Je moja mama alkoholička?

5. mar 2022

Dobrý deň mám 16 rokov. A trápi ma moja mama. Chodí do roboty, má koníčky, má kamarátky, varí, Stará sa o nás. Ale vzdy až po 6 večer si dá 2 pivá😐pri pití tých 2 piv často ešte upratuje alebo už oddychuje. Je to často ale nie každý deň priemerne 4 dni zo 7 v týždni. Neznesie veľa alkoholu ani veľa nepije. Tvrdý alkohol pije tak raz do roka max.(na nejakej oslave). 2-3 krát v mesiaci miesto toho piva si dá fľašu vína. No pracuje, Stará sa o nás, má záujmi, kamarátky... No v poslednom čase ma trápi otázka ci nieje alkoholicka? Alebo len preháňam?

baska_t
5. mar 2022

Určite je dobre že sa o takéto veci zaujímaš, ale pokial to neobmedzuje bežný život alebo tvoja mamina kvôli tomu nezanedbáva bežne činnosti tak by som nerobila paniku. Určite či to treba všímať a pokial by sa veci menili k horšiemu, treba to určite začať riešiť. Myslím aj že 2 pivá nie je nejake extrémne požívanie alkoholu aj keď chápem že ta to možno znepokojuje.
Mimochodom ono to pivo to ti je div sveta 😂 keď budeš staršia pochopíš 😂
Na ukľudnenie, ja pracujem a študujem a poviem že tiež si niekedy po robote dám bežne aj dva pohare vina alebo nejake to pivko. A s alkoholom problémy rozhodne nemám

kittykat22
5. mar 2022

riesila by som tuto otazku v momente keby jej pitie akokolvek zasahovalo do behu rodiny a jej starostlivosti o vas alebo by sa o seba nedokazala postarat. Inak by som to nechala tak. Ries si svoje veci, dobre sa uc aby si sa dokazala co najskor osamostatnit. Zial ty budes dalsia generacia ktora to nebude mat vobec lahke. Nech sa ti dari 🍒

autor
5. mar 2022

@kittykat22 ako to myslíte že to nebudem mat ľahké? A ja sa s mamou chcem baviť aj po dospelosti nechcem sa hneď odsťahovať 😔

juliet86
5. mar 2022

ako sa sprava ked pije? pozorujes nejaku zmenu? v com to vnimas konkretne negativne? vela info najdes na zachytka.sk da sa tam urobit aj online test

joannita
5. mar 2022

Zaujimave ze ked si da 2 piva denne muz, povazuje sa to za normalne. U zeny je to podozrive....
Neboj sa, neni to nic strasne, vela zien po celom dni si da vinko, pivko vacsinou chlapi ale to je uplne jedno. Je to take odreagovanie, asi ma toho naozaj vela.

ysseba
5. mar 2022

To akože niekedy si dá namiesto piva fľašu vína? Celú? 😨

autor
5. mar 2022

@juliet86 iba je viac uvoľnená a občas mi trochu lezie na nervy lebo sa s nou nedá tak vážne rozprávať

mable123
5. mar 2022

Alkoholicka by bola keby pila lacne tvrde alkoholy... Vela ludi si da aj kazdy den pohar vina. Ak ju to uvolni a nevyvadza nevidim v tom nic zle... Kazdy sa snazi uvolnit inak niekto chodi casto von, niekto viac papa a niekto si da pivko, vinko. A radsej nech sa uvolni takto ako by mala po Vas vrieskat a byt nervozna.

autor
5. mar 2022

@joannita lebo tu na MK som čítala jednu diskusiu že muž pil 2 piva denne a všetky jej na to odpovedali že je alkoholik tak ma to dosť vystrašilo

heleninamama
5. mar 2022

Pre mňa je alkoholik každý, kto pije bezdôvodne a viackrát po sebe v priebehu pár dní. Ako tvoja mama.
No na Slovensku sme k alkoholu veľmi tolerantní a je fakt, že často pijú aj ženy na RD - len si to pekne odôvodnia a tvária sa, že je to normálne. Pre mňa je predstava matky, ktorá so seba naleje večer liter piva a smrdí ním, odpudivá.
Otca máš? Alebo má matka niekoho? Ako sa k tomu stavia on?

ukulela
5. mar 2022

Mna zaujima, ci je to pivo, alebo radler napr. Dalsia vec, ta intenzita, zavislost je aj 1,2piva denne, ked sa ich nevie vzdat. Ak vie fungovat bez nich, je to ok.

joannita
5. mar 2022

Skus sa s nou o tom porozpravat, mozno jej tym nastavis zrkadlo a uvedomi si ze by nemala pit? Alebo aspon menej?
Ja pivo nepijem, ale este pred par rokmi som si vacsinou po prichode domov z roboty dala pohar vinka a velmi mi to dobre padlo po narocnom dni 😃 po materskej ma to potom preslo a nechuti mi to, ale vidis, alkoholik niesom a ani som nebola 🤷‍♀️

bloger
5. mar 2022

Nemusí ísť o alkoholizmus. To sa veľmi ťažko určuje. Ale skôr si myslím podľa opisu, že nejde o závislosť. Je zodpovedná a povinnosti si plní.

mucuinka
5. mar 2022

Odpoved je pomerne lahka. Ak sa maminka nedokaze tych 2 piv vzdat, uz to nema pod kontrolou a vznika tam zavislost. Nie kazdy alkoholik sa vala po zemi a nevie o sebe. Niektore zeny takto piju roky. Ak si ale vie povedat, ze teraz nebudem, vie to dodrzat, tak je to jej forma uvolnenia alebo pozitku.

autor
5. mar 2022

@ukulela je to pivo alkoholické vie bez neho vydržať

autor
5. mar 2022

@heleninamama áno mám no sú rozvedení

autor
5. mar 2022

@mucuinka áno vie si to povedať aj ma také obdobia ale niesu časté

kittykat22
5. mar 2022

nemyslim nemat lahke s mamou 😀 s mamou budes urcite v pohode. Ale raz si musis kupit byt a vsetko zariadit a ako nemate ziadnu statnu podporu, byvanie je drahe, tak ti prospeje dobre vzdelanie 🙂

autor
5. mar 2022

@kittykat22 ahá ďakujem

dusankomoj
5. mar 2022

Alkoholizmus nieje iba o množstve,ale aj o pravidelnosti! Ale pokiaľ mamina nepije na tajňáša a neopíja sa,tak jej možno iba chutí pivo. Ak budeš mať pocit,že toho pribúda,tak sa s ňou porozprávaj.

mariaveronikag
5. mar 2022

myslím si tiež, že je to forma odreagovania a skús sa s ňou porozprávať, povedať jej svoje pocity. Asi je to na ňu trošku ťažké tiež, je sama s deťmi...

pomarancu
5. mar 2022

Nepotesim ta..akakolvek forma pravidelneho pitia je alkoholizmus.. takto sa to zacina, jej to chuti, je jej pri tom dobre..zatial to nie je kazdodenne..ale uz su to 2 piva nie pohar.. uz to je vystraha..
Ja sama som vyrastala s alkoholikom, striedal obdobia trvdeho alkoholu s pivnym obdobim.
Na rovinu sa s mamkou porozpravaj, ze sa o nu obavas atd. Navrhni neakoholu variantu napr radler..skus jej poukazat aj kolko to ma kalorii..
Alkoholik ako prve sa ti vysmeje di tvare,ze on s nicim nema problem..potom to proti tebe obrati,ze co sa staras..
Nealkoholik naopak si to vezme k srdcu.
Drzim palce

prasiatko30
5. mar 2022

Poznam 94rocnu zenu ktora si v podstate ku kazdemu obedu da 1-2 pohare vina - je to alkoholicka? Prechlastala si pecen? A teda vobec ju nepovazujem ani za alkoholicku ani z toho nema zdravotne problemy, proste uz viac ako 70 rokov je pre nu napoj k dobremu jedlu vino 🤷‍♀️🤷‍♀️Z 2piv by som vobec nerobila tragediu

taga
5. mar 2022

Juj, za mna, od alkoholicky ma poriadne daleko, absolutne by som sa tymto netrapila. Francuzi piju vink snad ku kazdej veceri a to su vsetci alkoholici? Taliani poharik vinka? Zas, nerobme z jedneho piva svetovy problem...

pragmaticka
5. mar 2022

Jemine, jasne ze není alkoholika!!! Moje nervy, to co sú tu za komentáre kôli 2 pivam!!! Mne napr cez leto zaženie smäd iba vinovy strik. Cez leto ho pijem denne na litre!!!! Cez zimu potom max 2-3do mesiaca pohárik vína, ak vôbec. Niekedy aj celé týždne bez alkoholu, co mi nechuti. Cez leto napr občas aj Radler alebo chladené pivo za chuti. Vôbec by som to na tvojom mieste neriešila. Nikto pije 4 kávy denne ktoré škodia možno ešte viac ako tie dve pivka na večer!!

oli18
5. mar 2022

Psychológ tvrdí, že aj jedno pivo pravidelne denne je už alkoholizmus.

joannita
5. mar 2022

@oli18 psycholog povedal? 😃 To ma pobavilo

ukulela
5. mar 2022

@joannita ale ano. Ak sa ani toho 1 piva nevie vzdat, tak je to zavislost.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz