Invalidný dôchodok kvôli psychike

17. jan 2024

Dobry den
Davaju Invalidny polovičny aj kvoli úzkostiam? Alebo depresiam? Keď ma človek dlhodobo v podstate od detstva uzkosti a obmedzuje ho to v živote - boji sa ist na pohovory do prace, nezvlada stresove situacie, zaživa panicke ataky, nevie sa v praci sustredit, a podobne
Ako sa toto rieši? - Ano viem že psychologom, no davaju invalidny aj na taketo situacie? Poznate niekoho? Čo by ste odporučili takemu človeku? pracovať chce ale unavuje to a nebyva mu dobre hlavne psychicky v hocijakej praci, či už s ludmi alebo aj bez(kancelaria) , v podstate na skrateny uvazok a podobne by sa to mozno dalo zvladat ale to by bolo velmi malo penazi,

janinah
17. jan 2024

Hlavne by mal mat už roky svojho psychiatra a tam záznamy o liečbe.Existuje aj čiastočný inv.dochodok.

3009
17. jan 2024

A to budete mať viac peňazí na 1/2 inval. dôchodku ako na skrátený dôchodok?

autor
17. jan 2024

@3009 Pytam sa ci sa célkovo dostava ten invalid na taketo nieco, je jedno aky, aj popri praci kludne keby ten clovek najde nejaku ale asi skor na skrateny uvazok

janinah
17. jan 2024

ID na psych.diagnozy samozrejme dávajú.ale tu konkrétne sa treba pýtať pacientov ho psychiatra.ci tie jeho dg bude stačiť na podanie žiadosti.
Niečo mi však vraví.ze tu ešte ani nijaký taký psychiater nie je.Ked mám pravdu.tak ID nie je aktuálny.

bylinka25
17. jan 2024

Moja sestra má čiastočný ID kôli stredne ťažkej depresii.

martul
17. jan 2024

Odkedy a ako bol liečený? Máte lekárske správy, odporúčania?
Ja to práve riešim kvôli mame a musela som si vyžiadať správu od psychiatra, kde je napísané od kedy sa lieči a celý priebeh a záverečné vyjadrenie a odporúčanie. Minulý týždeň som bola všetko odovzdať + sa ma vypytovali milión otázok a teda jedna z nich bola či, následne obdobie od kedy a ako bola mama liečená.

uhnakova
17. jan 2024

invalidný dôchodok dávajú aj na psychiatrické diagnózy, máme v širšej rodine. Ale pacient bol dlhšiu dobu liečený vrátane hospitalizácií na psychiatrii, nakoniec po cca dvoch rokoch liečby bolo požiadané o čiastočný ID a ten bol aj priznaný na základe posudkov od psychiatra.

dzejny656
17. jan 2024

Aj na psychické ochorenia sa dáva ID. Ale určite nie len tak bez ničoho. Poznám ľudí ktorí majú ID, ale normálne navštevujú psychiatra, berú lieky a boli aj viackrát hospitalizovaní.

vulka
17. jan 2024

Pokiaľ sa neliečiš, tak nemáš papiere od lekára. A ak nemáš papiere od lekára, tak sociálna poisťovňa nemá čo posudzovať. Ak neposúdi zdravotný stav, tak ani invalidný dôchodok nebude.

uhnakova
17. jan 2024

s úzkosťami a depresiami treba zájsť za psychiatrom, predpíše lieky. Hlavne ak už boli pokusy so psychológom.

oli18
17. jan 2024

Niekde som citala, ze sa vyzaduje, aby bol pacient aj hospitalizovny, nielen lieceny ambulantne.

mogaa
17. jan 2024

papier od psychologa ti neuznajú...musí tam byť liečba psychiatrom a aj tam sa dáva ID len pri ťažkých stavoch kedy je dlhdobá liečba ...a teda naozaj sa v určitých diagnózach vyžaduje hospitalizácia

jaroe
17. jan 2024

@3009 určite bude mať viac peňazí s čiastočným invalidným + prácou na skrátený úväzok ako len s pracou na skrátený úväzok.

iwesska
17. jan 2024

No to sa lieci hlavne liekmi a terapiami a nie sa pred tym ukryva doma. Keby davali kazdemu s uzkostami ID,tak je 3 mil.ludi na SK na ID. Na ID musia byt tazke diagnozy s opakovanymi hospitalizaciami.A to ti hovorim ako clovek,co s tym ma osobnu skusenost. A dlhodobu. To by bol uplny koniec,keby som sa tomu poddala a ostala doma. Prave ta praca pomaha najviac.

grof_monte_christo
17. jan 2024

Poznám osobu, ktorej po psychickej stránke nič nebolo, mala ine zdravotné problémy, na ktoré nemala nárok na dôchodok. Neviem, ako to dosiahla, ale dala sa hospitalizovať na psychiatriu na zatvorené oddelenie. No a po tejto hospitalizacii už dostala plný dôchodok. Sama mi to rozprávala, že inej cesty nebolo.

lucy1801
15. mar 2024

@bylinka25 ako je to možné ? Ja som si teraz musela podat odvolanie a tiež mám stredne tazke depresie

iwesska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bylinka25
18. mar 2024

@lucy1801 Sestra maródila celý rok.

lucy1801
18. mar 2024

@bylinka25 však to aj ja

alofinka
16. apr 2024

@bylinka25 ja som si tiež dala žiadosť na čiastočný ID na stredne ťažké depresie, koľko ste čakali na rozhodnutie? Koľko vám priznali? Vyplatili vám aj roky dozadu?

bylinka25
16. apr 2024

@alofinka Moja sestra čakala. rok bola na PN, podala si žiadosť a do troch mesiacoch ju volali na komisiu.

lucy1801
17. apr 2024

Len teraz sa menil zákon ohľadne úzkostných porúch

plameniak141
26. apr 2024

@lucy1801 Prosim mozem sa spýtať ,mám psiorazu a psychické problémi myslite že aj to zaváži na posúdený ID?

lucy1801
27. apr 2024

@plameniak141 no ak to je vážne tak pravdepodobne ano

sense
27. apr 2024

Kamarátka ma kvôli depresiám...dlho sa liečila, bola aj hospitalizovaná, ale to už je par rokov dozadu

plameniak141
27. apr 2024

@lucy1801 počuli ste už o niekom kto mal psiorazu a psychické problémi idem skusit požiadať nikdy má to nenapadlo no mám to teraz oveľa horsie ako mávam a mám problém vydržať v nejakej praci

plameniak141
27. apr 2024

@sense myslite keď človek nie je hospitalizovaný že nedostane nic

sense
27. apr 2024

@plameniak141 neviem nevyznám sa, viem len ako to bolo u nej