Príprava na tehotenstvo - 2018

nre223
31. jan 2017

Ahojte 🙂 Svadbu máme budúci rok na začiatku júna a tak cca vo februári by sme sa už chceli snažit o bábätko, takže teraz máme ešte rok na to aby sme sa informovali čo ako atď...Chcela by som vás poprosiť či máte nejaké rady ohľadom ,,príprav,, .Máme na to ešte dostatok času viem, len som zvedavá na vaše rady,skúsenosti a názory a už sa nesmierne teším.Je tu ešte niekto v takejto situácii??🙂

blackhole
31. jan 2017

Ahoj, neviem ci pre teba moj prispevok bude mat nejaky vyznam, ale my s priatelom sme sa nijak zvlast pripravit nestihli, pretoze sme si po 5 rokoch prerusovanej suloze povedali (predtym som 4 roky brala HAK), ze si proste prestaneme davat pozor a zadarilo sa hned na prvykrat (myslela som si, ze to bude trvat minimalne rok). Buduce dietatko je zatial OK, ja mam akurat dlhodobo hypofunkciu stitnej zlazy, ale uz niekolko rokov chodim na pravidelne kontroly a vysledky su v poriadku. Teraz v tehotenstve beriem o nieco vyssiu davku liekov, ale inak ziadne specialne opatrenia (okrem klasiky - nepit, nefajcit, nejest nepasterizovane vyrobky, nepit vela napojov s kofeinom atd.) nedodrziavam. Takze ak sa chces pripravit, odporucam chodit na preventivne prehliadky - problemy so stitnou zlazou su pomerne caste a mozu komplikovat otehotnenie (ale neviem, ci sa v ramci prevencie robia odbery na tieto hormony, predpokladam ze pausalne urcite nie).

sardinka336
31. jan 2017

Ja neviem na čo sa treba pripravovat...proste sme zili spoločný život a neriešili nejake pripravy na tehotenstvo. Uzili sme si sobáš, svadobnu cestu...a neriešili ochranu ani to či otehotniem alebo nie. Prve tehotenstvo prišlo ,,až,, po pol roku..kedze nebol ,,konik,, tak ma nič nestresovalo ani nedeptalo, nečitala som ziadne ,,kraviny,, ako, ze to je uz strašne dlhý čas a iste máme nejake problémy. Podla mna sa zivot neda detailne dopredu planovat ako sa vravi...človek mieni, pán Boh mení. Skratka ži, nehovorím že bezhlavo len tu a teraz ,ale iste by som neriešila dopredu ako otehotniem od februára 2018...čo bude o rok ani srnka netuší.

siska53
31. jan 2017

@nre223 Ja som tiez mala plany..aj som ich pekne odprezentovala,kedy co a ako.. Kedy zacneme na babu pracovat..ups..o mesiac som bol v tom...cize takmer o pol roka skor,nez sme vobec mali babo v plane..

Ale ak sa pytas na nejake veci ohladom stravy,tak normalna vyvazena strava,mnohe buduce maminy uzivaju vitaminove doplnky.... Neviem ake pripravy mas este na mysli..

delmondo
31. jan 2017

Aspoň mesiac dopredu pred otehotnením je dobe brať kyselinu listovú, potom aj na začiatku tehotenstva. Ja som si dopredu nič neštudovala. Povedali sme si, že ideme na to a hotovo. Žiadne plodné dni som nesledovala a otehotnela som po 9m. No ak chceš, môžeš si dopredu odsledovať, kedy mavas ovulaciu a ako prebieha tvoj cyklus.

januli89
31. jan 2017

@nre223 mi sme na tom podobne.v 2018 plánujeme tiež mimco. Takže presne takúto tému som hľadala.zobrati už sme od mája. Mňa by tiež zaujímalo že aké vitamíny brat ako výživa pre plod keď sa podarí.a tak ďalej.

nre223
autor
31. jan 2017

@januli89 super teším sa a gratulujem 🙂
viem že teraz je ešte trošičku skoro, ale ten čas strašne rýchlo ubehne...

@delmondo kyselinu listovu... super dakujem za tip 🙂

delmondo
31. jan 2017

@januli89 netreba žiadne špeciálne vitamíny, pokiaľ ti nič nechýba. To sa dozvies z krvi na preventivke U obvodného, resp. ak chodíš darovať krv. Stačí tá kyselina listova. A teda ak máš pravidelný cyklus. Vitamíny pre tehotné sú biznis.

delmondo
31. jan 2017

@nre223
@januli89 pozrite si tento článok napríklad https://www.modrykonik.sk/blog/orsi_h/article/vitaminy-pre-tehotne-kedy-a-ktore-uziva-w4kzev/
No v tehotenstve sa berie krv niekoľko krat, takže aj podľa toho vám lekár odporučí, čo treba brať.

nre223
autor
31. jan 2017

@delmondo dakujem krasne za radu , urcite si to precitam 🙂 ja som počula že pred otehotnením je dobré cvičit-byť vo forme, stravovať sa zdravo.. len som zvedavá čo robili ostatne mamičky..lebo tuto v diskusiach som uz citala o vselijakych veciach ale neviem ci to netreba uzivat uz len vtedy ked sa po dlhsom case nedari..

delmondo
31. jan 2017

@nre223 hej, sú rôzne prípravky, niekomu pomôžu, niekomu nie. A keď ťa nič netlačí, tak vyskúšaj bez toho, napríklad do svadby, a potom uvidíš 😉

lilyianka
1. feb 2017

@nre223 staci ti brat kys.listovu....ono vies naplanovat to sa neda....baby hore otehotneli a nic neriešili....ja som opacny pripad....tiez sme si po svadbe povedali,ze ideme na to,a do teraz po vyse 2r a nic ....
Ak by vam sa nedarilo a bol by vam zisteny nejaky zdr.problém,potom sa užívajú rozne vitaminy a pod. ...ale o tom zatiaľ u nas netreba písať 😉

katka553
1. feb 2017

@nre223 3 mesiace pred otehotnením som brala len kyselinu listovu, po pozitívnom teste som začala užívať femibion a plánujem až do pôrodu.. môj doktor mi síce sám povedal, že najlepšia je pestrá vyvážená strava, no ja som kľudnejšia, keď beriem nejaké vitamíny, vtedy viem, že bábätko dostane všetkého tak ako mu treba na vývoj.. 🙂 tak držím palce, nech sa zadarí 🍀 😉

delmondo
1. feb 2017

@katka553 len pri týchto vitamínoch sa stáva, že sa rodia veľké deti, čo komplikuje prirodzený pôrod, žena sa vytrapi, potrha, poprípade ide cisárskym. V každom prípade ti želám kludne tehotenstvo a pohodový pôrod 😉

katka553
1. feb 2017

@delmondo dakujem 😉 čítala som o tom a nemyslím si, že to je len tými vitamínmi.. viaceré brali vitamíny a nemali veľké deti a zase poznám aj také, čo vitamíny nebrali a bábätká boli veľké. každopádne uvidím po pôrode 😉

bienennest
1. feb 2017

@nre223 Ahoj, ja som sa na tehotenstvo takisto vedome pripravovala, je to dolezite rozhodnutie a tak by mal byt aj domcek, v ktorom babatko par mesiacov pobudne, co v najlepsom poriadku 🙂. Ja som sa najskor dala vysetrit gynekologom a povedala mu o mojom zamere aby zistil, ci som po tejto stranke zdrava (staci ked ma zena kvasinkove ochorenie a uz to moze mat negativny vplyv na babatko).

Takisto som viac dbala na svoj zivotny styl (zdrava strava, podla moznosti menej stresu, odychovejsu formu sportu ako pilates/yogu). A takisto je dolezite uzivat kys. listovu uz pocas planovania nakolko jej dostatocne mnozstvo je dolezite hlavne pocas prvych 6 tyzdnoch vyvoja plodu (pocas ktorych moze dojst k vyvojovych porucham), vtedy este vacsina zien ani nevie, ze je tehotna.

ak by sa ti nedarilo, skus si precitat aj zopar tipov na to, co mozes robit na zvysenie svojej plodnosti prirodzenou cestou - https://www.modrykonik.sk/blog/bienennest/article/rady-a-tipy-na-prirodne-cesty-k-podpore-qpb6vu/

Drzim palce nech sa ti rychlo podari otehotniet.

katka253111
1. feb 2017

@nre223 my sme sa na nic nepripravovali. Drobec sa zadaril este skor nez nejake plany priprav zacali 🙂 ja nie som za dlhodobe pripravy a odkladanie, lebo sa moze stat, ze kym na to bude dobry cas a vsetko, tak sa uz zadarit nemusi... 🙂 co sa tyka tehu, ja som napr zvracala do 5mes, schudla som 11kg, po cely cas som chpdila do prace (ucitelka na 2st) a predychavala nevolnost popri uceni 🙂 brala som jedine kyselinu listovu v cistej forme, ziadne toe pripravky co obsahuju vsemozne ine vitaminy... 🙂

bienennest
1. feb 2017

@nre223 Este ma napadlo ohladom stravy, su iste potraviny ktorym je dobre sa vyhybat a ine zas, ktore su pre teba prospesne uz pred otehotnenim ako aj pocas tehotestva. Viac si o tom mozes precitat tu - https://www.modrykonik.sk/blog/bienennest/article/jedlo-ako-liek-jed-pred-a-pocas-tehotens-2ghehj/

ervenka
1. feb 2017

@bienennest zaujimavy clanok. Co sa tyka bryndze- ta sa vyraba aj s pasterizovaneho mlieka. Myslim,ze v obchodoch moze byt len taka. Na salasoch moze byt aj z nepasterizovaneho mlieka. Skoda ze si nenapisala nic o soji- ta sa napr. tu v NL neodporuca tehu, malym detom. moze naburat funkciu stitnej zlazy. Spravna funkcia SZ je potrebna hlavne v prvych tyzdnoch tehu.

ninka30
1. feb 2017

Baby mám zvyšné vitamíny na potenciu a otehotnenie - ak by mal niekto záujem Bio Maca, Kotvičník, a Partnerský balíček - Infolic + Folandrol ( jeden celý nerozbalený a druhý Folandrol celý a Infolic ešte pár ks) nám už netreba 🙂 🙂 🙂 Pre bližšie info píšte správu 🙂

nre223
autor
1. feb 2017

@katka253111 Ja viem ani ja nie som za odkladanie ale kedze svadbu mame buduci rok tento rok sa este nechceme snazit..ale mas pravdu,ale sme este mladi takze casu dost 🙂
@bienennest aj ja by som to chcela prekonzultovat s gynekologom nech je vsetko v poriadku,dakujem za super tipy a dobre priania 🙂) posielam srdiecko, nech sa ti dari 🙂

bienennest
1. feb 2017

@nre223 Dakujem krasne za srdiecko 🙏

bienennest
1. feb 2017

@ervenka Ahoj, som rada, ze sa ti clanok pacil. Mas pravdu, soju som nespomenula. Skusim resersovat, co sa o tom pise v odbornej literature. Mne moja porodna asistentka radila pit sojove mlieko namiesto kravskeho pocas kojenia. Ty zas spominas, ze sa u vas neodporuca. Zas jedna potravina, ktoru jedni zakazuju a ini odporucaju 🙂.
Takisto aj kravske mlieko je predmetom mnohych diskusii. Niektori ho uplne zakazuju, zatial co ini nanho nedaju dopustit. Ja viem, ze moja mama pila asi liter mlieka z farmy ked ma cakala a bola som zdrava ako dub 🙂. Niekedy je naozaj tazke sa v tom vyznat.

