Materské

Ako zistíš, či máš nárok na materské a kedy na materskú dovolenku vlastne môžeš nastúpiť? Ako dlho sa materské poberá, ako sa počíta jeho výška a čo v prípadoch, ak nie si práve zamestnaná? Hoci sa to spočiatku tak nejaví, sama v praxi zistíš, že poberanie materského je celkom obšírna téma. Ak ťa zaujímajú podrobnosti, prečítaj si náš článok.
výška materskej 2023

Výška materského sa odvíja od výšky tvojej priemernej mzdy.

Čo je to materské?

  • Materské je finančný príspevok vyplácaný Sociálnou poisťovňou z nemocenského poistenia, ktorý matka či iná osoba poberá z dôvodu tehotenstva a starostlivosti o dieťa väčšinou v prvých mesiacoch jeho života. Nárok naň vzniká tým poistenkyniam (alebo poistencom), ktorí v priebehu uplynulých dvoch rokov boli nemocensky poistení aspoň 270 dní. Laicky povedané – na to, aby ti vznikol nárok na materskú, je potrebné mať odpracovaných aspoň 270 dní za posledné dva roky.
  • Pri zohľadnení vyššie zmienenej podmienky teda nárok na materské vzniká:
    • Ak si zamestnankyňa a tvoj príjem je dostačujúci na to, aby bolo za teba odvádzané nemocenské poistenie.
    • Ak si SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba – živnostníčka) a platíš si v Sociálnej poisťovni nemocenské poistenie, pričom za posledných 5 rokov u teba táto poisťovňa neeviduje žiadny dlh vyšší ako 5 eur.
    • Ak si dobrovoľne nemocensky poistená osoba – týka sa napríklad nezamestnaných žien, ak sa dobrovoľne poistia a tiež nemajú za posledných 5 rokov v Sociálnej poisťovni dlh vyšší ako 5 eur.
    • Ak si v ochrannej lehote 8 mesiacov pred šiestimi týždňami do plánovaného termínu pôrodu. Tento bod sa týka žien, za ktoré práve nie je odvádzané nemocenské poistenie (napríklad z dôvodu nezamestnanosti). No v predchádzajúcich dvoch rokoch odpracovali už spomenutých 270 dní a otehotneli najneskôr do 180 dní od zániku posledného nemocenského poistenia. Ochranná lehota sa týka aj živnostníčok, ktorým v čase, keď už boli tehotné, skončila povinnosť odvádzať nemocenské poistenie.
    • Ak si študentka, do obdobia 270 dní nemocenského poistenia v priebehu posledných dvoch rokov sa započítava aj obdobie, kedy si študovala dennou formou na strednej či vysokej škole. Toto štúdium však musí byť úspešne ukončené (napríklad maturitou či dosiahnutím titulu). V čase, kedy žiadaš o materské, je takisto potrebné mať aktívne nemocenské poistenie, či už zo zamestnania, živnosti alebo ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, alebo byť v ochrannej lehote po ukončení nemocenského poistenia. Táto novela platí až od 01.01. 2024.
  • Do obdobia 270tich dní nemocenského poistenia sa započítava aj obdobie, kedy poberáš rodičovský príspevok za staršie dieťa, ale zároveň ti trvá naďalej pracovný pomer. Nezapočítava sa sem však obdobie, počas ktorého si v zamestnaní nedosiahla dostatočný vymeriavací základ na odvádzanie nemocenského poistenia, alebo si mala uzatvorenú dohodu s nepravidelným príjmom a nebolo odvádzané nemocenské poistenie. Do požadovanej doby najmenej 270 dní nemocenského poistenia sa započítava doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj doba prípadného iného, (pred nástupom na materskú už ukončeného nemocenského poistenia) v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
  • V prípade, ak si mala dve ukončené nemocenské poistenia, prípadne iné nemocenské poistenie s aktuálnym nemocenským poistením, a určitý čas trvali súčasne, do doby nemocenského poistenia sa ti tieto dni spoločného trvania započítajú dvakrát. Napríklad – máš aktívny pracovný pomer a mala si aj pred rokom dohodu s pravidelným príjmom, ktorá sa už skončila, ale trvali súčasne naraz počas určitého obdobia. Ďalej sa ti započítajú aj dni na prípadnej PN, OČR, už spomínanej čerpanej rodičovskej dovolenky, ale len vtedy, ak v danom období tvoj pracovný pomer trval.
  • Materské sa vypláca spätne za mesiac, v ktorom nárok naň vznikol. Dá sa teda povedať, že ak máš nárok na poberanie materského už v januári, prvé materské dostaneš vo februári (ak ti ho stihnú včas schváliť).

Materské a materská dovolenka

  • Často sa zamieňajú pojmy materský príspevok a materská dovolenka. Hoci sú veľmi úzko späté, predsa len ide o dva termíny, ktoré pomenúvajú odlišné skutočnosti. Zatiaľ čo „materské“ predstavuje dávku zo Sociálnej poisťovne, materská dovolenka je obdobie u zamestnávateľa, počas ktorého sa materské môže poberať – ak naň vznikne nárok.
  • Môže totiž nastať i situácia, že matka zostane s dieťaťom na materskej dovolenke, no materské nepoberá, pretože jej naň nevznikol nárok. A platí to aj opačne – materské môže poberať i matka, ktorá nie je na materskej dovolenke, pretože je práve nezamestnaná, prípadne je živnostníčka.
  • Prečítaj si náš samostatný článok o materskej dovolenke a dozvieš sa viac:

Materská dovolenka

Kedy môžeš nastúpiť na materskú dovolenku a aké povinnosti v zamestnaní ti z toho vyplývajú? Koľko materská trvá a máš automaticky nárok aj na poberanie materského? Ak sa blížiš k cieľovej rovinke tvojho tehotenstva, poď si prečítať viac o období, počas ktorého s dieťatkom zostaneš doma.


Kto môže požiadať o materské?

Okrem matky dieťaťa majú možnosť požiadať o výplatu materského tieto osoby:

  • Otec dieťaťa – môže ísť o prípady, kedy sa matka nemôže o dieťa starať (v prípade jej úmrtia či zlého zdravotného stavu), ak zároveň matka nepoberá materské ani rodičovský príspevok. Takisto môže poberať materské namiesto matky najskôr 6 týždňov od narodenia dieťaťa. Dovtedy má nárok na tzv. otcovské, čo je typ dávky materské.
  • Otec dieťaťa po uplynutí 6tich týždňov odo dňa pôrodu, ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok.
  • Manžel matky dieťaťa, ktorý nie je biologickým otcom dieťaťa, no matka sa o bábätko nedokáže starať z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu, ktorý pretrváva viac ako 1 mesiac.
  • Manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela.
  • Iná osoba, ktorej bolo dieťa zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ako sú náhradní rodičia, pestúni či adoptívni rodičia.
  • Žiadosti otca o materskú dávku sa venujeme v našom samostatnom článku:

Otec na materskej

V posledných dvoch rokoch vzrástol počet otcov, ktorí zostávajú na materskej dovolenke a poberajú materské namiesto matky dieťaťa. Ako prebieha žiadosť otca o materskú dávku a môže každý otec zostať na materskej? To sa dozvieš v našom článku.


Ako dlho sa materské poberá?

  • Dĺžka poberania materského príspevku je spravidla totožná s dĺžkou materskej dovolenky, pričom sa tu zohľadňujú životná situácia matky a počet narodených detí. Poberanie materského trvá:
    • 34 týždňov – ak matka porodila jedno dieťa.
    • 37 týždňov – ak matka porodila jedno dieťa, pričom je naň sama (buď je rozvedená, vdova alebo slobodná mamička).
    • 43 týždňov – ak porodila dvojčatá, trojčatá či štvorčatá.
  • Keďže sa materské môže poberať buď 8, alebo 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu, môže nastať aj situácia, že žena porodí skôr. V takých prípadoch sa materské začína poberať odo dňa predčasného pôrodu.
  • Chcela by si pracovať takpovediac až do pôrodu a poberať materské dlhšie po narodení dieťaťa? Žiaľ, takáto situácia v praxi nie je možná. Nezáleží totiž na tom, či si si 8 alebo 6 týždňov poberania materského vyčerpala pred pôrodom. Po pôrode ti bude materské tak či tak vyplácané len v priebehu 28 týždňov. Daj si preto na to pozor a vyčerpaj si dané týždne aj pred pôrodom – môžeš sa tak ukrátiť o časť doby poberania materského.

Výška materského pre rok 2024

  • Výška materského nie je jednotná pre všetky ženy, v praxi ide o 75 % z denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Veľmi zjednodušene povedané, predstavuje to 75 % hrubého príjmu, pričom sa vždy stanovuje tzv. rozhodujúce obdobie, z ktorého sa mamičke bude materská vypočítavať.
  • Denný vymeriavací základ sa vypočíta ako podiel vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období a počtu kalendárnych dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie sa inak určuje v prípade zamestnanca, SZČO a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby. Záleží na tom, v akej situácii sa nachádzaš, podľa toho bude určený aj výpočet materského.
  • Hoci sa stanovenie rozhodujúceho obdobia môže vo špecifických prípadoch líšiť, väčšinou je zaň považovaný rok, ktorý predchádza roku, kedy chceš materské poberať.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet materského

  • V praxi to väčšinou vyzerá nasledovne – ak žiadaš o materské v júli v roku 2024, za rozhodujúce obdobie sa bude považovať obdobie z roku 2023, ak si zamestnaná od 01.01. 2023 alebo skôr.
  • Ak sa ti zamestnanie začalo v priebehu roka 2023 alebo počas roka 2024, tak sa bude počítať obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom by si začala poberať materskú. Napríklad – pracovný pomer by začal 01.04. 2023 a na materskú by si nastupovala v 07/2024, tak tvoje rozhodujúce obdobie by bolo 01.04.2023 – 30.06.2024.
  • Ak by sa poistné na nemocenské poistenie platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, napríklad, že si v júni 2024 zmenila zamestnanie a na materskú nastupuješ v júli 2024, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok (v tvojom prípade rok 2023) u iného zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní. Ak sa platilo aj u toho predchádzajúceho zamestnávateľa v predchádzajúcom roku (rok 2023) za menej ako 90 kalendárnych dní, výška materskej sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
  • Ak nárok na materské vznikne v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa určí ku dňu zániku nemocenského poistenia.
  • Ak nastupuješ na druhú materskú napr. v júli 2024, a nastúpila by si na novú materskú pred dovŕšením 3 rokov staršieho dieťaťa, išlo by „reťazovú“ dovolenku. Ak si v predchádzajúcom roku (2023) nemala z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý Sociálnej poisťovni nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské v takomto prípade nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Výpočet materského v roku 2024

  • Pri výpočte materského je najprv potrebné poznať výšku vymeriavacieho základu. Ten sa rovná sume 12násobku priemernej hrubej mzdy v tzv. rozhodujúcom období, ktorá je vydelená počtom dní v roku.
    • Napríklad: Tvoja priemerná hrubá mzda je 1100€. Výpočet vymeriavacieho základu vyzerá nasledovne: 12 x 1100€ ÷ 365 dní v roku = 36,16.
  • Materské predstavuje 75 % vymeriavacieho základu, pričom musíš prihliadať na to, koľko dní má daný mesiac.
    • Napríklad: Ak má daný mesiac 30 dní, výška materskej bude: 36,16€ x 30 x 0,75 = 813,60€.

