Práca učiteľky v osade a tehotenstvo

1. sep 2023

Ahojte, riešim dilemu. Som učiteľka a otehotnela som neplánovane. Neviem či s priateľom vôbec spolu zostaneme, ale to je na inú tému. Snažím sa s tým vyrovnať a tešiť sa. Je to zatiaľ čerstvé, k lekárovi som objednaná o dva týždne. Učím deti z jednej veľmi zaostalej rómskej osady(možno aj najhoršej na východe) - kde je naozaj nulová hygiena, často chodia bosé, holé, choré. Celoročne kýchajú, kašlú, sú prechladené a s plným nosom. Keďže učim na prvom stupni, musím im často pomôcť s písaním-chytať ruky, nasmerovať ich, sme v neustalom kontakte. Ak ste niekedy učili v osade, určite viete o čom hovorím… veľakrát som počas roka chorá aj ja, musím si dávať pozor na rôzne neželané živočíchy(vši a blchy sú na dennom poriadku)
Mám trochu strach, či je to bezpečné prostredie pre babätko. Určite sa informujem aj u lekára. Čo si myslíte vy? Neviem ako k tomu pristupuje lekár-či je to vôbec dôvod na PN-ku. Niektoré kolegyne sa nechali hneď “vypísat” na rizikove, ine učili pár mesiacov. Riešim to aj z finančnej stránky, aj keby som teoreticky zostala na dieťa sama, (keďže priateľ je problémový a asi mi pridáva viac starostí než radosti) bola doma na pnke, snáď by som to utiahla aj finančne z tej smiešnej pnky, keďže mám nejaké úspory a byt po babke nezaťažený hypotékou. Len chcem, aby bolo babo okej.
Ďakujem za názor ☺️

pininka1
1. sep 2023

Lekar ti môže dať aj preradenku,lebo niesi na rizikovom aby ta vypisoval. To dáš riaditeľke, ta by ta mala dat na také miesto kde ta to nebude ohrozovať, ak také miesto nemá podľa zákona môžeš ostať doma a ide ti normálne plat bez toho aby si bola obmedzovana vychádzkami a mala iba pnku. Povedz všetko lekárovi, on ta poučí. Ja som tam mala v škôlke keď som robila a nechali ma robiť v kancli

mogaa
1. sep 2023

na PN musí byť diagnóza.....nie iba to že je žena tehotná a už vôbec nie to, že pracuje s rómskymi deťmi....popros svojho gynekológa a uvidíš čo ti povie.....sú gynekologovia ktorí na vlastné riziko napíšu fiktívnu diagnózu a lekári čo ťa na PN nenechajú.....aj lekár je kontrolovaný posudkovým lekárom a tebe môžu chodiť kontroly zo SP na dodržiavanie liečebného režimu.....

majlo1234
1. sep 2023

Poradit ti neviem, ale doprcic klobuk dole. Mne su nechutne aj bezne soplave deti, vsetko hned chytim. Tam k vam do triedy keby som vkrocila, tak zomriem asi rovno😂

vreckovka2
1. sep 2023

Ucila som v podobnej triede. Pocas tehotenstva prve 4 mesiace som ucila. Potom skrz covid zavreli skoly a ked sa znova otvorili, brala som 2 tyzdne dovolenku a isla som na matersku 8 tyzdnov pred porodom. Paradoxne mi covid a opatrenia pomohli. Mne sestricky u gynekologa hned povedali, ci nechcem ist PN, ked sa dozvedeli ake decka mam v triede. Ale ked som sa pred tehotenstvom pytala obvodnej, tak mi povedala, ze na co PN. Ona chodila cele tehotenstvo do prace a ona sa stretava denne s xy chorymi. Mam poobede lezat a tehotenstvom sa zvykne imunita zmenit a prestanu caste choroby. Co som ucila - nosila som rusko v praci cely cas, rano deti povinne umyvanie ruk detollom, dezinfekcia ruk, papierove utierky na ruky, pravidelne vetranie. Vzdy som im kupovala vreckovky na sople, naucila som ich kychat do lakta. Ked som sa im chytila ruky, davala som bacha, nech nepochytam seba. Po hodine som si hned umyla ruky. Ked som ich videla sparat v nose, fukali si nos - rovno si isli umyt ruky a dezinfikovat. Davala som si vitaminy plus doma oddych, cvicenie a prechadzky. Prvykrat odkedy som pracovala som za 4 mesiace nebola ani raz soplava , chora uz vobec nie 🙂. Inak po porode sme zistili, ze mame chlamydie a mykoplazmy. Musela som to dovliect z prace. Manzel mal uz dlho problemy - kaslal, nevladal dychat. 10 rokov predtym nebol ani len soplavy. Ja co som bola kazdu chvilku chora som nemala ziadne prejavy - ani pocas tehotenstva, ani po porode.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre