Ťažká práca v tehotenstve

eri28
21. apr 2012

baby mam taky problem, a potrebovala by som vas nazor, aj laicky pripadne odborny. 😉 Neako sa mi to nedari vyguglit 😝 . Pracujem v zahranici v holansku. Mame tu ine zakony ako na SR 😝 . Ja momentalne pracujem v hoteli, upratujem izby a som v 4 m a pomaly 3 tt tehu. Zamestnavatelovi do kancelarie som prilozila papier, ze somtehu aj termin porodu od sestricky. Sefka mi dala trosku lahsiu pracu nerobim nove izby, iba tie kde su klienty, z tym ze v mojom hoteli ina praca pre mna nie. Konzultovala som to u lekarky som zdrava, cize pracovat mozem do 8m, mozno neaka dovolenka predtym vycerpam 🙂 . Tuto pracu co robim zvladnem pocitam tak mesiac, 5 m uz budem mat dost, mam velke brusko uz teraz. Pracujem iba 3 neakedy 4 dni v tyzdni,ale poslednu dobu chodim domov z migrenou a pijem aj papam v robote dost. Urcite budem neskor menit za pracu este lahsiu, aj ked v inom hoteli, su aj lahsie dokonca pracuju aj na polovicnom invalidnom, len sa vyhovaraju, ze pre mna praca nie je ☹ . Velmi sa neakedy bojim a mam respekt je to moje prve mimi, a zatial sme zdravy. Ja som sa narodila v 7m mojej mamine tiez sa viac pretazila, tak asi viete v akom som obcas strese. Viete mi poradit ci ta praca je okej, alebo je prilis tazka na moje tehu. Pracujem asi 5 hodin denne.

libka1
21. apr 2012

tak ked je to klasicke upratovanie (utriem prach, usteliem postel, umyjem kupelnu, vytriem podlahy, atd.) a ty nemas ziadne problemy tak by sa to dalo zvladnut... to musis citit ty... ja by som taku pracu zhruba do konca 7 mesiaca zvladla, potom uz asi nie, to som sa uz necitila moc dobre... ale ked chodis domov s migrenami ktore si predtym nemavala tak by som sa na to vykaslala 😝 tazko odhadnut nakolko je ta tvoja praca narocna kedze som ju nerobila... v pripade akychkolvek komplikacii by som s tym okamzite sekla, nestoji to zato 😝 to by chcelo dobre poznat holandsky zakon ze co zamestnavatel smie a musi 😅

polyana
21. apr 2012

niekto zvláda tehotenstvo úplne bezproblémovo prácu môže robiť pomaly do pôrodu, niekto zase to prispôsobenie sa tela novemu stavu nezvláda práve najlepšie a preto aj najmenšie ukony ho unavujú. Takže podla mna musíš posúdiť sama svoj konkrétny stav, ako to ty cítiš. Akonáhle más pocit, že ti tvoja práca spôsobuje nejaké problémy, hoci čo i len najmenšie- tak to rieš a tú prácu zmen. 🙂 😉

p3tra11
21. apr 2012

Ja mam problem co i len riad umyt... nevladzem pri tom stat... do prace chodim a chcela by som vydrzat, ako to bude mozne... pracujem ako ucitelka, co je dost namahave, po praci si doma vzdy najprv lahnem, az potom robim nieco ine... samozrejme, ze zdravie dietatka je u mna na prvom mieste a ked uz naozaj nebudem vladat, ostanem doma... nepremahaj sa a nesil sa, rob, kolko zvladnes, ale viac nie! Drzim prsty 🙂

eri28
autor
21. apr 2012

@libka1
@polyana
@p3tra11
dakujem za odpovede.....
je pravda, ze sa citim v praci relativne okej, az na ten vozik tazky plny pradla, cisteho, inac sa to da je to klasika prach, vysavanie, postele obcas mi smrdia prostriedky na cistenie toalety, ale riedim ich vodou.
tu migrenu vobec, neviem z coho zacala, robim cely vykend, ked neustupi, tak skocim do kancelarie z sefkou...
prve tri mesiace mi byvalo zle, typicke pre prve 3, ale teraz sa citim ovela lepsie, uvidim v tom 5,6m lebo za tie drobne co mi platia mi to fakt nestoji, mi mame od poctu izieb peniaze nie od hodin, no a normalne baby 22, 25
izieb, cize tych mojich 8 az 10 je porovnatelne menej zaplatenych. Ale trosku ste ma ukludnili, mozno baby makaju aj viac, no ja mam aj obavy, tak preto som to hodila do fora, ale skor psychika, fyzicky sa citim okej. 😉

eri28
autor
21. apr 2012

@libka1 no a zakony maju, ale rozdielne, zena musi pracovat, a sef ju musi preradit do lahsej prace, co sa mojej sefke moc nechce.
Na SR, viem ze zamestnavatel, ked nema lahsiu pracu musi zaplatit ti mesacne peniaze, toto tu myslim vobec neplati 😝

sissy27
21. apr 2012

@eri28 no v prvom rade musíš rešpektovať zákony krajiny, kde si sa rozhodla žiť a pracovať. A teda bohužiaľ, keďže si "prisťahovalec", tak sa tak aj k tebe budú aj pravdepodobne správať... každopádne myslím, že len české a slovenské ženy sme rozmaznané trojročnou platenou materskou, takýto luxus (na ktorý sa často sťažujeme) nemajú hocikde... robíš prácu,ktorú robí takmer každá jedna žena bežne doma, akurát teda ten vozík... no ale nemôžeš si tam naložiť menej, aby bol ľahší? Ak ti holandské zákony neumožňujú ostať doma, alebo ťa nemá kto živiť, tak bohužiaľ, budeš sa musieť prispôsobiť...

stvura
21. apr 2012

@eri28 suhlasim s kockami, ak ti praca sposobuje problem tak to ries, zmen co najskor. Ja patrim medzi druhu skupinu, mozem pracovat ako drak a nic...este dva tyzdne pred porodom (rodila som po termine) som absolvovala pracovne cesty do zahranicia. Dost ma ale prekvapuje ze ti zamestnavatel nevysiel v ustrety, pracovala som dva roky na logistike v UK a vsetky kocky co boli tehotne boli preradene na lahsiu pracu (bez rozdielu narodnosti), nikdy s tym nebol problem. Musis vsak respektovat zakony krajiny kde pracujes, nie vsade sa ide na matersku tak skoro ako u nas (v 34tt), zeny pracuju i ovela dlhsie a narocnejsie. Ak ale citis nejake problemy - pichanie, stahy maternice, treba to riesit aby si o babatko neprisla.

eri28
autor
21. apr 2012

no materska skratena mi vyhovuje, na krajinu si zvykam inac by som tu nezila, a bolesti mam mierne myslim, ze baby rastie nic hrozne....
Dnes mi kolegina v praci povedala, ze prisla o mimi v 2 mesiaci, koli praci, pracuje kde ja ☹ , a druhe, ked cakali ostala dlho doma, ale isla ako tehu a porodila v 8m a to mesiac trcala v nemocnici, aby ako tak donosila nestihla, tiez koli praci ☹ , ale chlapec je ako tak okej 😵 .
no zatial vydrzim, unava ako u kazdej a neskor nabehnem na offis, lebo su aj lahsie prace, musia vyist v ustrety, inac sa im vyhrozim, ze podam staznost, a potom oni budu platit pokutu 😠
inac dakujem za nazory, nic v zlom, ale som rada, ze nemusim byt 3 roky doma, asi by ma kleplo, tu davame minca uz velmi skoro do jasiel a da sa 😅.

silvia.t
21. apr 2012

@eri28 davaj si fatk pozor,ja by som uz pocas dalsieho tehu urcite nic vycerpavajuce nerobila...teraz co som bola tehu som sa dost namahala,okolo maleho trebalo behat,domacnoct a plus som chodila fotit na zakazku aj ked nie vela,pracou sa to ani nazvat neda...no ale ako pises ty mala som bolest hlavy a celkovovo som sa citila unavena ...a skoncila som s akutnym cisarakom ,mala sa narodila v 7mes. takze opatrnosti nie je nikdy dost

tetapetra
21. apr 2012

@eri28 never tomu, ze na Slovensku je to tak ako pisu, ze Ti zaplatia hahaha. Ani nezaplatia ani nepreradia. Akurat sa mozes hodit na PN.

mezike
21. apr 2012

@tetapetra suhlasim, ja som na PN, lebo ma nechceli prehodiť z nočných zmien, čo by podľa zákona mali a aj videli, že mi je v noci viac než zle. Ich to netrápi, mne síce o niečo ľahšiu prácu dali, resp. nedávali ma na ťažké pozície, ale patrične mi to aj vyčítali. Keď som oznámila,že so tehu, tak mi sľubovali, že ma preradia na administratívnu prácu, a keď k tomu malo dojsť, tak sa tvárili, že oni o ničom nevedia 😒 ! Som nahnevaná, sklamaná, ale nič nenarobím. Buď by som tam makala a znervózňovala sa, alebo som sa hodila na PN. Tak pekne tie naše zákony znejú, ale nikto ich nerešpektuje, ani tie najväčšie firmy 😠 !

tetapetra
21. apr 2012

@mezike nastastie mne nocne hned zrusili, aj ma preraridili kvoli chemikaliam, podla to az prehanali lebo baby predomnu robili normalne 😀 . Ale viem, ze zamestnavatelia to nerobia. Este aj lekar sa najde, ktory ti povie, ze aj moja sestricka robi, tak preco chcete PN a pritom zena makala za pasom

carmen86
21. apr 2012

ja som pracovala s bruskom do nastupu na MD a pracovala som na odd. rizikovej gravidity, kde mamicky s bruskami lezali a ja so svojim bruskom som behala okolo nich,mne to problem nerobilo a nastastie som cele tehu mala bezproblemove, neratam prve tri mesiace kedy mi bolo zlee a pracovala som 8 hodin denne 5 dni v tyzdni a akurat nocne som prestala robit..

stvura
21. apr 2012

@eri28 preradia ako kde...ja som bola vo veducej pozicii na logistike a dievcata som vzdy preradila pokial sa dalo...kedze som pocas tehu s nimi pracovala, tak som presne vedela ci je praca narocna alebo nie a neoklamali by ma v tom smere...xixi...niekedy sa to vsak neda, lebo kocku zo ZS veduci predsa nevie supnut do officu aby vybavovala papiere ked ani len fax nezapne. Potom skutocne len PN, co vsak nie je financne vyhodne.

mezike
21. apr 2012

@tetapetra ja tiež robím za pásom a chceli, aby to tak ostalo do konca tehu. Lenže mne bývalo zle a strašne ma kríže boleli, keď som dlho stála. Našťastie však mám neskutočne zlatého, normálneho gyndoša, ktorý sám navrhol, že mi vypíše PN. Sestrička sa pýtala, prečo PN, veď videla moju štastnú tvár, vedela, že je všetko ok. Ked som jej to povedala, ona na to: keby ste vedeli koľko mamičiek to musí takto riešiť, mi bolo jasné, že nie len môj zamestnávateľ ignoruje zákony 😠

tetapetra
21. apr 2012

@mezike nerobim za pasom, mam skvelu pracu, ale viem si predstavit co to je. Baby inu sancu nemaju len PN. NIekedy to je aj najlepsie riesenie

martinkatinka
21. apr 2012

Robíš síce to isté, čo my v domácnosti, ale podstatne častejšie....myslím to tak, že my upraceme jednu izbu denne, ale ty niekoľko krát viac... takže je to zrejme namáhavé... ja som pracovala napoly v kancli, čiže niekoľko hodín za počítačom a niekoľko to bolo "v teréne", al musela som ísť na PN, lebo tie Ťažšie práce by som nezvládla, a aj kvoli tomu, že bol zázrak otehotnieť, tak doktor sa so mnou ani nebavil a vypísal ma na PN, aby všetko bolo v poriadku

lula24195
21. apr 2012

@eri28 myslím si že práca na hoteli je niekedy dosť náročná kedže sama pracujem na hoteli od rana do večera je toho dosť ale mám koleginu ktorá je tiež tehotná je v piatom mesiaci a už odchádza na matersku .. šéfka jej lahšiu prácu nedala ani jej neskrátila pracovnú dobu pracuje tak isto ako mi ostatné ona to zvláda celkom v pohode ale ako vravím je v piatom mesiaci a už odchádza na materskú ... Aj ja som pred troma mesiacmi potratila a koncom leta by sme sa chceli opať začať snažit o bábo a ak aj ku mne bude šefka takto pristupovať že mi nezlachčí pracu ani pracovnu dobu budem musieť asi odísť aj ked u mna je to iny prípad kedže som potratila tak teraz sa už budem báť pracovať ked otehotniem.

irriss
21. apr 2012

@eri28
Ahojky Eri! 🙂
Tak ja si myslim, ze Tvuj popis pracovni cinnosti, ktery mas v posledni dobe na starosti,- je rovnaky jako bys byla doma a mela starost o dalsi 2-3 deticky a manzela... 😉
Zvladnes to...spis, jak Te "znam", jestli to neprehanis s uklidem doma ☹ ..po ostatnich clenech "domacnosti" 😉 🙂 ☹ 🙂

eri28
autor
21. apr 2012

@tetapetra sesterka na sr, robila v bare nocne, sef jej nic lahsie nemohol dat, tak isla na PN, a jej kolegina otehotnela do roka, vlastne vsetky baby co sa chytili jej tehu bruska aj ja hi...zazrakom....a ona bola sikovnejsia a sef jej pekne musel platit, lebo tazku pracu nemoze vykonavat, a lahsiu pre nu nemal. Kto je sikovny na zakony vie a podstatne viac dostala ako sesterka na PN aj ked bola echt rizikova sesterka a kolegina rizikova nebola cele tehu si uzivala, tu taky zakon nie je, ale neva...

eri28
autor
21. apr 2012

@mezike moja staci sa vyhrazat a da sa aj velke firmy aj prefikany maly sefovia pisala som vyssie pripad sesterky a ked u mna nedostanu rozum budm mat brusinko echt vedcie, tiez sa budem vyhrazat, lebo zakony su aj pre maminky, aby sa dodrziavali, len treba mat info a vediet v tom chodit, co vsetci laici neovladaju 😢

tetapetra
21. apr 2012

@eri28 s niecim takym som sa nestretla, len s tym najhorsim.

eri28
autor
21. apr 2012

@stvura v hoteli su aj tak smiesne pracovne pozicie u nas ich robia starsie zeny 😀 , ja ratam na 6m, lebo uz v 4m mam velke brusicko na 4m aspon baby plava to mimco, teraz sa nechcem vysmievat, ale su tam aj take prace, ze robis, len par hodin daju ti vedierko kyblik a utieras prach po celom hoteli 😉, dokonca to pracuju aj na polovicnom invalidnom 😅.

eri28
autor
21. apr 2012

@stvura no a PN mi nikto neda skusala som to vsade,vazne dokonca aj u psychologa 😀 , trosku som sa zlakla, velmi sa mi zmenila nalada, a casto som plakala na zaciatku tehu, ale lekar to vzal do ruk dal mi lieky na spanie a po jednej tabletke som myslela, ze som sipova ruzenka, tak som uz viac neuzila, a PN nehrozilo 😀 .

eri28
autor
21. apr 2012

@irriss doma moj neprhnem ani prstom, lebo moj muzik je nastastie na poli zienka domaca 😀 , a byvame z kamosom,ked polovicka neni doma druhy ma tiez setri a upratuje, vydiet chlapa upratovat, varit, uz sa tesim na brusisko mozno mi budu aj topanky vyzuvat 😀 ,ale neee su fakt zlaty, kazdy chce vydiet to vytuzene minco, cize doma som princezna, vlastne aj praci makolega vola kralovna 😀 , asi trosku ziarlia, ale neda sa svietit, by doala moja mamina 😅 .
Inac od niekade si si ma zapametala, alebo sa pozname 😅 ,neuraz sa, ale tak pekne si ma oslovila, ako stara znama 😉

mandarinka34
21. apr 2012

ahoj ja pracujem v irsku tiez upratujem izby,v 3tom mesiaci som oznamila ze som tehotna to moja sefova mi hned zakazala upratovat izby dala ma tri dni niekedy 4 dni v tyzdni do prace po 6 hodin.chodila som po hoteli utierala prach vysavala a chodila som kontrolovat zachody vdaka zefke som skoncila pred 2voma tyzdnami v praci.ked som nevladala isla som na prestavku ale k babam na izbu a tam som sedela.divne ze ti nechcu dat robit nieco lahsie.a nemozes ist na marodku??

eri28
autor
21. apr 2012

inac baby vsetkym Vam dakujem za nazori, trosku som to chcela vydiet aj z ineho uhla, lebo moj africky muzik, tiez neni na take reci, hlavne, ked u nich doma makaju tehu, netehu, aj ked umrtnost babetiek je vedsia ☹ , s nim sa neuhadam, ked nechcem robit mam ist domov 😉 , tak toto na mna vzdy zaberie 😵 , a zase doma ma echt setria, a tri krat do tyzdna chodim do skoly rano, cize, ten moj job, vychadza len na piatok, vikend a pondelok, a tesila som sa, ze aspon po porode si odychnem v tej luxus nemocke, a neverili by ste aj tak vas poslu domov, ked porodim v noci, tak na druhy den, a ked cez den tak este aj ten den 😀 😀 , no co uz.....
no a trosku ma naplasila moja mamina, kedze ja som prisla v 7m na svet no, ale ona chcela vymalovat byt a zariadit kuchynu a nestihla pri tom odpocivat 😅 , cize ja som veelmi opatrna, lebo opatnosti nikdy nie je dost 😵 .

irriss
21. apr 2012

@eri28
To byla "provokace v dobrem" 🙂 ze mas doma praci...
Prave, ze jsi mi uz o manzelovi povidala, ze se o Tebe krasne stara.. 🙂 😉
Je to asi mesic, co jsme stravili "spolecne vecer do pozdejsich hodin"..uz nevim, o jake "trapeni" slo..
Posilala jsi mi fotky Tveho muze, kdyz jsi je zrovna pridavala 😉 do fotoblogu😉

mezike
21. apr 2012

@eri28 lenze ja som nemala silu sa s nimi biť. Proste mne je ešte aj teraz tak zle a tak som neskutočne unavená, že proste neviem sa ochranit. Jediným riešením bola PN, aj ked pravdu mám ja, ale natahovat sa a stresovat s nimi mi to nestoji za to. Mna zaujima teraz len zdravie a pohoda mojej fazulky.

macka23
21. apr 2012

@eri28 ja poviem len moju skusenost, pracovala som ako care assistant v nursing home, boli dni ked som nevladala, kolegovia a manazerka vedeli ze som tehotna, niektori to zohladnovali, niektori zial nie 😕 Boli dobre a zle dni. Daj na svoju intuiciu, sama musis citit kde je tvoja hranica. Ja som vtedy robila do 28tt, potom dovolenka a hura na sk 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre