Onedlho končím v práci, no tehotná nie som. PN? Úrad? DNP?

deean
7. jan 2020

Ahojte, tak uz je rozhodnute - na konci marca koncim v praci, a stale nie som tehotna, co v pripade, ze sa mi dovtedy naozaj nepodari otehotniet?
Odrobenych mam x-rokov, aktualne mam narok na maximalnu matersku. Co by ste robili na mojom mieste? Citala som o dobrovolnom nemocenskom poisteni - kolko by som musela mesacne platit, aby mi vysla maximalna materska v pripade otehotnenia neskor? Alebo mam ist na PN, ci urad prace od aprila? Fakt neviem co mam robit :( Dakujem za rady.

lenkasgt
7. jan 2020

@deean co? 😀 Vsak si najdi novu pracu 😀

janula3000
7. jan 2020

@deean hľadať novú prácu už teraz. Na materskú môžeš ísť kedykoľvek nikde nie je napísané že musíš po nástupe do novej prace odrobiť nejaké časové obdobie a keď sa dáš pn alebo úrad nikto ti nezaručí že otehotnies za mesiac dva.

deean
autor
7. jan 2020

@lenkasgt dakujem, ze ma nieco take jednoduche nenapadlo. Ja teraz naozaj nepotrebujem dalsi stres do zivota, minuly rok bol pre mna velmi tazky. Preto som chcela byt "v klude", lebo takymto stylom neotehotniem naozaj nikdy :(

sissy27
7. jan 2020

@deean buď sa zamestnáš inde alebo sa prihlásiš na úrade práce a budeš poberať dávku v nezamestnanosti alebo aj nebudeš a bude ťa živiť manžel, neviem čo iného by si si predstavovala? 😕

zlontka
7. jan 2020

skús úrad práce, ak sa nemýlim, mala by si mať dávku v nezamestnanosti dosť vysokú, aby si pol roka vyžila v pohode

bobo2433
7. jan 2020

@deean ak túžiš po dieťati ,tak na ňom v kľude pracujte v práci skončíš,dáš sa na úrad práce ,budeš pol roka dostávať podporu ,kt.ti vyrátajú a tuším je ochranná doba 8mesiacov , v prípade žeby si otehotnela,tak ti to nadviažu na predoslu prácu ,s toho ti to vypočítajú .niečo v takom zmysle ,nemám s tým osobnú skúsenosť ,pozri na nete .a keď budes doma v kľude ,tak sa zadarí 😊hlavu hore a držím palce 😊

ukulela
7. jan 2020

@bobo2433 aby mala narok na materske, musi v case nastupu mat aktivne nemocenske. a to mat nebude, ked bude pol roka na UPSVaRe .... ak nepojde na UPSvAR uz tehotna, tak ochrannu lehotu nestihne.
@deean su baby, ktore sa tu tomu rozumeju ... ak do marca neotehotehotnies, resp nestihnes ochrannu lehotu, este sa to da vyspekulovat aj na max matersku. ak by si otehotnela tento rok, uz ako nezamestnana, musela by si si nejako obnovit nemocenske poistenie. bacha s novym zamestnanim, tam ak budes nemocensky poistena viac ako 90 dni, ratalo by sa ti materske odtial. ale na tvojom mieste asi neries, daj sa do kopy a ak otehotnies, tak budes riesit .... vzdy sa da dohodnut zamestnat u kamarata s max odvodmi a tym padom potom aj max materskou ...

deean
autor
7. jan 2020

@bobo2433
@ukulela Dakujem, prave to - chcela by som si platit to dobrovolne nemocenske poistenie, lebo potom budem mat narok na materske, len nemam sajnu kolko to vychadza mesacne. V praci dostanem slusne odstupne, nemusi ma zivit manzel, par mesiacov mozem byt v klude na urade alebo PN (mam na to dovody), a fakt chcem nic neriesit len sexovat a robit deti v klude s mojim muzom :D

kathrin1978
7. jan 2020

@deean mne neprdlzilu zmluvu, keďže som stále behala po lekároch a riešila ivf... Hneď prvý deň som išla pn v ochrannej lehote aby som mala kľud môj obvodný o tom vie a takto mi pomáha.. Ako som mala ísť do novej prace a riešiť lekárov.. Zas by som dopadla rovnako a aj sami stress..

deean
autor
7. jan 2020

@kathrin1978 a teraz si uz tehotna?

kathrin1978
7. jan 2020

@deean žiaľ nie, už nemám kvalitné vajíčka, riešime darované.

deean
autor
7. jan 2020

@kathrin1978 to mi je luto, hadam sa vam to cim skor podari 🙏🏻🍀

evittam
7. jan 2020

@bobo2433 Pekna hlúposť. V 8mesacnej OL by bola len v prípade ak by otehotnela ešte počas trvania PP. Prosim ta ak nerozumies problematike nezavadzaj.

evittam
7. jan 2020

A suhlas s
@ukulela

evittam
7. jan 2020

@deean Skor prestan "tlačiť na pilu". Ja som 2x otehotnela na prvy sup v stresovom zamestnani

deean
autor
7. jan 2020

@evittam dakujem, nemam cas netlacit na pilu, som po liecbe clostilom - neuspesne, mam svoj vek, na konci januara ideme do CAR, a naozaj teraz nechcem riesit nove zamestnanie - snazime sa uz viac ako 1,5 roka. Hovori sa lahko ak dokazes otehotniet na prvy sup, zavidim ale kazdemu doprajem, bohuzial nas pripad to nie je 😢 potrebujem len vediet, ci mi pomoze hned po skonceni PP pn-ka alebo DNP a urad prace, a aka ciastka sa plati za DNP, aby mi vysla maximalna materska, ktoru by som teraz ako zamestnana mala. Zda sa mi to velmi nespravodlive, platim roky brutalne odvody a nikdy som nebola na urade prace a nie som ziadny socialny pripad, aby som potom kvoli zruseniu pracoviska poberala len obycajny rodicak v sume 270€ - to je hadam pochopitelne, ze myslim dopredu a ano, aj kalkulujem. Chapem, ze nie kazdy zaraba vela, aby dostala vysoku matersku, ale zas ani statu neplati take odvody. Stale verim, ze sa nam to uz v kratkom case podari 🍀🍀🍀

evittam
8. jan 2020

@deean Tak drzim prsty nech sa vam to podarí. Ko ťažko radiť s DNP alebo co robiť ak ešte nie si tehotná.

ukulela
8. jan 2020

@deean baby to robia tak, ze ak majú známeho, tak ich zamestná vo svojej firme a na papier im dá taký plat aby im vyšlo maximálne materské. Stačí byť takto zamestnaných 90 dní, respektíve zaplatiť si odvody z tohto prijmu 90 dní. Je to zneužitie systému, ktoré síce vseobecne neuznávam, Ale toto beriem. Jediné čo si budeš musieť rátať, je tých celkovo 270 dní a podľa toho teda prisposobit platenie. Hoď si na papier ako by ti to celé terminovo vychádzalo. A keď budeš tehotná tak sa sem ešte príd poradiť. Taká @evittam ti určite poradí potom už konkrétne. sú tu s ňou ďalšie dve tri baby ktoré sa tomu naozaj rozumejú lepšie ako tety na úradoch A vedia ti zachrániť materské, a ked nemajú istotu tak sa poradia navzájom. Takže teraz asi kašli na to, porieš si doktorov daj sa do fyzického a psychického kľudu a materskú budeš riešiť potom. Držím ti palce.

kathrin1978
8. jan 2020

@deean ďakujem. Skus si zistiť v socialke koľko by si dostávala nemocenské, ja som spokojná mam len o 150 e menej ako keď som robila, a to som 100precestovala,a do dôvery som tiež brala doklad od socialky,cize hradí štát, takže výdavky žiadne, ak by si bola na úrade to je o ničom. Ochranná doba trvá do ukončenia pn, max 1rok

deean
autor
8. jan 2020

@kathrin1978 Dakujem, nemocenske budem mat maximum, aj podporu, aj pripadnu matersku (ak otehotniem do konca prac. pomeru).

@ukulela Ja mam odpracovanych nepretrzite vyse 7 rokov, predtym tiez par rokov, len som do toho mala par mesiacov PN, ale to je nepodstatne v tomto pripade. Nechcem sa u niekoho akoze zamestnat a platit tie brutalne odvody, ked vlastne nic nezarobim, Chcela som sa poradit ako vypocitat mesacnu platbu DNP tak, aby mi vysla maximalna materska - vraj aj to funguje tak, ze ked si po odchode z prace hned obnovim DNP, po par dnoch mozem ist na PN a vtedy su tie platby odomna za DNP udajne pozastavene, opravte ma ak sa mylim.

@evittam dakujem, viem, tazko radit, ale su len dva scenare - 31.3. koncim bud ako tehotna alebo ako netehotna 🙂 dufam, ze prva varianta bude moja cesta 😉

evittam
8. jan 2020

@kathrin1978 Kedy si isla na PN? Co bolo rok predtým?

evittam
8. jan 2020

@deean Ak uz budes tehotná pocas PP tak nemás co riešiť-PN a potom MD. Ak náhodou nie, treba max.do cca 8.tt vediet ze si tehotna. Potom sa ozvi poradím co ďalej.😉

juliet86
8. jan 2020

@deean skoc na prednasku mihala nech sa zorientujes..... napr. a netlac na seba v zmysle bud alebo. aj keby si otehotnela az po marci napr az o rok stale vies mat max matersku....

deean
autor
8. jan 2020

@evittam dakujem, mozem sa ti ozvat koncom marca? To uz budem musiet vediet, co spravit - ci ist od aprila na urad prace a platit si DNP (nasla som, ze sa plati 4,4% z maxima okolo 1920€ ak si dobre pamatam, co by malo byt okolo 85€, to je v pohode) akebo na PN s inou diagnozou a “cakat na zazrak” - vtedy vlastne budem nemocensky poistena aby mi potom priznali materske? 🤔 a najidealnejsi scenar je, ze v marci tehotna budem a po skonceni PP pojdem na PN 🥰🍀

@juliet86 Dakujem idem nieco pohladat 🍀

evittam
8. jan 2020

@deean Este raz-DNP musis platiť cely balik do SP t.j.pri VZ 1920Eur cca 636Eur/mesiac. Neda sa platiť len NP.
A ano môžeš sa ozvať.

kathrin1978
8. jan 2020

@evittam od augusta som pn