Preeklampsia 1:24 v 13. týždni

momo289
20. apr 2021

Ahojte maminky, dnes mi v 13.tt urcili riziko preeklampsie, je tu mamicka, ktora to mala a bolo vsetko v poriadku?
Nam uz jedno babo zomrelo v 23 tt kvoli nedostatocnemu vyzivovaniu.
Tak prosim o skusenosti. Dakujem

diaalex
20. apr 2021

@momo289 ja našťastie skúsenosť s týmto nemám, ale mám 2 kamarátky, ktorým zachraňovali doslova život...
1. žije v rakúsku, tam chodila k lekárovi, vo 8. mesiaci bola o 50kg ťažšie ako jej pôvodná váha, bola nafúknutá, dostala sa do nemocnice s tým že sa dusila vlastnými pľúcami ... vôbec jej nič také v tehotenstve nediagnostikovali, ale zato malé sa narodilo cisárskym v poriadku 🙂 a teraz už bude mať 2 roky
2. kamarátka žije na slovensku, taktiež je nič takéto nediagnostikovali v tehu a tiež vo 8. mesiaci nastali komplikácie, mala neskutočne vysoký tlak, neskutočné bolesti tela, malého jej zobrali cisárskym, bol o mesiac a pár dní menší ako mal byť, okamžite inkubátor a teraz v septembri bude mať 3 roky, je živý, zdravý, v poriadku a rozmýšľajú nad ďalším bábom aj napriek týmto skúsenostiam 🙂

Toto sú príklady kedy baby dotiahli ten 8. mesiac (7. mesiac) a bábatká zachránili. Možno sa to aj tebe podarí, možno ani nebudeš mať preeklampsiu a lekár na teba bude dávať väčší pozor 🙂 nevzdávaj to

momo289
autor
20. apr 2021

@diaalex dakujem pekne za odpoved. Uvidime co vyjde z krvnych testov. Tak snad to dotiahneme do konca uspesne. Dakujem este raz :*

diaalex
20. apr 2021

@momo289 držím palce 🙏

luulinkaa
20. apr 2021

Ja som mala stredne tazku preeklampsiu..dotiahli sme to do 39 tyzdna, ale babo mesiac v brusku nerastlo, prietoky aj vsetko bolo ok 🤷 narodilo sa podvyzivene 2300 gramov, ale donosene a zdrave. Bud rada, ze ta budu viac sledovat, trpla som cele tehotenstvo, hlavne na konci, na kontrolu som chodila uz kazde tri dni..nakoniec to dobre dopadlo. A odporucam aj doma sledovat, kup si pasiky na bielkovinu v moci, predavajuto v lekarni a meraj si tlak pravidelne..drzim palce

momo289
autor
20. apr 2021

@luulinkaa dakujem pekne za info. Snad mas pravdu a budu ma sledovat viac 🙂

nevenka
20. apr 2021

Ja som pri tretom babatku mala tlak 150/100, niekedy aj viac, brala som Dopegyt, potiahla som do 39 tt., babatko bolo ale na hranici 37/38, takze ltt zrele, ale zase ja som nemala ani bielkoviny v moci, ani opuchy, maly mal normalnu vahu 3100g a 52 cm. Dokonca, ked to porovnam s predoslymi detmi, tak prvy sa narodil tyzden po termine, teda v 41.tt a mal len 2800g a dcerka par dni po termine a mala 3000g. Takze zdaleka bol najvacsi, keby som ho este tyzden-dva mala v brusku, tak by mal mozno aj 3400. Takze preeklampsia to asi nebola. Tlak si davam dokopy este stale, ale mne sa objavila aj hyperfunkcia stitnej zlazy, takze to s tym asi tiez suviselo.

momo289
autor
20. apr 2021

@nevenka dakujem pekne, ja mam tlak ok, len cievy sa jej nezdali pri usg tak uvidime 🙂

nevenka
20. apr 2021

@momo289 drzim palce 🤞

kiki68
20. apr 2021

Mne vyslo 1:50 a uz bolo zle pred kombi testom asi tyzden aj cosi. Lapala som po dychu, priberala vodu. Dali mi tu v Rakusku od 14tt do 36tt Thromboass 150mg a bolo vybavene. Maleho som donosit last do terminu a iba tie posledne tyzdne sa uz kazil tlak.cize od 37tt bez toho Thromboass uz to bolo take nic moc. Nasadia profylaxiu myslim anopyrin u vas a bude ok

momo289
autor
20. apr 2021

@kiki68 qno mam anopyrin...aj fraxiparin tal snad budeme ok, dakujem pekne 🙂

pseudomonas87
20. apr 2021

@momo289 ja som mala riziko 1:4, ale u mňa to bolo jasné, že tam bude také riziko, mám isté ochorenie.no ale k tebe, dali to anopyrin? Ja som brala už pred tehotenstvom 100 mg,po 13 Tom týždni 150 mg denne. 3x denne som si merala tlak a poctivo zapisovala,pichala clexane na riedenie krvi. Určite budes pod drobnohľadom, A to je dobre! Keby sa im niečo nezdalo , už budú vedieť čo robiť.ja som rodila cisárom plánovaným 36+0, malá mala 2075 v a všetko ok. Chodila s na ultrazvuk na prietoku každé dva týždne, ku koncu, kazde dva dni,keď uz bolo jasné že nerastie.
Je to dobré, že sa to vie, aspoň si dajú pozor a keby boli nejakí laxni, nenechaj sa odbiť, nikdy.drzim palce veľmi

momo289
autor
20. apr 2021

@pseudomonas87 ahoj, dakujem za povzbudenie 🙂
Anopyrin som brala pred tehu do5tt potom fraxiparin len teraz budem mat aj aj tiez 150mg denne, plus mam duphaston,magnezium, a euthyrox na stitnu zlazu...cize az az :/ snad mas pravdu a budu na mna davat pozor. Chodila si aj castejsie k dr.? Mne sa zda mesiac ako vecnost :(

ivangeline
20. apr 2021

Na mna nabehla preklampsia rychlo. 32t. A zaciatok 34t bol maly vonku po cisarskom. Tlaky 220/...ani nvm na kolko ale vela. Lieky to tiez nevedlei zbit pos 170/... maly nebol dostatocne vyzivovany. Ozvi mal slabe. Nakonirc ho po vybrati resuscitovali a ani nepisem ako mne bolo otrasne. Na pokraji smrti..

pseudomonas87
20. apr 2021

@momo289 raz za dva týždne som chodila, ale to bolo kvôli srdiecku bábätka. Neboj, meraj si tlak v kľude každý deň, zapisuj si, kontroluj nohy, či nemáš opuchy,a ber lieky a hlavne myslí pozitívne.ja som sa pred prvotrimestralnym screeningom tak vystresovala,že som mala tlak asi 170. A na konci som si hlavne hovorila, aj keď ju výberu skôr, dnes to je iné ako kedysi, šance si obrovské, že to bude dobré.ja som som predcasniatko,34rokov dozadu a vazila som vtedy len kilo. Bude to dobre,musí byť!

momo289
autor
20. apr 2021

@ivangeline a maly je v poriadku?

momo289
autor
20. apr 2021

@pseudomonas87 ano ano pozitivne sa snazim ale nie stale sa da...som doma na pn. Cize malo som medzi ludmi. Tak mam cas rozmyslat nad ,,hlupostami,, ale budem sa snazit....velmi dakujem za podporu :*

pseudomonas87
20. apr 2021

@momo289 ja viem,že to je na hlavu byť sama stále, ale potom už nebudeš sama ani na záchode 🤣, spi čo môžeš, odpočívaj, ja by som si tak rada v kľude pri kaficku knižku prečítala.....

ivangeline
20. apr 2021

@momo289 ..ano. 2t v inkubatore. Namahave startnutie dojcenia ale ano. 🙂 Vdaka Bohu. Po tom vsetkom som si uvedomila...ze vsak mohli sme zomriet...

kiki68
21. apr 2021

@momo289 anopyrin a fraxiparin sa nemaju brat spolu. Lebo anopyrin riedi krv na 72hod a fraxi na 24 . Ale riedia krv oba

kiki68
21. apr 2021

@momo289 ja som mala tiez do 20tt utrogestan a magnezium vyse 700. Magnezko potom ostalo. Cely cas ten Thromboass a bola som ako terminator.

majkaki
15. júl 2022

@momo289 ahoj, prosím ta ako to nakoniec dopadlo? Mne tiež v 13tt podľa ciev zistili veľké riziko preeklampsie. Momentálne som 20tt a čakám na 2. ultrazvuk.

momo289
autor
15. júl 2022

@majkaki ahoj, bola som sledovana do konca tehotenstva. Brala som magnezium. Od 32 tt aj lieky na tlak.
Synček sa narodil zdravý v 38 tt sekciu 🙂 keby nieco kludne napis

majkaki
17. júl 2022

@momo289 ďakujem, som šťastná, že to dobre dopadlo, dúfam aj u nás to dotiahneme do šťastného konca

momo289
autor
17. júl 2022

@majkaki Dakujeme, prajeme prijemne tehulkovanie😊😊 drz sa ❤️

kari77
22. jan 2024

Dobrý deň viem že je to už stará téma ale mám ten istý problém že mi zistili zvýšené riziko preklampsie v 13 týždni . Ako to cele dopadlo ?

momo289
autor
22. jan 2024

@kari77 donoseny zdravy syn, a po nom uz aj dcerka narodena pred dvoma. Tyzdnami s rovnakym rizikom.
Sledovana na tlak na internom, na hematologii a castejsie usg.
Drzim palce nech to dobre dopadne ❤️

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre