Šestonedelie a váš názor na návštevy.

ivka67
24. feb 2020

Ahojte maminky, chcela by som sa opýtať na Vaše názory na návštevy v šestonedelí. Už som si čo to prečítala, len my máme trošku inú situáciu. S priateľom žijeme v zahraničí (1000 km od domu) no a som tehotná, bude to naše prvé bábätko. Veľmi sa už naň tešíme, avšak mám trochu strach z návštev. Keďže niesme doma, tak sme sa dohodli, že keď prídem z nemocnice domov budeme s drahým a s malou prvý týždeň sami. Potom mala prísť na týždeň svokra s priateľom. My máme inak veľmi dobrý vzťah, rozumieme si. Lenže pár dní dozadu mi napísala, že prídu aj s jej rodičmi a ešte drahého mladší brat (12 rokov - pubertiak a nemajú ho kde dať,keďže prídu aj starí rodičia....) - to znamená 5 ľudí. Najprv som sa spamätávala, ale drahý sa aj teší, lebo jeho starí rodičia nikdy neboli ďalej ako v ČR alebo v Poľsku. Neviem si predstaviť 7ľudí + našu malú v 3,5 izbovom byte. Ja ich mám všetkých veľmi rada, ale neviem si predstaviť, že u nás budú všetci týždeň, ide ma z toho poraziť.Premýšľam, že ako to vymyslieť - oni sú totiž dosť veľká rodina a my nie. Tiež by som si mohla pozvať mamu babku deda a uja, ale predsalen oni sami súhlasia s tým, že sa uvidíme v lete, kedy my chceme prísť na SK na celý mesiac a nehrnú sa tu za každú cenu... Drahý mi na to povedal, že to nejako prežijeme.Jeho rodina to berie tak, že pobehajú aj na výlety po krajine atď, že nebudú stále u nás. Ďalší týždeň má prísť moja mama s babkou - a to tiež mi povedali, že nech im ja dám vedieť, kedy môžu prísť, kým sa dá všetko dokopy atď... Ja mám len strach z toho, lebo počas tehotenstva dosť so mnou lomcujú hormóny, rýchlo sa vytočím a poviem niekedy aj to, čo nechcem. Keď sme boli na sviatky u svokry , tak sa stalo párkrát, že som sa radšej zavrela do izby sama, aby som mala kľud - drahý má 2 bratov a nevlastnú sestru... Neviem ako to riešiť, či nepovedať nič a nejako to pretrpieť, aby sa neurazili alebo povedať svoj názor... Tiež sa celkom čudujem svokre, že sa tu chcú dovaliť všetci naraz, veď má tri deti, tak neviem, či zabudla aké to po pôrode je, alebo to bolo u nich normálne, že prišli všetci naraz. Ja mám rada svoj kľud a kým si zvyknem na niečo nové, trošku dlhšie to trvá a preto mám strach. Inak nám pomohli veľmi aj čo sa týka vecí pre bábätko aj postieľku nám dali a kopu iných vecí, keďže majú toľko detí v rodine, no ja som v tomto iná. Plus si neviem predstaviť keď budú malú "oslavovať" a piť. Ja moc alkoholu neholdujem, ale oni sú všetci pivkári a proste... Neviem ako mám reagovať, inak ideme v lete domov na 3 týždne, tak som rátala s tým, že naozaj na jar (termín mám koncom marca)príde k nám len zopár ľudí a potom, keď sa už nejako skorigujeme všetci traja dokopy môže prísť hocikto alebo pôjdeme na návštevu my. Nechcem aby sa urazili, ale neviem ani čo robiť...
Ďakujem za každú radu, skúsenosť, budem rada 🙂

nickpick
24. feb 2020

@ivka67 ako to vazne nemozu pockat kym ti skonci sestonedelie ?? nie som ziadna citlivka, ale 5 ludi navyse s tyzdnovym babom mi pride vcelku silne kafe, ako chapem ze chces byt zadobre s rodinou, ale v prvom rade by mali trosku racionalne uvazovat oni, budes mat co robit sama so sebou a do toho starostlivost o babatko, mne to pride trochu cez ciaru, ako navsteva fajn, ale nech dojdu po 2 mesiacoch ked uz budes trochu v obraze a fit...

denisa0504
24. feb 2020

Ty pozveš 2 ľudí a ony si zamyslia, že pozvú k vám celú rodinu :D záleží od teba ako sa na to cítiš, no ja by som ich zrušila všetkých... Budeš mať toho dosť a mal by to byť čas určený len pre vás troch. Ja som mala v šestonedelí na návšteve svokru a mojich rodičov, no nie naraz a iba na chvíľu... Ak sa teší len manžel a ty nie, tak mu to vysvetlí a na návštevy ešte bude kopa času neskôr a každý normálny to pochopí ak sa na to teraz necítiš

jeanne14
24. feb 2020

Toto by som nestrpela vôbec. Naozaj. 5 dalších ľudí, vy s týždňovým babom ... budeš si chcieť po pôrode oddýchnuť, možno cez deň pospať, kým sa zladite s bábätkom, začnete si vytvárať režim atď a toto celé sa ti naruší.

brita7777
24. feb 2020

Preboha, pockaj po sestonedeli. Ak maju aspon trochu empatie, musia to pochopit
Ved to babo tiez moze aj nieco chytit, priroda to tak zariadila z nejakeho dovodu.
Je fajn ked si urcis hranice sama od zaciatku, ja som bola u rodicov uz s 3mesacnym babom, kojila noc i den, unavena nevyspata a pozvali teraz uz exskvokrovcov mojej sestry, nic mi nevraveli, no sila, a to som bola 3mesiace po. Ako ozaj trochu viac citlivosti voci zenam po porode.

tukanec
24. feb 2020

@ivka67 urcite povedz co si o tom myslis. 6 nedelie je o tebe a babatku,to co chcu oni a co im vyhovuje vobec nie je podstatne. Urcite budes mat co robit aby si si zvykla a babo tiez. partner nech si vezme dovolenku a budte spolu traja. ked uz fakt nevedia vydrzat tych 6 tyzdnov tak ich zavolaj po 3-4 ak sa uz na to budes citit

snehulienka8
24. feb 2020

zarazit hned a priatelovi jasne vysvetlit ze takto ani v buducnosti nie

merynka3
24. feb 2020

@ivka67 proste ich vsetkych zrus. Nepotrebujes nikoho, ani svokru, zvladnes to sama. Nevies aky budes mat porod ake bude babatko, ja by som ich proste zrusila. Prve mesiace budes vdacna za spanok a nie obskakovat 5 ludi

miska210
24. feb 2020

Poznám.... Mne na 3.deň po prepustení z pôrodnice prišli domov svokrovci , švagriná + jej dcéra bolo ich približne 6 ludí. Som myslela že vybuchnem , musela som ísť do kúpelne sa ukľudniť. Odišli a za pár dní znovu ;) rázne som ich stopla na prvom rade je dieťa a ty. Ty sa musíš zotaviť , mať pokoj a aj dieťa.

dada0902
24. feb 2020

Môj nazor tiež nech počkajú ozaj sa na to bábo aklimatizovať a zvyknúť na prostredie teba a všetko okolo bolo by dobré počkať isto pochopia a ešte rolky ľudia no mňa by porazilo a takto sú aj takéto detičky náchylné na všetko preto sa všade píše že tých 6tyzdnov by nemali chodiť navstevy

ukulela
24. feb 2020

@ivka67 5 ludi tyzden po porode by som poslala s prepacenim do pice - sorry, dajto v poho aj chlapovi precitat. po prvom porode som bola grogy, problemy s unikom mocu, problemy so stolicou, dotrhana, zasita, ubolena, bradavky bolave, tyzden po porode som este poriadne nesedela, najlepsie mi bolo na holo s prsnikmi von a dietatom prilozenym. stale som silno krvacala. takto budes zavreta cely cas v spalni. nebudes asi pobehovat v podprde pred svokrom, dedkom a pubertalnym svagrom ... potrebujes si najst rezim s dietatom. nie riesit, aby sa oni mali dobre a nebolo im nieco blbe.
ak cchu prist, tak nech im chlap zaplati nejake ubytko, nemusi byt hotel, air bnb zozenie lacno, niekde blizko vas. nech kazdy den pridu pozriet, pomozu, ale nech akceptuju tvoj stav. ja s navstevami nemam problem, ale toto je tak rychlo po porode cez ciaru. mali by si to uvedomit aj oni.

dzjanetta
24. feb 2020

@ivka67 ahoj.. Nedovolila bx dom a už vôbec nie toľko ľudí ešte aj niekoľko dni a v kuse.. My sme hneď všetkým povedali z e návštevy nebudú minimálne 2mesiace..ako naši rodičia prišli ale tiež k e n na chvíľočku.. Bábätko potrebuje svoj pokoj a o tebe ani nehovorím.. Takže určite sa porozpráva aj s priateľom že to nebude vhodné.. Ze veríš že sa tešia.. Ale musia to pochopiť.. A vydržať.. Ze bude ešte dosť času.. A co také malé bábätko ani nevníma.. Potrebuje LEN TEBA.. A TY POTREBUJEŠ KĽUD najst si režim.. Držím moc palčeky.. Len to musím vysloviť a ak máte dobrý vzťah pochopia to.. Myslím 🍀🍀🍀

weronca22
24. feb 2020

Tak ja uz mam jedno sestonedelie za sebou a teda zvladala som max hodinove navstevy, aj tie som selektovala podla toho ci mi niekto planuje s niecim pomoct alebo len vysedavat na kavicke🙈 takyto napad by som okamzite zatrhla.