Minimálna a maximálna výška materského

  • Minimálna výška materského nie je stanovená zákonom. Platí však, že ak ti bude vypočítané materské, ktoré je nižšie ako rodičovský príspevok (jeho výška je totiž na rozdiel od materského jednotná), tento rozdiel sa ti môže doplatiť. Musíš však o vyrovnanie požiadať na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny.
  • Maximálna výška materského pre rok 2023 je:
    • V mesiaci, ktorý má 30 kalendárnych dní – 1 929,30€.
    • V mesiaci, ktorý má 31 kalendárnych dní – 1 993,60€.

Žiadosť o materské

Materské nie je vyplácané automaticky, musíš oň požiadať, pričom formulár Žiadosť o materské má k dispozícii tvoj ošetrujúci gynekológ. V praxi teda žiadosť o materské vyzerá nasledovne:

  • 1. Vystavenie žiadosti gynekológom

Gynekológ vystaví žiadosť, a to buď na začiatku 8., alebo 6. týždňa pred plánovaným termínom pôrodu. Predpokladaný dátum pôrodu uvedie tvoj lekár do žiadosti. V prípade, že žiadaš o materské z viacerých nemocenských poistení (napríklad si živnostníčka aj zamestnankyňa), budú potrebné žiadosti dve – zvlášť pre každé nemocenské poistenie. Preto ak sa ťa táto situácia týka, oznám to tvojmu gynekológovi, aby si z jeho ambulancie neodišla len s jedným tlačivom.

  • 2. Vyplnenie tlačiva

Na druhej strane žiadosti sa nachádza sekcia Vyhlásenie poistenca. Túto stranu vypĺňaš ty, bez ohľadu na to, či podnikáš alebo si zamestnaná.

  • 3. Potvrdenie zamestnávateľom

Ak si zamestnankyňa, vyplnené tlačivo zanesieš tvojmu zamestnávateľovi. Podpíše na ňom potvrdenie zamestnávateľa a formulár ti vráti. Ak zamestnaná nie si, tento bod sa ťa netýka, no potrebné údaje, ktoré by za iných okolností vypĺňal zamestnávateľ, uvádzaš do žiadosti ty sama.

  • 4. Doručenie Sociálnej poisťovni

Riadne vyplnené tlačivo je potrebné doručiť (alebo odniesť) do Sociálnej poisťovne, pričom si treba overiť príslušnú pobočku tejto inštitúcie:

  • Ak si zamestnaná, musíš si pozrieť firemné sídlo zamestnávateľa, pričom si daj pozor – môže sa líšiť od miesta výkonu tvojej práce. Rovnako to platí, ak sa na teba vzťahuje ochranná lehota. Vtedy takisto tlačivo odnesieš do pobočky Sociálnej poisťovne podľa firemného sídla tvojej poslednej práce.
  • Ak si SZČO, riadiš sa miestom tvojho trvalého pobytu a na základe toho si vyhľadáš príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne.

Kedy nárok na materské zaniká?

  • Ak uplynie lehota, počas ktorej má mamička na materské nárok (34, 37 alebo 43 týždňov – podľa toho, koľko detí porodila a či sa o ne stará sama).
  • Ak sa matka prestáva o dieťa starať – napríklad by bolo dieťa zverené do starostlivosti inej osoby či inštitúcie.
  • Po 14tich týždňoch od pôrodu, ak sa dieťa narodilo mŕtve.
  • Po dvoch týždňoch odo dňa úmrtia dieťaťa, ak umrelo v období, kedy by žena za štandardných okolností mala na materské nárok. Zjednodušene povedané, ak sa narodilo jedno dieťa a nestaráš sa oň sama, máš nárok na poberanie materského v období 34 týždňov. V prípade, ak by dieťa napríklad v strede tohto obdobia umrelo, máš nárok na materské ďalšie dva týždne po jeho smrti a počas zvyšných týždňov by ti už materské vyplácané nebolo. Informácie však platia najdlhšie do konca 34. týždňa resp. 37. týždňa alebo 43. týždňa od vzniku nároku na materské.

