Kedy berú škôlky detičky?

adka12
28. aug 2011

Baby chcem sa opýtať, jednu dcérku máme narodenú v júny, čiže od budúceho septembra pôjde do škôlky. Chceli by sme pre ňu ale súrodenca a teraz nastáva dilema, kedy sa začať snažiť, aby sa dieťatko tiež narodilo nejak tak, aby sme nemali problém so škôlkou. Mám kamošky, ktoré majú detičky narodené v septembri a už ich do škôlky nevzali, napriek tomu, že budú mať 3 roky. Tak isto narodené vo februári nevzali, treba čakať až do septembra. Ako to potom tie mamičky riešia, ked od štátu už nedostávajú nič a musia ísť do práce? Čo potom s deťmi ked do škôlky ich nevezmú? Ďakujem za každú radu a skúsenosť 😉
Je to strašná doba, aby si človek ešte aj plánoval, kedy otehotnie ☹

kamilka22
28. aug 2011

Dietatko je povinne prijate do materskej skoly az po dovrseni 5 roka zivota. Ale po dovrseni 3 roku zivota ak maju dostatok volneho miesta. U nas to robia tak, ze ak je mamicka na materskej s mladsim surodencom, tak starsieho, pokial nema 5 rokov do skolky nezoberu. Aj ja som takto mala dcerku doma o rok dlhsie. A z vlastnej skusenosti Ti tak mozem povedat, ze to bolo velmi tazke. Tiez som ratala, ze bude v skolke, tak sa 2 deticky daju krasne zvladnut. No zvladli sme to aj takto, ale bolo to tazke. Dnesna doba je hrozna a ver mi, ze aj ja som si kladla otazku, o co je moje dieta horsie, ze nema narok na to aby bolo v socialnom kontakte s inymi detmi a napredovalo takto vo vyvoji. Je to prosto nefer.

adka12
autor
28. aug 2011

No ja dúfam, že s prvou dcérkou nebude problém, vo februári pôjdeme na zápis a ak by som už aj bola tehotná, nebude to hádam ešte vidieť 😀
Ak už mám rozhodnutie, že ju vzali, tak ju už vezmú tak či tak aj keby sa nám v lete narodilo druhé dieťatko?

andrejka1974
28. aug 2011

@adka12 samozrejme ak ti ju prijali tak ti ju vezmu u nas je taky isty problem moja dcerka bude mat 24.9. 3 roky na stastie nas prijali tak 5.9. nastupujeme ale deti co su uz v oktobri nebrali a mamicky co su na materskej nezobrali ani jednej

adka12
autor
28. aug 2011

@andrejka1974 a potom musia fakt čakať celý rok až do septembra, alebo vezmú aj v januári?

andrejka1974
28. aug 2011

@adka12 u nas sa teraz caka cely rok je to tak uz posledne 3 roky davnejsie to problem nebol ked moj najmladsi syn isiel do skolky mal 3 roky 24.3 tak isiel od 1.4

adka12
autor
28. aug 2011

bože toto je systém a potom, že pôrodnosť sa znižuje. Však tento štát to robí mladým rodinám čo chcú detičky len ťažšie ☹

hviezda22
28. aug 2011

my sme sa nedavno presťahovali z BA do Malaciek, mam takmer 5 ročného syna a nechcu mi ho zobrať do MŠ, lebo sme neboli na zapise a budem rada, ak sa v oktobri niečo uvolní 😠 .
A už to nie je povinnosť, zobrať 5 ročné dieťa. A to mam doma dvojročné dvojičky, su narodené v apríli a vraj mi ich ak bude miesto zoberú až v septembri, som strašne nas.. 😠 , najskor musíme isť na zapis. Chcela som si už teraz podať aj pre nich prihlašku a riaditelka to uplne odmietla.

lucia123
7. sep 2011

Skúsenosť so škôlkou Anjelik, s.r.o., Jozefská 4 Bratislava.

Za proti:

-Pri škôlke nie je možné pohodlne zaparkovať.
-Personál škôlky, jedna polorómska učiteľka
-Pravá ruka nevie, co robi ľavá
-Zatuchnuté vlhké priestory, zatreté, aby neboli vidno plesne
-Obedy a jedlá neobsahujú žiadne zdravé jedlá (bujóny a pod., bez šalátov)
-Chladný priestor na hranie, vykurované gamatkami
-Nevýhodná zmluva, ktorá chráni len jednu stranu, výpovedná lehota mesačná ale až po uplynutí ďalšieho mesiaca, čiže, keď si to náhodou rozmyslíte, tak platíte ešte dva mesiace! po 430,-Eur, zmluva je z právneho hladiska neprípustná a čudujem sa, že takúto zmluvu rodičia vôbec podpíšu (možno nečítajú)
-Vysoké sankcie, penále pokiaľ uhradíte neskôr, alebo si dieťa vyzdvihnete o 5 min. neskôr
-Deti niekedy prezliekajú, inokedy nie
-Málo aktivít ak niake
-Nepríjemná riaditeľka pokiaľ Ste už podpísali zmluvu a chcete "niečo navyše"
-"Zatvorené dvere" pred rodičmi, jemne Vám to dajú najavo

Za áno:

Súkromná škôlka v centre,
Otvorená od 6.30 do 20.00 hod.
Súkromný dvor, hračky, trampolína
Cena oproti iným školkam
Možnosť doniesť si vlastnú stravu (znížia o 50,-Eur cenu)

Osobná skúsenosť.
Žiaľ, nedám dieťa do škôlky, aspoň nie Slovenskej. Otrasná úroveň, za veľké peniaze. U nás to funguje asi tak, že odveziete dieťa do školky, tam ho vypustia, maximálne sa mu hodinku za ten deň venujú, občas ho zabudnú prezliecť, či prezuť, "zabudnú" mu dať piť, a pod. Nie sú dôsledný, berú veľa detí a potom nie je možné ku každému pristupovať individuálnejšie, čítať časopis, alebo "kecať" s kolegyňou im ide lepšie.

dena
7. sep 2011

@lucia123 dovolim si nesuhlasit, lebo nie vsetky skolky su take ako opisujes...
nasa dcera chodi do normalnej skolky a sme maximalne spokojni...vsetci...rodicia aj deti...ucitelky sa im venuju, je to aj vidiet, deti maju rozne akcie, vylety a pod....skolka - budova je cela vynovena, ihrisko dovolim si povedat, ze patri medzi tie najkrajsie skolkarske...takze moja skusenost so statnou skolkou je velmi pozitivna...

usonicky
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
abbey1
7. sep 2011

@usonicky Ja len toľko, že rodič dokáže svoje dieťa pripraviť a stimulovať mnohokrát lepšie ako "odborník". A tým nechcem uraziť žiadneho pedagóga, ktorý robí svoju prácu zodpovedne a s láskou. Poznám rad učiteľov, pred ktorými sa hlboko skláňam,ale ešte väčšiu kopu by som metlou zo školstva hnala.
Myslím, že ste mnohých rodičov veľmi podcenili. Svoje deti učíme denne hrou, prácou, nakupovaním, osobným príkladom....
Výchova dieťatka je zodpovedná úloha a milujúci rodič ju rád a zodpovedne a úspešne plní. 😉

zitaje
7. sep 2011

@abbey1 ako ktory rodic 😉 Nejde len o ochotu, niektorym maminam to proste fakt nejde. Ale inak s tebou v mnohom suhlasim, i ked nemam asi az taku negativnu skusenost s ucitelmi.

len.petra
7. sep 2011

@adka12 ahoj, v škôlkach berú aj v januári, ak je voľné miesto. Nás prijali od 1.2., keďže krpatá mala tri roky 30.01. Takže veľa záleží od konkrétnej škôlky.

abbey1
7. sep 2011

@zitaje Ja som len reagovala, pretože ro vyznelo vo všeobecnosti o všetkých rodičoch. Osobne som presvedčená, že niektorí ľudia by sa vôbec nemali stať rodičm,i a tam sa už o stimulujúcom prostredí vôbec nedá hovoriť. Naozaj poznám množstvo úžasných a množstvo hrozných a pre deti stresujúcich pedagógov. Ale to je rovnaké v každom povolaní.

zitaje
7. sep 2011

@abbey1 hej ja ti rozumiem. Ja som len chcela rozvinut myslienku, ze su aj take typy matiek, ktore sa vedia normalne postarat o svoje dieta, miluju ho atd., ale nevedia im vyytvorit dostatocne stimulujuce prostredie. Mam taku sestru, preto ma to napadlo 😉 .

skajka52
7. sep 2011

@kamilka22 podla mna je to blbost aby nebrali súrodenca počas materskej...v médiach bolo už dost otázok ...prečo sa ,, materská dovelenka " volá ,, dovolenka " ved nie len maminka 1 dietatka ale napr.dvojčiat a viacerčiat sa môže nad týmto názvom ,, materská " len pousmiat či krútit nad ním hlavou...no tento názov odvovodnili tak = že ak maminka pracovala čiže prac.pomer trvá...tak ,, teoreticky " ak je doma kôli ,, výpadku z práce kôli tehotnosti " tak táto doba je vlastne nahlasovaná ako dovolenka no podla zákona ,, materská " je samozrejme viac dnová za rok ako pracovná / podla odrobenia samozrejme / preto ak to naklánajú týmto smerom potom si myslím a z toho pohladu by to tak malo byt že žena na materskej je zamestnaná a aj počas čerpania ,, dovolenky " má právo si dat dieta automaticky do škôlky...to je môj názor..teraz je vela mamičiek ktoré aj na materskej sú samoživitelky a takáto pomoc je na mieste hlavne pre dieta vo veku 3 - 6rokov pretože ak matka ktorá každé 2-3hod súrodenca kojí je unavená a ak sa venuje malinkému s ktorým je na materskej ...nemá tolko času a síl / ak má napr.zdrav.problémy ako ked som ja s dvojičkami cvičila 4x denne wojtovu metodu aby mohli chodit / neviem si predstavit že ak by som mala ešte 5roč.dieta ako by som sa mu venovala napr..ako super škôlky ako u nás...ked chodia do sauny či bazénu,alebo učit všetko čo potrebuje dieta v tomto veku ...preto ak matka do škôlky chce dieta dat do štátnej malo by každej byt vyhovené...a nie že si máme dat do súkromnej...lebo po prvé u nás nie sú na predraž.súkromn.škôlky výplaty primerané a preto by mal pomôct štát otvorit naspät škôlok tolko kolko potrebuje...ved štát predsa potrebuje deti vývojovo rozumné a hlavne detom to len pomôže byt v kolektíve a nie sediet doma a mat všetko sam doma no v škôlke sa musí podelit a prispôsobit...preto by štát mal sem trošku aj investovat ...pretože je jasné že vždy sa dá z ,, kasy " odkrojit aj na toto / ked je aj na pôžičky pre iné štáty / tak toto by malo byt samozrejmostou..- môj názor.= .príjemný večer

zeleny_cajik
7. sep 2011

@lucia123 nehnevaj sa, pre mňa tvoj príspevok stratil na hodnote, keď som si medzi "proti" prečítala, že "jedna polorómska učiteľka". Predpokladám, že je vzdelaná, chod do práce a platí dane, takže nevidím žiadne potencionálne negatíva vyplývajúce z príslušnosti k rómskemu etniku, pre ktoré by si zaslúžila byť na "proti" listine. A čo sa týka slovenských škôlok, také zovšeobecňovanie si nezaslúžia 😉

skajka52
7. sep 2011

@abbey1 🙂 krásne a rozumne napísané. 😵 ..no nechcem urazit no nie je to vo všetkých rodinách tak.. 😔 😔 .takže niekde je to nutné dat do škôlky dieta...my sme do škôlky nastúpili len teraz no ja mám len super skúsenosti...a myslím že v tejto dobe je tažko z prácou a tak isto ako všetky maminky čo pracujú takže aj pani učitelky by boli neradi ked by prišli o brácu / laidsky povedané / a ak dievča ide na školu s úmyslom robit celý život s detičkami tak určite to má aj v sebe že detičky má velmi rada aj prácu s nimi. 😀 😀 ..takže nemyslím že by sa takáto p.uč. našla ktorá by miesto výuky detí podla osnôv si radšej čítala časopis...moja mama je vychovávatelka na dôchodku a pamätám si že každý večer písala čo celý dem podrobne s detmi robili atd...myslím že v minulosti by sa pár našlo nezodpov.p.učiteliek lebo pracovat museli všetci..no teraz si zamestnávatelia nechávajú len zodpov .a šikovních zamestnancov..teda aj v tomto odvetví... 😎 😎

abbey1
7. sep 2011

@skajka52 No chcela by som mať tvoj optimizmus.Stále sú učiteľky,ktoré radšej trávia čas kecaním s kolegyňou a upravovaním nástenky,ako aktívne s deťmi.Preto mamičky zúfalo hľadajú referencie a následne po protekcii miesta v tej správnej škôlke.Sú také škôlky a také učiteľky si vážim.Ale osobné skúsenosti,i ako pedagóga,ma presvedčili,že nie každá pani učiteľka má na prvom mieste dieťa. Je scifi si myslieť,že v školstve sa nechávajú len šikovní a zodpovední zamestnanci.
Prajem vám len pozitívne skúsenosti,také si zaslúži každé dieťa i rodič.I my ich máme väčšinu,lebo sme starostlivo vyberali pani učiteľky.

skajka52
7. sep 2011

@lucia123 tvoj názor je podla mna unáhlene negatívne ponatý napr .
- parkovanie / netušíme čo pod týmto myslíš ,, pohodlne " len napíšem že ak pozemok kde sa parkuje nie je ich majetkom tak za to nemôže škôlka / tak zaparkujte dalej a prejdite sa trošku 😀 😀 / je to pre dieta zdravé /

- tá veta s ,, poloromkou " tak to komentár nepotrebuje !!
- a čo sa týka ,, stravy " nemôžem povedat ked neviem no neverím že by robili polievku z bujonu..musia tam mavat kontroly na jedálne lístky pri malých detoch a ked už ide o to tak ak sa pečie napr.mäso či pripravuje inak určite lacnejšie je ak sa mäso najprv vyvarí a zvývaru je polievočka ako kupovat bujony ktoré su myslím dost drahé vzhladom na ich obsah "

- atd... 😲 😲

skajka52
7. sep 2011

@abbey1 no to je pravda že po ,, známosti " sa dostane do takíchto zariadení asi aj niečo iné ako by sme čakali no myslím že teraz sa rodičia hned ohradia až prehnane ak niečo im ,, nesedí " ked sa platí tolko eur za škôlku ...no to je len moja skusenost pozitívna..ja mám 4 deti dve už majú 19 a 20r zachvílku..no ked boli oni škôlkári ja som problem nemala žiadny takýto....akurát že som musela vyše 2 roky čakat v poradovníku na miesto pre 1 dieta v škôlke v mojom okolí a dieta muselo za 3 roky vystriedat 3 škôlky / chodili sme autobusom tam a do druhej pešo no dost daleko / takže to menenie kolektívu bolo nie moc dobré pre dieta // no ale možno aj práve to pomohlo starším mojim že sú ostrielaní a nemajú problémy s komunik.so všetkími okoloseba /...no ja naozaj zlú skúsenost nemám / no možno v inom mesta to môže byt inak / ale u nás zatial ok. 😀 😀 .papa

usonicky
7. sep 2011

@abbey1 Mila abbey1 mojim vyjadrenim som nemyslela, ze rodic sa svojmu dietatu nevenuje, prave naopak, venuje a niekedy velmi mimoriadne. Celu svoju pozornost sustredi na neho, v materskej skole dietatko je v kolektive deti a p. ucitelka to musi riesit tak, aby venovala pozornost vsetkym a teda proces podporovania je odlisny.A prave pre tuto odlisnost ma ine parametre. A len si dovolim podotknut, ze pedagogika je veda a studuje sa pat rokov, cize pedagog sa stava odbornikom na podporovanie proceso ucenia sa. A i ked v ziadnom pripade rodica nepodcenujem, ak nestudoval pedagogiku tak stimulaciu realizuje neodborne. Priklad poviem s lekarom, rodic tiez lieci svoje dieta nejakymi sposobmi, niekedy efektivnymi a niekedy menej, ale lekar je odbornik, ktory to studoval a teda dokaze liecit efektivnejsie. tak je to aj s pedagogikou a vychovou, ucitel je- respektive mal by byt odbornik, ktory sa rozumie psychologii, dokaze vytvarat situacie pre efektivne ucenie sa dietata. A urcite si myslim, ze rodic svoje dieta uci rad, s laskou, ale ak by to postacovalo, potom preco by sa to studovalo na vysokych skolach. Predsa vsetci nie sme odbornici na vsetko a co sme nestudovali, akceptujeme, ze musime ist za odbornikom. A ako si spravne poznamenala vychova je vazna a zodpovedna zalezitost, preto by sa spolu s rodicom (lebo rodic ma svoje nezastupitelne miesto) mali na nej podielat aj pedagogovia. A som aj rodicom dvoch deti. Prajem vela uspechov pri vychove tvojho dietatka/deti.

lucia123
8. sep 2011

Nebudem o tom diskutovat, napisala som len svoj nazor, mozno niekomu pomoze. Parkovanie nemaju zabezpecene, co je v dnesnej dobe minus. Zaparkovat v centre, uplnom centre moze byt niekedy problem a prechadzat sa s dietatom po rusnej ceste, len preto, ze nemam parking pred zariadenim...

"Musia chodit kontroly" Zalezi, ake mas znamosti a kolko im zaplatis.

Ak mam platit za sluzby, tak ich chcem mat na urovni.

A predpoklad, ze poloromska ucutelka je na urovni a ma vzdelanie, tu ostava len dufat

kamilka22
8. sep 2011

@skajka52 tiez som si myslela,ze mi dcerku, kedze mala tri roky automaticky do skolky vezmu, ale opak bol pravdou. Tiez som nesuhlasila s tymto rozhodnutim, ale bolo mi to houby platne... a o tom, ze materska, nie je dovolenka viem svoje, to mi mozete verit. Moj syncek ako 5,5 mesacny skoncil v nemocnici pre podozrenie na zapal mozgovych blan - alebo podozrenie na nador v mozgu. Mal totiz zvlastne krce, ktore pripominali neurologicke ochorenie. Tieto diagnozy boli vyvratene pomocou lumbalnej punkcie a ct mozgu... a nakoniec to uzavreli, ze to mal z extremnej koliky - kakal mi totiz raz za 10 - 14 dni a hrozne cele dni plakal /urobila som vsetko co sa dalo, aby sa to zmiernilo/, ale verdikt od kazdeho lekara bol, ze to treba vydrzat a ze u kojenych deti je normalne, ze maju koliky. Tym som len chcela povedat, ze moja dcerka, namiesto toho aby bola v skolke a hrala sa s rovesnikmi, musela byt so mnou doma zatvorena v byte, lebo jej bracek neustale plakal, ze ho boli brusko. V tychto podmienkach, kedy on plakal temer non stop, som musela urobit vsetko co potrebovala moja dcerka /varenie, atd. plus vymyslanie aktivit, aby sa aj ona zabavila a nenudila/. Nejdem sa tu stazovat, vsetko som to zvladla, aj ked to znamenalo, varit do pol noci na druhy den, aby som sa mohla venovat ako tak obom. Ale malo to aj pozitiva, dcerka bola na skolku teraz v styroch rokoch uz naozaj zrela a zatial chodi uplne bez placu. Dnes musela ostat doma, lebo tam chytila nejaku crevnu virozu a rano sa takmer rozplakala, ze musi ostat doma 😎 a este ma napadlo, u nas v meste zrusili tusim 2 skolky - terajsi stav - bolo okolo 400 ziadosti a prijali 170 - hotova katastrofa a mesto s tym nic nerobi. Napriek tomu, ze ako jedno z mala miest disponuje s prebytkom v rozpocte. Ide ma z toho porazit....

zeleny_cajik
8. sep 2011

@lucia123

Lucia, vidím, že žiješ v Bratislave... preto som celkom v šoku z Tvojich názorov n a rómov a "polorómov". Úplne chápem predsudky tých ľudí, ktorí žijú na strede a východe Slovenska a prichádzajú do styku s obyvateľmi osád a sídlisk ako Luník IX., ale tu v BA žije naozaj veľa polorómov, dokonca rómov, ktorí normálne žijú, pracujú, platia dane a vychovávajú deti zodpovedne. Je mi ľúto, ak vychovávaš deti k takej absurdnej neznášanlivosti. Mne by menej vadilo, keby moje dieťa v škôlke vychovávala polorómka, či rómka, pokiaľ je na deti milá a starostlivá, ako človek s Tvojimi názormi.

A mimochodom, možno má tá "polorómka" lepšiu gramatiku ako Ty.

A vyjadrím sa aj k tomu parkovaniu. Ak nechceš, aby si musela s deťmi chodiť až desiatky či stovky metrov po "rušných uliciach", nájdi si škôlku na okraji mesta. Alebo si myslíš, že smog a hluk tých rušných ulíc vnútorné a vonkajšie priestory škôlky zázračne obchádza? A neviem, či si si niekedy skúsila spočítať, koľko stojí prevádzka kvalitnej škôlky, lebo hoci je ten mesačný poplatok pre rodinný rozpočet pálka, keď len narýchlo spočítam, koľko stoja priestory, ich zariadenie a údržba, personál, strava, program, hračky, ihrisko, nezostáva mi tam finančne priestor na parkovisko a už vôbec nie uprostred mesta.

Neviem sa vyjadriť k ostatným Tvojim výhradám, ale nepôsobíš ako človek schopný objektívneho a racionálneho posúdenia.

drobcek30
8. sep 2011

Družicová 5,KE,,,,,,sme veľmi sklamany s chovaním učiteliek. Mame pocit ako keby tam boli z donutenia.
Rozmyslame co dalej.

skajka52
10. sep 2011

@lucia123 ok..máš pravdu 😵 to je jasné no všade je niečo a nikde 100%né.. 😒 .stačí ak by si sa pozrela na zdravotníctvo...no rozoberat to nejdem je to zbytočné ..lebo na to je vysvetlenie jediné.. 😔 😔 😔 ..či lekári či hocijaký zamestnanci ako aj učitelky sa chovajú a správajú tak ako im to ,, naservíruje "štát / plat / nie nechcem hovorit a zastávat si ludí co pracuju s ludmi a a nie sú stale 100% naladení 😔 / ja som stale pracovala s ludmi 🙂 🙂 / no môžem ti povedat že stále sa to nedá ...poviem príklad môj....matka v tom čase len 2 starších detí som mala 2 zamestnania naraz...aby som uživila deti aj utiahla byt či školu s cestovnými / stredné školy /...a teraz mi povedz ak je matka čo miluje svoje deti a snaží sa im pomôct čo najviac aby mohli fungovat v živote čo s najmenšími stresmi ....a je vytažená 😝 😝 vrátane - dost zlým zdravot .stavom ....a to sa za nespravodlivé platy za vykonanú prácu / lepší prípad ak ju vôbec vyplatia / a snaží sa na ludí pôsobit len pozitívne aj ked naša terajšia doba a štat nám to neumožnuje ...a ak sa stane že to nie je na 100% ako si vyžaduješ ty od ludí ako píšeš že si si za to zaplatila / súhlasím s tebou / NO ASI SI SI NEVSIMLA ZE ZIJEME NA SLOVENSKU 😕 😎 😔 a ak si každý začne nárokovat na to za co si zaplatí a na čo má právo tak by sme teda dopadli ešte horšie ako sme .... 😢 😢 preto ak je nejaký problém treba prihliadat aj na takéto ,, mínusy " aké tu máme a snažit sa to riešit od korena problému / zákony postavené niektoré na hlavu !!! 😢 😢 😢 / a potom uvidíme ako sa budú všetci ludia menit k lepšiemu.../ no ja si myslím že tak ako sa žije tažko na Slovensku tak verím že ludia z iných štátom byt v našej koži by to všetko nezvládali ako Slováci v takýchto podmienkach /....preto si myslím že nepoznáš určite ako sa tažko žije v niektorích rodinách a nemajú čes uvažovat nad nejakým ,, PARKOVANIM " ...čo majú povedat ludia čo pracujú a napr.za 3mes.nedostanú výplatu za vykonanú prácu / za ktorú sa vyžaduješ aby sa ešte aj ludia - zamestnanci usmievali a všetko robili na 100% / a takýchto príkladov aj ked iných je strašne vela u vela ludoch ktorí pracujú s ludmi / nie len učitelky ale aj lekári atd. / príklad...moja mama robila celý život s detmi ako učitelka a vychovávatelka na zákl.škole / v tažších podmienkach - počítače neboli a pod..tak museli vynaložit viac síl na prípravu detí do života čo sa učenia týka / 😎 😎 😎 a teraz???? nechcite vidiet jej dôchodok....a tahala celý živat po psych.stránke náročnú prácu / s velkou zodpavedn.za všetky deti / bez dovoleniek a nárokovaní si svojich práv ako píšeš ty...a teraz??? ked by si mala zaslúžene / ked plnila celý život pokladnicu danami / tak má za liečenia na srdcovo - cievne choroby ešte platit a iný po známosti idú zdarma??? a čo má vykrikovat že má na to nárok?? nehnevaj sa pravdu máš to súhlasím s tebou...no myslím že si neprežila moc tažký život do teraz lebo by si uvažovala inak ...nehnevaj sa že ma to tak vzalo čo píšeš ty v krátkosti lebo odpoved na tvoj príspevok si myslím mala byt len skromná a to .. 😕 SLOVAKIA 😵 😵 😵

skajka52
10. sep 2011

@lucia123... ešte o tej ,, poloromke " ako píšeš ....to nepotrebuje komentár tá tvoja zatrpknutá odpoved a tvoje zatrpknuté vyjadrenia na všetko ....Len ti napíšem jedno ....Ak budeš komunikovat či chodit okolo ludí snaž ich vnímat trošku a čerpaj z nich len to pozitívum 😵 😵 😵 - klady a zápory sa snaž si nevšímat..lebo mám pocit že ty čerpáš z nich opak a potom máš zatrpknutý názor na všetko okolo teba ☹ ☹ ☹

Pozrisi relácie ,, MODRE Z NEBA " tam bol romsky chlapec v strašne krutých podmienkach v osade a klobuk dole pred ním že z ničoho sa dostal pracovat a zdokonalovat sa v Amerike a to len preto lebo bol skromný,šikovný a velmi si to vážil....a ked nazrieš do iných ludí z tejto relácia a trápení....pochopíš že to čo vyžaduješ / parkovanie a pod / je banalita ... 😔

lucia123
12. sep 2011

@skajka52 pises skor o statnych skolkach, tam nemas narok na niake "kvalitne" sluzby, mozes byt rada, ze Ti dieta zoberu. Ja hovorim trochu o vyssej urovni, ktoru zial tato skolka neposkytuje ale uctuje (a hlavne slubuje) akoby poskytovala. Nehnevaj sa, ale poloromovia alebo romovia moc do sukr. skolok alebo zariadeni? ee 😒
Modre z neba ani ine podobne kraviny nepozeram.
Ciao.

ywette
20. feb 2013

@kamilka22 ahoj, tak práve tento problem doma riešim ja. dcerku mi nie a nie vziať do školky, nedostatok miesta. mna ide z toho poraziť. a samozrejme že ma oduvajú, lebo som doma s postihnutým synom a hoci mám aj odporučací papier od psycholigičky - synovej, že mala musí do zdravého kolektívu, riaditeľka mi povedala, že nie je povinná takýto papier akceptovať. som už z toho frustrovaná a tiež sa pýtam, prečo si to musí odskákať moje dievčatko?