Kedy do prvej triedy?

naikilaura
6. júl 2015

Ahojte, dcérka je narodená začiatkom novembra, v budúcom kalendárnom roku bude mať 6 rokov. Ona by už rada išla v budúcom septembri do školy. Veľmi sa teší. Ja som sa narodila krátko po Novom roku, tiež by som bola rada išla do školy skôr ako som mala, len to samozrejme neišlo. Dcérka je bystrá, pozná písmená, číta, hoci veľmi pomaly, vie rátať, pekne kreslí. Učiteľky v škôlke ju chvália. Iste bude treba názor psychologa. My sme mali v triede žiačku, ktorá až koncom decembra mala šesť rokov a zvládla to - dcéra učiteľky. Ale to bolo dávno. Aj vám niektoré jesenné dieťa išlo do školy,keď ešte nemalo 6 rokov?

luciferkax
6. júl 2015

Jamam syna narodeneho v auguste..avsak bol skore predcasniatko. na svet mal prist az v novembri a siel do skoly ..odklad aom nedavala a zvladol to super

anesim
6. júl 2015

Určite až tak ako má - 6 ročná, veľa detí má odklad a idú do školy viac ako 7 ročné a tvoja by nemala pri nástupe ani 6 a ten rozdiel je poznať

lilimoni
6. júl 2015

Ak zvladne testy u psychologa naco brzdit 🙂

ukulela
6. júl 2015

ja som za neskorsi nastup. novembrove deti bezne do skoly nenastupuju - zda sa mi to skoro. ak potrebuje dieta rozvijat, zvaz nejaky hodobny nastroj/tanecnu/iny kruzok apson 2 krat do tyzdna. alebo jazyk - ak uz nemaju v skolke. dieta sa nauci inemu rezimu ako v skolke. tiez ako @anesim si myslim, ze tam bdue velky vekovy rozdiel medzi detmi a to bude poznat.

luciferkax
6. júl 2015

@lilimoni moj nazor..skolsky paycholog ktoreho musis absolvocat pred zapisom ti poradi

lilimoni
6. júl 2015

@luciferkax mna takto rodicia "zabrzdili". Nudila som sa v skolke a potom aj v skole 🙄 neviem naco to bolo dobre 😠

prasiatko30
6. júl 2015

Starsia dcera je oktobrova a nastupila do 1tr vtedy ked mala - to jest vtedy ked isla este len dovrsit 6r v oktobri, ma este aj mladsich spoluziakov - dokonca jedno dievcatko co sa narodilo v nejakom 26-27 tyzdni a narodila sa koncom decembra a je tam a nikto by to na nu nepovedala kebyze mi to minule nepovie jej matka tak ani neviem

lilimoni
6. júl 2015

Aj kamaratka ma februarove dievcatko a isla mala do skoly ako 5,5 rocna 🙂 take jednotky co nosi a krasne pise 🙂 veeelmi sikovna babulka to je. Predbehla aj tych 7 rocnych 🙂

klauduska
6. júl 2015

my mame novembroveho a nedali sme i ked ucitelka povedala,ze je sikovny a rozumny a stiha v pohode s tymi co idu do skoly...Moj nazor je,ze i ked moze byt rozumny,o rok bude vyspelejsi a este mudrejsi,mozno kludnejsi,viac obsedi,i so spankom to bude jednoduchsie,kedze v skolke si rad este pospi...navyse,ucitsa bude este veeeelmi dlho,tak nech si uzije este skolkarsky zivot...to je moj nazor,ze treba zvazit vsetky faktory,nie len to ci je sikovna... 😉

luciferkax
6. júl 2015

@lilimoni ja som zas sla skor a.neviem si predstavit ze by som.maturovala rok neskor

azzflo
6. júl 2015

Moja neter, tiez novembrova, nastupovala do 1. rocnika tiez ako 5-rocna, potom isla este aj na 8-rocne gymnazium a teraz maturovala (o dva roky skor ako normalne) a vsetko zvladla bez akychkolvek problemov. Ona je sice taka nesputana a hovori, ze 2 roky navyse by uz v tej skole nevydrzala, ale ja som bola presne taka ista, tak ju uplne chapem. Ja v tom problem nevidim, vsak v mnohych krajinach zacina povinna sk. dochadzka v 5. rokoch. Mozno ze bude najmladsia v triede, ale ak si ty myslis, ze dcera je dost vyspela a dokazala by sa v skole sustredit, porad sa so psychologickou (myslim ze nejake testy by mala aj povinne) a nemaj obavy. Ja zase nechapem co za "modu" su zbytocne odklady, aj ked jasne, kazde dieta je ine a z velkej casti za to moze aj slovenske skostnatele skolstvo. Za mna osobne radsej SS skoncit skor a mat viac casu na VS ako maturovat v 20tich a potom "stresovat" ked nahodou univerzita nepojde podla planu.

ragulca
6. júl 2015

ach jaj, zbytočne oberáte deti o chvíle bezstarostnosti skorším nástupom do školy. Môj je septembrový a nastupoval do školy ako 7-ročný. Nie, nemal odklad, išiel do školy podľa súčasne platnej legislatívy. Neviem prečo deti narodené od septembra do decembra vystavujete zbytočne psychotestom a predčasne ich zaškoľovať. Len kvôli tomu, aby ste povedali, že sú super? Podľa toho čo tu píšete máme na Slovensku 70% novo vyrastajúcich géniov. Ach...
Áno, aj moje deti sa v škôlke nudili, napriek tomu som ich skôr do školy nedala, neprišli o nič.

dai
6. júl 2015

@ragulca na toto ma asi kazdy rodic vlastny nazor a ja verim ze kazdy pozna aj svoje dieta najlepsie - s genialitou to nema nic spolocne...
uprimne ja mam letne deti - dcera mala teraz 8 ide o 3tej triedy - tak isto ako kopu jej spoluziakov ktori budu mat v septembri uz 9 a kopu ktori uz 9 mali teraz... ja osobne tak vidim dost velky rozdiel - nie ani tak vedomostne - u nas mali vdaka narocnosti studia len 3 deti same jednotky, skor vo vyspelosti a akomsi neustalom rieseni tych starsich deti preco su este v takej nizkej triede ( hlavne tie letne deti s odkladom )... ak by mala moja dcera v septembri 6 rokov tak by tam velky rozdiel asi nebol ako ked mala 6 v lete... je normalne sikovna, ziadne genialne dieta - neviem si ale predstavit co by v skolke robila... ci deti o nieco pridu alebo nie sa ukaze az casom - podla mna je rozdiel koncit vs v 23och a v 25 tich... nehovoriac o trendoch teraz kedy este mnohi 30tnici nedostudovali...
si si ista ze si svoje deti o nic nepripravila ked sama pises ze sa v skolke nudili? ono tie deti maju v urcitom veku nastupit do skoly nie preto lebo sa tak rozhodlo zakonom, ale preto lebo su v urcitom veku pripravene sa sustredit, ucit, su zvedave a chcu spoznavat, vytvaraju si vztah k ucivu etc. ... mozno ty si tento vek u tvojich deti premeskali apreto si nevytvorili k uceniu taky vztah ako mat mohli...co ty vies🙂

dai
6. júl 2015

@klauduska urcite sa na dieta treba pozerat komplexne - to ze je dieta sikovne zdaleka neznamena ze je pripravene na skolu , jej pravidla, nove ocakavania kladene na deti etc. ...

sardinka333
6. júl 2015

Podla mnaje to velmi individuálne - skorší nástup do školy. Tažko to posudiť len z toho že ,,do školy sa teší,, (ešte nevie čo ju realne čaká) a to že vie pisať, čitať mi pride skor na škodu...čo tam v tej škole bude robiť? Vyrušovať a nudiť sa? Tiež trošku nechapem prečo tlačiť dieťa do školy ked netreba - moj je septembrový (koniec septembra) a nedavala som ho, načo aj? nech si predlži detstvo, uživa hry, volnost pokial može...nič nam neutieklo, učite nie pisanie domacich uloh, rozne povinnosti. To si len mnohí rodičia myslia že ako bude detom dobre skor v skole - iste aj take deti sa najdu, také ktorým to vrelo psycholog odporučí....zvyčajne je to skor snaha rodičov dať dieťa do školy skor lebo ,,ved vie čitat, pisať a je šikovné,,. Hladí sa na celkovu pripravenost, zrelost dieťaťa, či vie vydržať napr. obsedieť 45 minut, rešpektovať nejake pokyny, či udrží pozornost, nie je hravé - aj šikovné deti možu byť ,,hravé,, či zvlada sebaobslužné činnosti - škola nie je školka, tam za dieťa nikto nič neurobí, všetko bude musieť zvládať 100% samostatne, žiadne pani učitelky, ktoré ,,zbalia tašku,, pripadne budu pripominať x krát...Takže toto tu nikto relevantne neposudi len dotyčná mamička a pripadne psychologička. Držím palce nech sa správne rozhodne.

dai
6. júl 2015

@ukulela ono ten rozdiel poznat je... ale preco by mali 5.5 rocne velmi sikovne deti trpiet zato ze vela rodicov momentalne aj z pohodlnosti voli odklad u deti ktore inak mali byt normalne v skole... mojej dcery najlepsia kamoska v triede je od nej o viac ako rok starsia - a teraz co? je od nej vyssia, samozrejme ze ine temy ju zaujimaju... v skole napr. ale je sikovnejsia moja krpata...

sardinka333
6. júl 2015

@dai a čím trpia 5,5 ročné deti ak nejdu do školy? Ničím...v prvej triede sme takých mali 2 kusy. Hlavne sa to týka chlapcov aj tých čo su narodení koniec augusta...mnohí su ešte hraví aj ked šikovní, ale su nezrelí - nevydržia sedieť 45 minut a davať pozor, samostatne pracovať, nosia si furt hračky, učitelku ignoruju, neposluchaju, jedným uchom dnu a druhým von čo sa im povie - v škole to nikto ,,nehladká,,. A tie problémy čo maju potom rodičia, nervy lebo čo s deckom ako ,,to zrenie urychliť,, ako ho naučiť ,,samostatnosti,, ked ešte vyslovene samostatný nie je.
o pohodlnosti by som hovorila vtedy ak mi psychologička jasne doporučí školu a ja dam odklad...ak mi nedoporučí tak je to len vykupenie pre to decko a rodič si ušetrí veeeela stresov a ten rok tomu decku velmi pomoze.

dai
6. júl 2015

@sardinka333 myslim ze som dost jasne napisala ze pisem o velmi sikovnych 5.5 rocnych detoch, nie o detoch kde rodicia si myslia ze porodili genia... o trpeni som pisala v suvislosti s prispevkom ze je velky rozdiel medzi 7rocnych a 5.5rocnym ked spolu nastupuju do skoly...
- moja skusenost je ze vela rodicov voli odklad lebo nech si este predlzi detstvo - ako to tu bolo aj spomenute, pritom to dieta je uz plne na skolu pripravene...
- ano, suhlasim, hlavne pri chlapcoch by som si davala pozor pri nastupe - v rodine nieco podobne teraz riesime, chlapec velmi sikovny, prijali ho na zaklade testov do super vyberovej skoly, na druhej strane este velmi hravy, neposedny... tiez som rodicom na zaklade vlastnej skusenosti so skolou odporucila pockat pokial bude mat maly 6 rokov...
- ktore dieta trpi? to ktore je na skolu pripravene ( nie ze vie citat a pisat - moja to nevedela a uz v novembri plynule krasne citala - tak ze ju ucitelka vodila do 3tej triedy aby ukazala ako krasne sa da citat v prvej triede, a ine ktore akoze citat vedeli poriadne plynule necitaju ani teraz na konci 2hej triedy ) - pisem o detoch ktore su na skolu pripravene psychicky aj rozumom - taketo dieta si dalsi rok v skolke neuzije ale odtrpi...

sardinka333
6. júl 2015

@dai vieš...každý rodič si myslí že to jeho dieťa je ,,velmi šikovné,, a ja sa na zápise len pousmejem že šikovné je ale zrelé iste nie. Ale my máme len poradný hlas a mne je vo vysledku jedno či dieťa nastupi alebo nie - tešiť sa z výsledkov alebo trápiť sa bude rodič, nie my. Takých naozaj reálne šikovných a zároven zrelých je velmi málo. Skor su šikovní, mudri, maju vedomosti ale nemaju ,,správanie,,vydrž a pozornost ktorá tu ich šikovnost podtrhne a pomože jej.

dai
6. júl 2015

@sardinka333 suhlasim ze takych realne na skolu pripravenych je malo - ale myslim ze aj realne nastupujucich v tom veku okolo 5.5 je malo...

ukulela
6. júl 2015

@dai tiez uznavam, ze odklad len preto, aby "dietatu predlzili detstvo" je blbbost. ale 5 a pol sa mi zda naozaj malo na nastp do skoly. pod rozdielom medzi 5 a pol a 7 nemyslim vedomosti, ale najma to, ze starsie deti si voci mladsim (a vtomto pripade a veku vyrazne mladsim) dovolia ovela viac.ano, inteligentne a hlavne psychicky vyzrele a samostatne 5 a polrocne dieta si s tym poradi. ale ta samostatnost mnohym detom chyba. a ak ma rodic pocit, ze sa dieta bude v prvej triede nudit, lebo sa stihlo naucit citat/pisat atd, tak ho bud treba zamestnat kruzkami/jazykmi/... alebo zvazit nejaku sukromnu skolu, kde s ucu inac, ako klasicky s rukami za chrbtom 🙂

seahorse27
6. júl 2015

@naikilaura Pri skorsom nastupe do 1.rocnika musite absolvovat vysetrenie u psychológa. Ako uz pisali baby predo mnou, nejde len o inteligenciu, ale aj o fyzicku (ci je napr.dost vysoka, aby uniesla aktovku), emocionalnu a socialnu zrelost (ci dokaze udrzat pozornost 45 minut, respektovat pokyny, spolupracovat, podriadit sa, samostatne konat a pod.) - toto vsetko sa posudzuje. Ak to tvoja dcera vsetko zvlada, tak kludne moze ist do skoly aj skor. Ja osobne by som vsak takto stare dieta do skoly este nedavala, pokial sa v skolke vyslovene nenudi a nema tam problem zo sociaalnym zaclenenim kvôli vyssiemu intelektu - teda ze s detmi podobného veku sa nema o com bavit, lebo ma diametralne ine "intelektualnejsie" zaujmy.

potvorka88
6. júl 2015

V dnesnej dobe si vela rodicov chce skor predlzit pohodlnejsi zivot a nie krpcom detstvo. Podla mna by mali ist ked su na to zreli. Aj nas drobec pojde "skor". Je sikovny a podla psychologa a ucitelky to v pohode zvladne. Nebudem ho predsa kvoli 13tim dnom drzat zbytocne rok v skolke

azzflo
6. júl 2015

Nerozumiem celkom porovnavaniu 7-rocnych a 5-rocnych deti. Ved predsa klasicky vek na prvu triedu je 6 rokov, nie? A zase napriklad majove-junove dieta a jesenne az taky priepastny rozdiel vo vseobecnosti nie je a pri tom jarnom nikto neriesi ze "uz" ide do skoly. Ziadny extrem nie je dobry a predpokladam, ze kazdy si svoje deti pozna najlepsie a ja teda k prehnane ambicioznym matkam nepatrim ani zdaleka, ale teda sa snazim, aby mi deti nejakym sposobom napredovali a urcite by som ich nenechala rok navyse v skolke, len aby nedajboze nemali nejake starosti s ucenim. Obrovska skoda slovenskych skol, ze sa rodicia musia bat straty detstva svojich deti kvoli skole, ked vsade naokolo to vedia uplne bezproblemov skoly skombinovat.

ikke
6. júl 2015

to je velmi individualne. z vlastnej skusenosti - mojej osobnej aj skusenosti s mojim synom - treba pozerat nielen na to, ci dieta uz vie pocitat, alebo dokonca citat, skola predsa nie je len o tom! vsimni si, s kym sa v skolke skor kamarati - s detmi starsimi alebo mladsimi? dokaze dieta obsediet 45 minut za stolom? dokaze sa presadit v skupine rovesnikov? atd atd.

ja som narodena v strede novembra a do skoly som isla, ked som este nemala 6 rokov. ucivo som vzdy zvladala ako jedna z najlepsich, ale casto bolo fakt citit, ze som od mnohych o 1,5 roka mladsia. hlavne v zaciatkoch puberty...
tu v NL je bezne v jednom rocniku jeden kalendarny rok, teda najstarsie deti su januarove, najmladsie decembrove. moj syn, narodeny koncom februara, vie citat ako 7-rocne deti, zacina sa zaujimat o nasobilku a pod. a nedali sme ho od septembra do vyssieho rocnika (akoby k slovenskym prvakom). on je sice inteligencne na urovni 7/8-rocnych deti, no emocionalne je este zeleny za usami 😅

moni73
6. júl 2015

moja dcera zo skolky neprisla ani raz s tym, ze by sa nudila... zo skoly tak chodi denno-denne 😉 . asi by podla vas patrila medzi tie sikovnejsie... ma 9 a na skolu stale nie je zrela 😀

dai
6. júl 2015

@moni73 potom ale treba asi riesit skolu🙂

amouramour
6. júl 2015

je velmi osviezujuce vediet, ze su mamicky ktore nerobia tragediu okolo 1. triedy a nedavaju tam skoro 8 rocne deti...osobne tej chorej mode nerozumiem...matky doveruju radoby odbornickam alebo to robia z pohodlnosti?

loginexistuje
6. júl 2015

kazdy extrem nie je vhodny... najlepsie je ak sa posudi komplexne zrelost dietata na skolu ... a ta nie je len inteligencná, resp. vedomostná, omnoho dolezitejsie je sociálne fungovanie a emocná zrelost ... to ze je dieta mladsie od spoluziakov o rok az dva sa ukaze v 4-5 triede ...
osobne si myslim, ze naroky nasho skolskeho systemu su na dieta dost vysoke, problemom je individualny pristup ... takze sa necudujem odkladom.

mamulienka30
6. júl 2015

Pisat, citat, pocitat vie aj 4 rocne priemerne dieta, ked sa tomu clovek venuje. To nie je znak geniality, ale zaujmu a podpory tohoto zaujmu. Treba si velmi zvazit, comu clovek dieta vystavi - byt vzdy najmladsie, socialne casto nezrele, vytrhnut ho z jeho sveta detstva, pretoze sa bude vzdy zaujmami orientovat u starsich. Nebude to vidno dnes, ale o par rokov ano. V skolke sa nudi? Co robia ucitelky, ze sa dokaze dieta v skolke nudit? Nasi robia od experimentov po vyuku po vylety strasne vela. Mozno treba ako rodic zasiahnut skor tam. Moze zacat chodit na hudobny nastroj, na vytvarku, sport, tanec... moznosti je vela. Skola je narocna a pobudne v nej aj tak dost dlho, na co to nahanat... Pri dnesnom pocte deti, co maju odklad sa jej kludne moze stat, ze medzi detmi v triede budu aj dva roky 😝