Poberanie rodičovského príspevku po materskej dovolenke

  • Väčšina mamičiek prechádza z materskej dovolenky na rodičovskú dovolenku, tým pádom sa ukončí poberanie materského a žena už dostáva tzv. rodičák. Čo treba urobiť pri prechode z materskej na rodičovskú, sa dočítaš v našom samostatnom článku:

Prechod z materskej na rodičovskú dovolenku

Končí sa mi materská a prechádzam na rodičovskú dovolenku. Čo mám v takom prípade robiť? Ako je to s odvodmi a kde všade musím tento prechod nahlásiť? Toto sú otázky, ktoré si kladie mnoho mamičiek, ktoré z materskej pokračujú na rodičovskú dovolenku. Čo všetko musíš urobiť, aby si bola vedená ako matka na rodičovskej dovolenke a ako sa žiada o rodičovský príspevok? To sa dozvieš v našom článku.


Najčastejšie otázky ohľadom poberania materského

  • Započítava sa do obdobia odpracovaných 270 dní aj obdobie, kedy som na PNke pre rizikové tehotenstvo?

Áno – aj počas PNky, ktorá trvá počas pracovného pomeru, nech už je dôvod na ňu akýkoľvek, si stále zamestnaná, hoci sa za teba práve neodvádza nemocenské poistenie. Preto sa aj tieto dni započítavajú do minimálneho počtu odpracovaných dní, ktoré sú podmienkou na poberanie materského.

  • Som študentka, mám nárok na materské?

Na túto otázku nemožno dať jednoznačnú odpoveď. Všetko totiž závisí od toho, či si počas štúdia pracovala a príjem bol dostatočný na to, aby sa z neho odvádzalo nemocenské poistenie aspoň 270 dní v uplynulých dvoch rokoch. V prípade, že si nepracovala, nárok na materské ti nevzniká, v prípade, že áno, nárok na materskú dávku máš takisto ako každá iná zamestnankyňa/živnostníčka. V roku 2024 už bude väčšia šanca na získanie materského pre študentky.

  • Prídem o materské, ak budem pracovať?

Ak výška materského pre tvoje potreby nie je dostačujúca, prípadne sa ti v čase poberania materského naskytne zaujímavá pracovná ponuka, máš možnosť popri poberaní materského pracovať bez toho, aby si o túto dávku prišla. Avšak pozor – nemôžeš pracovať na rovnakej pozícii u toho zamestnávateľa, ktorý za teba odvádzal nemocenské poistenie, na základe ktorého teraz materské poberáš.

Máš teda k dispozícii dve možnosti – buď sa zamestnáš u iného zamestnávateľa, alebo sa zamestnáš napríklad na dohodu na inej pozícii v tej práci, v ktorej si pracovala pred poberaním materského. V prípade, že si SZČO, môžeš popri poberaní materského pracovať bez obmedzení, pričom o materskú dávku neprídeš.

Netreba však zabúdať na to, že materské sa poberá z dôvodu starostlivosti o novonarodené dieťa, a preto by mala byť práca popri materskej časovo flexibilná a ideálom je, ak by mohla byť vykonávaná z domu. Ak by si dieťa dala do jaslí, prípadne by si si zabezpečila opatrovateľku, nárok na materské by ti zanikol.

  • Výška materského mi po mojom predbežnom výpočte vyšla nesmierne nízka. Ako si materské môžem zvýšiť?

V prípade, že by pre teba výška materského nebola uspokojivá, môžeš urobiť kroky k jej navýšeniu. Prvou možnosťou je zmena zamestnania, pričom si nájdeš prácu, ktorá je ohodnotená vyšším platom. Druhým krokom je ukončenie súčasného zamestnania a prihlásenie sa do Sociálnej poisťovne ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, pričom by si musela odvádzať za poistné nemalú sumu.

Dobrovoľne poistená osoba si sama určuje vymeriavací základ. Musí to byť najmenej minimálny základ. V roku 2023 je to 605,50€. Sadzba poistného na dobrovoľné nemocenské a dôchodkové poistenie je spolu 33,15 %. Mesačná platba pre rok 2023 je 200,72€.

Ak dobrovoľné nemocenské poistenie bude trvať pred nástupom na materskú menej ako 26 týždňov, materské sa vypočíta z minimálneho základu. Ak chceš, aby sa materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania materského. Pri dobrovoľnom nemocenskom poistení je možné vymeriavací základ zmeniť najskôr po 6 mesiacoch.

  • Ako sa vypočíta materská pri SZČO?

Výška materskej sa vypočíta vo výške 75% denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu (PDVZ) za jeden kalendárny deň. Denný vymeriavací základ (DVZ) sa vypočíta nasledovne:

Súčet vymeriavacích základov, z ktorých si ako SZČO zaplatila poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období/počet dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie sa určuje podľa toho, kedy vzniklo nemocenské poistenie. Ak napríklad vzniklo 01.10. 2023.

Ak pôjdeš na materskú ešte v 12/2023, tak rozhodujúce obdobie bude od 01.10. 2023 do 30.11. 2023. Ak pôjdeš na materskú v 01/2024, tak rozhodujúce obdobie bude od 01.10. 2023 do 31.12. 2023.

Rozhodujúce obdobie budeš mať od vzniku nemocenského poistenia do konca
predchádzajúceho mesiaca, keďže nemocenské poistenie SZČO ti vzniklo počas
aktuálneho roka a aj na materskú nastúpiš tento rok (2023).

  • Súbeh materského a iných dávok

V čase poberania materského nie je možné súčasne poberať – nemocenské, ošetrovné ani dávku v nezamestnanosti. Za mesiac, za ktorý celý ty ako matka alebo otec poberajú materské, nie je možné poberať rodičovský príspevok a to ani jeden z vás.

  • Neskorší nástup na materskú

Sociálna poisťovňa v prípade neskoršieho nástupu na materskú posudzuje podmienky presne tak isto, akoby si nastúpila na materskú na začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Po pôrode ti bude materské tak či tak vyplácané len v priebehu 28 týždňov a zbytočne by si sa ukrátila o časť doby poberania materského, a to len kvôli tomu, ak by si si myslela, že ti materské vznikne vo vyššej čiastke.

  • Premlčanie nároku na materskú

Nárok na výplatu dávky sa premlčí až uplynutím troch rokov odo dňa, za ktorý by ti materské patrilo.


Text po odbornej stránke skontrolovala:
Bc. Lenka Halásová


Mohlo by ťa zaujímať

Prídavok na dieťa

Ako sa žiada o tzv. rodinné prídavky alebo prídavok na dieťa? Kedy by si to mala urobiť, ako dlho máš na ne nárok a kam vlastne žiadosť odoslať? Poď si prečítať náš článok, v ktorom sa rodinným prídavkom venujeme, a dozvieš sa i to, v akých špecifických prípadoch ti nárok zaniká.

Čo vybaviť pred narodením dieťaťa

Tehotenstvo so sebou nesie veľa nových povinností – okrem chystania výbavičky, kúpy nového kočíka a zariaďovania detskej izby musia budúci rodičia podstúpiť aj niekoľko vybavovačiek. Čo všetko treba zariadiť pred narodením dieťaťa, ako požiadať napríklad o tehotenské a ktoré úrady budeš musieť navštíviť osobne? Na to sa pozrieme v našom článku.

Čo vybaviť po narodení dieťaťa

Príchod dieťatka na svet je spätý nielen s novými pocitmi, ktoré rodič prežíva, ale i s povinnosťami, v ktorých vôbec nie je jednoduché vyznať sa. Ak si prvorodička, všetky postupy sú pre teba nové, a ak už doma jedného či viac drobcov máš, je dobré uistiť sa, či sa medzičasom niektoré kroky nezmenili. Poď si preto prečítať, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa, kde zoženieš potrebné formuláre a aké úrady treba navštíviť.


Viac o poberaní materského na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s materským

Máš skúsenosť s materským?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť