Môžem vyhodiť nájomcu?

igor732
25. nov 2020

Dobry den, dal som najomcovi bytu vypoved, lebo byt potrebujem pre seba. Mam s nim uzatvorenu zmluvu podla obcianskeho zakonnika, v zmluve je vypovedna lehota 2 mesiace, co vlastne oficialne znamena 3. No je tam aj odstavec, ze pri meskani najmu ho mozem vyhodit hned. Najomca je aktualne mesiac na urade prace, vztahuje sa na neho ochranna lehota cloveka v hmotnej nudzi 6mesiacov? Znamena, to ze oficialne musi odist z bytu az po tych 9tich alebo 3 alebo 6tich mesiacoch? Aktualne mesiac meska s najmom, no je vyhlaseny mimoriadny stav a niekde som cital, ze pocas tohto roka pandemie mozu ludia meskat s najmom a prenajimatel nema pravo ich kvoli tomu vyhodit, je to pravda?. Dakujem za odpoved

anjelicek26
26. nov 2020

@igor732 Ano je to pravda. Momentalne je vyhodit cloveka s bytu (aj ked neplati), takmer nemozne, lebo je mimoriadny stav. Ziaden sud to teraz riesit nebude. Skus komunikovat s najomnikom - zniz najomne docasne - dostanes aspon nieco a nedoplatky ti potom doplati v mensich splatkach, takto budes aspon trosku zabezpeceny a neostanes prijmovo na nule. Ber to tak, ze je to len prvy mesiac, co je bez vyplaty, este len vybavuje papiere a davku v nezamestnanosti, ak nemal nejake uspory, tak zrazu stoji pred situaciou, ze nie je s coho. Su ludia, co fakt idu s vyplaty do vyplaty. Drzim palce, nech si rychlo najde zasa robotu a situacia sa urovna. Len komunikuj na urovni - ak zacnes po mesiaci meskania - tvrdym postupom ako vypoved s najmu a dotahovacky a nervy, tak sa proste prestane snazit ti nieco doplatit.

mogaa
26. nov 2020

@igor732 skús sa dohodnúť aby ti platil minimálne náklady na byt, neskôr dorovná(alebo si to stiahneš z depozitu)...situácia okolo korony sa zlepší na jar keď budú poočkovaní zdravotníci a seniori a budú sa môcť očkovať aj ľudia v produktívnom veku....

evalin88
26. nov 2020

@anjelicek26 na začiatku príspevku písal, ze byt potrebuje pre seba,

janai1
26. nov 2020

Ja tomuto nerozumiem 🙈 tiež nám majiteľ v polke augusta oznámil, že potrebuje byt pre seba a dal nám čas do konca roka,v zmluve sme mali tuším 2 mesačnú výpovednú 🤔 do mesiaca sme si našli nový byt a vysťahovali sa aby nemusel čakať tie 4 mesiace.

Evidentne ma problém Vám platiť nájom, tak by som sa prvá hrabala preč, do lacnejšieho 💁