Materská 2023

lenkan3
28. sep 2022

Ahojte,

vie mi niekto poradiť ohľadne materskej? Dcéra má termín pôrodu 3/2023. Momentálne je zamestnaná v novom PP od 2.7.2022 /pracuje od r.2021/ . Chceli by sme využiť možnosť zvýšiť materské a to novým pracovným pomerom, viem že je podmienka min 90 dní, čo by spĺňala a teda by sa jej materské rátalo z tohto nového PP. Tu je však otázne, čo som sa nikde nedočítala či musí dať v tej práci prvej , čo má od 2.7. výpoveď alebo môže pokračovať PP. Plán je taký že by výpoveď dala v tej druhej práci a tú prvú si nechala... ďakujem

kukulienka999
28. sep 2022

Ak bude mat novú zmluvu, z tej sa jej to bude ratat 90 dni minimálne odpracovaných. Aj môj prípad to bol. Staru som dala výpoveď a z novej mi vyrátali materskú.

lenkan3
autor
28. sep 2022

@kukulienka999 dakujem, toto všetko viem 🙂 ale mne ide o to že tu staru keby neda vypoved čo sa stane...

kukulienka999
28. sep 2022

@lenkan3 možno sa robi priemer, sama som zvedavá na odpovede 😊

kukulienka999
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rk123
28. sep 2022

bude sa jej ratat materska z toho prveho PP, lebo z druheho jej nevznike narok (musela by aj tam odviest poistenie 270dni). ak si to chce zvysit, musi ukoncit prvy PP

lenkan3
autor
28. sep 2022

@kukulienka999 z obidvoch by ratali keby mala v kazdom 270 dni, tak moze ziadat z kazdeho zamestnania. ale je strop

lucka_ke
28. sep 2022

ak by stará zmluva neskončila a žiadala by o materské z druhej zmluvy, nemá tam dosť dní, potrebuje mať 270 dní NP čiže by jej materské nedali... musela by žiadať z prvej a tým pádom zbytočne robiť druhú zmluvu

lenkan3
autor
28. sep 2022

@lucka_ke druha zmluva ale iny zamesnavatel, to je novy PP takze sa pocita vzdy z posledneho nie? ale musi byt 90 dní platenia nemocenskeho...
toto je na stranke SP - pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie DVZ a na účely vzniku nemocenského poistenia zamestnanca na zistenie 90 dní nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, sa vznik a zánik prerušenia povinného nemocenského poistenia nepovažuje za vznik a zánik nemocenského poistenia (t. j. po skončení prerušenia povinného nemocenského poistenia sa neurčuje nové rozhodujúce obdobie a 90 dní platenia poistného na nemocenské poistenie sa sleduje od vzniku nemocenského poistenia zamestnanca)

klarissa25
28. sep 2022

@lenkan3 nerozumieš tomu...ak chceš aby sa materska rátala aj s toho aj z toho musí byť u oboch splnená podmienka 270dni

lucka_ke
28. sep 2022

ale nemala by dosť dní... počítajú sa všetky UKONČENÉ poistenia, prvá zmluva by sa teda nepočítala

abby11
28. sep 2022

@lenkan3 Nový PP to bude vtedy ak starý PP ukončení, inak sa jedná len o súbeh zamestnaní.

lenkan3
autor
28. sep 2022

@klarissa25 ja rozumiem, asi som sa zle vyjadrila. Chcem len z druheho pracovneho pomeru, z novej zmluvy. ale nechce skoncit PP u prveho zamestanvatela 🙂

abby11
28. sep 2022

@lenkan3 To čo chce, nepôjde, tak to nefunguje.

lenkan3
autor
28. sep 2022

@abby11 aha, tak aj ked je to u roznych zamestnavatelov. To som teda potrebovala si overit. Ďakujem 🙂

lenkan3
autor
28. sep 2022

@abby11 ďakujem, riesila kamaratka teraz posledne takto isto. len ona u 1 zamestnavatela potom aj ukoncila PP, neskor ked mala priznane materske aj u druheho . U nas sme chceli praveze ponechat prveho. Este je cesta povysit to formou odmien, u toho prveho kedze sa jej pocita od 2,7 novy PP. To som si zistila na socialnej a povedali ze ano, pocita sa hruby prijem z ktoreho odvedu odvody

lenkan3
autor
28. sep 2022

@abby11 a ešte je otázne čo vymysli p. Igor ... niečo som dnes videla a teraz to už neviem nájsť. Jedným z bodov bolo že končia Daňové a odvodové tipy J. Mihála 🙂

mogaa
28. sep 2022

@lenkan3 materská by sa jej rátala len z prvej zmluvy kde by splnila podmienku 270dní....musí dať výpoveď, zamestnať sa v druhej firme a tam byť nem.poistená min.90dní bez PN, OČR...neráta sa súbeh....

lenkan3
autor
27. okt 2022

@mogaa @abby11 včera som sa vrátila k riešeniu materského . Chceli sme ukončiť Pp u druhého zamestnávateľa keďže pri prvom nechcela dat vypoved. Predtým som však zavolala na SP a pani jej povedala že nie je potrebné davat vypoved. Pozrela si ju cez RC a videla jej nemocenské poistenie. Keďže sme si to chceli potvrdiť tak sme volali ešte raz kde zdvihla druha pracovníčka a tá znova potvrdila že netreba vypoved a dokonca povedala že si môže uplatniť žiadosť u obidvoch posledných zamestnávateľov.
Ma dobu poistenia
1.9.2020-30.6.2022
2.7.2022- trvá
23.9.2022 - trvá
Nástup na MD február 2023
Že keď z každého splní podmienku 270 dni poistenia, a počíta sa každé ukončené, to znamená že jej prirátajú to 2020-2022 a tam jej až cez 600 dni , takze 2x 270 dni bude mat. A ak v poslednom bude aj tých 90dni tak z obidvoch jej vraj vznikne nárok.
Dali sme ešte písomnú otázku na klientske centrum , uvidím čo odpovedia.

mogaa
27. okt 2022

@lenkan3 ano podmienkou aby získala materskú z oboch PP je, mať splnenú podmienku 270dní nem.poistenia v oboch.....ak spľňa túto podmienku u oboch zamestnávateľov, tak bude mať 2materské(treba si dať 2žiadosti, každá sa posudzuje zvlášť.....ak ale v druhom nesplní podmienku 270dní , tam jej už neprirátajú dni z toho obdobia 1.9.2020-30.06.2022....teda podľa mňa, ale ja osobne dávky nerobím....z toho druhého tých 90dní, tam sa na to prihliada v prípade ak by si ukončila prvý PP, že mateská by ti išla len d druhého PP(1PP a nem.poistenie min.90dní)....to je ale len môj názor, skús sa ešte niekoho popýtať...

lilinka88
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilinka88
27. okt 2022

@lenkan3 predtým si nikde neuviedla,že mala pracovný pomer aj 2020-2022, z toho sa jej môžu zarátať dni NP cca od 3/2021- 30.6.2022. To by šlo prirátať k tomu novsiemu PP, kde by spĺňala tým pádom podmienku 270 dní. Otázne je, či do pôrodu stihne nazbierať 270 dní aj z toho staršieho PP od 7/2022, je to veľmi natesno.

mogaa
27. okt 2022

@lenkan3 tie dni čo pracovala v období 01.09.2020-30.6.2022 sa jej nedajú priratávať k tomu druhému PP bez toho aby ukončila prvý PP.....ona si ich nemôže kombinovať ako chce a priratávať k tomu PP ako chce ona....prioritne má nárok na 1 materskú, tam sa aj to obdobie načítava....ak ale chce 2materské, v oboch musí byť splnená podmienka 270dní NP...v tomto prípade sa načítava obodbie len pri prvom PP a pri druhom už musí byť 270dní v druhom zamestnaní....či splňa tú podmienku v druhom zamestnaní si musí zrátať sama

lenkan3
autor
27. okt 2022

@mogaa takuto som dostala
Želáme Vám dobrý deň.

Nárok na materské je podmienený trvaním nemocenského poistenia aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom a existenciou nemocenského poistenia v čase dôvodu na poskytnutie materského.
V prípade, ak máte dve nemocenské poistenia (dve zamestnania), môžete o materské požiadať z každého nemocenského poistenia zvlášť. Aby však bolo materské vyplácané zo súbehu viacerých nemocenských poistení, je nevyhnutné, aby ste podmienky nároku na materské splnili z každého nemocenského poistenia samostatne. Okrem trvania nemocenského poistenia, prípadne plynutia osemmesačnej ochrannej lehoty po zániku nemocenského poistenia musíte z každého nemocenského poistenia zvlášť splniť podmienku trvania nemocenského poistenia aspoň 270 dní nemocenského poistenia k materskému v období dvoch rokov pred pôrodom. Do obdobia sa započíta akúkoľvek ukončené nemocenské poistenie v priebehu dvoch rokov pred pôrodom.
Ak budete spĺňať uvedené podmienky, nárok na materské Vám vznikne z obidvoch nemocenských poistení a v tomto prípade Vám lekár vystaví dve Žiadosti o materské, na každé nemocenské poistenie zvlášť.
V danej veci sme Vám poskytli len všeobecné informácie, o nároku na dávku a nároku na jej výplatu rozhoduje príslušná pobočka Sociálnej poisťovne, ktorá pri posudzovaní nároku na materské a pri určení jeho výšky má k dispozícii všetky relevantné podklady.

lilinka88
27. okt 2022

@lenkan3 veď to je to,čo ti píšeme. Musí byť z oboch PP splnená podmienka 270 dní, pričom sa môžu zarátať dni z akéhokoľvek ukončeného poistenia.

lenkan3
autor
27. okt 2022

@lilinka88 práveže je to tu písané protichodne 🙂 ja to chápem že áno, @mogga mi píše že nie. Ja som to pochopila , že k PP od 2.7.22 a novému od 23.9.22 pripočítajú z ukončeného od 9/20-6/22 /tam je cez 600dní/ a teda tu má 2x 270 dní, čiže by to malo vyjsť.

lilinka88
27. okt 2022

@lenkan3 nie, chápes to zle. Jednak darí mzu zarátať iba dní za posledné dva roky pred pôrodom. Čize ak pôrod je cca 3/2023, tak iba dní od 3/2021 do 30.6.2022 a to sa ti môže zabrať iba k jednému PP. Nieže je tam 400 dní,tak sa ti rozdelia,aby boli k obom otvoreným PP

lenkan3
autor
27. okt 2022

@lilinka88 chapem to co mi povedia a vysvetlia, a to kazdy inak 🙂. Mne teraz kamoskina znama to pozrela na SP a povedala ze ma narok z obidvoch .... ak sa smiem opytat ty robis na SP ?

lilinka88
27. okt 2022

@lenkan3 tak potom sa riad tým,že nárok má a nech si požiada o súbehovu materskú

lenkan3
autor
3. mar 2023

Mile dámy. Vraciam sa k téme … Obidva PP do podania žiadosti trvali a aj trvaju. MD vypísaná od 22.2.2023, žiadosti podané z obidvoch zamestaní. Rozhodnutie už je /za mna rekordne rýchlo / a teda že ma nárok ako súbeh z oboch pracovných pomerov.

eriatko_r
5. apr 2023

pripnem sa k tejto diskusii pretoze riesim obdobnu situaciu : mam TPP ale mzda 750,-€ v hrubom. Dostala som od maja ponunku na zastup na -+6 mesiacov a mzdu 2300. Ssmozrejme poteislo by ma to ci platovo, ale samozrejme aj vyssou materskou ak by som ukoncila TPP a bola iba na dohode. Alebo vie mi niekto poradit,ci je potrebne ukoncit pracovny pomer a tak prejst na dohodu , aby som mala vyssiu matersku?? Dakujem vam za odpoved.