Ako otehotnieť

Niektoré páry v podstate len vysadia antikoncepciu a ďalší mesiac majú dve čiarky na tehotenskom teste2. Iní si musia počkať nejakú dobu, kým sa zadarí. Sú však aj takí, ktorí čakajú rok aj viac a stále sa nedarí. Než sa vydáte do rúk lekárov, prečítajte si, ako môžete tehotenstvu pomôcť.


Video: Dokážeme pomôcť až 90 % párov na ceste za dieťaťom...

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s MUDr. Štěpánom Machačom:

  • 00:00 Úvod
  • 00:25 Ako na to?
  • 02:10 Ovulácia, plodné dni, meranie BT, ovulačné testy ai. Používať alebo len prirodzene plánovať?
  • 02:34 Vitamíny, doplnky, šport, obmedzenie fajčenia ... Sú to nevyhnutné "zákazy a príkazy" na ceste za bábätkom?
  • 02:53 Ako rýchlo zistiť, že to vyšlo a som tehotná?
  • 03:40 Keď zistím, že som tehotná, kedy je vhodné navštíviť gynekológa?
  • 04:09 Po ako dlhej dobe neúspešného snaženia sa o dieťa by sa mal pár obrátiť na lekára?
  • 05:05 Čo ich v CAR čaká?
  • 05:48 Aké sú metódy liečby neplodnosti?
  • 06:23 Aká je úspešnosť pomôcť? A dá sa povedať, aká metóda je najistejšia?
  • 07:04 Čo znamená slovné spojenie hormonálna stimulácia?
  • 08:45 Je u každej ženy v prípade umelého oplodnenia nutná?
  • 09:24 Ako sa vyrovnať s neplodnosťou a faktom, že to jednoducho prirodzene nejde?
  • 10:11 Je vhodné využiť služby psychológa pri neplodnosti páru?
  • 10:38 Adopcia a náhradné rodina
  • 11:18 Náhradné materstvo, náhradná matka
  • 12:00 Rady a odporúčania na záver

YouTube Modrý koník

Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.

Pozri si tiež:

🎞️ Čo je OVULÁCIA a kedy nastáva?
🎞️ Žena je teoreticky plodná iba jeden deň v mesiaci.
🎞️ Menštruáciu je možné vyvolávať, ale aj odďalovať.
🎞️ Negatívny tehotenský test ešte nemusí znamenať, že nie ste tehotná


V prvom rade si musíte uvedomiť, že je len málo párov, ktoré majú to šťastie a splodia potomka okamžite. Zo 100 párov je každý mesiac úspešných len nejakých 15 - 20 dvojíc. Väčšine párov sa ale podarí otehotnieť do dvoch rokov. Ak ste sa rozhodli, že už je ten najvyšší čas na potomka, pustite sa do toho. Čo môžete urobiť preto, aby ste ľahšie otehotnela?

Myslite na vitamíny

Kyselina listováNež vôbec vysadíte antikoncepciu2 a začnete sa snahou o otehotnenie, myslite najskôr na prípravu svojho tela. Všeobecne sa odporúča najmä kyselina listová1, ktorá má veľký vplyv na vývoj mozgu a miechy dieťaťa a pomáha predchádzať rôznym komplikáciám, ako je rázštep chrbtice a pod. Denne by ste mali prijať 400 mikrogramov (mikrogramov). S kyselinou listovou začnite asi tri mesiace pred plánovaným tehotenstvom a pokračujte aj po otehotnení. Samozrejme, že sa nič nestane, ani keď ju budete brať len mesiac alebo vôbec, ale keď môžete nejako pomôcť svojmu budúcemu dieťatku, tak prečo sa nesnažiť. Kyselina listová je voľne dostupná v lekárňach, niektorých drogériách alebo v supermarketoch. Samozrejme si ju aj jednoducho objednáte na internete. Ide o bežný doplnok stravy v tobolkách, takže nie je potreba mať recept od lekára. Pri braní piluliek sa riaďte informáciami, ktoré sú napísané v príbalovom letáku, ale väčšinou sa jedná o jeden liek denne. Kyselina listová je dostupná aj v potravinách: fazuľa, hrach, džúsy, brokolica, ružičkový kel, špenát, špargľa, pečeň či droždie.
Ako otehotnieť

Spoznajte svoj menštruačný cyklus

Koľko toho vlastne viete o menštruačnom cykle? Keď dokonale spoznáte svoje telo, spoznáte aj obdobie, kedy ste najplodnejšie. A najlepšie obdobie je ovulácia. To je uvoľnenie vajíčka z vaječníka, ktoré je potom schopné oplodnenia.
Schéma ženských reprodukčných orgánov

Keď pri pohlavnom styku dôjde k uvoľneniu spermií a ich následnému presunu krčku hrdlom do maternice, do vajíčkovodov a stretnú sa s uvoľneným vajíčkom. Schopnosť oplodniť uvoľnené vajíčko trvá celkom asi 24-72 hodín, potom spermie odumierajú a oplodnenie v tomto cykle už nie je možné. Samotné vajíčko vydrží čakať po ovulácii asi 24 hodín, pokiaľ nedôjde počas tejto doby k oplodneniu, vajíčko vylúči žena počas menštruácie spolu s maternicovej sliznicou z tela von. Každý cyklus sa takto uvoľní jedno schopné vajíčko. Keď sa spojí so spermiou, vznikne zárodok nového plodu. Niekedy sa takéto vajíčko môže rozdeliť na dve a vznikajú jednovaječné dvojčatá. Občas sa tiež uvoľní vajíčka dve, a keď sú obe oplodnená, vznikajú dvojvaječné dvojčatá.

Plodné dni a tehotenstvo

Graf bazálnej teplotyAko je z nadpisu zrejmé, plodné dni sú práve tie, pri ktorých môžete otehotnieť. Jedná sa o rozmedzie cca 3 dní pred a 3 dní po ovulácii. Čím bližšie skutočnej ovulácii dôjde k pohlavnému styku, tým väčšia je šanca, že otehotniete.

Ako však spoznáte, že práve máte plodné dni? Určitými znakmi je zlepšenie stavu pleti, väčšiu chuť na sex, hlien krčka maternice je slabší a vodový. Niektoré ženy počas ovulácie pociťujú bolesť v podbrušku. V lekárni tiež predávajú testy pre určenie ovulácie. Ovulačné testy1 fungujú veľmi podobne ako tehotenské, teda namočia sa do moču a buď vyjdú dve čiarky (pozitívne) alebo jedna (negatívna). Test funguje tak, že detekuje luteinizačný hormón v moči, ktorý práve ukazuje na to, či ovulácia prebieha alebo nie. Jeho hladina sa zvyšuje asi 24-36 hodín pred ovuláciou. S testovaním je dobré začať cca od 10. dňa cyklu. Pri nepravidelnom cykle je nutné vykonať viac ako 5 ovulačných testov. Keď po piatich dňoch nedôjde k nárastu LH, je vhodné pokračovať s testovaním ešte ďalších asi päť dní, kým nebudú výsledky pozitívne. Samozrejme sa môže stať, že sa pozitívneho testu nedočkáte. V takom prípade bol ten mesiac váš cyklus pravdepodobne bez ovulácie alebo ste ovulovali skôr. Tie sú ideálne najmä v prípade, že máte cyklus nepravidelný.

Jednou z možností je aj počítanie plodných dní. Prvý deň menštruácie je počítaný ako prvý deň periódy. Ženy s pravidelnými cyklami ovulujú cca po 14 dňoch. Samozrejme ale môžete ovulovať aj inak, preto je vhodné viesť si kalendár a každý deň merať a zapisovať bazálnu teplotu. To je teplota, ktorú budete merať každý deň v rovnakom čase (ideálne po prebudení) v konečníku alebo v pošve. Počas mesiaca vám vznikne krivka čiže graf BT1 , kde môžete nájsť plodné dni. A ktoré to sú? Sú to 3 dni pred a 3 dni po vzostupe bazálnej teploty o 0,5 ° C.

Ako často mať sex?

Frekvencia pohlavného styku je častou témou a v podstate nikto asi nemá presnú odpoveď. Podľa niektorých lekárov môže príliš častý sex ovplyvniť šance na počatie, pretože muž nemá dostatok času k obnove spermií. Väčšina odborníkov z radov lekárov sa ale domnieva, že to žiadny vplyv nemá. Tehotenstvo je vždy najmä záležitosťou ovulácie. Pokiaľ máte sex v správnom čase, je šanca na tehotenstvo vysoká. Ak nie, môžete sa s partnerom milovať aj päťkrát denne a nič sa nestane. Podľa odborníkov dokáže muž obmeniť celú svoju zásobu spermií v priebehu 24 hodín. Takže sa pokojne milujte každý deň alebo každý druhý deň, ak máte chuť. Kvalita spermií sa nijako neznižuje.
Existujú dokonca aj štúdie podľa ktorých je naopak častý sex dôležitý, pretože kvalita "starších" spermií postupne klesá. Keď sa budete milovať raz za týždeň, bude ich síce viac, ale menej pohyblivé. Každopádne, ak sa už dlhšiu dobu snažíte o bábätko, môžete vyskúšať varianty obe a uvidíte sami, či bude mať jedna väčší efekt ako druhá alebo to bude úplne jedno.

Najvhodnejšie polohy pre tehotenstvo

Neverte tomu, že jediná poloha, ktorá je vhodná k otehotneniu, je klasická misionárska (muž hore, žena dole) a žiadna iná. Všeobecne sa hovorí, že najlepšia poloha je práve misionárska či poloha, kedy partnerka kľačí na kolenách a muž do nej preniká zozadu alebo taká, keď do partnerky preniká z boku.
Nie je ani potrebné po sexe držať nohy hore vo sviečke. Ani to nie je tak úplne pravda. Spermie si razia cestu vpred pomocou svojho bičíka a podporované kontrakciami maternice (tie môžu niektoré citlivejšie ženy cítiť, ale väčšinou o tom nemajú ani tušenie). Najrýchlejšie spermie sa pohybujú rýchlosťou porovnateľnou s chôdzou človeka. Preto vaša poloha nič moc neovplyvní, pretože spermie sa po vyvrcholení už dávno vydali na cestu k vajíčku a gravitácia ich v tejto chvíli nezastaví.

Telesná hmotnosť u žien a ich plodnosť

Americká spoločnosť pre reprodukčnú medicínu uvádza, že 12% prípadov neplodnosti ovplyvňuje nadváha alebo podváha ženy. Ženy s nadváhou sú častejšie ohrozené tehotenskou cukrovkou5, vysokým krvným tlakom, môžu mať ťažkosti donosiť plod alebo porodí dieťa s nízkou pôrodnou váhou. Podvyživené ženy majú tiež problém donosiť plod alebo sa narodí s nízkou pôrodnou váhou.
Telesná hmotnosť a tehotenstvo

Ženy, ktoré chcú otehotnieť, by sa mali najskôr zamerať na svoju hmotnosť a životný štýl. Ideálne skonzultovať svoju situáciu s výživovým poradcom, lekárom či športovým trénerom alebo skombinovať pomoc všetkých naraz. Nápomocné môže byť aj meranie BMI, čo je index telesnej hmotnosti, ktorý ukazuje na podváhu, normálnu váhu či nadváhu. U žien, ktoré majú BMI nižšie ako 18,5 kg / m2, čo je považované za normálne, je častejšie odhalená porucha príjmu potravy a bývajú neplodné, pretože nemajú ovuláciu. Akonáhle niečo priberú, ich šance sa ihneď zvyšujú.

Naopak ženy s BMI vyšším ako 25 kg / m2 mávajú často problém so štítnou žľazou10, diabetom, syndrómom polycystických ovárií (majú príliš veľa mužského hormónu, nemajú ovuláciu a ani menštruácii). Ženy s nadváhou by mali zmeniť radikálne svoj jedálniček a začať chudnúť. Pravdepodobnosť počatia sa potom zvyšuje o 5-10%.

Pre výpočet BMI možno použiť nasledujúci vzorec: BMI = hmotnosť [kg] / (výška [m]) 2

Stres a tehotenstvo

Stres je v poslednej dobe veľmi diskutovanou témou a okrem iného môže ovplyvňovať aj možnosť otehotnenia. A to tým viac, čím dlhšie sa nedarí. Bolo vedecky dokázané, že existuje spojitosť medzi ženskou neplodnosťou a stresom. Stres môže meniť hladinu hormónov a môže ovplyvňovať dokonca aj mužov, u ktorých sa odrazí na nižšej kvalite spermií.
Ak sa vám nedarí otehotnieť a ste z toho v strese, musíte sa snažiť s ním pracovať. Začnite cvičiť, nájdite si nový koníček, cestujte s partnerom, chodievajte na jogu alebo rôzne relaxačné cvičenia. Keď nič z toho nepomáha, nebojte sa navštíviť aj odborníka.

Ako vek ovplyvňuje plodnosť

Dnes je bežné, že sa založenie rodiny odkladá na neskorší vek. Ženy chcú najskôr vyštudovať, cestovať, užiť si s partnerom, zabezpečiť sa a až potom prídu na rad deti. Nie je výnimkou mať dieťa až po tridsiatke. Či už s tým ženy ale súhlasia alebo nie, vek plodnosť ovplyvňuje a to výrazne. Tridsaťročná žena síce už asi bude mať doštudované a možno aj niečo našetrené, ale príroda sa v tomto prípade oklamať nedá a je často ústretovejšia k mladším ročníkom.
Z biologického hľadiska je najlepšou dobou pre počatie obdobie medzi 20. až 30 rokom života. Po tridsiatom roku už plodnosť pomaly klesá. Po 35. roku sa plodnosť začína znižovať ešte rýchlejšie a po štyridsiatke1 už môže byť otehotnenie veľký problém.

Ako sa zvyšuje vek ženy, ubúda nielen vajíčok samotných, ale aj ich kvalita klesá. To sa prejavuje tak, že vznikne embryo s geneticky abnormálne výbavou. Väčšina takých sa počas prvých troch mesiacov tehotenstva prestane vyvíjať a žena potratí10. Je to asi 60% spontánnych potratov u žien na 35 rokov, kde bolo neskoršími testami preukázané, že genetika bola zlá (najčastejšie sa jedná o poruchu 15, 16 a 22 chromozómu).
Mužom sa schopnosť oplodniť vajíčko nijako neznižuje. U mužov trvá tvorba a dozrievanie spermií po celý život, a preto môže aj v relatívne vysokom veku pomerne bez problémov počať potomka. Aj u nich sa ale s vekom znižuje kvalita spermií.

Káva a fajčenie

Konzumácia kávy alebo iných kofeínových nápojov vo veľkom množstve môže negatívne ovplyvniť schopnosť počať dieťa. Prílišný príjem kofeínu pôsobí na predmenštruačný syndróm5. Tiež znižuje prácu hladkého svalstva, takže sa horšie dostávajú vajíčka do maternice. Ak sa rozhodnite obmedziť kávu a ostatné nápoje, ktoré obsahujú kofeín, nerobte to radikálne, zo dňa na deň, ale znižujte množstvo postupne. Kávy sa ale nemusíte vzdávať úplne. Jeden až dve šálky denne vám neublížia. U mužov môže dokonca konzumácia kofeínu pred sexom zvýšiť rýchlosť spermií.
Oveľa horšie dopady než kofeín má fajčenie alebo dokonca užívanie drog. To môže viesť k potratu10, predčasnému pôrodu6, nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca alebo iným zdravotným ťažkostiam.
Fajčenie má vplyv na mužov aj ženy. U žien súvisí so znížením plodnosti a skorou menopauzou. Mnoho štúdií potvrdilo vzťah medzi fajčením a neplodnosťou. V porovnaní s nefajčiacimi ženami je toto riziko až o 60% vyššie.

U mužov má fajčenie vplyv na poruchy erekcie, znižuje kvalitu spermií aj ich počet. Pokiaľ chcete s partnerom dieťa, mali by ste s fajčením prestať alebo ho výrazne obmedziť. Prospeje to nielen vášmu možnému otehotneniu, ale aj celkovému zdraviu.

Hormonálna jogová terapia

Existuje aj aktívne cvičenie, ktoré má pomôcť uzdraviť telo i dušu. Hormonálna jogová terapia prirodzenou cestou harmonizuje hladiny hormónov u žien aj mužov a pravidelným cvičením môže pomôcť otehotnieť aj párom, ktorým sa dlhodobo nedarí.

Fyzická aktivita a zdravý životný štýl

Cvičenie zlepšuje krvný obeh a stav antioxidantov v tele1. Fyzická aktivita by ale nemala byť nadmerná. Prílišné cvičenie môže spôsobiť stratu ovulácie. Ako všade aj tu platí, že je nutné robiť všetko s mierou. Ak však pravidelne menštruujete, nemala by ste sa viac-menej báť.

Ak sa snažíte o bábätko, zvoľnite svoje životné tempo, začnite pozorovať menštruačný cyklus, zbavte sa negatívnych zlozvykov a dbajte na zdravú stravu a lepší životný štýl. To je napokon prospešné nielen pre vaše tehotenstvo, ale pre vaše telo ako celok. A nebojte sa, že to nevyjde. Aj keď je veľa párov, ktoré majú s tehotenstvom problémy, viac ako 85% žien otehotnie do roka od tej doby, čo sa o bábätko začalo snažiť, tak prečo práve vy by ste mali byť výnimkou?

Video (CZ): Ako počať vedome, ako riešiť neplodnosť?

Viac o ako otehotnieť na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.wikihow.com/Get-Pregnant
  2. https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/otehotneni/jak-otehotnet
  3. http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/chcete-rychle-otehotnet-nacasovani-je-zaklad-921
  4. https://web.archive.org/web/20160206085324/https://www.ifertility.cz/jak-otehotnet-rady-podpora-p...
  5. http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/vztahy/sex-milovani/neplodnost-potize-s-pocetim-aneb-jak-ote...
  6. http://skaba.cz/10-tipu-jak-otehotnet/

Hodnotenia a skúsenosti s otehotnením

Máš skúsenosť s otehotnením?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke