Dôvod na maródku v druhom trimestri

p0tv0rka
11. dec 2016

Ahoj tehuľky a maminky. Chcela by som Vás požiadať o názory na moju situáciu... Som v 20tt a 6 týždňov som už na PN kvôli nevoľnostiam. Momentálne je mi už celkom dobre, nezvraciam, ale nemôžem ani povedať, že by som sa cítila dobre. No a aby som sa dostala k podstate príspevku, neviem si predstaviť, že by ma mal lekár už vypísať do práce a najradšej by som na PN zostala až do nástupu na MD. Neviem si predstaviť, ako by som to v práci zvládala. Pracujem za počítačom, 12 hodín denne, na pobočke som sama (okrem 2 - 3 hodín výpomoci a to v doobedných hodinách). Od 13stej hodiny som na pobočke už sama až do 21:00. Mám jednu polhodivnovú prestávku od 12:30 do 13:00 a to je všetko. Navyše pobočka je umiestnená v obchodnom centre, žiadne vetranie, žiadny čerstvý vzduch, iba klíma nadomnou, malý priestor, o zime ani nehovorím... Nemáme tam wc ani vodu (a to pracujem s peniazmi). Ak potrebujem, musím počkať kým všetci zákazníci odídu, rýchlo zatvoriť a utekať na wc. Niekedy sa na to wc nedostaneme aj 5 hodín.
Myslíte, že ak to gynekológovi takto vysvetlím, nechá ma na PN? Robím takto už 10 rokov, nikdy som sa nijak nesťažovala na prácu, nemarodovala, ale proste teraz sa bojím, že by to tomu malému čo vo mne rastie moc neprospelo.

sense
11. dec 2016

zalezi od gynekologa alebo zajdi za obvodnym, co takto sa porozpravat so sefom ,ved ako tehotna mas podla zakonnika prace trochu ine prava nie?

sissy27
11. dec 2016

@p0tv0rka zo zákona máš nárok aj na úpravu pracovného času atď.... takže najprv zamestnávateľovi písomne oznámiť tehotenstvo, požiadať ho o úpravy (prečítaj si zákonník práce, na čo všetko máš nárok) a PN riešiť až ako poslednú možnosť...

p0tv0rka
autor
11. dec 2016

No veď ja som to riešila aj s vedúcou a tá mi odporučila aby som sa nechala vypísať na PN. Zamestnávateľ mi to inak nevie dať, nočné nerobím, namáhavú prácu nemám, nič ťažké nezdvíham...

sissy27
11. dec 2016

@p0tv0rka jasné, pre zamestnávateľa je lepšie aby si sa ty hodila PN a on má pokoj, nemusí nič riešiť... Ak teda trváš na tom, že chceš sedieť doma na zadku medzi 4 stenami s obmedzenými vychádzkami a možnými kontrolami a bez normálneho príjmu, tak sa daj vypísať... ak ešte chceš poberať aj plat, trochu sa socializovať a nebyť obmedzovaná, tak si daj pekne krásne na papier čo a ako by ti v práci vyhovovalo (napr. skrátený úväzok na 6hod denne) a písomne to predostri zamestnávateľovi, musí sa k tomu vyjadriť... odporúčam prečítať zákonník práce, máš nárok na viac ako si myslíš.

sykorkauhliarka
11. dec 2016

daju sa dat aj neobmedzene vychadzky nie ? ja som bola tiez pn na zaciatku ale tie vychadzky si uz moc nepamatam ...ked povies gynekologovi ze ti je stale zle tak ta nepride hadam domov skontrolovat ci poctivo vracias...

enusamt
11. dec 2016

@sykorkauhliarka dajú sa aj neobmedzené.. kamoška robila s farbami, tak sa dala na pn a doktorka jej v pohode dala neobmedzené vychádzky

ukulela
11. dec 2016

@sykorkauhliarka ja nepoznam ani jednu zenu, co tehotna dostala neobmedzene vychadzy, tie sa davaju napr onkopacientom, kt. maju iny liecebny rezim ... tehotne dostavaju PN kvoli zdravotnym problemom, nie kvoli problemom v praci, preto nema preco lekar davat neobmedzene vychadzky - na kontrole by to hned dakomu doplo, ze asi nema velke zdravotne problemy, ked moze mat vychadzky kedy chce... ak lekar vypise zenu len na jej ziadost kvoli praci - OK, ale je to zneuzitie systemu, tehotnu ma riesit zamestnavatel, ponuknut inu pracu, zakonnik dokonca hovori o nahrade mzdy. ze to zamestnavatelia nerespektuju a zeny musia riesit PNkou nie je systemove riesenie ... preto by som sa necudovala, keby nejaka aktivna kontrola toto preverovala - aku ma zena diagnozu a preco ma take vychadzky, ked predsa ma mat vazny zdravotny problem, ked je na PN.
nespochybnujem narok zeny mal ulavy v praci, resp ked jej nema ako sef vyjst v ustrety, mala by byt doma s nahradou mzdy.

p0tv0rka
autor
12. dec 2016

Ďakujem všetkým za názory. Pokým som takýto problém sama nemala, mala som názory aké máte Vy. Vždy som dohovárala mojim kolegyniam tehotným rovnako ako Vy mne. Až teraz vidím, že to proste nie je také ako som si to predstavovala. Aj keď sa pokúšali písať, mesiac neprišla odpoveď, pretože kompetentný riaditeľ bol na údajnej dovolenke a podobné praktiky...
Môj zamestnávateľ mi nevyhovie, pretože nerobím nočné, prakticky som v pokoji, sedím na stoličke, zo zákona mi dáva záskok, mám prestávku... Povie mi, že si mám zatvoriť a ísť na wc kedy potrebujem, ale to, že v praxi by som musela chlapov z našej stávkovej vyhodiť von a vypočuť si to a to od nich už zamestnávateľa netrápi... A ja sa denne so zákazníkmi hádať nebudem.
Teraz som na PN, kontrolu mám 21. 12. 2016. Dohodli sme sa s lekárom, že potom ma vypíše (nakoľko to najhoršie ustúpilo) a následne mi vedúca sľúbila, že ma nechá do konca mesiaca čerpať dovolenku. Potom po novom roku, skutočne neviem ako to budem riešiť... Pravdepodobne sa nejak budem musieť v tej práci pretrápiť...

sykorkauhliarka
12. dec 2016

@ukulela mne ju dala doktorka bez problemov ...nuz svet nie je ruzovy daj dole okuliare...asi mas nejake teple pohodove miestecko lebo ked pracujes s ludmi tak nepotrebujes aby sa ti niekto vyhrazal a napadal vyvysoval sa nad teba ked si tehotna.....takze radsej sa zameraj na inych pocernejsich vyuzivacov systemu nez ubohu tehotnu zenu na ktoru by v praci pozerali vsetci krivo ...asi si nepamatas ze tehotna zena chodi na wc aj kazdu hodinu a komplukacie so zapalom koli drzaniu mocu ziadna tehotna nepotrebuje a autorka temy do buducna vie ze nemusi poucat tehotne o tom ako im je dobre v praci nech nevymyslaju

alaguema
12. dec 2016

@sykorkauhliarka
ale veď @ukulela má pravdu a nemám pocit, že by to písala so zlým úmyslom. Ja sa občas pri týchto témach zamýšľam aj nad tým, ako si to tie ženy predstavovali pred otehotnením. Väčšina asi tehotenstvo plánuje, vie akú má prácu a vie, čo ju čaká. Môže sa stať, že lekár PN nevypíše, lebo jednoducho nie je dôvod. To, že chodí na WC každú chvíľu, dôvod naozaj nie je. Tu to treba riešiť so zamestnávateľom a poznať svoje práva, presne ako tu niektoré ženy píšu.

sykorkauhliarka
12. dec 2016

@alaguema ja som mala tiez naprd pracu ale hadam by to nemal byt dovod na to aby som nemala dieta...zial su prevadzky kde je oba jeden druh pracovnej pozicie a zamestnavatel nema ako vyhoviet..chcela by som vidiet ako niekto plati mzdu za ziadnu odvedenu pracu ...ano v zakonniku sa moze take nachadzat no v reale mi to nepride realne to skorej dotycna dostane vyhadzov..lebo kazdy si chce hrabat co najviac pre seba.. asi som pesimistka..no som ta ktora je z tej skupiny zien co dostalia vypoved ked sa roznieslo ze som tehotna

p0tv0rka
autor
12. dec 2016

Možno máte niektoré fajn zamestnávateľa a nemáte problém s vyhovením. My sme veľká firma, kde sú zamestnanci fakt ako odpad... Písať musím najskôr svojej vedúcej, ktorá sa vyjadrí, následne sa to odosiela nášmu oblastnému riaditeľovi, ktorý sa vyjadrí až potom sa to dostane skutočne kompetentnej osobe, ktorá má na všetko čas... A kým sa vôbec k nejakej korektnej odpovedi a stanovisku dostanem, tak už budem aj na materskej lebo každý z nich má čas na vyjadrenie... A toto píšem zo skúsenosti našich kolegýň.
V našej firme sa toho toľko porušuje a keď sa niečo podnikne a príde nejaká kontrola na centrálu o pár minút vysmiata s obálkou odíde... Takto nejak to bohužiaľ v praxi u nás funguje a ja mám aj iné veci na starosti ako sa s nimi doťahovať, nebodaj podávať podnety na kontroly a podobne... Zákonník práce má síce chráni teoreticky, ale prakticky to už tak ružové nie je. Zvlášť, keď sa do tejto práce už nevrátim, nakoľko mám zmluvu na dobu určitú, kým sa vráti moja kolegyňa z materskej a to už bude o pár mesiacov...
Chcela som poznať len Váš názor, zbytočne sa tu "nehádajte"...

kacenka2803
12. dec 2016

Povec gynekologicke že sa necítis dobre a zostan doma máš nato právo ak máš dobrú lekárku určite nájde nejaký vhodný lekársky nález 😁

ukulela
12. dec 2016

@sykorkauhliarka prepac, ja neoznacujem tehotne zeny pausalne za zneuzivatelky systemu a odkaz na pocernejsich si vyprosim. pisem o tom, ze system je nastaveny na houby. ze zamestnavatelia ho nerespektuju a s tehotnymi zametaju. ked zamestnavatel posle tehotnu na PN, porusuje tym zakon. v banke nemoze byt problem skratit uradnicke smenu na 8 hod z 12 a na zvysne 4 prijat dalsiu silu. to, ze to neurobi, je jeho vychcanost. ta zena by v konecnom dosledku vyhrala sud - ale stalo by ju to roky namahy a prt z toho, okrem pocitu zadostucinenia.
opakujem - ak da doktor bezdovodne PN, ku cti mu sluzi, ze chce zene pomoct, ale aj on porusuje v tom pripade minimalne nejake predpisy, ked nie zakon, neviem. takze ohrozuje aj sam seba.
a k mojmu teplemu miestecku - 2 tyzdne pred nastupom som este lietala po sluzobkach, sama som si musela odsoferovat aj sto kilakov. mna sa tiez doktorka pytala, ci zvladam, ci nepotrebujem PN, lebo pozna moju pracu (v strese a s ludmi, aj 12hodinove sluzby) - ale kedze u nas sa davaju vychadzky od do a chodia aj kontroly, ani ma to nenapadlo. nehovoriac o tom ze plat a PN je rozdiel. okrem toho zamestnavatel mi v niektorych potrebnych veciach vyhovel, tak som nemala problem.
zneuzivatelky systemu su tie, co si povedia, ze chcem ostat doma, lebo proste praca nic moc a lepsie mi je doma. a najlepsie s vychadzkami cely den, ved co by ma mala obtazovat nejaka kontrola ... (prizvukujem, ze to nie je pripad zakladatelky, aby nedoslo k omylu). tiez by som rada zila v krajine, kde ti sef sam povie, ste tehotna, preradujeme vas tam a tam, mate narok na to a to. radsej by za to mal od statu dostat nejaku kompenzaciu, aby sa tak prechadzalo zvysenym nakladom na PNky bez zdravotnej indikacie. lebo tehotenstvo nie je choroba.
takze peace, nez sa nabuduce do mna opata navezies ... ja som len zakladatelke chcela povedat, ze nemusi automaticky pocitat s neobmedzenymi vychadzkami, kamoska ich dostala podla toho, ako chodila po dieta do skolky ... na PN sla, lebo robila vo velkom retazci, tazke skatule s tovarom, vela ludi, virozy a keket sef - takze tiez zneuzila system a bola si toho vedoma a ja jej to ani nevycitam.

ukulela
12. dec 2016

@p0tv0rka prosim ta, neber to ako utok na teba, z mojej strany je to nasratost na system, ked to mas tak blbe, porozpravaj sa s gyndosom, a kes bude nepristupny, sksus to u obvodaka, vypisat by ta (myslim) mohol aj on. mrzi ma, ze sa to neda, ja som sa s mojim zamestnavatelom vedela dohodnut. marzi ma, ze vsetci nie su taki ustratovi. bila by som ich palicov ... a aj ministra prace s nimi na jednom deresi ... drzim ti palce, nechsa vsetko dobre vyriesi.
a teda kym nevyriesis a budes muisiet byt v praci, tak sa jednoducho naser, zavri okno, nalep stitok, ze si tu o 10 min, lebo mas plny mocovy mechur. a ak ti nejaky trto daco hlesne, tak povedz, ze mu mozes jeho stavkovy tiket s vyhrou ocurat, ci bude rad.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre