Podstúpili ste niekto amniocentézu aj napriek jej riziku?

sisa2802
11. máj 2021

Ahojte maminky. Som 18tt, a vysiel nam pozitivny screeening 1:90 na down. V 12 tt sme si vsak dali robiť trisomy complete za 500e a tam nam vyslo riziko velmi nízke. Samozrejme gynek. nas odporučila na genetiku kde nam ponúkli odber plodovej vody. Mame dilemu pretoze odber je rizikový. Uz som 1x predčasne porodila a z toho mame chlapceka s dmo. Pri odbere je tiez riziko predcasneho ale na 2 strane nevieme si predstavit mat 2 dieta s postihnutím. Podstupili niektoré mamicky odber? Ako ste to zvladli? Dakujem

denden77
11. máj 2021

@sisa2802 ak su Trisomy negativne, nebala by som sa.. skor by som pre istotu sla na poriadne morfo sono..
na amnio som bola, nic strasne 😊

mima1
11. máj 2021

Ak si mala tie platene testy ok tak by som radsej zasla napr do ZA dr Grochal myslim sa vola a vidis. Ja som amnio odmietla dva krat. Posielali ma vraj preto lebo vyssi vek 🙈😂

ukulela
11. máj 2021

@sisa2802 presne rpe toto som si dala trisomy - vek 40 a chcela som sa vyhnut amnio. este som to poistila morfosonom u Grochala a ked trisomy boli OK a Grochal nic nevidel, mohla som mat 1:2, na amnio by som nesla. aj moj dok mi navrhol amnio, lebo som mala downa 1:50, ci ako - ale presne som mu povedala ze preto som vysolila stovky za trisomy, aby som mohla s pokojom odmietnut amnio.

ukulela
11. máj 2021

@sisa2802 z Banoviec to do Martina ku Grochalovi date, zavolaj mu, ak nema volny termin, priplat si v sobotu. downa ti on bude vediet urcite povedat. za tie prachy to stoji, Ale ja som trisomy verila. ak ich mas OK, toho grochala ber len ako poistku a nieco, co ta moze definitivne upokojit .... drzim ti palce, neboj, vsetko bude OK, ked su trisomy OK. pri amnio pisu riziko potratu - niekde 1:200, ale vudela som aj 1:100 ... podla mna su preto tie odbery dobre. zbytocne neriskovat, ze babatko odide a vypovedna hodnota je rovnaka. musel by sa len odber pokazit a to by povedali.

kiki68
11. máj 2021

Am trisomy vyslo ok, tak tymto by som sa nestresovala a isla iba na dobre morfo sono

gbgb
11. máj 2021

@sisa2802 bez problemov.. dosoferovaka som si tam aj spat sama.

luccija
11. máj 2021

@ukulela ten Grochal musi byť strasne vyťažený čo čítam...každému to suri a robí aj soboty klobúk dole

sisa2802
autor
11. máj 2021

@ukulela morfo sono v 17 tt bolo uplne v poriadku, teraz mame ist v 20 tt do cegysu v trencine na podrobnejsie. Na genetike nam vsak povedala ze aj ked uz malo babatko nosovu kosticku a vsetko ako ma byt ze to nieje zaruka ze nemoze mat down. Ze morfo sono nam zníži pravdepodobnosť o 85% ale tych 15 tam stále ostane. A teraz ze rozhodnite sa 😟

jaroe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ukulela
11. máj 2021

@luccija tak zase nie kazda ku nemu ide. co sa tyka pristrojov, tak tie ma top - jedny z najlepsich na SVK. Myslim, ze este v BA maju take (p. dr. Cunderlik, ci ake meno spominaju .....) - tak u neho to ide ako na pase, ked je babo dobre otocene a vsetko OK, tak si tam ozaj par minut a niektore su sklamane, ze 70, ci 80 € "za nic" - ja som bola 2x. raz to bolo takto such - buch, lebo babo OK, raz neotocene, nevedel poriadne zmerat NT, bolo hranicne, tak sa mi venovat 45 min. kolega/jeho zena - mala tiez vysoku pravdepodobnost downa, panika, sos, riesili - tak ich vzal akurat v sobotu, lebo uz nemal termin. samozrejme za priplatok, ale podla mna to za tie prachy stoji. a hlavne - jeden slusny clovek s milym a korektnym pristupom, ked som bola prvy krat- postavil sa, podal ruku, predstavil sa, ako z inej dimenzie 🙂 a baby, ktorym vysli zle vysledky, tak neuctoval. takze jasne, zaraba kralovsky, ale splacame mu extra drahe zariadenie (to nie je lizing auta🙂, ale zase ked vie pomoct, pomoze a ked je potrebny ludsky pristup, tak ho ukaze. vie, preco to robi.

ukulela
11. máj 2021

@sisa2802 ozvi sa tomu Grochalovi, ozaj. odporucam. A na margo komunikacie na genetike: moju sestru tlacili do amnio so slovami "musite, lebo potom uz budete mat len 2 tyzdne na UPT a uvedomujete si, ake je to zit s postihnutym dietatom?" - a dieta zdrave. raz mas vysledky z krvi, tam sa skuma DNA rovnako ako pri amnio, o co ma byt ten vysledok iny? amnio je potrebne akurat na potvrdenie pre pripadne UPT do toho 24tt.(myslim, ze tam neberu krvne testy, ale iba amnio) ....
v konecnom dosledku zalezi na tvojom rozhodnuti. ale mne by trisomy a morfo stacilo - ako mi teda aj stacilo pri pravdepodobnosti mensej, ako 1:50, co som mala ...

lorin29
11. máj 2021

@sisa2802 zavolajte si Dr. Grochalovi do MT dá vám určite skorší termín keď vám vyšli takéto výsledky.. On pozrie malé do bodky

evalin88
11. máj 2021

@sisa2802 my sme boli na trisomy a na morfo usg v BA. Lekár odporučil amnio, ale nešla som. Na usg ma ukludnil, naozaj všetko kukol. Rizoko sme mali 1:30 na DS a maly je zdravý. Ja neznášam ihly, čiže som si to nedokázala predstaviť.

kiki68
11. máj 2021

@sisa2802 ale ved ste uz mali trisomy. Cize to riesi tu dna priamo.

amelie2017
11. máj 2021

Ja som bola, ale kvoli problemu, ktory trisomy neskuma.
Ak si si dala urobit trisomy a su negativne, na amnio by som nesla. Objednaj sa k tomu Grochalovi.

simsalabim
11. máj 2021

@sisa2802 ja som mala riziko 1:82 tusim. Amnio som podstupila, bez problemov. Tie statistky zavadzaju, riziko je uz ovela mensie, ako kedysi. Amnio ma rozhodne vacsiu vypocednu hodnotu ako usg u sice sikovneho Dr Grochala - ten vsak chromozomy nespocita.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vulka
11. máj 2021

@sisa2802 Ja Ti z mojej skúsenosti poviem len toľko. Ak si rozhodnutá pre interupciu, ak by boli výsledky zlé, tak to podstúp. Ale ak nie, tak je to zbytočné vyšetrenie.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sisa2802
autor
11. máj 2021

@zazvorka87 ja som sa tu nepytala na nazory na upt. Kedze 1 postihnuté dieta mame, uz vidim kohokolvek ako by siel dobrovolne do toho znova. Ak take dieťa nemate ani len potuchy o takom zivote. Pytala som sa kto podstupil amnio nie upt. Tak ak k tomu nemate co povedat, nezaujima ma vas nazor. Vdaka

mima1
11. máj 2021

@sisa2802 v cegyse su podla mna tiez super dr. Robi tam Hlavacik a Lintner. Mne povedal Lintner ze je vsetko ok a ze tie testy co sa robia ze zbytocne stresuju. Ze staci zadat vek matky a je vyssi tak hned riziko akoze.

vulka
11. máj 2021

@zazvorka87 OK. Takže ak nechce podstúpiť interupciu, tak ani na tú aminocentézu nemá ísť. Chápeš? Zbytočne tým ohrozí seba i dieťatko. Pochopila si?Eva

maca2017
11. máj 2021

@sisa2802 Súhlasím s tebou. Ja som prve mala veľmi ťažko postihnuté a pri druhom som amnio podstúpila úplne bez obáv, výsledok ok. A pri tom ďalšom tiež, ale tam som mala zlé výsledky z krvi. Bola som aj u Grochala ten amnio tiež odporučil. Bola som a potvrdil sa Edwards. Bola som na UPT. Pri poslednom som na amnio išla automaticky, a výsledok bol v poriadku. Takže len toľko. A áno, strach že bude ďalšie dieťa postihnuté bol obrovský, určite väčší ako z amnio...

simonkazga
11. máj 2021

Nie, nešla by som. Práve preto som šla na trisomy. Skrz môj vek ma lekár tlačil do amnia, odmietla som. Osobne poznám babu, ktorá minulý rok prišla o úplne zdravé bábätko v 23tt po amniocentéze. 0.5% úmrtnosť je pre mňa jednoducho neakceptovateľná.

ukulela
11. máj 2021

@simsalabim ale zas sa amnio nevidí poškodené orgány a pod. Zakladatelka že ma ale už trisomy, to sa rovná vo výsledku amnio.

gazpalm
11. máj 2021

@zazvorka87 no ty mas asi velmi kreslene pohlady na svet,ja velmi obdivujem maminky,co si nechaju nejak "postihnute" deticky...ale,aby som mala jedno a viem ,ze dalsie bude tiez postihnute ,tak ,ved ta mamina si snad vie zvazit ,ci to chce ,nechce a ci to hlavne zvladne...preboha taketo silacke zvasty 😪

petamich
11. máj 2021

@sisa2802 v pripade DS je vysledom trisomy spolahlivy takmer na 100%, preto si ho zeny platia ako neinvazivnu alternativu k amnio, nerozumiem preco ta posielaju na amnio, ked trisomy to nepotvrdil

petamich
11. máj 2021

@zazvorka87 nerozumiem preco ludia maju po A potrebu komentovat a vyjadrovat sa k niecomu na co sa ich nikto nepytal a po B vnucovat svoje nazory, ak by som bola v situacii ako autorka tiez by som sla, je to kazdeho osobne rozhodnutie a jeho dosledky si potom znasa po zvysok zivota ale lahko sa nam radi, ked sme nikdy taku situaciu nezazili

vaneska
11. máj 2021

@sisa2802 ahoj... Z mojho pohladu je 1:90 super cislo a este pokial ste mali trisomy ok. Tak bud este poriadne sono alebo je tu jedno ALEBO co ti bude stale vrtat v hlave...
Ja som na amniocenteze bola, mala som riziko downa 1:2, preto som ti napísala ze 1:90 je super cislo. Vsetko su to len statistiky, vypocty nepustia a tak rozhodnutie je len na tebe/vas ci do toho ist. Amniocenteza nie je tak hrozna vec, skoro neboli. Vacsi ako bolest je ten strach. Mam predcasniatko(28tt) ale to ze sa narodila mala predcasne s amnio nema nic spolocne, ja som mala od zaciatku tehotenstva problemy. Ak sa bojis rizika tak sa skor opytaj co od toho ocakavas. Ci v pripade potvrdenia chces ukoncit tehotenstvo alebo sa len pripravit na nieco co mozno pride. Kedze jedno dietatko uz mate s DMO, ja osobne by som to asi podstupila. Drzim palce

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre