Mám ísť na maródku, alebo dať výpoveď počas tehotenstva?

katarinka25
14. jún 2012

Ahojte.Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu.Som zamestnaná ako predavačka. Som aj tehotná v 4 mes.a mám problém a to dosť vážny v práci.jednoducho povedané:psychické týranie, despotizmus, buzerácie....majiteľka sa jednoducho rozhodla skúšať koľko vydržím, a docielila to.mám teraz dilemu či sa dať na rizikové tehotenstvo, alebo jednoducho podať okamžitú výpoveď. mám zdravotné problémy v tehotenstve, teda nie ešte problémy ale dedičnú predispozíciu vzniku trombózy. v tehotenstve o to viac,že ju môžem dostať, alebo naše bábo - placenta.musím si pichat injekcie každý deň do oboch nôh.nie som typ človeka, ktorý zneužíva pn.ky, doteraz som vždy pracovala od skončenia školy, ale teraz je to niečo absolútne neznesiteľné, a musím to konečne riešiť,doteraz som to ticho trpela. ale kvôli zdraviu seba ale najmä bábatka to musím urobiť.chcem sa dnes porozprávať aj s gynekologom, dôvod na pn-ku by bol, len neviem či dostatočný. samozrejme, že je dôležitá aj finančná stránka tejto situácie, či ísť na pn-ku, alebo jednoducho rozviazať pracovný pomer(čo asi nebudú akceptovať tak narýchlo, lebo už viem že mi budú robiť problémy v práci) a ísť sa zaevidovať na úrad práce.mám odrobené roky mala by som mať nárok na nezamestnanecké na 6 mesiacov.teda ak sa to týka aj tehotných žien?ak má byť pn-ka naozaj zle platená, radšej pôjdem na úrad práce. viete mi v tomto poradiť, prosím???mám priznávanú mzdu v hrubom 380,40eur.pracovnú zmluvu mám do 31.12.2012.termín pôrodu 21.12.2012.čítala som na nete, že ked je žena pred materskou dovolenkou pn, tak sa jej dosť zníži aj materské? je to pravda?ale zase som čítala, že aj tak sa výška materského- nemocenského vyratáva z posledných 1-2 rokov odrobených, a v mojom prípade je to teda len minimálka, čiže aj tak výška materského bude u mňa asi tak cca 180 eur + 20eur prídavky. nie???ako je to v prípade, keby som bola na úrade?viete mi prosím niekto poradiť???naozaj sa poteším akejkoľvek dobre radenej rady, a budem Vám veľmi vďačná za odpovede.dakujem pekne!!!!

sante81
14. jún 2012

@katarinka25 v ziadnom prípade by som si vypoved nedala ale isla by som na PN.

dadka28
14. jún 2012

jednoznačne daj sa na rizikove a mas pokoj...nedávaj zbytočne vypoveď... 😉 😉
v ostatnych veciach ti neviem povedať...ale @gapa sa vyzná,skus sa jej opýtať....

tinki
14. jún 2012

@katarinka25
nerieš peniaze..mysli na svoje dieťatko, na svoje zdravie. Čo sa týka dôvodu na PN. Gynekológ ťa určite vypíše, dôvod máš dosť závažný. Tehotné na pn boli aj baby len s "tehotenskou nevoľnosťou"..
Určite nedávaj výpoveď. Neviem presne ako to teraz je, ale určite je lepšie ísť na pn ako ísť na materskú z úradu práce..

magic08
14. jún 2012

@katarinka25 v ziadnom pripade vypoved nedavaj... PN sa ti bude vypocitavat z tvojej priemernej hrubej mzdy za posledny odrobeny rok... z toho 55%... materska tak isto, cize nie je pravda, ze budes mat nizsiu matersku... urcite sa daj vypisat... zamestnavatel pocas tvojej PN, a materskej a rodicovskej dovolenky nemoze s tebou zrusit pracovny pomer... takze urcite bez za dokim, daj sa vypisat a v klude si doma uzivaj tehotenstvo... bez stresov a buzeracie... drzim palce

zuzka38
14. jún 2012

@katarinka25 jednoznacne PN a ostan az do konca tehu.. ja som sla tiez PN a urobila som chybu ze nie hned ako mi lekar radil, ale az ked ma zachranka brala z prace skolabovanu... takze PN a uzivat si tehotenstvo 😉

och
14. jún 2012

@katarinka25 v žiadnom prípade nedávaj výpoveď, choď na PN tá sa ti výrata z priemernej mzdy za minulý rok, tak isto ako aj materská, zamestnávateľ ťa nesmie vyhodiť počas PN alebo materskej či rodičovskej dovolenky, jedine ak by zrušili tvoju pozíciu, čo asi ťažko keďže si predavačka v obchode, nezrušia pozíciu predavačky 😉 ak by si predsa len dostala výpoveď si v ochrannej lehote pri PN 40 dní, taktiež by ti musel vyplatiť odstupné. Ak máš takéhoto nepríjemného zamestnávateľa a si na PN, môže na teba poslať kontrolu zo sociálky, takže treba sedieť doma a mať vychádzky v ten určitý čas ako ti napíše dr. Ak sa v tomto nevyznáš, v práci nič nepodpisuj bez toho aby si sa s niekym poradila alebo zašla na na sociálnu poisťovňu, nech ti všetko vysvetlia. Držím moc moc palce a hlavne nech ste zdraví 😉

liz_lemon
14. jún 2012

@och pri PN je ochranna lehota uz len 7 dni

katarinka25
autor
14. jún 2012

Dakujem Vám všetkým ešte raz.no s pn-kou som dnes nepochodila, isto ste si čítali nový príspevok ,ktorý som pred chvíľou napísala.a neviete ešte ako to bude, ked teda termín pôrodu mám na 21.12. a zmluvu mám do 31.12 či sa mám ísť hned po 1.1.213 zahlásiť na úrad práce?a kto mi potom bude vyplácať materskú-nemocenské dávky?viem že asi cca 34 týždňov to má robiť zamestnávatel a potom nastupuje sociálna poistovňa, tzv.rodičovské, nie???dakujem ste veľmi zlatý 😉

bodka13
14. jún 2012

@katarinka25 ten príspevok o nepochodení s PNkou napísala do svojej druhej témy 😉 ...treba mať iba jednu,potom súzbytočné zmätky 😉

katarinka25
autor
14. jún 2012

jáj sorry, ja zatiaľ neviem ako to tu funguje.som tu prvý deň.kde mám potom písať aby ste nemali zmätky?

sissika
14. jún 2012

@katarinka25 co je s tou PN?

huxy
14. jún 2012

a prečo si nepochodila s pn-kou,to máte takého supiš gynekológa?
napíšem svoj prípad.ja som v práci nebola spokojná /nechcem rozoberať dôvod/,tak som dala výpoveď.chcela som si potom hľadať novú prácu alebo ísť robiť von.no pár týždňov po podaní výpovede počas 2-mesačnej výpovednej lehoty som sa dozvedela,že som tehotná.takže už vtedy som začala rozmýšľať,čo robiť.tak som zašla za svojim gynekológom,vysvetlila mu situáciu,že takto ako tehotnú ma už nik nezamestná atď,a prisľúbil,že keď to už budem potrebovať,tak ma vypíše na PN.riaditeľke v práci som to tiež povedala,že si odrobím až do posledného dňa počas výpovednej lehoty,ale že v posledný deň zájdem k dr.a vypýše ma.ona sama nemala nič proti tomu,bola dosť chápavá,nebála som sa jej to povedať,viem,že by mi nerobila z toho zle.chápala,že potrebujem aspoň aký-taký príjem.a takto som sa teda musela chtiac-nechtiac zabezpečiť počas tehotenstva.moja PN trvala pol roka.a potom som nastúpila na materskú.
žienky ti radia nedať výpoveď.ja neviem,nebudem ti radiť opak.len stojí na zváženie,že či ti nebudú chcieť z práce robiť ešte aj takto problémy.treba na to myslieť,môžu ti hocikedy poslať kontrolu.ak by si si vedela vybaviť aj vychádzky,a 100% ich dodržiavať,tak by som výpoveď potom asi nedávala.