delmondo
1. feb 2017

@ninka30 ponukni to v tejto skupine, je uzavreta, musíš požiadať o členstvo moderátorky https://www.modrykonik.sk/group/6841/

ninka30
1. feb 2017

@delmondo Ďakujem za radu 🙂

meluela
1. feb 2017

@nre223 uzivat mozno tu kys listovu. inak hlavne si uzivajte vy dvaja s partnerom, lebo potom na veelmi velmi dlho aj ist do kina bude nedosiahnutelny ciel 😀

nikussss
1. feb 2017

Nuz, ak si sa rozhodla teraz nejak velmi planovat, tak sa daj do formy a snaz sa obmedzit stres (co bude v predsvadobnom obdobi fakt sranda). Kyselinu listovu staci az tesne predtym. Ja ked som rok-dva pred planovanym otehotnenim akoze 'planovala', tak som sa zamyslala napr. nad otazkami kariery (rozhodla som sa zmenit firmu - ist do lepsieho, kym sa este dalo) a doktora - nie kazdy ma gynekologa, ktory je dobry v tehotenstve, ak nie si spokojna s dr, tak treba porozmyslat nad zmenou este pred tehu. A este sa mozes posnazit spoznat vlastne telo. Nemusis merat teplotu alebo tak, ale skus si nastudovat nieco o prirodzenej plodnosti, cykle. Ked mas pred sebou este povedzme rok, tak sa mas kedy pozorovat, cyklus, reakcie tela, len to prilis neprehanaj, je dobre sa poznat, ale vsetko s mierou.
A ak by ta zaujimala moja skusenost, nam sa podarilo babo tesne pred svadbou na prvy sup (nikdy sa neprestanem divit, ze v tych enormnych stresoch sa nam to podarilo), a to sme sa ani velmi este nesnazili. Z MK a okolia som bola naockovana tym, kolko to trva, zivotny styl, prostredie, vek, bla bla bla... no isto... keby sme s tym zacali ako planujete vy, tak by som bola na svadbe v 3-4 mesiaci, a to ti poviem, pri nevolnostiach a unave, ktore som mala, by som si svadbu absolutne neuzila, mne zacali silne nevolnosti uz 3-4 tyzdne po oplodneni. Takze poucenie odo mna - nerataj automaticky s tym, ze to hned nevyjde, aby si nebola prekvapena 🙂

meluela
1. feb 2017

@nikussss moze to vyjst fakt vselijako. u nas 1 hned prvy cyklus po svadbe .. svadobnu cestu som si uzila s nevolnostami a 2 skoro rok to trvalo, uz som mala paniku, plakala na tehotenskymi testami atd.

nikussss
1. feb 2017

@meluela svadobna cesta s nevolnostami, to poznaaaam :D ... ano jasne, niekto hned a niekto po dlllhej dobe, staci si pozriet tie diskusie tu na koniku. pointa, na ktoru som sa snazila poukazat je ta, ze v tomto smere vedome planovanie spravidla zlyhava, a ak si bude planovat, ze napr. presne tri mesiace im potrva snazenie, a potom presne vo svadobnu noc pocnu, tak just to nevyjde... my uz o tom vieme svoje, ze 🙂 kazdopadne ma mrzi tvoja skusenost, to kazdomesacne sklamanie asi kazdu zenu velmi rani, hlavne ze to nakoniec predsalen vyjde.

majuska72
1. feb 2017

Aj my sme mali "plan", najskôr že dieťatko až po výške, ale potom sme si povedali že skúsime si prestať dávať pozor A uvidíme či sa zadarí. .. rok prešiel, do konca výšky mám už len 3 mesiace A dieťa žiadne... škoda že sme sa nezačali snažiť skôr alebo že som skôr nešla k Dr. Takže keby viem vrátiť čas, už si to toľko určite neplánujem ale bola by som šťastná že sa nám podarilo aj keby ešte nemám po VŠ 😕

meluela
1. feb 2017

@nikussss ten rok bol este v celku pohodicka oproti tomu co dlhodobo zazivaju neplodne pary .. a okrem toho som uz jedno mala a vedela teda ze by to malo fungovat. a mas pravdu, vacsinou to ide presne tak ako si nenaplanujeme .. ja som zacala v oboch pripadoch chodit po pohovoroch ... uz sa smejem ze ked budem chciet tretie, staci rozposlat zivotopis 😀

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre