Oligohydramnion

Vedela si, že aj plodová voda dokáže skomplikovať priebeh tehotenstva? Odchýlky v jej hladine totiž vedia byť príčinou predčasného pôrodu a zároveň príznakom, že sa orgány dieťatka nevyvíjajú správne. Jedným z takýchto prípadov je aj oligohydramnion, alebo inak povedané – málo plodovej vody. Prečo tento jav vzniká a k akým komplikáciám až môže viesť?
málo plodovej vody v druhom trimestri

Málo plodovej vody môže byť dôsledkom rôznych príčin.

Čo je to oligohydramnion?

  • Ide o znížený stav plodovej vody, ktorý môže vzniknúť z rôznych dôvodov. Nedostatok plodovej vody môže nastať v priebehu celého tehotenstva, no najčastejšie sa vyskytuje v jeho posledných týždňoch alebo počas prenášania. Štatistiky hovoria, že sa oligohydramnion vyskytne u cca 4% tehotných žien.
  • Čím skôr sa oligohydramnion diagnostikuje, o to závažnejšia býva jeho príčina. Málo plodovej vody v prvom a druhom trimestri často vedie k zisteniu, že dieťaťu nefungujú obličky, zatiaľ čo v treťom trimestri väčšinou býva príčina na strane matky.
  • Príčiny vzniku nedostatku plodovej vody:
    • Zlyhávanie alebo nedostatočnosť placenty – dôsledkom zníženej funkcie placenty bábätko nedostáva toľko živín a kyslíka, koľko by potrebovalo, čo má vplyv aj na činnosť jeho orgánov, ktoré v tvorbe a k obnove plodovej vody prispievajú. Rovnako sa oligohydramnion môže vyskytnúť pri predčasnom odlúčení placenty, ktoré tiež vedie k jej zlyhávaniu.
    • Nedostatočná činnosť obličiek dieťaťa – keďže bábätko plodovú vodu pije, filtruje cez obličky a následne ju prostredníctvom moču vracia späť do prostredia maternice, v obrovskej miere jeho trakt prispieva k výmene plodovej vody. Ak je však funkcia jeho obličiek narušená, dieťatko vodu iba spotrebuje, no nevracia späť. Tým pádom nastáva jej nedostatok. Porucha činnosti obličiek je často spojená s niektorými vývojovými vadami dieťaťa.
    • Predčasný únik plodovej vody – plodová voda je uzatvorená v plodovom obale, ktorý zvyčajne praskne až pred pôrodom, tým pádom začína odtekať, čo signalizuje, že sa bábätko chystá na svet. Môže sa však stať, že sa plodové obaly narušia a prepúšťajú plodovú vodu aj v týždňoch tehotenstva, v ktorých je do pôrodu ešte ďaleko.
    • Ochorenia alebo životný štýl matky – za nízku hladinu plodovej vody môžu zodpovedať napríklad cukrovka,5 preeklampsia3 alebo vysoký krvný tlak1 tehotnej ženy. Takisto hladinu plodovej vody nepriaznivo ovplyvňujú aj nedostatočný pitný režim a dehydratácia.

Ako sa meria plodová voda?

Meranie plodovej vody je možné urobiť pomocou ultrazvuku. Popíšeme si metódu zmerania vertikálneho stĺpca. Lekár nájde miesto, v ktorom je plodovej vody najviac a určí tzv. vertikálny stĺpec plodovej vody. Na základe jeho dĺžky sa zhodnotí, či je plodovej vody dostatok, nedostatok alebo priveľa.

Dĺžka vertikálneho stĺpcaStav plodovej vody
nezmerateľné množstvo anhydramnion
menej ako 1 cm ťažký oligohydramnion
1 – 2 cm mierny oligohydramnion
2 – 8 cm ideálny stav
8 – 12 cm mierny polyhydramnion1
12 – 16 cm stredne závažný polyhydramnion
viac ako 16 cm závažný polyhydramnion

Plodová voda

Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.


Riziká nedostatku plodovej vody

Plodová voda má pre vývoj dieťaťa v maternici nenahraditeľnú funkciu. Chráni dieťa pred infekciami, poskytuje mu ideálne prostredie pre rast, tlmí nárazy z vonkajšieho prostredia a stimuluje činnosť jeho orgánov. Ak je jej hladina príliš nízka, môže nastať celé spektrum komplikácií:

  • Obmedzenie pohybov dieťaťa – často je nízka hladina plodovej vody dôvodom, že sa bábätko v brušku pred pôrodom neotočí.
  • Stlačenie pupočnej šnúry – dieťaťu hrozí čiastočné alebo úplné zastavenie prísunu kyslíka a živín.
  • Nepriaznivý vplyv na vývoj pľúc, obličiek a tráviaceho traktu.
  • Sterilné prostredie v maternici je narušené – hrozí vznik infekcie.
  • V krajných prípadoch môže byť jedinou možnosťou predčasný pôrod.
  • Môže vzniknúť Potterovej syndróm.

Potterovej syndróm

  • Bábätká vyvíjajúce sa v nedostatku alebo v úplnom deficite plodovej vody často trpia Potterovej syndrómom – súborom špecifických znakov, medzi ktoré patria:
    • typické tvárové rysy – nízko posadené uši, sploštený nos, oči vzdialené ďaleko od seba, atď…,
    • chronické zlyhávanie obličiek,
    • chronické pľúcne ochorenia.
  • Ide o mimoriadne vážny stav a vo väčšine prípadov spôsobuje Potterovej syndróm smrť dieťaťa ihneď po pôrode, prípadne pár hodín po pôrode. Ak sa dieťa dožije dojčeneckého obdobia, jeho kvalita života je obmedzená a poznačená chronickými chorobami pľúc a obličiek, ktoré sú spojené so zlyhávaním týchto orgánov.

Ako sa postupuje, ak sa zníži stav plodovej vody?

Postup lekárov pri zistení nízkej hladiny plodovej vody je individuálny. V závislosti od toho, aký veľký je deficit plodovej vody, aká je jeho príčina a v ktorom týždni tehotenstva sa táto komplikácia objaví, pristupuje sa k ďalším krokom.

1. Úprava životného štýlu matky

Pri menej závažných formách oligohydramnionu lekár naordinuje prísny pokojový režim a odporučí zvýšiť prijímanie tekutín – môže ísť až o 4 l denne. Tehotná žena môže byť v domácom prostredí, no rovnako jej je často odporučená aj hospitalizácia, počas ktorej dostáva tekutiny infúznou formou. Väčšinou je odpoveď tela na úpravu životného štýlu veľmi dobrá a hladina plodovej vody stúpne na požadované alebo aspoň uspokojivé množstvo.

2. Doplnenie plodovej vody amnioinfúziou

Amnioinfúzia predstavuje invazívny zákrok, počas ktorého sa hladina plodovej vody doplní vstreknutím priamo do plodového obalu. Vstreknutie fyziologického roztoku môže prebiehať dvomi spôsobmi – buď vpichom cez vagínu, alebo podobne ako amniocentéza18 – vpichom cez brušnú stenu. Ide o roztok, ktorý optimalizuje hladinu plodovej vody, no zákrok prináša i svoje riziká. Táto metóda sa však nevykonáva, prípadne ju lekári volia len výnimočne, ak za nízky stav plodovej vody zodpovedá nedostatočná funkcia obličiek dieťaťa.

3. Zalepenie plodového obalu

V prípade, že plodová voda odteká predčasne dôsledkom narušenia plodového obalu, môže sa pristúpiť k zalepeniu miesta na plodovom vaku, ktoré plodovú vodu prepúšťa. Táto metóda sa volá amniopatch a prebieha podobne ako amniocentéza – cez brušnú stenu sa lekár pomocou ihly dostane k danému miestu a aplikuje naň špeciálne lepidlo alebo zmes krvných doštičiek a plazmy matky.

4. Podávanie kortikoidov

Keďže je nedostatkom plodovej vody ohrozený vývoj pľúc dieťaťa, na podporu ich rastu sa matke, ktorá je hospitalizovaná, podávajú kortikoidy. Väčšinou sa vtedy počíta aj s možnosťou skoršieho vyvolania pôrodu. Okrem toho matka často dostáva aj preventívne antibiotiká, ktorých úlohou je zabrániť vzniku infekcie.

5. Predčasný pôrod

Únik plodovej vody, ktorý vážne ohrozuje vývoj dieťaťa, je častou indikáciou k predčasnému pôrodu6 cisárskym rezom. Volí sa väčšinou len v pokročilejšom štádiu tehotenstva, kedy je šanca, že bábätko predčasný pôrod zvládne.


Video: Všetko o predčasnom pôrode

Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.

Čo vo videu zaznelo?


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Flowmetria - prietoky v tehotenstve

Ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve absolvuješ hneď niekoľko, pričom najmä počas prvého tehotenstva je náročné rozlíšiť, ktorý ultrazvuk má aký význam a na čo sa zameriava. Dnes si povieme viac o flowmetrii alebo prietokoch v tehotenstve. Poď sa pozrieť, prečo je flowmetria dôležitá a čo všetko lekár počas nej skúma.

Pupočná šnúra

Bábätku počas celého tehotenstva zabezpečuje živiny a najčastejšie nastávajúcim mamičkám navodzuje obavy, či sa ich drobčekom napríklad neomotá okolo krku. Reč je o pupočnej šnúre, bez ktorej by dieťatko v maternici neprežilo a nemohlo by prosperovať. Kedy sa pupočná šnúra začne vyvíjať, aké sú jej funkcie, ktoré vyšetrenie sa na ňu zameriava a môže v tehotenstve či počas pôrodu spôsobiť nejaké komplikácie?


Viac o tehotenstve a rodičovstve na Modrom koníku

  • Odborná Poradňa
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Tematické skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s oligohydramnionom

Máš skúsenosť s oligohydramnionom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke