Pokuta za diaľničnú známku pri zmenenej ŠPZ na aute

lalu_sk111
19. apr 2023

Dobrý deň,

prosím o radu niekoho, kto mal podobný problém. V januári sme menili ŠPZ ale nakoľko na diaľnicu idem len veľmi sporadicky neuvedomila som si, že to treba zmeniť aj na elektronickej diaľničnej. Cestou na letisko sme boli nasnímaní (pevne verím, že len ten jeden raz) a prišla pokuta.
Pokuta (rozkaz) za 150 eur bola prevzatá dnes. Pri zaplatení do 15 dní je suma znížená na 100 euro.
Pri podaní odporu proti rozkazu a v prípade neuznania sa platí pokuta plus 30 eur poplatok = 180 eur.
Máte niekto skúsenosť kedy Vám pri podaní odporu a doloženiu dokladov, že známka bola zaplatená len s nezmenenou ŠPZ bola pokuta odpustená alebo znížená? Má zmysel taký odpor podávať?

Veľmi ďakujem za odpoveď

tani777
19. apr 2023

Ahoj..obavam sa,ze si velmi nepomozes..my sme polroka po zmene spz jazdili po dialnici prakticky bez zaplatenej znamky,kedze sme to tiez zabudli nahlasit..lenze,akonahle sme na to prisli,hned sme zakupili novu znamku a zarovne siel muz osobne na NDS dodatocne nahlasit zmenu..trval na tom,aby to zaregistrovali,ze tam bol a nahlasil to-aj ked neskoro...a vdaka tomu,ked sme pri prvej pokute podali odpor voci pokute,nam ju aj vsetky ostatne odpustili (jazdili sme pravidelne)...no a jeho kolega,podobna situacia,ale nesiel nahlasit zmenu na nds,pokutu (alebo viac,neviem kolko ich mal) mu neodpustili,musel platit

lalu_sk111
autor
19. apr 2023

Ahoj, ďakujem za skúsenosť. Takže manžel bol nahlásiť zmenu ešte predtým ako Vám prišla pokuta a následne ste túto snahu dokladovali pri pokute? Tiež si nie som istá, či by to malo význam, ani sa nechcem z toho ,,vyvliecť,, nakoľko je to moja nevedomosť len som dúfala, aspoň v nejaké zníženie.

doriiis
19. apr 2023

No keďže ste zmenu údajov ( zmenu ŠPZ) nemali podanú pred tou jazdou,tak neviem či vám to prejde.Ale skúste.

ivka225
19. apr 2023

Toto by sa malo dat riesit, chodte na policiu, tam predsa musia mat doklad o tom, ako znacku malo auto predtym ... a asi nebudete prvi, takze vam asi aj poradia, co dalej

doriiis
19. apr 2023

@ivka225 ....s týmto polícia nič nevie urobiť.Zmena ŠPZ sa rieši online cez národnú diaľničnú.
Potrebuješ k tomu odfoteny starý aj nový veľký techničák,z ktorých bude úplne jasné,že ide o to isté vozidlo,len má nové spz

alenamihal
19. apr 2023

Bohuzial ,musis zaplatit...tetuska po telefone alebo ked sa odvolas,tak ti povie "vasa je zodpovednost si to nahlasit,prepisat atd.. a nakoniec ten ich proces vratenia penazi a hadky s nimi je masaker!!!!! ziadna napomoc z ich strany- moja skusenost

sasanka605
19. apr 2023

s tymto si nepomozes, znamka je na spz a ked sa meni spz treba dodat povodny doklad o kupe znamky inak si mozes kupovat novu.

lalu_sk111
autor
19. apr 2023

áno, myslela som si. Písala som aj do TN na okresný úrad, nech mi poradia z praxe ako to funguje ale pochybujem, že dostanem odpoveď. Snáď mi aspoň zmenia tú diaľničnú, ešte tam je niekoľko mesačná platnosť.. 😔

ovaaa
19. apr 2023

@lalu_sk111 treba sa odvolať, napísať žiadosť doložiť prefotené, dokladoy , že sa menila ŠPZ, úhrada diaľničnej znamkym. Diaľničnú si zaplatila len na starú ŠPZ. Ja to riešim vo firme už 2x a pokuta bola zrušená.

tealc
19. apr 2023

@lalu_sk111 my sme to riešili minulý rok. Prišli 2 pokuty. Skoro nás vykotilo. Sťahovali sme sa do iného okresu tak sa zmenili spz na 2 autách a prišla nám pukuta. Normálne sme podali odpor voči pokuty a odložili sme doklady ze je to furt to isté auto (myslím podľa VIN cisla) a potom nám prišlo domov normálne rozhodnutie o zastavení konania

tani777
19. apr 2023

@lalu_sk111 presne jak pises,toto sme dokladovi pri odvolani,a takisto jak pise @tealc ,dialnicna nie je viazana na spz,ale na vin cislo auta,cize aj toto tam spomenul muz..ale jak pisem,jeho kolega nenahlasil dodatocne na nds zmenu spz,a jemu to nepreslo

barbie1981
19. apr 2023

Aj my sme takto dostali pokutu , lebo sme menili ŠPZ. Podali sme odvolanie a pokutu nám odpustili.

mandzula
19. apr 2023

Podali sme odpor, uspesne.

lalu_sk111
autor
19. apr 2023

Ďakujem Vám dievčatá. Veľmi ste ma potešili aj keď sa obávam, že ani v rámci Slovenska nemusia byť rozhodnutia okresných úradov konzistentné. Ale skúsim to. Dnes som poslala žiadosť cez eznamka.sk o zmenu EČV na elektronickej diaľničnej známke. Nemala som bohužiaľ k dispozícii starý technický ale mám zmluvu o poistení kde je spolu uvedené staré EČV a VIN totožný s VIN na novom technickom. Predpokladám, že odpoveď príde do 1-2 pracovných dní. Keď budem mať tento doklad stíham poslať odpor voči rozkazu. Sama som zvedavá ako to dopadne, je tam risk pokuty, ktorá bude o 80 eur vyššia akú by som mohla zaplatiť teraz ale aspoň sa človek niečo priučí. Napíšem to tu, aby do budúcna niekto s podobným problémom vedel, ako to prebieha a dopadne.

mirachad
16. máj 2023

@lalu_sk111 Ahoj, ako si dopadla? Odpustili ti pokutu?

mirachad
16. máj 2023

@tealc Prosím ťa, mala si nejaké tlačivo ako má vyzerať odpor voči pokute? Nevieš mi prosím poslať vzor?

lalu_sk111
autor
26. máj 2023

@mirachad Ahoj. Akurát tento týždeň mi prišla odpoveď, že mi to uznali a nemusím platiť. Do googlu som dala ,,odpor voci rozkazu,, a je tam vzor akurat z nejakeho odboru dopravy ale z ineho mesta. Ten som upravila podla mojich udajov a napisala k tomu popis. Ako prilohu som dodala kopiu dokumentov, kde bolo uvedene VIN cislo vozidla spolu so starym ECV a novy technicak. Kopiu stareho som nemala. Pridala som k tomu aj potvrdenie o zmene ECV na dialnicnej znamke, ktore som medzi casom poriesila online. Inak som predtym este napisala mail priamo na to oddelenie, ze ci to ma vyznam podavat a nejaky mily pan mi na druhy den odpisal, ze ked dokazem, ze je to to iste vozidlo, uznaju to.

lalu_sk111
autor
26. máj 2023

@mirachad ospravedlnujem sa, ze odpisujem az teraz. Neprislo mi upozornenie tak dufam, ze ste nic neplatili ak ste mali podobnu situaciu.

mirachad
29. máj 2023

@lalu_sk111 Dakujem, ano aj mne odpustili pokutu