Placenta praevia centralis - trápi sa s ňou teraz niektorá z vás?

keithy
26. jan 2021

Ahojte žienky. V 20tt mi na morfo ultrazvuku Dr zistila tu najhoršiu možnú placentu, napriek tomu, že som nemala žiadne problémy ani komplikácie. Zajtra končím 22tt a zatiaľ chvalabohu nešpinim ani nič, hoci to bruško mi pár krát za deň stvrdne, už dva týždne sa snažím len ležať.
Horšie je na tom však moja psychika, prečítala som tu asi všetky diskusie, na Google som od zhora dole všetko prelustrovala a proste...mám strach. Tak som chcela vedieť, či je tu maminka, ktorá je na tom momentálne tak ako ja, že by bolo fajn sa vzájomne podporiť. ☺️

eikenella
26. jan 2021

a je ulozena tak, ze sa uz nemoze vytiahnut? tieto dg. by sa nemali stanovovat az vo vyšších tyzdnoch. ale castokrat nie je problem donosit babo do 36-37 tt, ked sa ukoncuje tehotenstvo sekciou

tamarik
26. jan 2021

@keithy mala som to a od kedy mi to zistili, zila som v strachu. Zo zaciatku bolo vsetko ok, musela som lezat minimum chodit, potom sim zacala krvacat, sup do nemocky, potom zase ok, a takto dookola. Viac v nemocke ako doma. Dotiahli sme to do 37tt+3, vtedy bola akutna sekcia v celkovej anesteze. Chvalabohu vsetko dobre dopadlo, teraz mame zdravehi skoro 3rocneho šintera.

keithy
autor
26. jan 2021

@eikenella Dr mi povedala, že sa vytiahnuť môže ale od kedy mi to povedala bola úplne taká skeptická.. reči typu keď prídem o bábo do 24tt že to doktori riešiť nebudú...a že sa k tomu nechce vyjadrovať lebo nevie...a podľa toho čo som všade čítala, tak bolo že centralis sa už nevytiahne keďže je cez celu bránku krčka.

keithy
autor
26. jan 2021

@tamarik ja tiež verím tomu, že to dobre dopadne.. musí...začiatkom roka 2020 sme o jedno bábo prišli, toto si už vziať nenechám...ale toho krvácania sa bojím, z krvi odpadavam.. k tomu mám slabú zrážanlivosť, liečim sa na hematologii, a ta sekcia je pre mňa úplný des. 🤦

tamarik
26. jan 2021

@keithy ina moznost porodu ako sekcia nie, tiez som mala respekt pred tym, ale potom som uz bola rada, ze je vonku a ok. Este mas toho vela pred sebou, dobre by bolo vydrzat aspon do 35tt. Drzim prsty nech vsetko dobre dopadne

keithy
autor
26. jan 2021

@tamarik mne to je jasne, pomaly sa s tým zmierujem. Dúfam že doma vydržím aspoň do konca 28tt, ja si to rada odlezim v nemocnici, aj keď mi syn doma bude moc chýbať, ale radšej nech som pod dohľadom lekárov. Je fakt super, že vy ste potiahli s touto placentou až do 38tt 💗 a maternica ako? Nemusela von? Moj muž už síce ďalšie bábo neplánuje, ale nerada by som o tu možnosť prišla.

eikenella
26. jan 2021

@keithy zalezi, ako velkostou zasahuje placenta do krcka. lebo niekedy to moze byt len okraj, hoci v 20 tt to oznacia ako centralis, ale potom sa to taha hore. ono zacina byt problem az vo vyssich tyzdnoch, urcite potiahnete aj 34 tt skrz placenty, ak by aj ostala centralis. potom sa moze lezat aj v nemocnici od 34 tt, ak su nejake krvacania. je to sice diagnoza stresujuca, ale obvykle to vsetko dobre dopadne, tehotenstvo by sa malo ukoncit sekciou v 36-37 tt, cez tie tyzdna by sa uz nemalo ist pre velmi vysoke riziko krvacania a akutnej sekcie

iluviel
26. jan 2021

Ja som mala "len" marginalis a aj tak muselo babo von v 30tt akutnou sekciou kvoli masivnemu krvacaniu ☹ Nastastie je absolutne v poriadku. Prve krvacanie zacalo v 26tt, potiahli sme este mesiac kym uz to bolo privelmi nebezpecne.

keithy
autor
26. jan 2021

@eikenella to už neviem ako veľmi zasahuje, mne bližšie Dr nepovedala. 4.2.mam kontrolu, to budem 23+0tt a asi už bude vedieť lepšie povedať.
No kiežby som nemala žiadne krvácanie až do 34tt 🙏🏼 ale cítim takú tazobu v podbrušku, myslíte že je to placenta?

keithy
autor
26. jan 2021

@iluviel fuha...to veľmi skoro 😣 to ako dlho bol drobček v inkubátore? Ach no ja ozaj dúfam že to potiahneme čo najdlhšie 🙏🏼

heln
26. jan 2021

Ahoj, ja som sice uz 6 mesiacov od sekcie, ale aj tak ti napisem. U mna to bolo striedavo najskor placenta len trochu precnievala, potom som zakrvacala a skoncila na mesiac pred porodom v nemocnici, takze ono je to v podstate jedno kolko precnieva, vzdy je tam riziko krvacania. Naozaj dodrzuj kludovy rezim, ziadna rychla chodza, nic nedvihaj atd. Avsak dobru radu ti dam, cvic po leziacky s nohami, s rukami, neskutocne svalstvo zoslabne, nevladala som ani chodit. Ked mas problemy so zrazanim, ide o trombocyty? Bolo so mnou niekolko zien co mali trombocytopeniu, ale placentu mali v poriadku, sledovali im trombocyty a sekciu zvladli, jedna sice trochu krvacala pri sekcii, ale dostala transfuziu. Ja som sa tiez bala, pred sekciou som bola dost vydesena, o maternicu prist nemusis, zalezi na tom ci je prirastena placenta. Stale pre mna pripravovali transfuziu, nastastie ju nebolo treba a vsetko dobre dopadlo.

heln
26. jan 2021

@keithy pises ze citis tazobu v podbrusku.... ja som mala placentu vpredu a nizko a veru uz okolo 20 tyzdna som citila napriklad po dlhsom sedeni, alebo pri chodzi bolest, potom na morfologickom sone ked mi doktor povedal o placente praevia, tak som presne vedela ze tam mam tu placentu, takze ano mozes ju citit.

heln
26. jan 2021

@keithy a este to som chcela, ak ta budu chciet hospitalizovat, tak urcite zostan v nemocnici, problem so zrazanlivostou a placenta praevia je dost zla kombinacia. Mne krvacanie zastavili a to som krvacala len trochu a domov ma nechceli pustit, ze je to velke riziko, stale mi prizvukovali, ze kedy k niecomu doslo, tak v nemocnici som za pol hodiny na sale ale z domu sanitkou by slo o zivot, nastastie ziadne dramaticke scenare sa nekonali, aj ked ma pripravovali na najhorsie, a vsetko dobre dopadlo. Takze sustred sa na klud a ze to dobre dopadne, a ani nezbadas ako rychlo to ubehne.

karolinka1991
26. jan 2021

@keithy Ahoj, ja tento problem sice neprezivam aktualne, ale prezivala som ho velmi intenzivne pri druhej dcerke. Oznamili mi to zhruba v 13tt a odvtedy som zila v ustavicnom strachu o babatko. Tiez som tu zakladala diskusiu pod svojim menom (zhruba v oktobri 2017) a tam sa mozes aj docitat, ako to dopadlo - nastastie s velmi dobrym koncom, bez akehokolvek krvacania, bez pobytu v nemocnici, s prirodzenym porodom (len ten sa tedarozbehol o 3 tyzdne skor - spontanne, odtecenim plodovej vody). To Ti pisem na povzbudenie, ze je to mozne, len som si to tiez aj odlezala doma a stalo nas to vela obety aj zo strany manzela, no samozrejme nic nelutujeme. Viem, ako sa citis a moc Ti drzim palce. Tiez sme v maji minuleho roka prisli o vytuzene babatko a teraz som opat tehotna a strach prezivam znovu, sice nie kvoli placente, ale kvoli predchadzajucemu potratu a jeho psychickym nasledkom. Tak som Ta len chcela povzbudit, dat Ti nadej a popriat Ti, nech Ti to vsetko dobre dopadne!!! Keby nieco, pokojne sa pytaj, paa

keithy
autor
27. jan 2021

@heln ahoj, ďakujem za reakciu. Neviem či sa jedná o trombocyty, ja mám riedku krv, síce v prvom tehotenstve sa mi to napravili, a mala som aj prirodzený pôrod, aj tak mi dali potom plazmu. Určite ak mi odporučia ostať v nemocnici, tak ostanem, aj keď to bude ťažké byť tak dlho od syna. 😣 Uvidím čo mi k týždeň dr povie, že kde je placenta a ako je na tom, poviem jej aj o tej tazobe.

keithy
autor
27. jan 2021

@karolinka1991 ďakujem ti veľmi pekne ☺️ ja sa stále modlím a dúfam, že to dobre dopadne. Presne, je to ťažké keď už žena aj bábo stratí, potom to tehotenstvo už vôbec nie je také.. prvé som mala idylické, žiadne problémy, v 26tt som mala svadbu, pôrod prirodzený..a potom druhé tehotenstvo MA v 7tt, a ďalšie tehotenstvo ležím od začiatku, najskôr som 2.5mesiaca len vracala a keď mi začalo byť lepsie, bum, diagnóza placenta...😳 Tak už si vravím, nech je jún a nech máme po tom. 🙏🏼 Obe zdravé.
Aj tebe moc držím palce, nech to dopadne všetko dobré a ste s drobcekom zdraví 🙏🏼☺️

karolinka1991
27. jan 2021

@keithy ďakujem krásne, držte sa :*

siegi
28. jan 2021

@keithy ja sice nemam placentu praeviu centralis, v podstate sa zatial dr vyhyba oznaceniu placenta praevia len stale hovori ze ju kusok nizsie. Mala som uz 2x kvoli tomu velmi slabe spinenie po vacsej namahe. A som z toho na prasky. Tetaz uz vobec nic namahave nerobim, snazim sa kusok vaicej oddychovat a lezat, ale tiez v porovnani s prvym tehu ked bola placenta hore a na zadnej stene tak ma viacej boli podbrusko po dlhsom stati alebo sedeni. Aktualne som v 28tt, poradnu mam o 2 tyzdne tak mam v plane dr riadne vyspovedat nech aa kusok ukludnim alebo este viacej vystresujem

keithy
autor
28. jan 2021

@siegi ahoj ☺️ je super že už ste v 28tt 🙏🏼 ak sa ešte Dr nevyjadrila, tak možno to nemáš až také vážne, uvidíš po poradni. Skôr to vyzerá na placenta partialis alebo marginalis, aj keď asi každá jedna varianta je nebezpečná. Ach...v každom prípade, držím palce 🙏🏼

daom
21. júl 2021

@keithy ahoj, ako si nakoniec dopadla? Riesim prave podobny problem, dakujem za odpoved

keithy
autor
21. júl 2021

@daom ahoj, ja som po diagnóze mesiac poctivo ležala a na ďalšej kontrole som mala úplne placentu vytiahnutu. A to ma strasili ze placenta centralis sa neposunie. Do konca tehu mi to kontrolovali ale už bolo dobre. Nakoniec som však mala akútnu sekciu pre infekciu, ale všetko dobre dopadlo. Drzim palce! Hlavne ležať treba a šetriť sa 🙏

daom
21. júl 2021

@keithy dakujem pekne, prajem vela zdravia 😊

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre