Je úpon pupočnej šnúry 1 - 2 cm nebezpečný pre dieťatko?

Zodpovedané
24. feb 2023

Dobrý deň,

som v 37. týždni a na 3D v 24. týždni mi zistili, že úpon pupočnej šnúry je 1 - 2 cm od placenty (ak sa nemýlim, jedna cieva išla z placenty, ďalšie dve od vedľa, ale možno som to zle pochopila). Placenta je vpredu.

Blíži sa pôrod a začínam mať z toho strach.

Môže to uškodiť bábätku?

Môže to spôsobiť nejaké abnormality u bábätka?

Zatiaľ podľa utz je všetko v poriadku a zodpovedá 37. týždňu (4 dni oneskorenie).

Ďakujem

Dobrý deň,

ide iba o inzerciu pupočnej šnúry. V podstate je rizikovou iba 3. doba pôrodná - pôrod placenty.

Upozornite na nález pôrodníka, aby pupočnú šnúru pri pôrode placenty náhodou príliš neťahal a pupočník odtrhol. V tom prípade, ak sa sama nevypudí, zostane v maternici a bolo by nutné ju odstrániť manuálnou lýzou.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník