Nezastavenie na prechode - pokuta

28. mar 2024

Vie niekto ze ci ak niekto nezastavi na prechode ked evidentne uz som na prechode s kocikom (na tretej ciare) moze za to dostat pokutu?
Dnes mi totiz nejaka psychopatka skoro presla dieta v kociku a to sa vzdy pozeram ci nejde nic, ale nestihla som si pozriet evidencne cislo, este sa dosiroka usmievala.
Byvam v malom meste, asi 2 tyzdne dozadu tu presli chodca tiez na prechode.
Este ma napadli kamerove zaznamy, nakolko to bolo na namesti v Zlatych Moravciach, ale neviem ci s tym pochodim?
Mozem v takom pripade volat policiu, ak by som vedela SPZ?

paty277
28. mar 2024

Nepočula som o ničom takom ako pokuta za prechod 🙈 ale zas s deťmi som veľmi opatrná na ceste nespolieham sa na vodičov ani na prechod pre chodcov iba sama na seba

ms_green
28. mar 2024

Pokutu asi dostať môže ale ak to nie je nikde natočené v živote jej to nedokážu. Ty povieš, že ťa ohrozila, ona že nie a je to slovo proti slovu.

matullienka
28. mar 2024

Možno keby tam stáli policajti tak ju zastavia a nejakú pokutu jej dajú ak by videli ako to bolo. Ak tam nie je kamera zbytočne budeš volať políciu aj keby si vedela ŠPZ bude to len tvrdenie proti tvrdeniu

zuzubb007
28. mar 2024

Nikdy nevstupujem na prechod, pokým sa 3 x nepozriem ci dačo ide, tu by mali byť pokutovaný aj tí čo vstúpia zrazu na prechod, nielen vodici

tundra
28. mar 2024

Nedanie prednosti je za 20€,ohrozenie chodca za 150€
https://soferuj.sk/informacie/pokuty

micusa2222
28. mar 2024

to by som nič iné nerobila, len volala policajtov...treba poukázať aj na druhú stranu, na chodcov. povedzme si, koľko je tak drzých a arogantných, že keď vidí autá , aj v 50-km rýchlosti, a just stúpi na vozovku,,,,a nehovoriac o tých "matkách", ktoré tlačia pred sebou kočík.......brrrr....

hipuska
28. mar 2024

Vieš co, ja nechápem ľudí, ktorí vstupujú na prechod bez toho, žeby nemohli bezpecne prejsť. Ešte zvlášť, keď máš pred sebou kocik. Týmto si nezostávam šoféra. Len si treba uvedomiť, že pri strete s autom ty riskujes život a nie on.

autor
28. mar 2024

@zuzubb007 pozerala som sa aj 3x, a nikdy sa na to nespolieham ze tlacim kocik pred sebou, ale ked uz niekto z dialky vidi ze je osoba na 3 ciare tak myslim ze staci jednou nohou byt na prechode a vodic musi zastat
@hipuska ja som na ten prechod uz dalej nesla o tom je tato tema

autor
28. mar 2024

@tundra diky za info

zuzubb007
28. mar 2024

No na to sa netreba spoliehať, to, že si na prechode nohou neznamená, že je chodec nesmrteľný, vidím auto radšej čakám kým mi nekyvne rukou, že môžem ísť alebo nevidím, že stojí auto, podľa mňa je chyba na obidvoch stranach, za mňa ako vodiča je správanie chodcov strašné čo vidím tým sa nezastavam vodičov aj tí sú kadiaki

autor
28. mar 2024

@zuzubb007 bola som na 3 ciare ale nevadi

matullienka
28. mar 2024

Tak môžeš zavolať na políciu a požiadať ich aby vykonávali častejšie kontroly, že sa ti už párkrát stalo, že ťa auto ohrozilo na priechode pre chodcov

zuzanazu85
28. mar 2024

Prepáč,ale aj niektorí chodci cez prechod si myslia ,že sú opancierovaní a idú ako s klapkami na očiach. Aj 3-4x sa pozrieť, pretože jedno pustí a vedľa ďalší nie. Cez prechody vždy opatrne a predvídavo.

limoncino
28. mar 2024

@zuzubb007 presne, som vodič, aj chodec a kým auto nestojí, cez prechod neprejdem aj keby bol neviem ako ďaleko. Ako vodič idem ozaj pomaličky pred prechodom, lebo niektorí si ozaj myslia, že majú okolo seba nejaky štít nesmrteľnosti či čo. Raz mi tak vybehla poštárka sediaca na bicykli, aj som jej pohladkala koleso, našťastie som už takmer stala, milá pani nič.. a o trende kolobezkarov asi pomlcim

letfenixa
28. mar 2024

Ale veď tretia čiara je už stred prechodu v 1 pruhu, to je vyslovene ohrozenie života.

ms_green
28. mar 2024

Sa mi páčia tie komentáre, že vstupovať na prechod len keď nejde auto. To by som v BA nikdy cez žiadny prechod neprešla. 😅 Nehovorím skákať pod auto, to určite nie.

jana_eyre_2
28. mar 2024

@zuzanazu85 prepáč ale vyhlaska hovorí, že chodca na prechode má prednosť a sofer má povinnosť zastaviť ak už je chodca na prechode.. autorka píše že bola na 3tej čiare, čo je už dosť výrazne na ceste a tak bola vodička povinná dať prednosť.. byť na tretej čiare nie je vybehnutie do cesty..

Autor neviem ako dokázať čo sa stalo, jedine kamerou, ale ano ak by tam bola hliadka tak by dostala pokutu (resp.mohla by).. sama som šofér aj chodec a poznám obe strany, často aj chodcov púšťam (ako to býva úplne bežné v európskych krajinách).. ale ak už je niekto na prechode, tak ma jednoducho prednosť..

zuzanazu85
28. mar 2024

@jana_eyre_2 veď samozrejme,ja sa nezastavam šoférky,len konštatujem. Práve pre tieto prípady sú aj dobrý výmysel, zelené svetlá vpredu.

heni79
28. mar 2024

Jazykové okienko - je to priechod pre chodcov. 😉 A k téme, poznám situáciu z oboch strán. Ako chodec vždy stojím a čakám, kým auto zastane. Minimálne z mojej strany, protismer spravidla už reaguje tiež. No už som aj stála v strede vozovky, na ostrovčeku. Ako vodič sa snažím vždy zastať, ak vidím chodca na priechode (či tesne pred ním). No ak sa mi ktosi vrhne pred auto (napr. bežec včera ráno), dupnem na brzdy a nadávam mu. On ma samozrejme nepočuje. 😉 S kočíkom buď vždy mimoriadne opatrná. Prvé v rane je tvoje dieťa! Takže radšej počkaj na chodníku, kým auto zastane.

matullienka
28. mar 2024

Inak už som zažila ako šofér aj také, že ja som zastavia a šofér čo išiel 50 m za mnou skoro do mňa zo zadu nabúral a ešte mi vynadal či budem stáť na každom prechode ( stála som na prvom) , ľudia nechápali čo tam boli,tak potom som naozaj zastavila na každom je h ho aj šľak trafi debila keď nevie ako sa má chovať

heni79
28. mar 2024

@ms_green V Ba sú semafory na 80% - 90% priechodov. Čiže prejdeš. 👍

heni79
28. mar 2024

A ešte „milujem" jednu vec. Stoja dve osoby na chodníku pred/pri priechode pre chodcov. Zastanem s autom, oni nič. Rozprávajú sa. Ukážem gestom, že môžu ísť. A oni mi gestom ukážu, že mám ísť ja. 🤦 Prečo stoja a debatujú tak, že to vyzerá, že chcú prejsť cez cestu? 🤦🤷

april171
28. mar 2024

A dokedy má chodec teda čakať na vodiča či zastane? Ak je auto napríklad 50 m od priechodu, tak vy čakáte kým príde a zastane? A keď je 100 m tak tiež? Tu nejde o hádzanie sa vodičom do cesty, ale keď vyhodnotím, že auto má priestor zastaviť, tak vojdem na priechod a nečakám kým príde k priechodu a zastane. To sa na mňa väčšina vodičov akurát tak vyprdne, môžem čakať akurát tak na Godota.
Ale samozrejme, stále si kontrolujem autá. Aká krajina, takí vodiči.

ms_green
28. mar 2024

@heni79 Myslela som zrovna tie prechody, kde semafóry nie sú. 😅

matullienka
28. mar 2024

@april171 ja napríklad ak vyhodnotim, že stihnem prejsť tak nečakám, len je rozdiel keď vidím, že to auto ide normálnou rýchlostnou alebo letí ako blázon. A zo zásady cez priechod keď idem tak pridám do kroku alebo podbehnem aby aj stojace autá nečakali kým prejdem šuchtavym krokom

jana_eyre_2
28. mar 2024

@april171 mne sa strašne "ráta" že ak je na MK diskusia o šoférovani, vždy sa začne tak trocha chápať len strana šoférov, aj keď v príbehu nie sú podľa vyhlášky v práve.. (nejako tu všetky opomenuli tú tretiu čiaru prechodu..)

Aspoň vidno prečo je na cestách toľko problémov... Každý si vyhlášku vysvetľuje po svojom...

Mne raz zrazil skoro syna jeden blbec lebo ignoroval že sme v strede prechodu.. a nie, nevbehli sme do cesty, keď sme stupili na prechod nič nešlo.. on vychádzal z bočnej cesty a bol povinný zastaviť.. on dupol na plyn a ja som strhla syna k sebe.. ak by som to neurobila, je mŕtvy.. tak nech mi ešte niekto povie o tom, že ja mám ísť na prechod ak nič nejde..

Ja som šofér a pravidlá sa snažim čo najviac dodržovať..

belllinka
28. mar 2024

@april171 ale nepreháňaj, vždy zastanú, nikdy nečakám dlhšie ako pol minuty

huxy
28. mar 2024

@jana_eyre_2 vyhláška hovorí ale aj toto:

andreatytler
28. mar 2024

Tak ja zijem v krajine kde je bezne ze sofer da prednost chodcovi na prechode, ale vzdy je to tak ze ten chodec caka kym auto zastavi. Necakam na zastavenie iba vtedy ked vidim ze auto je daleko a viem ze prejdem kym auto ku mne dorazi. Jasne ze su ludia co sa vyberu cez cestu a auto musi spomalit, alebo zastavit a zase su vodici co nezastavia ani vtedy ked vidia ze chodec caka na prechode.
Sorry, vybrat sa s kocikom na cestu s premavkou, iba s vedomim ze ma chrani zakon a teda auto musi zastavit, je sialene.

simona20201309
28. mar 2024

Ty daj pokutu hlavne sebe... skoro si pre svoju neopatrnost zabila vlastne dieťa.
Potom by ťa už bol prd po tom ze šofér dostane nejaké 2r podmienku nie? Co by ti to už potom pomohlo, ze dostane nejakú pokutu? On by mal tak maximálne oskrete plechy
V prvom rade máš dávať pozor ty a ze si sa 3x pozrela hovor vieš komu....
Nevyhovaraj sa. Bola si neopatrna!!!
A obzvlášť s dieťaťom v kočíku....😡😡😡
Samozrejme ze počkám kým zastaví aj keby bol 100m