Otec na materskej

V posledných dvoch rokoch vzrástol počet otcov, ktorí zostávajú na materskej dovolenke a poberajú materské namiesto matky dieťaťa. Ako prebieha žiadosť otca o materskú dávku a môže každý otec zostať na materskej? To sa dozvieš v našom článku.
Materské pre otca

Otec môže materské poberať, ak splní podmienku 270tich dní nemocenského poistenia za uplynulé dva roky.

Čo je to materská dovolenka?

  • Na materskú dovolenku nastupuje matka zamestnankyňa z dôvodu tehotenstva a materstva. V prípade otca ide zasa o dôvod starostlivosti o dieťa, pričom maximálna lehota na čerpanie materskej dovolenky je ovplyvnená niekoľkými okolnosťami:
    • počtom narodených detí,
    • skutočnosťou, či na materskej bude otec alebo matka,
    • skutočnosťou, či sa o dieťa matka alebo otec starajú sami, bez druhého partnera.
  • Otec môže materskú dovolenku čerpať:
    • 28 týždňov v lehote, ktorá sa začína 6 týždňov od narodenia dieťaťa do maximálne troch rokov veku dieťaťa – je na ňom, kedy na materskú dovolenku nastúpi, či to bude hneď po šestonedelí alebo napríklad vtedy, ak má už dieťa dva roky.
    • Ak ide o osamelého otca, ktorý sa o dieťa stará sám (je vdovec, rozvedený atď), lehota je o tri týždne dlhšia – konkrétne má nárok na 31 týždňov materskej dovolenky.
    • Ak sa narodili dvojčatá, trojčatá či štvorčatá, obdobie čerpania materskej dovolenky pre otca sa opäť predlžuje – až na 37 týždňov.
    • Ak otec nečerpal 2 týždne materského hneď po pôrode, mal by začať poberať materské najneskôr 28 resp. 31 alebo 37 týždňov (podľa toho, v akej situácii sa nachádza) pred dovŕšením troch rokov veku dieťaťa. Inak sa totiž ukráti o časť poberania materského, na ktoré by mal ešte nárok. Ak otec ale čerpal 2 týždne materského po pôrode dieťaťa, mal by najneskôr začať poberať zvyšnú časť materského, a to 26 týždňov, resp. 29 alebo 35 týždňov pred dovŕšením troch rokov veku dieťaťa.
  • Viac o materskej dovolenke a okolnostiach, ktoré platia ako pre matku, tak i pre otca, sa dočítaš v našom samostatnom článku:

Materská dovolenka

Kedy môžeš nastúpiť na materskú dovolenku a aké povinnosti v zamestnaní ti z toho vyplývajú? Koľko materská trvá a máš automaticky nárok aj na poberanie materského? Ak sa blížiš k cieľovej rovinke tvojho tehotenstva, poď si prečítať viac o období, počas ktorého s dieťatkom zostaneš doma.


Čo je to materské?

  • Materské alebo materská dávka je príspevok, ktorý sa vypláca Sociálnou poisťovňou z nemocenského poistenia. Keďže nie je poskytovaný automaticky, otec alebo matka oň musia požiadať, pričom jeho vyplácanie prebieha o mesiac spätne. Ak máš teda nárok na materskú v júli, prvá dávka ti príde v auguste – ak ju na úrade stihnú schváliť.
  • Poberanie materského nemusí znamenať, že otec či matka musia automaticky byť na materskej dovolenke. Hoci sa tieto pojmy často zamieňajú a úzko spolu súvisia, predsa len môžu v praxi vzniknúť situácie, ktoré na ich odlišnosť poukážu:
    • Na materskej dovolenke môže zostať len zamestnanec – podnikateľ či práve nezamestnaná osoba síce môžu po splnení podmienok poberať materské, no na materskej dovolenke nezostávajú.
    • Rovnako je možné, že zamestnanec či zamestnankyňa zostávajú na materskej dovolenke, no materskú dávku nepoberajú, pretože im na ňu nevznikol nárok.
  • Viac o materskom, jeho výpočte a maximálnej či minimálnej výške sa dočítaš v našom samostatnom článku. Uvedené podmienky nároku platia ako pre matky, tak i pre otcov:

Materské

Ako zistíš, či máš nárok na materské a kedy na materskú dovolenku vlastne môžeš nastúpiť? Ako dlho sa materské poberá, ako sa počíta jeho výška a čo v prípadoch, ak nie si práve zamestnaná? Hoci sa to spočiatku tak nejaví, sama v praxi zistíš, že poberanie materského je celkom obšírna téma. Ak ťa zaujímajú podrobnosti, prečítaj si náš článok.


Otec na materskej dovolenke/poberateľ materského

  • Aj otec môže byť súčasne na materskej dovolenke a zároveň poberať materské, prípadne môže od štátu dostávať len materský príspevok, pričom oficiálne na materskej dovolenke nie je. Všetko závisí od toho, či je zamestnaný, podniká alebo je dobrovoľne nemocensky poistený.
  • Nástup na materskú dovolenku je otec povinný oznámiť svojmu zamestnávateľovi minimálne mesiac vopred.

Kedy môže otec poberať materské?

  • Otcovi vzniká nárok na materské po splnení týchto zákonných podmienok:
    • Ak sa spolupodieľa na starostlivosti o dieťa, teda sa o dieťa stará.
    • V uplynulých dvoch rokoch bol nemocensky poistený aspoň 270 dní (či už ako zamestnanec, podnikateľ, alebo dobrovoľne nemocensky poistená osoba).
    • V deň, od ktorého sa chce stať poberateľom materského, musí byť aktívne nemocensky poistený (zo zamestnania, živnosti či ako samoplatca – dobrovoľne nemocensky poistená osoba), prípadne mu plynie tzv. ochranná lehota, ktorej trvanie je 7 dní od zániku posledného nemocenského poistenia. Ak by bol otec nemocensky poistený menej ako 7 dní, ochrannú lehotu má toľko dní, koľko dní trvalo jeho nemocenské poistenie. Ochranná lehota ale vždy končí vznikom nového nemocenského poistenia.
    • Ak je otec dobrovoľne nemocensky poistený, prípadne SZČO, (ktorý je povinne poistenou osobou v Sociálnej poisťovni) nesmie mať na nemocenskom poistení za posledných 5 rokov nedoplatok vyšší ako 5€.
  • Počas toho, ako otec poberá materské na dieťa, matka nemôže byť poberateľkou rodičovského príspevku ani materského na to isté dieťa. O odňatie rodičovského príspevku musí matka požiadať Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, a to najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské.

Ako prebieha žiadosť otca o materské?

  • 1. Vyplnenie tlačiva

Zatiaľ čo mamičke, ktorá žiada o materské, tlačivo poskytuje ošetrujúci gynekológ, otec si musí formulár s názvom Žiadosť iného poistenca o materské zaobstarať sám. Jednou z možností je stiahnuť si tlačivo z internetu a vytlačiť na tomto odkaze: Žiadosť iného poistenca o materské. Alebo mu ho poskytne akákoľvek pobočka Sociálnej poisťovne, ak ju osobne navštívi.

Do žiadosti je potrebné uviesť dátum, odkedy si chce otec uplatniť nárok na materské. Rovnako sa vypĺňa aj druhá strana žiadosti s názvom Vyhlásenie poistenca.


Dôležitá informácia: Formulár je rozdelený na sekcie A a B. Časť A sa vypĺňa v prípade, ak otec žiada o dávku s názvom otcovské, časť B zasa, ak žiada o materské. V prípade, že si otec chce uplatniť obe dávky, musí o ne zakaždým požiadať zvlášť.


  • 2. Vyplnenie potrebných údajov zamestnávateľom – platí len v prípade, ak je otec zamestnaný

Ak je otec zamestnanec, odnesie tlačivo svojmu zamestnávateľovi, ktorý v ňom vyplní jednotlivé údaje. V prípade, že je otec dobrovoľne nemocensky poistený alebo SZČO, príslušné údaje vypĺňa sám.

  • 3. Tlačivo sa odovzdá Sociálnej poisťovni

Po vypísaní žiadosti je potrebné tlačivo doručiť do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne. V prípade zamestnanca alebo otca, ktorému plynie ochranná lehota, ide o pobočku, kde má zamestnávateľ firemné sídlo. V prípade, že je otec podnikateľ, vyhľadá si pobočku podľa miesta svojho trvalého bydliska.


Môže otec pracovať popri poberaní materského?

  • S prácou popri poberaní materského to nie je také jednoduché – príspevok sa totiž poberá z dôvodu starostlivosti o dieťa a pracovný pomer predstavuje skutočnosť, ktorý je v rozpore s touto podmienkou. Sociálna poisťovňa totiž žiadosť otca o materskú posudzuje individuálne a môže sa stať, že ju zamietne. Materská sa prizná vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, keď je on v práci. V tom čase sa však o dieťa nesmie starať matka dieťaťa.
  • Nie je možné pokračovať v práci na tej istej pozícii u toho istého zamestnávateľa, u ktorého si otec momentálne čerpá materskú dovolenku. Jednou z možností je iný pracovný pomer, napríklad na dohodu – či už u rovnakého zamestnávateľa alebo u iného, a ideálom je, ak by sa práca dala vykonávať z domu.
  • Treba sa pripraviť na to, že Sociálna poisťovňa bude skúmať každé nemocenské poistenie (hoci aj iné nemocenské poistenie zamestnanca) u otca na materskej a bude sa zaujímať, kto sa o dieťa krátkodobo stará počas jeho neprítomnosti (teta, babka, dedko). Ako tu už bolo spomenuté, nesmie to byť matka.

Ako je to s matkou, ak otec poberá materské?

Ak sa poberateľom materskej dávky stane otec, matka má niekoľko možností, ako sa môže zariadiť:

  • V prípade, že má len jedno dieťa, za ktoré materské poberá otec, môže sa vrátiť do práce, no rovnako môže zostať aj doma. Ak ale zvolí druhú možnosť, štát za ňu nebude platiť poistné do zdravotnej poisťovne, keďže bude zdravotné poistenie platiť za otca a ona sa stane tzv. samoplatiteľom – v roku 2023 to predstavuje sumu 84,77€ za mesiac. Ďalšou alternatívou je zahlásiť sa na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny ako nezamestnaná – vtedy by štát za ňu poistné do zdravotnej poisťovne uhrádzal a ona by stále mohla zostať v domácnosti. Avšak v takom prípade by musela ukončiť prípadný pracovný pomer u svojho zamestnávateľa.
  • Ak má žena viac detí, na jedno z nich otec poberá materské a druhé je mladšie ako 6 rokov, pričom nechodí do škôlky na dlhšie ako na pol dňa, teda viac ako 4 hodiny denne, môže sa matka v Sociálnej poisťovni zahlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do veku 6 rokov. Štát sa zároveň stane platiteľom jej poistného do zdravotnej poisťovne. Musí to však oznámiť svojej zdravotnej poisťovni buď osobne, alebo písomne formou tlačiva: Oznámenie poistenca/platiteľa poistného. K oznámeniu poistenca je potrebné priložiť aj kópiu rodného listu dieťaťa.

Otcovské – špeciálna dávka pre otcov

  • Často sa zamieňajú pojmy otcovské a otec poberajúci materské. V skutočnosti však ide o dve úzko späté dávky, ktoré majú otcovia nárok poberať v rôznych obdobiach života dieťaťa.
  • Otcovské je dávka typu materské, o ktorú môže otec požiadať v Sociálnej poisťovni počas tzv. šesťtýždňového podporného obdobia po narodení dieťaťa. Väčšina ľudí túto dávku vníma ako platené otcovské voľno, ktoré sa čerpá bezprostredne po pôrode.
  • Prečítaj si viac o poberaní otcovského a dozvieš sa napríklad i to, aké sú podmienky nároku:

Otcovské

Aj otcovia môžu v rámci starostlivosti o dieťatko poberať od štátu niekoľko príspevkov. Dnes sa preto pozrieme na dávku, ktorej sa hovorí otcovské. Kto môže o tento príspevok požiadať, ako žiadosť o otcovské prebieha a ako dlho ho možno poberať?


Text po odbornej stránke skontrolovala:
Bc. Lenka Halásová


Mohlo by ťa zaujímať

Čo vybaviť pred narodením dieťaťa

Tehotenstvo so sebou nesie veľa nových povinností – okrem chystania výbavičky, kúpy nového kočíka a zariaďovania detskej izby musia budúci rodičia podstúpiť aj niekoľko vybavovačiek. Čo všetko treba zariadiť pred narodením dieťaťa, ako požiadať napríklad o tehotenské a ktoré úrady budeš musieť navštíviť osobne? Na to sa pozrieme v našom článku.

Čo vybaviť po narodení dieťaťa

Príchod dieťatka na svet je spätý nielen s novými pocitmi, ktoré rodič prežíva, ale i s povinnosťami, v ktorých vôbec nie je jednoduché vyznať sa. Ak si prvorodička, všetky postupy sú pre teba nové, a ak už doma jedného či viac drobcov máš, je dobré uistiť sa, či sa medzičasom niektoré kroky nezmenili. Poď si preto prečítať, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa, kde zoženieš potrebné formuláre a aké úrady treba navštíviť.

Prídavok na dieťa

Ako sa žiada o tzv. rodinné prídavky alebo prídavok na dieťa? Kedy by si to mala urobiť, ako dlho máš na ne nárok a kam vlastne žiadosť odoslať? Poď si prečítať náš článok, v ktorom sa rodinným prídavkom venujeme, a dozvieš sa i to, v akých špecifických prípadoch ti nárok zaniká.


Viac o poberaní materského na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s otcom na materskej

Máš skúsenosť s otcom na materskej?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť