Flowmetria - prietoky v tehotenstve

Ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve absolvuješ hneď niekoľko, pričom najmä počas prvého tehotenstva je náročné rozlíšiť, ktorý ultrazvuk má aký význam a na čo sa zameriava. Dnes si povieme viac o flowmetrii alebo prietokoch v tehotenstve. Poď sa pozrieť, prečo je flowmetria dôležitá a čo všetko lekár počas nej skúma.
usg flowmetria

Meranie prietokov v tehotenstve napovie o tom, ako sa vyvíja bábätko.

Čo je to flowmetria a kedy sa vykonáva?

  • Flowmetriu môžeš poznať aj pod týmito názvami: meranie prietokov v tehotenstve, doppler v tehotenstve alebo prietoky pupočníkom v tehotenstve.
  • Zvyčajne ide o súčasť ultrazvukového vyšetrenia, ktoré sa robí v treťom trimestri, približne okolo 30. týždňa3 tehotenstva. Lekár sa počas neho zameriava na prietok krvi, a hoci sa flowmetrii vo všeobecnosti hovorí, že ide o kontrolu prietoku krvi v pupočníku, v skutočnosti sa zaznamenáva sa prietok krvi na troch rôznych miestach.
  • Konkrétne ide o tri dôležité cievy:
    • prietok krvi v mozgovej artérii – cieva, ktorá zásobuje krvou mozgové štruktúry bábätka,
    • prietok krvi v pupočníkovej artérii,
    • prietok krvi v artérii zásobujúcej maternicu a dieťa.
  • Meranie prietokov v tehotenstve je nebolestivé a prebieha ako bežný ultrazvuk. Robí sa ultrazvukovou sondou cez brušnú stenu a vyšetrenie je hradené zdravotnou poisťovňou. Môžeš ju absolvovať u svojho gynekológa, ku ktorému chodíš na tehotenskú poradňu, no rovnako ťa môže odoslať na iné pracovisko – v prípade, že by vo svojej ambulancii nemal dostatočné prístrojové vybavenie.
  • Dôležitosť tohto vyšetrenia v tehotenstve spočíva v tom, že flowmetria poukazuje na podmienky, ktoré bábätko počas svojho vývinu má. Lekár zistí nielen to, ako sa dieťatko vyvíja, ale zhodnotí aj stav a funkčnosť placenty, ktorá má na jeho vývin zásadný vplyv.

„Zlé“, slabé alebo znížené prietoky v tehotenstve

Príčin nedostatočných hodnôt flowmetrie alebo slabých prietokov v tehotenstve môže byť niekoľko:

  • Majú súvis so zdravotnými problémami matky – môže ísť o závažnejšie ochorenie, vysoký krvný tlak1 alebo gestózy, teda ochorenia, ktoré vznikajú v tehotenstve a pôrodom zároveň zanikajú.
  • Príčina môže vzniknúť v tzv. fetocelárnej jednotke, teda vo vzájomne súvisiacom systéme, ktorý vznikol medzi placentou, pupočníkom a dieťaťom.
  • Rovnako môže problém vzniknúť na strane bábätka – vrodená vývojová vada alebo iný chorobný stav.

Čo to pre dieťa znamená, ak sú zlé prietoky?

  • Nech je príčina slabých prietokov v tehotenstve akákoľvek, vedie to k jednému výsledku – bábätko sa musí usilovať o to, aby v maternici prežilo. V jeho telíčku nastáva tzv. centralizácia obehu, alebo brain-sparing efekt, teda zníženie prietoku krvi v niektorých brušných orgánoch a v končatinách, no zároveň sa rozširujú cievy v jeho hlavičke.
  • Tým sa zabezpečí, aby aj napriek slabším prietokom malo v mozgu a v srdiečku dostatok krvi, aj za cenu toho, že na periférnych častiach tela bude prekrvovanie menej výrazné. Jeho krvný obeh teda väčšinu krvi sústreďuje práve do hlavičky na úkor zásobenia napríklad obličiek či tráviaceho traktu.
  • Lekár na základe výsledkov navrhne ďalší postup. Napríklad ťa môže poslať do rizikovej poradne, kde bude tvoj stav viac sledovaný, prípadne – najčastejšie, ak sa nájde príčina nedostatočných prietokov na strane placenty, odporučia ti v nasledujúcich týždňoch vyvolanie pôrodu ešte pred termínom.

Dvojcievny pupočník

  • Na jednom z ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve, no predovšetkým na flowmetrii môže lekár identifikovať dvojcievny pupočník. Štandardom je, že sa v pupočníku nachádzajú 3 cievy – konkrétne dve artérie a jedna žila. Žila posúva od placenty bábätku okysličenú krv a dve tepny odkysličenú krv od bábätka naopak odvádzajú.
  • Dvojcievny pupočník môže, no rovnako aj nemusí predstavovať riziko, ide však o prvý príznak, ktorý by mohol signalizovať pre lekára zatiaľ nekonkrétny problém. Úlohu tu môžu zohrávať aj genetické vady plodu, a preto lekár pri tomto náleze zbystrí pozornosť, prezrie si výsledky predošlých vyšetrení a prípadne odporučí ďalšie podrobnejšie ultrazvukové vyšetrenia. Ak by nadobudol vážnejšie podozrenie, môže byť odporučená aj amniocentéza, teda odber plodovej vody.
  • Ak dopadli dobre výsledky dôležitých screeningov (najmä prvotrimestrálneho screeningu a morfologického ultrazvuku) a bábätko v maternici prospieva, nie je dôvod sa pre dvojcievny pupočník znepokojovať. Pokojne môže ísť o anomáliu, ktorá nemá na vývoj bábätka žiaden vplyv. Treba tu však počítať s tým, že budeš v tehotenskej poradni pozornejšie sledovaná a v prípade akýchkoľvek komplikácií je potrebné tento nález spomenúť každému lekárovi, ktorý ťa v tehotenstve bude vyšetrovať.

Dvojcievny pupočník

V tehotenstve môže niektoré mamičky vystrašiť informácia, že im bol zistený dvojcievny pupočník. O čo presne ide a čo sa pod týmto pojmom skrýva? Je dvojcievny pupočník závažný problém a vieme, prečo vôbec vzniká? Čítaj ďalej a dozvieš sa všetky odpovede.


Video: Flowmetria alebo prietoky v tehotenstve

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Michal Holáň

V rozhovore s MUDr. Michalom Holáňom nájdete odpovede na tieto otázky:


Mohlo by ťa zaujímať

Cervikometria

Krčok maternice by mal byť dôsledne sledovaný počas celého produktívneho veku ženy a nesmierne dôležitý je jeho monitoring aj počas tehotenstva. Zmeny na krčku maternice môžu byť napríklad spoľahlivým ukazovateľom predčasného pôrodu. Poď sa spolu s nami pozrieť, kedy sa cervikometria v tehotenstve vykonáva a čo všetko vďaka nej lekár môže odhaliť.

Placenta

Orgán, ktorý je v ženskom tele iba počas tehotenstva a napriek tomu plní svoju funkciu aj pre niekoho iného. Reč je o placente alebo o plodovom koláči, ktorý v priebehu gravidity okrem iného vyživuje bábätko. Poď s Modrým koníkom zistiť, čo to placenta presne je, aké sú jej úlohy a aké komplikácie môže v tehotenstve spôsobiť.

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.


Viac informácií na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnakým obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s flowmetriou

Máš skúsenosť s flowmetriou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke