Neobmedzené vychádzky počas PN v tehotenstve.

kittyna5
2. jan 2020

Ahojte, viem, že týchto tém je tu viac, ale sú staršie, tak neviem či sa niečo zmenilo. Chcela by som sa informovať, ak niektorá viete, ako to je s neobmedzenými vychádzkami počas PN v tehotenstve. Zajtra idem k lekárovi a chcela by som ísť na PN-ku, pretože mi je každý deň od rána čo vstanem až do poobedia strašne zle. Neviem vstať z postele a preto si neviem predstaviť, že by som to mala zvládnuť v práci. Som v 7 tt a stále sa to každým dňom stupňuje. Ale potom poobede to prejde a už viem fungovať. Zaujíma ma ako to je s vychádzkami. Môže mi dať lekár celodenné vychádzky? Doobeda sa nedostanem nikam, tak mi príde zbytočné, aby mi dával vtedy dve hodiny vychádzku a ďalšiu poobede. Radšej by som bola poobede dlhšie na vzduchu ako len dve hodiny, keď už mi je lepšie.

Ďakujem za vaše rady, alebo pomoc 🙂

janynyna
2. jan 2020

@kittyna5 no neviem ja som bola na PN a nedostala som neobmedzené. Vraj sa to už nedáva čo tu písali aj baby.

loginexistuje
2. jan 2020

nie nedostanes neobmedzene vychadzky je pravdepodobne ze najprv ani vychadzky nedostanes bude zavisiet od diagnozy s ktorou ta vypise na PN

kittyna5
autor
2. jan 2020

Ďakujem Vám za pomoc 🙂

mirka_84
2. jan 2020

@kittyna5 tak si ich daj poobede, a v kuse 4 hodiny. Ja tak mám, od 13.00 do 17.00.
Nemusíš mať doobeda dve a poobede dve.

ajinka23
2. jan 2020

Neobmedzené vychádzky majú myslím len onkologický pacienti a čo sa liečia na psychiatrii.

lula313
2. jan 2020

Mna Dr mala vypisat na 3 týždne a nedala mi žiadne, že keď mi je zle, tak mám lezat doma😀 a to som mala viacej diagnóz ako len vracanie

aleshka_supermama
2. jan 2020

@kittyna5 ja som bola PN od začiatku tehu a mala som neobmedzené vychádzky 🤷‍♀️.

suzitok
2. jan 2020

Tiez som bola na PN od začiatku kvoli nevolnostiam, ale vychadzky ziadne....v podstate mi bolo tak zle, že by som ani nesla nikam, ledva som posedela chvilu na balkone....
Vychadzky mi dala az okolo 20-24tt , dve hodiny doobeda a dve popoludni

mogaa
2. jan 2020

@kittyna5 to že si tehotná neznamená že si chorá....PN ti ako tehotnej lekár môže dať ale nemusí ak na to nemáš diagnózu.....tehotenstvo nie je choroba....a ano v tehotenstve sa nedávajú neobmedzené vychádzky, dokonca ti lekár nemusí dať žiadne vychádzky - opäť záleží akú diagnózu ti uvedie na PN...

kikulienkadd
2. jan 2020

Ahoj,tiež som bola na pn,síce pred 2 rokmi,dôvody podobné, celodenná nevoľnosť, úbytok váhy v 1.trimestri mínus 10kg,nič som nevládala. Vychádzky som mala 10-12 a 14-16 hod. Vraj to bolo maximálne čo mi mohli dať.

marci77
2. jan 2020

mna napriklad gynekologicka nevypisala, ale dala mi odporucanie na papieri pre obvodnu lekarku, kde som si mala ist dat vypisat pn-ku a ta mi dala 2hodiny doobeda a 2hodiny poobede vychadzky, inak velmi nechcela so mnou vyjednavat, aj ked som mala argument, ze so starsim dietatom potrebujem chodit rano do skoly ....tak nato mi povedala, ze keby nahodou v tom case prisli, ze hned mam prist za nou, a ze potvrdi, ze som bola v tom case u lekarky
takze taka skusenost u mna, neobmedzene pochybujem, ze vam daju
no ale kontrola neprisla vobec za ten cas, co som bola na pn

bona
2. jan 2020

Ja som mala neobmedzene vychádzky počas PN-ky v prvom trimestri. Ja som sa defacto cítila dobre,len počas druhého tehotenstva som mala na začiatku hematóm,pri tomto treťom moja Dr.nechcela nič zanedbať,tak ma vypísala skôr preventívne. A s tými vychadzkami nebol problém,ona mi ich dala tak sama od seba,ja som myslela,že to budem mat len nejaké dve hodiny doobeda a poobede. Na druhej strane mi to pomohlo,manžel v tom obdobi bol veľa v zahraničí, nebehala som,samozrejme,kade-tade,ale musela som deti brat zo školy,obchod vybavit a pod.

mogaa
2. jan 2020

@kittyna5 každý lekár aj gynekológ má kontroly na PN-ky revíznym lekárom....PN znamená že pacient nie je schopný pracovať a je v liečebnom režime, ak lekár napíše vychádzky musí ich vedieť pred revíznym lekárom zdôvodniť..revízny lekár môže vychádzky kedykoľvek zmeniť alebo zrušiť....Záleží akého máš gynekoóga, rovnako nemenej záleží pod akého revízneho lekára patríte...99% lekárov dáva neobmedzené vycházky len pri onko pacientoch a pacientoch s psychiatrickými problémami....u gynekológa to môže byť diagnóza ak žena je na rizikovom napr.viackrát predtým potratila ale teraz je tehotenstvo bezproblémové....ale ak máš normálne bezproblémové tehotenstvo tak na neobmedzené vycházky račej zabudni a buď rada ak hneď dostaneš normálny vychádzky (2hod.doobeda a 2hod poobede)

mogaa
2. jan 2020

@kittyna5 teda za normálne tehotenstvo sa považuje že ti býva ráno zle, lebo je to v tehotenstve "normálne", inak je zaujímavé že ti býva strašne strašne zle a zároveň chceš neobmedzené vychádzky😉 mne ak je zle tak som rada že som rada a nie aby som sa vonku prechádzala viac ako 2hodiny😀

kittyna5
autor
2. jan 2020

Ešte raz ďakujem všetkým za vysvetlenie a skúsenosti 🙂 hádam mi to do utorka nejak prejde a nebudem musieť ísť na PN vôbec, ale tento týždeň je vážne hrozný. Muž musí okolo mňa behať, všade somnou chodiť doobeda lebo ledva chodím a potom príde poobede a celé sa to ukludní a mám trochu energie aj niečo urobiť. Ešte že to tak vyšlo, že som cez sviatky doma 😄

brna1989
2. jan 2020

@kittyna5 ahoj,ja som bola PN,pri druhom tehotenstve a keďže som mala 4rocneho syna a manžel robil denne 16tky,takže bolo úplne všetko na mne,do škôlky a zo škôlky,nákupy , papierovačky ,musela som ostať mobilná ako sa povie,takže som poprosila dr ,aby mi dal vychádzky,ktoré mi budú sedieť zo škôlkou a dal mi bez problému celodenné.od začiatku PN až po ukončenie a prechod na MD.podla mna závisí na doktorovi.ja som nemala žiadnu diagnózu ,len som teda robila čašníčku do konca 7mesiaca a potom do MD mi zostávali nejakych 6tyzdnov ,poprosila som dr, aby ma vypísal a nemal problém.uz som proste nevládala behať v robote.zavisi od dr asi

brna1989
2. jan 2020

@kittyna5 bol to január 2019 ,takže čerstvé info myslím,tiez mi každý hovoril,že nedá vychádzky určite,že to už nedávajú.a predsa dal a sám od seba celodenné.ja mám takú skusenost

mogaa
2. jan 2020

@brna1989 nikto tu netvrdí že neobmedzené vycházky sú nemožné, len že tam musí byť na PN napísná vhodná diagnoza...U teba zavážilo že si bola v 8.mesiaci a tam už nie je predpoklad že si na PN len preto aby si PN ako takú zneužívala😉Tam ide skôr o to aby sa PN pri tehotenstve nezneužívali, lebo tehotenstvo nie je choroba....Preto sa neobmedzené vycházky dávajú skôr ojedinele, v opačnom prípade by sa každá tehotná automaticky hodila na PN počas celého tehotenstva - veď by mala slušný príjem napriek tomu že je doma a môže si chodiť kedy chce a kam chce.... Bolo by to vo veľkom zneužívané a preto sú tam určité kontrolné mechanizmy ako nar. kontroly revíznym lekárom podobne.

brna1989
2. jan 2020

@mogaa veď ja som nikde nenapísala ,že neobmedzené vychadzky sú nemožné.ci?
ja som napísala,že mne každý hovoril,že nedávajú už celodenky a predsa dal.pani sa pýtala,ja som napisala moju skúsenosť.
Napr.gynekolog ,ktorého mám, dáva PN celodenky úplne bežné.aj maminam,ktoré sú na PN napr.od 3mesiaca až po MD.preto som písala,že veľmi záleží na doktorovi.

brna1989
2. jan 2020

@aleshka_supermama záleží od gynekológa,ako sa dohodneš,ja som mala PN celodenky,ale ku koncu tehu a poznám kočky okolo,čo boli napr. od začiatku tehu.
To je presne aj s tym,že niekto nechce rodiť prirodzene,nie kvôli zdravotnému problému,ale len zo strachu alebo proste nechce byť zo spodu zašity a iné ľahké dôvody..jeden doktor ti to vypíše na cisársky a iný nie.poznam prípady,takže ako pri PN,či pri pôrodoch dá sa všetko ako sa povie,len musí byť doktor,ktorý je tomu všetkému prístupný alebo ako by som to nazvala 👍

aleshka_supermama
2. jan 2020

@brna1989 mňa vypísala moja obvodná môj gynekolog ma nechcel vypísať vraj nemôžem ale skôr sa mu nechcelo. A áno máš pravdu všetko závisí od lekára.

brna1989
2. jan 2020

@aleshka_supermama je to tak,mňa odhovárali,že čo si,to ti nedajú a predsa dal,ani som ho neprehovarala,on je taký doktor,že to nerieši.takze pani keď zakladala tému a pýtala sa,tak som jej napísala,že áno dá sa

pmajkap
2. jan 2020

Mne dal gynekológ sám od seba neobmedzené vychádzky 😉

monikangel
2. jan 2020

Ja som mala po kyrete vychadzky 2 hodiny doobeda a 2 hodiny poobede, ale da sa aj 4 hodiny naraz v 1 den. Mozno existuje aj vynimka, napr. ako pri onko pacientov a psych. pacientov.

evittam
2. jan 2020

@brna1989 Ano da sa a ano záleží od lekára a potom od posudkoveho lekára ako to tu pekne rozpisala
@mogaa
Cize ak ma lekár fajn revizneho ktorý tiez neriesi (a to daný lekár vie) tak preto si to môže dovolit.😉

evittam
2. jan 2020

@monikangel Ja som mala neobmedzene vychádzky pri bežnej diagnóze od obvodnej dokonca 2x. Muz taktiež. Žiadne onko, ci psycho.

jaskolka
2. jan 2020

Ja som bola od zistenia tehotenstva PN, kvôli tomu, že som mala rizikové tehotenstvo a rizikovú prácu, dokonca ma aj kvôli tomu z tej prace prepustili,ale mala som vychádzky dve hodiny len do obedu a dve poobede.

evittam
2. jan 2020

@jaskolka Nemohli ti dať v práci výpoveď ak si oznamila tehotenstvo a nebola v skusobnej dobe. Aky uviedli dovod výpovede?

jaskolka
2. jan 2020

@evittam jednoducho doktorka bola naštvaná, že som otehotnela a šla na PN, ktorú mi mimochodom gynekológ nariadil, bez môjho pričinenia. No a takým nátlakom, že nech budem aspoň tak férova, že podpíšem výpoveď. Okrem toho som dostávala od nej smsky denne, aká, som nezodpovedna, drzá a podobne, že som ju nechala tak a odišla na PN. Ze som mala povedať, že plánujeme dieťa... Jednoznačne povedia, že aj keby som chcela, sa po pôrode vrátiť, tak ona už to nechce, že som ju sklamala. Tak preto som jej podpísala výpoveď, aby som mala pokoj.