Vyhorenie na materskej

24. apr 2024

Ahojte kedy to bolo pre vas na materskej najnáročnejšie?

Ja mam zrovna teraz také obdobie, syn ma 14 mesiacov, ešte nechodí, momentálne mu idu 4 zuby naraz takže nechce nic jest, do toho dosť pomaly priberá ale je velmi akčný pohyblivý takže mam pocit ze ešte aj tie kalórie čo sa mi podarilo uspesne donho dostať tak teraz sa zas stratia a zas bude pediatricka na kontrole nespokojná a pozerať na mna popod okuliare že co mu dávam jest.
No a proste teraz su presne tie týždne ze nonstop vyhadzuje sufliky, nebavia ho hracky, vsetko co vymyslím tak ho zabaví na 5 minút a uz vymýšľa.
A nonstop vrieska. Mali aj vaše deti taketo obdobie ze skúšali ake decibely s hlasom dokážu? Lebo mne teraz tak hučí v hlave nonstop. Kedy sa to zlepší? 🙏
Cítim sa hrozne. Mame aktivity a venuje sa mu aj muž a chodime aj k rodine alebo oni ku nám ale ja nejako nech robím čokoľvek tak si neviem tak poriadne vyresetovat hlavu aby to stačilo, prejde jeden den a som zas taka nejaká frustrovana a unavená. A proste to vrieskanie 🤦

A ano su ženy co maju viac deti, aj chore deti a vážnejšie problemy a nie nechcem ísť do prace a dieťa dat do jaslí, len som to potrebovala dostat zo seba von lebo nedá sa zvládať každý den s úsmevom na 100%, možno ma tu viaceré pochopíte.

majca1995
24. apr 2024

Môj malý bol takýto len začal chodiť ako 12m ale vrieskal furt od rána do večera teraz ma 21 m a je to lepšie tak nejaké 2 mesiace. Síce stále je veeeelmi náročný aj uplakaný stále ho vela veci nebaví ale je to opodstatne lepšie. Ja som bola takáto istá ale ako zostal lepší tak sa cítim aj ja lepšie

bellaa3007
24. apr 2024

vieš čo, moja ma 4r a vrieska doteraz takže pohode :D
Ale nie, okolo 2r to bol horor vyvadzala za všetko bala som sa snou isť na ihrisko. Ona je proste taka povaha tvrdohlavá nerváčka.
Občas je to super, občas by som ušla :D Ale neviem si predstaviť byt bez nej 🙂

amelia89
24. apr 2024

ja viem ze toto nechces pocut a je to otravne ale proste je to tak univerzalna pravda : vsetko je len obdobie. toto skonci a pride ina vec co ta bude vytacat do nepricetna. Je to ok byt frustrovana z toho,kludne tie pocity maj a vela sa o tom bav s muzom.
My s muzom sa denne tolkokrat na seba pozrieme v zmysle ze a toto kedy sa skonci? a potom sa na tom smejeme ze to je obcas cista psychiatria co rodic zaziva doma s detmi 😂 s humorom to ide lepsie, a mne aj take uvedomenie si ze fakt tolko je veci co by mohlo ist zle tak tie vrieskajuce/vzdorujuce/skakajuce/kricajuce deti skusim dajak prezit a tesit sa. ale vsetky mamy to tak maju- milujem ta - neznasam ta kazde 2 hodiny 😂🥰🙌🏻 bude to lepsie uvidis, fakt bude a zase horsie v inom. ale ja osobne som neznasala toto obdobie nechodenia/neozpravania u deti mojich tak viem ta pochopit.

reanda
24. apr 2024

neber matersku ako zamestnanie, kde musis podat co najlepsi vykon.. si mama a si najlepsia mama, akou mozes byt, snaz sa si to uzivat.. a pojde ti to lepsie, ked sa o ten vykon nebudes moc snazit.. nedaj sa zastrasovat a kritizovat.. ver si! .. ze vies sama najlepsie, ake je tvoje dieta a co potrebuje.. nie je tvojou ulohou dostat do dietata co najviac kalorii.. tvojou ulohou je, zabezpecit, aby tvoje dieta malo co jest.. ci uz jest bude, co a kolko, je na nom a do toho mu nema co kto kecat.. ani ty, ani pediatricka.. takze sa ukludni a neries a pohlady popod okuliare mozes ignorovat - je to doktorka, ona taka musi byt, ale ty si to nemusis brat k srdcu.. hodne to cloveku pomoze - ze dieta rastie a vyvija sa uplne samo od seba 😀, ze to nemusis zabezpecovat ty.. fakt nemusis 🙂 je to taka ulava.. zeny si urobili z materstva hon za vykonom a strasne si to tym skomplikovali.. to je potom ozaj na vyhorenie.. mnohe uverili tomu, ze to tak musi byt, ze inak by sa dieta nevyvinulo spravne.. ale nie je to tak.. toto je na tom to najviac zatazujuce.. strach, ze sa nepostaram dobre.. ze dieta na to doplati.. a ostatni ma pravom odsudia.. spravili sme si z radosti doslova peklo

camelie12
24. apr 2024

Ja som bola na materskej 6 rokov vkuse (2 deti po sebe, rozdiel cca 2 roky 3 mesiace).
V septembri som sa vratila naspat do prace (prajem v skole ako ucitelka a asistentka na 2. stupni) a odvtedy som este viac unavenejsia ako som bola na materskej (a to uz je co povedat). Uprimne sa priznam, ze nemala som daleko od vyhorenia, uplne vazne 😔
Teraz, pokial to ide, snazim sa urobit si aspon par volnych chvil, ked su deti v skolke (ked su obidvaja zdravi). Vyuzijem ten medzicas, ked pridem z prace a dokym idem po nich do skolky. No samozrejme, ze nie vzdy to ide - lebo domacnost a praca ma cakaju.
Napriklad dnes som isla na kavu, mala som take rande sama so sebou 😍 Pravidelne sa snazim robit si takeho male radosti, lebo mi to doda energiu a citim sa lepsie. Takze potom lepsie zvladam dalsie povinnosti. Dnes ma caka este priprava na zajtrajsie vyucovanie a oprava pisomky 😉

Chcela som tym povedat, ze unava, frustracia a aj vyhorenie je uplne prirodzene a bezne na materskej. Aj ked niektore maminy tvrdia, ze cele roky to bolo len krasne obdobie. Myslim, ze ked to tvrdia s odstupom casu, tak tam zapracoval dost vyrazne spomienkovy optimizmus. A zena si nevedome pamata skor tie lepsie casy/obdobia.

Takze urcite to je narocne teraz pre vas. A urcite nie ste sama. Posielam vam objatie na dialku ❤ A myslim, ze ste skvela mama 👍

Ak je to mozne, skuste si na konci kazdeho dna povedat aspon 1 pozitivnu vec. A keby ste nahodou nic take nenasli (lebo ved aj take su dni, viem), tak si povedzte, ze ste sa v zdravi vsetci dozili vecera 🙈😂 Lebo niektore dni to bol jediny ciel aj u mna na materskej.

A mne pomohol aspon nejaky volny cas pre seba, napriklad aj len ist SAMA peso na nakup do Lidla 🙂
Drzim vam palce!

babulkomale
24. apr 2024

Ano, zopar z nas ta chape.
Jedine B vitamin, magnezium, dychat zhlboka, opakovat si hlavne ze je zdravy a normalny, a co najcastejsie sa ti da, vybehni sama alebo s kamoskou hocikam a rob co ta bavi. Obdobie prejde a pride ine.
Drzim palce.

jesenzima
24. apr 2024

Hneď, ako som prestala dojčiť, čiže pri dcére 1 rok, pri synovi podobne, som si našla brigádu... To vyhorenie, a non stop trávenie času s dieťaťom som trošku rozbila, išla medzi ľudí, a som rada, lebo aspoň som sa nezbláznila. Byť furt s deťmi sa nedá 😃

autor
24. apr 2024

ŽENY ❤️ čítam si vaše komentáre a som vám taka vďačná každej jednej ze ste si dali námahu reagovat, som vďačná za každé jedno slovo ❤️ ďakujem

dzejny656
24. apr 2024

Viem, že to počuť nechceš, ale moja skúsenosť je taká, že keď som sa cítila vyhoreto a išla som do práce skôr, mne aj atmosfére v našej rodine to veľmi pomohlo, za mňa naj rozhodnutie. Ja by som túto možnosť úplne nezatracovala.

ivana1592
24. apr 2024

Ahoj, chápem ťa. Ja som 3 roky na materskej, mám len jedno dieťa a vyhorela som. Každá sme iná. Mne k vyhoreniu stačilo to, že malá od 2 rokov prestala spávať poobede, nechce nič jesť a stále ma volá hrať. Nervy mám "nadranc" a nikdy by som nepovedala, že sa budem tešiť do roboty.

murko14
25. apr 2024

Ahoj, nie si v tom sama. Ja som vyhorením prešla nedávno, ako dovŕšil mladší jeden rok. Dovtedy bábätko za odmenu, neplakal, nemrnčal, krásne zaradom všetko spapal a nočný spánok nebol ideál, ale dalo sa. Avšak prišla choroba a odvtedy obrat o 180 stupňov. Bolo to obdobie štyroch mesiacov, od začiatku decembra do konca marca. December a január bol skoro stále chorý, ale také teploty a stavy že pri staršom som toto nezažila nikdy. Starší už je našťastie veľký školák, zlatý chlapec. No a potom február a marec sa nám malý začal budiť 10-15x za noc a to ma dorazilo. Lebo tak 5x ako predtým som dávala bez problémov a vyspala som sa, ale 15x je už rozdiel a bola som ako tiger v klietke no a funguj cez deň…. Skrátka keď tam chýba naplnenie potreby spánku je to o držku. Nevedela som vydržať sama so sebou, bola som k všetkým hnusná, až agresívna. Od apríla už spí lepšie našťastie a aj ja sa cítim fajn a užívam si to znova. Verím, že aj u teba to čoskoro prejde. Minule som čítala citát, že moje staršie dieťa ma urobilo hrdou sebavedomou matkou. Moje druhé dieťa ma naučilo nesúdiť iné matky. To ma vystihuje😄Starší bol ako princezná, mladší je niečo ako Viking, ktorý prišiel plieniť a ostáva po ňom len spúšť, asi tak😄Ale aj tak ich ľúbim oboch.