Invalidný dôchodok a moja práca

21. sep 2023

Ahojte, uvažujem nad žiadosťou o invalidný dôchodok z dôvodu ťažkých uzkostnych stavov a ľahších depresií. V práci som už 6 rokov a vyžaduje aj splnené psychotesty. Tie som robila u psychológa (nie v práci) na jar a vyšli mi dobre, nie som psychopat 🙂 obávam sa ale, že ma firemný lekár nepustí cez periodicku lekársku prehliadku, ak má možnosť zistiť, že mám úzkosti a depresie a užívam lieky a som čiastočný invalid. Moja choroba neovplyvňuje prácu, skôr naopak, v práci mi je oveľa lepšie, terapia prácou za využíva v psychiatrii bežne.
Môže sa stať že ma preto prepustia, alebo keď budem chcieť novú prácu, tak ma nevezmú?
Máte s tým nejaké skúsenosti?
Ďakujem

sweet20
22. sep 2023

neviem ako ini, ale ja by som si dala vypocitat invalidny az keby som nemohla vykonavat pracu. Alebo by ma to obmedzovalo

eeffka
22. sep 2023

@sweet20 zavisi od prace, jamam kancelarsku robotu, ak by som mala zdravotne problemy tak ako by ma obmedzilo v praci ci na to mam alebo nemam papier (ID) ked ju aj tak robim?

melanta
22. sep 2023

Môže aj nemusí. V prvom rade ide o to, ako sa na to bude pozerať človek, ktorý ťa bude prijímať a vedúci pracovník, u ktorého by si mala pracovať. Niektorým je to jedno, niektorí si vyberú radšej iného kandidáta. Čiže na toto ti nikto z nás odpoveď nedá. A súhlasím so @sweet20 načo riešiť invalidný, ak chodíš do práce, môžeš pracovať a práca ťa neobmedzuje, práve naopak, pomáha ti.

mamina7070
22. sep 2023

lahsie depresie a uzkostne stavy nie su diagnoza na ID

pri psychickych ochorenich treba vacsinou hospitalizacie na psychiatrii k ID a ano je to problem ak budes mat ID s hlavnou diagnozou na psychiku v tvojom pripade

samozrejme ze s ID sa pracovat da to nie je problem ale ak ma niekto fyzicke obmedzenia v ochoreni take ze ma ID a praca vyzaduje fyzicku zdatnost tak to potom nie
a naopak

esmey
22. sep 2023

Prečo by ti mal štát (daňový poplatníci) dotovať tvoju chorobu keď ti nijak neovlyvňuje pracovne možnosti? Mám pocit že v dnešnej dobe sa oplatí mať nejakú vadu, každý sa musíme na ňu skladat tymto kvázi invalidom, hnus

zefyra
22. sep 2023

ID dostaneš až budeš mat diagnózu ťažké depresie a úzkosti, vlastná skúsenosť, 23 rokov som sa liečila na stredné ťažké depresie a ID som nedostala. Až mi nová dr prepísala diagnózu na ťažké depresie, dostala som ID 50 %. Odvtedy sa nedokážem zamestnať, každý zamestnávateľ má z toho strach. A v podstate sa ani nečudujem, zvládla by som pracovať maximálne na 4 hodiny mesiac, dva a koniec, choroba nedovolí. Buď šťastná že zvládaš pracovať, lebo ak by si mala ťažkú depresiu a uzkostne stavy tak to nedáš.