Porucha videnia - dvojité a rozostrené videnie)

jjmm123
24. apr 2024

Ahojteee idem si k vám pre radu lebo už som zúfalá
možno sa niečo nové naučím a zistím všimla som si že už tu boli diskusie podobne, ktoré sa s mojim problémom skoro zhodovali úplne. Od augusta mi nastal problem so zrakom z ničoho nič sa mi začal obraz naťahovať,vysuvať nahor cez deň je to ako tak vpohode ale najhoršie večer,večerné svetlo keď je a svetelne bilbordy nadpisy úplne sa mi nadpis vysunie hore ako keby zdvoji. Keď pozerám na tv alebo niečo digitálne mobil hodinky tak vtedy tiež najviac. Ľudia keď idú v diaľke a keď je nočné svetlo tak sa mi ako keby vysuvaju ale cez deň vpohode. Niečo Ako keď máte zaslzene oci a ten obraz sa vám vyťahuje naťahuje no neviem či som to dobre vysvetlila snáď áno. Všetko môže vysetrenia absolvované. Endokrinologia(hypofýza, Očne hormóny, nádorové markery), neurologia(MRI hlavy, MRI krčnej chrbtice), interne vysetrenie(EKG, holter, krv, krv na autoimunitne ochorenia) Očne 3X našli mi akurát syndróm suchého oka a mám aj astigmatizmus tak ževraj to mám z toho ale ja ho mám od mala a nikdy som také problémy nemala aj u súkromníka u očného som bola robil mi testy či mi oci spájajú obraz s mozgom… no úplne všetko vporiadku a ja už som zúfalá… snažím sa s tým naučiť zít ale nedá sa to len veľmi ťažko
Mam tetaniu tak som rozmýšľala že možno aj ona to môže robiť. Neviem….
Niekto nejaké rady ? Skúsenosti ? Ďakujem krásne

lukbe
24. apr 2024

@jjmm123 keďže robili MRI, tak asi vylúčili sklerozu multiplex? Lebo toto.mi napadlo.

jjmm123
autor
24. apr 2024

@lukbe anoo MRI úplne čisté a to som bola na MRI po 2 mesiacoch čo mi ta porúch videnia nastala… čiže si myslím žeby tam už niečo bolo keby bolo… pravdepodobne ju vylúčili na základe MRI
Neurologicka povedala že je rada že z neurologického hľadiska je to vporiadku

lukbe
24. apr 2024

@jjmm123 presne tak, býva to jeden z príznakov. Tak aspoň tak, hádam nájdete pricinu a liečbu.

terezka1947
24. apr 2024

A robí ti to aj v okuliaroch?

jjmm123
autor
24. apr 2024

@terezka1947 je to jemnejšie ale ano robí

terezka1947
24. apr 2024

@jjmm123 ak je to lepšie,hoci o čosi,dala by som si ešte poriadne zmerať cylinder, stupne.
Budeš mať minimálne odrazový mostík,ked už všetky vyšetrenia máš ok.

jjmm123
autor
24. apr 2024

@terezka1947 bola som v súkromnej klinike tam mi to nastavovala asi pil hodinu všetko. Aj krásne sa mi stiahol ten obraz keď som pozerala na tabuľu bez a potom s okuliarmi úplne sa mi stiahol a videla som čisto ale mám ich používam ich a vnímam to tak či tak… je možné že astigmatizmus vnímam aj cez okuliare ?

belle_vie
24. apr 2024

@jjmm123 ja mam tetaniu a mala som problemy aj so zrakom. V mojom pripade slo o "tunelove" videnie ( videla som ostro len velmi male zorne pole, zvysok brutalne rozmazany), obcas svetlocitlivost. Problemy boli aspon u mna epizodicke, 2-3 tyzdne trvali, 2-3 ustupili. Nastastie, odkedy liecim tetaniu a upravila som zivotny styl tak uz som so zrakom problem nemala.
Takze podla mna to mas z tetanie. Pokial sa da, skus ju co najviac eliminovat a najst pricinu ( hormonalny profil, mineralogram, navsteva psychiatra...).

jjmm123
autor
24. apr 2024

@belle_vie wow tak to som netušila že niečo také moze sposobit. Ďakujem za radu a skúsenosť

terezka1947
25. apr 2024

@jjmm123 je možné,že potrebujes ešte upraviť cylinder.
Si minuskarka?deje sa ti to skôr večer?je to vtedy viac pravdepodobné...sú aj testy,kedy sa merajú dpt aj v sere a tme. Upravuje sa výška dpt nie pri bežnom čítaní testov za svetla,ale navodí sa šero alebo tma.

koniarova
25. apr 2024

@jjmm123 nemáš depresie?

mayami
25. apr 2024

@jjmm123 myslím, že toto môže robiť aj tá tetánia, tiež ju mám a so zrakom zvyknem mávať problémy. Tak ako píše @belle_vie. A inak na telefóne napr. netráviš veľa času? Mne sa to zvykne zhoršiť, keď to preženiem s čumením do telefónu

terezka1947
25. apr 2024

A ešte dopisem,stačí ešte,že si vo veku okolo 40,vtedy začína aj problém s čítaním,zaostrovaním,do toho hormóny,no a zvýraznia sa aj problémy s videním. To,čo človek za "mladá" super stavom šošovky zaostriť,teraz už nedáva. Píšem to laicky. Veľmi veľa veci sa dá pokaziť,či vyriešiť dobrými okuliarmi.
Videla som na ploche diskusiu o zuboch,atď.....no ale ani na očiach sa šetriť nedá a nemá. Nemusí byť rám za stovky eur, ale.... skla,nacentrovanie ...toto má byť dôležité.
Samozrejme,vôbec to aj nemusí byť tým....ale keď to máš lepšie okuliarmi,indícia tam je. Ja by som si dala skontrolovať dpt,povedz,čo ti to robí,nie vždy všetci lekári dávajú dostatočne vysoký cylinder.
Záleží aj od tvojej spolupráce....jednoducho,je potrebné komunikovať, vysvetliť.....všetko je riešiteľné.
Keď toto bude ešte potvrdené,minimálne budeš vedieť,že to s očami nič nemá.

jjmm123
autor
25. apr 2024

@terezka1947 anooo skôr keď nastáva prítmie
Mám okuliare do blízka…
Nooo pracujem ako lash-štylistika aj vtedy sa mi to začalo diať led som tie oci namáhala a od rana do večera som sk dávala mihalnice samozrejme som ich robila bez okuliarov lebo veď načo 🙈 a vtedy to prišlo a odvtedy neodišlo

jjmm123
autor
25. apr 2024

@mayami to že pracujem ako kozmetická a robím mihalnice vkuse tie oci sústredím začalo to presne vtedy… kedy som mala veľa mihalnic a robila ich od rana do večera samozrejme bez okuliarov lebo načo 🙈 ja som ich nenosila lebo som to nemala zapotrebne …. No teraz mi nastal problem a ocna povedala že okuliare nemám skladať z hlavy …. Už som aj zriadila klientky a beriem jedne mihalnice na deň max

terezka1947
25. apr 2024

@jjmm123 no vidíš,čiže okuliare na blízko máš,nos ich.
Tie sú štandardne merané na Max 40cm na čítanie. Akonáhle máš väčšiu pracovnú vzdialenosť,dpt sa upravuje. Do diaľky by si ich nosiť nemala.
Ale...ono to záleží od konkrétnej očnej vady,môžeš byť myop,hypermeyrop,presbyop.....od toho sa odvíja dpt,potreba nosiť okuliare v ten, kt.moment.
A to sa nedá cez písmenká vyriešiť. Skús ešte zájsť raz pozrieť k lekarovi dpt,povedz,čo ti robí problém,atď.

simca06022011
25. apr 2024

Astigmatizmus + suché oko to podla mna moze byt. Mne robi oko podobne standicjy, začalo to smerom dávnejšie napr v lese a pod... lekárka mi to vysvetlila ze je to uz aj vekom.. u optimetristu ( dúfam, ze tak sa to vola), nevedel sám presne určiť o co ide, že je možné že mám prechodné obdobie nejaké a už budem potrebovať okuliare na blízko a preto mi hapruje všetko. Svaly, oko ako také = všetko ok napriek tomu vidim na figu. Nevedel mi ani presne určiť okuliare aké treba lebo u mňa je to naozaj chvíľu tak a chvíľu onak. Dal mi teda cylinder, k tomu prizmu... A ako tak to pomáha, ale raz lepšie raz horšie:D kvapky do oci keď cítim ze sa mi rozmaznávať, krivi niečo si dávam hneď:D aj kontaktné šošovky mi to zhoršujú. To až okolo svetiel svatoziaru vidím...
A napr u mňa badam rozdiel po zravosti sladkého, čiže som obmedzila cukor.

terezka1947
25. apr 2024

@simca06022011 nemáš problém s hodnotou cukru?vtedy zvykne dpt trošku lietať....ak nie je ustálené hladina.
Dokonca pri liekoch na srdce-vysoky tlak,tep,aj vtedy to zvykne ovplyvniť dpt.
Všetky informácie sú dôležité pri meraní dpt.
Stačí,že hodinu pred vezmeš silnejšie niečo od bolesti,atď,atď. Ďalej psychofarmaka vedia tiež zamavT s dpt.

jjmm123
autor
25. apr 2024

@terezka1947 cukor tlak všetko v norme mám 24 rokov

jjmm123
autor
25. apr 2024

Hlavne čo som si všimla že sa mi to deje ak je tmavé pozadie… keď je na mobile svetle pozadie tak je to vpohode akonáhle tmavý podklad tak vtedy to začne naťahovať vysuvat tie písmenka vo veľkom
Tomu tiež veľmi nechápem

simca06022011
25. apr 2024

@jjmm123 zaujímavé, treba začať nosiť tienokuliare co máš predpísané, je možné že mas už proste unavené oči. Ja som napr mala do diaľky dioptrie cca 1-1,5 od 17tky a okuliare som nemusela roky nosiť, a prišiel deň ked som musela začať. Aj keď sa mi dioptria nezvysila. Plus pridaj tie kvapky do oci a uvidíš.
Inak je tu aj odbornícka z očného ;) tak hádam napíše
A nastav si teda svetle pozadia všade a nepamätajú si toľko zrak.

mamina7070
25. apr 2024

moze to byt aj z tetanie resp moze mat na to vplyv

simca06022011
25. apr 2024

@simca06022011 nepamätajú = nenamahaj
pardon autokorekt :DD

veselo_neveselo
25. apr 2024

@jjmm123 Tak potrebujes okuliare, no 🙂

Riesit sa to nijak dobre neda, proste je to aj vekom, unavou. Tie ocne svaly tiez starnu (neskulila si nahodou v detstve?), a videnie sa rozostruje. Cakaj, ze sa to casom /stresom bude zhorsovat.
Ja nosim bryle uz roky, posledny rok aj prizmaticke kvoli dvojitemu obrazu (stalemu), a tiez mi vraj nic nie je. 🙂

terezka1947
25. apr 2024

@veselo_neveselo prosím ťa,kto ti zistil a určil prizmy?

eva8
25. apr 2024

@terezka1947 co su to prizmy?

veselo_neveselo
25. apr 2024

@terezka1947 optometristka, v ordinacii u ocneho.
@eva8 Prizmy su na vyrovnanie dvojiteho obrazu, specialne skla. Info napr tu: https://www.lentiamo.sk/predpis-na-okuliare.html

terezka1947
25. apr 2024

@veselo_neveselo lebo zistiť a dobre zhodnotiť prizmy nevie každý. Nepošleš mi,prosím,do IP meno? ďakujem

eva8
25. apr 2024

@veselo_neveselo dakujem 💐