Mám ísť na maródku alebo dať výpoveď počas tehotenstva?

katarinka25
14. jún 2012

Ahojte.Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu.Som zamestnaná ako predavačka. Som aj tehotná 🙂 v 4 mes.a mám problém a to dosť vážny v práci.jednoducho povedané:psychické týranie, despotizmus, buzerácie....majiteľka sa jednoducho rozhodla skúšať koľko vydržím, a docielila to.mám teraz dilemu či sa dať na rizikové tehotenstvo, alebo jednoducho podať okamžitú výpoveď. mám zdravotné problémy v tehotenstve, teda nie ešte problémy ale dedičnú predispozíciu vzniku trombózy. v tehotenstve o to viac,že ju môžem dostať, alebo naše bábo - placenta.musím si pichat injekcie každý deň do oboch nôh.nie som typ človeka, ktorý zneužíva pn.ky, doteraz som vždy pracovala od skončenia školy, ale teraz je to niečo absolútne neznesiteľné, a musím to konečne riešiť,doteraz som to ticho trpela. ale kvôli zdraviu seba ale najmä bábatka to musím urobiť.chcem sa dnes porozprávať aj s gynekologom, dôvod na pn-ku by bol, len neviem či dostatočný. samozrejme, že je dôležitá aj finančná stránka tejto situácie, či ísť na pn-ku, alebo jednoducho rozviazať pracovný pomer(čo asi nebudú akceptovať tak narýchlo, lebo už viem že mi budú robiť problémy v práci) a ísť sa zaevidovať na úrad práce.mám odrobené roky mala by som mať nárok na nezamestnanecké na 6 mesiacov.teda ak sa to týka aj tehotných žien?ak má byť pn-ka naozaj zle platená, radšej pôjdem na úrad práce. viete mi v tomto poradiť, prosím???mám priznávanú mzdu v hrubom 380,40eur.pracovnú zmluvu mám do 31.12.2012.termín pôrodu 21.12.2012.čítala som na nete, že ked je žena pred materskou dovolenkou pn, tak sa jej dosť zníži aj materské? je to pravda?ale zase som čítala, že aj tak sa výška materského- nemocenského vyratáva z posledných 1-2 rokov odrobených, a v mojom prípade je to teda len minimálka, čiže aj tak výška materského bude u mňa asi tak cca 180 eur + 20eur prídavky. nie???ako je to v prípade, keby som bola na úrade?viete mi prosím niekto poradiť???naozaj sa poteším akejkoľvek dobre radenej rady, a budem Vám veľmi vďačná za odpovede.dakujem pekne!!!!

mata1001
14. jún 2012

preco by si davala vypoved 😉 ...daj sa na pn...ja som bola na pn cele tehu a nejako sme to financne zvladli...

liz_lemon
14. jún 2012

@katarinka25 PN je platena tak, ze 1.-3. den je to 25% z priemerneho zarobku a dalsie dni je to uz 55%
podpora je 50%, a dostava ju kazdy, kto platil poistenie v nezamestnanosti
materske sa pocita z VZ rok dozadu, a je to 65% z hrubej mzdy, teda u teba cca 240 E
v podstate to mas jedno, ako sa rozhodnes, akurat pri PN musis byt vacsinu dna doma, ak ta to neobmedzuje, tak chod na PN

katarinka25
autor
14. jún 2012

Ahojte, dakujem velmi pekne, no práve som sa vrátila od doktora, išla som tam s výsledkami od hematologičky, že si teda musím pichať injekcie, ale že sa toho troška bojím, však kto si okrem narkomanov dobrovoľne chce pichať 2x denne injekcie 🙂 a on to hlúpo nadľachčil, a robil si srandu a porovnával to so cukrovkármi, že oni to musia zvládať! potom som mu aj začala aj hovoriť o problémoch v práci a tiež sa na tom zabával, a vôbec sa mi nesnažil pomôcť,ale viete ako sa hovorí kto nezažije nepochopí a sýty hladnému neverí. povedal len že sa uvidíme 27.6 na poradni a že sa potom o tom porozprávame, ale už teraz bolo na ňom vidieť nezáujem, a ponáhľal sa ako by mu horelo za pätami a pritom v čakárni nikto nebol!!!jednoducho ma ignoroval....nepochopil vôbec nič, lebo sa o to ani nesnažil.nepochopil, že ja sa tam už teraz nechcem vrátiť, a nie to čakať do 27.6!!!povedal že ak sa budem chcieť dať vypísať mám potom prísť, potom si založil ruky a vec bola preňho vybavená.neviem čo robiť. zajtra idem na hematologiu dať si predpísať tie injekcie, na dnes a zajtra mám papier do roboty vybavený, ale vôbec sa mi nechce vrátiť v pondelok do práce.
je mi na grc, nevoľno pri pomyslení na tú starú hlupaňu-šefku!!!!do toho 27.6 mi bude tak robiť zle, že z nervov dovtedy aj potratím, alebo sa jej niečo stane, ked mi prasknú nervy!!!vôbec nechápal že mňa už každý deň navyše stojí strašné nervy,stresy a nech robím čokoľvek, nedá sa vyhnúť tomu, a robiť sa, že mi to je jedno.trápi ma to.a tým pádom tým trpí aj bábo.
dakujem za info, aj som si myslela, že je to vlastne jedno. len mne tá materská vyjde ešte menej ako 240eur, pretože minulý rok som mala prvé 3mesiace len 317 eur v hrubom a potom až 380,40 eur.
len je dosť smutné, že ani priateľ tomu neverí,vidí len peniaze o ktoré prídeme, ked budem pn.platovo to nie je zlé, okrem výplaty na účet nám dáva na ruku cca 150 eur a stravné lístky, ale mne sú všetky peniaze ukradnuté.
radšej si nájdem nejakú brigádu popri evidencii na úrade a troška si privyrobím, ako tam ostať.pn. má tú nevýhodu, že budem stále doma predsa ide leto isto budem chcieť ísť niekam aspoň von. a to popri pn-ke nedá.je mi veľmi smutno,z toho všetkého, už nemám síl...ale dakujem aspon vám, vyrozprávanie aspon na chvílu pomôže.

liz_lemon
14. jún 2012

@katarinka25 na PN ta moze kludne vypisat aj prakticky lekar, ak ho mas teda normalnejsieho ako gynekologa

bodka13
14. jún 2012

@katarinka25
😕 takže sa mi to nesníva ....kočky načo zakladáte viac rovnakých diskusií ?
https://www.modrykonik.sk/forum/zamestnanie/mam-ist-na-marodku-alebo-dat-vypoved-pocas-tehotenstva-3/

katarinka25
autor
14. jún 2012

jééj to naozaj?a čo ak sa to dozvie gynekolog, nebude zúriť?nechcem sa s ním rozhnevať "ked urazím jeho ego."prinajhoršom pôjdem za všeobecnou doktorkou,ako si napísala.vieš som teraz medzi dvoma mlynskými kameňmi, na jednej strane viem že sa nám peniaze ešte zídu, a treba nám ich, v novembri sme sa sťahovali do vlastného, a ešte nám treba našetriť na novú posteľ,ale ináč okrem toho máme niečo našetrené, a na druhej strane chcem byť doma oddychovať užívať si tehotenstvo, je prvé a to sa už nezopakuje.ale aj ked sa jedneho trápenia zbavím ( hlúpej šefky) druhe ma bude čakať vo forme vykrikovania zo strany priateľa, že nie su peniaze,lebo ja" vymýšľam"je veľmi smutné, že človek s ktorým žiješ 10 rokov, ťa nechápe.ľúbim ho ale na druhej strane ma to veľmi bolí.máme krásny vzťah, byt sme budovali spoločne, ale toto ma neskutočne bolí.vyrastal v rodine kde jeho matka je čistá židáčka, jeho brat len honobí peniaze v zahraničí, a ked sa vráti bude aj tak žiť s mamičkou aby nemusel minúť ani cent na vlastné bývanie.ja jemu držím stranu a som pri ňom stále, ked ma problém v práci, vypočujem. aj ked ma to už nudí, ale vypočujem si ho,poradím atd...ale ja ked potrebujem,tak na ňom vidím že ho to otravuje atd...vypočuje ma tak na prvých 5 minúť.a potom ho to už nudí, a odíde akoby sa s ním človek ani nerozprával.je mi do plaču ked viem že najbližší človek ktorého mám mi neverí...

liz_lemon
14. jún 2012

@katarinka25 gynekolog o tvojej PN nemusi vobec vediet

huxy
14. jún 2012

písala som ti aj sem: https://www.modrykonik.sk/forum/zamestnanie/mam-ist-na-marodku-alebo-dat-vypoved-pocas-tehotenstva-3/
a tiež ma napadlo,či nemôžeš zmeniť gynekológa,keď je tento taký ústretový.neviem,odkiaľ si,či máš také možnosti,či v tvojom okolí si môžeš vybrať aj iného gynekológa,ktorý by ťa viac pochopil.

@liz_lemon
aj praktický lekár môže samozrejme vypísať PN,nie však rizikové tehotenstvo,to môže len gynekológ.a neviem potom akú "chorobu" by praktický lekár uviedol ako dôvod PN

liz_lemon
14. jún 2012

@huxy to je pravda, ale ona sa pytala na PN, ja som tak bola 2 mesiace, a v podstate mi lekarka povedala, ze je na mne, kedy chcem ukoncit PN, napisat sa da hocico