpečnou metódou a komplikácie sa objavia len u 0,5% tehotných žien, ktoré ho podstúpili. Môže ísť o:


Prečo mi obrat vonkajšími hmatmi môj gynekológ neodporúča?

  • Môže nastať aj situácia, že ťa tvoj gynekológ bude od tohto úkonu doslova odhovárať. Ak ale nespadáš pod výnimky, dôsledkom ktorých sa obrat nemôže vykonať, mala by si si vypočuť aj názor iného odborníka.
  • Obrat vonkajšími hmatmi sa totiž vracia do praxe len v posledných rokoch. V uplynulých desaťročiach sa mu nevenovala veľká pozornosť, prípadne aj lekári, ktorí v tom čase ešte len študovali, dostávali namiesto faktov iba nepravdivé mýty, ktorými je obrat vonkajšími hmatmi opradený.
  • Ak ti tvoj gynekológ alebo pôrodník obrat plodu neodporúča a nemáš žiadne komplikácie, pre ktoré sa skutočne nemôže vykonať, mala by si sa poradiť na pracovisku, v ktorom ho bežne robia.

Rozdiel medzi obratom vonkajšími hmatmi a Hamiltonovým hmatom

Často sa zamieňajú výrazy obrat plodu vonkajšími hmatmi a Hamiltonov hmat.7 V praxi však ide o diametrálne odlišné úkony, ktoré majú rozličné ciele:

  • Obrat plodu vonkajšími hmatmi – ide o úkon cez brušnú stenu, ktorého cieľom je otočiť bábätko do polohy hlavičkou nadol. Tehotenstvo pokračuje ďalej bez akýchkoľvek iných zmien.
  • Hamiltonov hmat – vykonáva sa s cieľom vyvolať pôrod a predstavuje zákrok, počas ktorého lekár jednou rukou vnikne cez pošvu ku krčku maternice, kde prstom oddelí plodové obaly od sliznice maternice. Často tento úkon vedie k rozbehnutiu kontrakcií.

Mohlo by ťa zaujímať

Poloha plodu

Prečo je dôležité poznať pred pôrodom polohu plodu a kedy sa dieťatko zvykne otočiť hlavičkou nadol? Ak sa práve nachádzaš blízko cieľovej rovinky tehotenstva a obávaš sa, či práve uloženie dieťatka v tvojom brušku neskomplikuje priebeh prirodzeného pôrodu, potom je tento článok presne pre teba.

Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.

Prvé pohyby v tehotenstve

Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.


Viac o tehotenstve a pôrode na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré si práve prechádzajú rovnakým životným obdobím ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s obratom vonkajšími hmatmi

Máš skúsenosť s obratom vonkajšími hmatmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
dannaniella  24. apr 2014

Obrat dieťatka vonkajšími hmatmi

Ahojte!
Napíšem moju skúsenosť s obratom dieťatka a udalosti, ktoré predchádzali tomuto úkonu.

Moje tehotenstvo prebiehalo úplne normálne, bez akýchkoľvek komplikácií. Moje dieťa bolo ku koncu tehotenstva správne otočené, a pripravené na prirodzený pôrod - tzn. hlavičkou dole.

Približne v 30 tt som manuálne pracovala. Išlo o pre mňa rutinné údery kladivom, ktoré trvali max. pol hodinu. Bolo to však blízko brucha a ten zvuk bol asi príliš silný, takže v tú noc sa moje dieťa otočilo hlavičkou hore. K tomuto záveru sme dospeli spolu s mojim pôrodníkom, takže odporúčam vyvarovať sa podobným činnostiam v posledných štádiach tehotenstva.

V 31 tt som prišla na kontrolu pred pôrodom ku štátnemu lekárovi. Ten zaznamenal polohu bábätka pozdĺžne koncom panvovým. Neurobil nič, iba mi predpísal nasledujúcu kontrolu o 4 týždne. Nijak so mnou nekonzultoval tento stav a jeho možné zmeny.

V 32 tt som prišla na kontrolu ku môjmu pôrodníkovi. To je ale lekár na súkromnej klinike Aquario Hospital v Beniarbeig (Španielsko), Enrique Lebrero. Pôrodnica sa orientuje na prirodzené pôrody.

Lekár konštatoval polohu dieťaťa pozdĺžne koncom panvovým. Tiež uviedol, že mám dostatok plodovej vody a dieťa nie je veľké. Vysvetlil mi, že sa chystá o obrat dieťaťa vonkajšími hmatmi, že s tým má skúsenosti. Keďže som bola už napojená na vonkajší monitor, skontroloval tiež pupočnú šnúru, jej dĺžku. Na moje brucho mi dal gel, a rukami postupne otáčal dieťa presne ako je to zaznamenané na videu vyššie. Pomaličky posúval dieťa hlavičkou dole. Keďže dieťa už bolo dosť veľké, bolo vidieť obrysy jeho tela. Všetko trvalo veľmi krátky čas a necítila som sa nepríjemne. Robil to veľmi skúsene a zručne. Keď bolo dieťa na požadovanom mieste, skontroloval odozvy srdca. Všetko bolo v poriadku, tak som mohla odísť domov.

Všetko závisí od lekára. Či sa na to podujme, či má tieto skúsenosti. Pretože vy sama nemôžete tento úkon vykonať. Napíšem len, že keď som bola o ďalší týždeň na kontrole u môjho súkromného gynekológa, povedal mi, že mi neverí že mi môj pôrodník dieťa otočil.

Rodila som až v 42 tt. Môže byť, že som mala zle vypočítaný termín pôrodu, pretože moja menštruácia bola úplne nepravidelná. V nemocnici mi dali 2 x lyžicu ricinového oleja zapiť marhuľovým džúsom. Ráno som dostala kontrakcie a onedlho začala rodiť bez epidurálky.

Keďže som začala príliš skoro tlačiť ( toto bola vyslovene moja chyba, pretože otvorená som síce už bola, ale nemala som ešte tlaky na tlačenie), trvalo mi skoro 2 hodiny, kým sa dcéra narodila. Posledné 2 kontrakcie pôrodník musel použiť zvon a dieťatku pomôcť. Rodila som tiež bez nástrihu, pôrodník to nerobí. Tiež som cvičila s pomôckou EPINO. Dieťa sa narodilo zdravé, bolo mi hneď priložené a odvtedy som ho mala pri sebe.

Chem povzbudiť dievčatá, aby sa tohto úkonu nebáli, aby dôverovali sebe, dieťaťu a porodníkovi, ktorý je na to pripravený.
Držím palce!
13 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke