Tehotenstvo, PN a vychádzky

20. jún 2022

Ahojte, tie, ktoré ste počas tehotenstva na PN, ako vám lekár určil vychádzky? Máte len dve hodiny ráno a dva hodiny poobede? Mám dosť stresujúcu prácu, otehotnela som po niekoľkých rokoch snaženia a rozmýšľam, že by som pre svoj pokoj išla na PNku. No začína sa leto a ja si neviem predstaviť, že budem od rána do večera zavretá doma v 2-izbovom byte. Má niektorá z vás neobmedzené vychádzky?

babovka2321
20. jún 2022

Mala som neobmedzene, ale bola som na PN az v poslednom trimestri a kvoli realnym zdravotnym tazkostiam.

andrea_82
20. jún 2022

mne zase nechcel dať vychádzky vôbec. Keďže som krvácala, mala som oddychovať a nikam nechodiť.

loginexistuje
20. jún 2022

ano takto su vychadzky teraz sa to uz prisne sleduje zo strany socialnej poistovne a jej lekarov
neobmedzene vychadzky len pri nuektorych diagnozach ako su psychiatricke alebo onko diagnozy

nikaeli
20. jún 2022

mala som iba hodinu ráno a poobede, aby som mohla s dcérou do školy.. bola som PN celé tehotenstvo, krvácala som asi do 20tt, takže kľud na lôžku..

autor
20. jún 2022

ja nemám potvrdené žiadne zdravotné problémy, no moja práca je stresujúca, zodpovedám za veľké rozpočty a nákladné projekty... v lete bude možno väčší pokoj v práci, ale od konca augusta až do Vianoc začne peklo.. a neviem, ako lekári posudzujú PNky.. moja dovolenka mi nevykryje voľno do konca roka.. chápem ženy, ktoré krvácajú alebo majú nejaké veľké zdravotné problémy, že vychádzky nemôžu využívať.. len neviem, ako riešiť svoju situáciu.. zamestnávateľ má nemá kam preložiť, nemáme veľa iných pozícií a výpoveď mi príde ako najväčší nezmysel

e1i
20. jún 2022

Tiez som mala tak vychadzky iba. Aj to nie hned od začiatku pnky. A dokonca aj 3x mi prisla kontrola. Vzdy v iny cas

e1i
20. jún 2022

Tak ta moze nechat doma s nahradou mzdy ked pre teba nema miesto. A nie si limitovana vychadzkami

andrea_82
20. jún 2022

Neviem, či existuje taká diagnóza ako je "stresujúca práca". Doktor ti tam musí podľa mňa dať nejaký konkrétny zdravotný problém.

autor
20. jún 2022

@andrea_82 to mi je jasné.. preto hovorím, že neviem, ako to riešiť... a žiť ešte pol roka v každodennom strese, po tom fakt netúžim.. hlavne, keď sa mi podarilo otehotnieť po niekoľkých rokoch

autor
20. jún 2022

@e1i a ako to dosiahnem u zamestnávateľa? moja tímlíderka povedala, že si môžem zobrať voľno, keď potrebujem, ale mám to riešiť dovolenkou alebo PNkou.. a že sa bude snažiť dávať mi menej roboty.. to však nič nerieši, lebo náplň práce mi ostane taká istá, maximálne dostanem o projekt menej

lejusinka
20. jún 2022

Ono lekari uz nemaju problem s vypisanimm na pnku v tehotenstve - ano nemalo by sa to zneuzivat a blabla ale proste neni to taky problem ako sa tu hra. S tymi vychadzkami to uz zalezi od lekara, niekto nema problem dat neobmedzene, niekto nechce dat vobec 🤷🏻‍♀️ Proste na koho narazis to mas…ja som sice pn nebola ale co mam kamosky, oni boli cele tehotenstva ani raz im neprisla kontrola a plus sa to da aj trosku uhrat ze ked pride kontrola skocis do lekarne a mas potvrdenie ze si bola v lekarni, pripadnie niektori lekari su ochotny dat aj peciatku ze si bola u nich…ale to je uz na svedomi kazdej zeny

e1i
20. jún 2022

V praxi nie je vylúčený aj taký prípad, že preradenie na inú vhodnú prácu nie je možné, pretože zamestnávateľ takú prácu nemá k dispozícii alebo tehotná zamestnankyňa nesúhlasí s preradením na iný druh práce, prípadne nie je možné jej preradenie na dennú prácu (pokiaľ ide o zamestnankyňu pracujúcu v noci). Zákonník práce v takom prípade ukladá zamestnávateľovi povinnosť poskytnúť tehotnej zamestnankyni pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jej priemerného zárobku.

https://www.epravo.sk/top/clanky/praca-a-tehote...

bramble
20. jún 2022

Ja som tiež bola PN celé tehotenstvo,mala som na začiatku veľké ťažkosti, ale nie gynekologické... Kontrola mi prišla 2x, tesne času vychádzok..a viem,že teraz sú tie časy už jednotné pre všetkých,aby aj kontrola vedela kedy môže chodiť. Keď to mal každý inak určené,tak v tom bol bordel.

smilingwoman
20. jún 2022

Bola som PN istú dobu bez vychádzok nakolko hrozil potrat. Potom som mala 2krat denne po 2h. Aj to som bola za to rada ze uz mi aj zdravotný stav umoznoval ísť von. Stacilo mi to. Potom po 7m teh som uz bola na materskej aj ustupili ťažkosti tak som chodila hocikam. Ten cas nejako ubehol, byt doma bolo náročné v tom, ze som mala obavy ci bude vsetko ok a tak. Nam sa babatko podarilo takmer hned ale s takými komplikaciami som vopred nerátala a vtedy clovek ozaj mysli len na to, aby to dobre dopadlo a nie na to ze musi kvasit v byte. Kukala som filmy, citala knihy. Rýchlo to ubehlo a poviem ti, ze dobre ze som si s tými filmami a knihami nadbehla lebo teraz toho casu moc nie je. Pokial viem neobmedzené vychádzky sa takmer vobec nedávajú. Drzim palce v tehotenstve 🤗

draik
20. jún 2022

@e1i
Je tu však problém, že "stresujúca práca" nie je sama o sebe dôvodom na preradenie. Zjavne nejde o fyzickú prácu a ani o prácu v škodlivom prostredí či o prácu s nočnými.

danielle799
20. jún 2022

Gynekológ Vás moze poslať na PN aj ked nemate vážne tazkosti. On keď rozhodne a uzná za vhidne aby ste boli doma,lebo práca se stresujuca nikto mu to nevyvrati. Môžte byt na pn až do začiatku materskej.
A vychádzky vám vie dat tiež, všetko je na ňom.
Choďte za nim, a dohodnite sa.

ellisa12
20. jún 2022

Ja mam 4 poobede 🙂

viestta
20. jún 2022

Mala som zdravotné problémy, tak som bola PN. Cez leto a vychádzky som mala 2x po dve hodiny, ale až po mesiaci. V tých horúčavách som aj tak von nechodila, potom som poprosila doktora a dal mi 16:00 - 20:00 keď sa už vonku dalo žiť.

babulka97
20. jún 2022

A v koľkom si tyzdni?

autor
20. jún 2022

@babulka97 som na prelome 9. a 10. týždňa

babulka97
20. jún 2022

Ja som 7. Týždeň a akurát som išla na PN

autor
20. jún 2022

@babulka97 ale ty asi máš nejaký zdravotný problém, nie? môj lekár dôvod na PN nevidí a ja trochu bojujem s tým, že by som musela stráviť celé leto zavretá doma.. kebyže žijem v dome, tak to zvládnem, ale stráviť letné dni a večery v 2izbáku v meste je za trest

mogaa
20. jún 2022

no neobmedzené vychádzky nedostaneš a ak ti vychádzky dá - max. 2hod.doobeda a 2hodiny poobede.....aj lekárovi PN-ky kontroluje posudkový lekár .- čiže musí tam byť reálna diagnóza, tehotenstvo nie je samo o sebe diagnóza a ten kontroluje aj kde sú a kde nie sú vychádzky.....a kontroly zo SP chodia aj tehotným.... a presne ako píšeš, PN bez riadnej diagnózy ti nemusí dať....aj on je kontrolovaný

babulka97
20. jún 2022

No hej mam zdravotný problém, tak keby som zdravá tak jasne ze som radšej v praci a nie doma cez leto.. ale zdravé bábätko mi je prednejšie, teda aby sme boli všetci zdravy

autor
21. jún 2022

@babulka97 rozumiem, veď ja tiež nič nechcem riskovať, preto rozmýšľam, či a kedy ísť na PN

kikuska91
17. aug 2023

Ahojte dievčatá prosím viete poradiť? Môj dr nie je veľmi komunikatívny, mám ePN písala som mu mail kvôli vychádzkam a odpísal mi že vychádzky mám 10-18
A akosi sa neviem z toho vysomarit že čo to vlastne znamená sú to tie klasické vychádzky napr. Od 10-12 a 18-20? Alebo ako to mám chápať?
Ďakujem vám