dzjanetta
24. feb 2020

@ivka67 a ešte som aj môjmu povedala ze an nebude organizovať návštevy v tomto prípade.. Ze ja som porodila a ja si budem určovať že kedy môžeme už prijímať návštevy... Ale on aj bez mojej poznámky 😊😉 sám zatrhol návštevy 💞

ivka67
autor
24. feb 2020

Ahojte , ďakujem za vcelku rýchle reakcie a v podstate sa mi iba potvrdilo, to , čo som si aj myslela. Keby ozaj prídu dvaja na týždeň tak , ako bolo dohodnuté , nemám s tým problém , oni aj tak chcú behať na výlety aj s nami byťa tak, ale toto má fakt dostalo. Dnes sa porozprávam s priateľom. Ono už teraz ako som tehotná tie posledné týždne niesu sranda pre mňa a presne ako ste písali , nebudem mat čas nejak obskakovať všetkých a upratovať atď ... ja budem hlavne rada a vďačná, kým si na všetko zvyknem. Najradšej by som aj tak bola sk by prišla iba moja mama dajme tomu ako skončí drahému dovolenka aspoň na nejaký čas a po 3 mesiacoch ideme aj tak na mesiac na Slovensko. Musím to vyriešiť , dnes som ani spať kvôli tomu nemohla, čo som nad tým premýšľala- dosť , čo mávam už aj bez toho problémy zaspať.... tak nech sa nehnevaju, ale urobím to tak ako to aj cítim a ako ste sa aj vy všetky hneď zhodli) ešte keď to bude aj prvé miminko a všetko bude nové... sama neviem čo nás presne čaká :D

jeanne14
24. feb 2020

Ja to fakt nechápem, nič v zlom. Lem tie svokry a mamy tiež už rodili a zrejme zabudli po čase aké to je. Ja som tu mala mamku na dva týždne ale žije v USA, ta mi absolutne nevadila a viac menej behala po navstevach, bola aj pri svojich rodičoch keďže sa dostane na SK tak raz za dva roky. Veď to malinké babo nevníma. Ja chápem že sa teší každý ale tak to súkromie je potrebné pre mamku a bábo. Behala som po dome polonahá, po každej potrebe do sprchy ledva som sedela, maly nespal celé noci. Neviem si to predstaviť...

0silvia0
24. feb 2020

@ivka67 prelozte tuto navstevu o mesiac plus im skuste zabezpecit ubytko niekde poblizko, nech sa staraju sami o seba a k vam mozu prist denne na 2-3 hodiny.

0silvia0
24. feb 2020

@jeanne14 ja toto tiez nechapem, co vsetci len napozeraju okolo novorodenca ktory len spi, place, kaka a pije mlieko. To akurat na zosedivenie pre novopecenu matku ktora je nadopovana hormonmi. Ved tesit sa mozu aj nadialku z fotiek...

ivka67
autor
24. feb 2020

Veď presne má aj toto napadlo, ďalšia vec, ako prídem z pôrodnice tak priateľ má za úlohu presťahovať všetko, keďže to tak vyšlo, že ideme do väčšieho a 80km ďalej od mesta, kde bývame teraz kvôli jeho práci. Bolo toho toľko tieto posledné mesiace, že neviem kde mi hlava stála... S tým ubytovaním som presne premyslala, že to tak urobíme , aby neboli všetci u nás - oni riešili nafukovaciu posteľ v obývačke, priateľov brat na gauči a starí rodičia v izbe a my mame svoju spálňu. Ja som sa k tomu nejako ani nestihla vyjadrit , proste to nechápem. Ja neviem, či som fajnová alebo čo ale čím viac sa to blíži tak nemám ani tak strach z pôrodu ako z tohto. Keď som to vravela mojej mame tak tá len s hrôzou , že take male bábätko a toľko ľudí. A to rodila iba raz a dávno, ale nezabudla asi na to aké to je keď chce každý prísť:D Proste v prvom momente môj mozog začal blikať na červeno, keď mi toto svokra napísala a potom som stratila aj reč keď to drahý dohadovať začal. Ako píšete , jedine teda to ubytko niekde nablízku , len nie u nás ... uvidíme , hadam to pochopia ja to asi aj narovinu poviem svokre. Ako naozaj mame dobre vzťahy , ale toto sa mi vôbec teda nepáči :/ Len ja som taka mäkká čosi povedať, pre pokoj v rodine. Ono keď sme boli len my dvaja a sme u nich boli na pár dni všetko bolo ok , ale čím ďalej proste vadí mi toľko ľudí, lebo u nich je stále plno kvôli deťom a skutočne som strašne vybuchla cez sviatky , že Som sa u nich s nikým ani nebavila a zavrela sa v izbe :D na druhej strane to pochopili a nebola som sa zlu:D

simona92101
24. feb 2020

@ivka67 zalezi aky budes mat porod a ako sa budes citit,ako sa budes hojit,ake bude babatko,ako bude spinkat..tie prve tyzdne su na to,aby sa mamicka zzila s babatkom,zosuladili si svoj rezim,naucili sa spinkat,kojit..uprimne?ja som bola rada ze sa dokazem sama osprchovat a hlavne ist bezbolestne na velku potrebu,stehy sa mi zle hojili,2x sa mi sitie roztrhlo,casto som sedela vo vani v repiku alebo chodila po dome len v podprsenke s vlozkou namocenou v repiku,dcerka nonstop na prsniku..v noci koliky,nespali sme..neviem si predstavit ze by mali prist na tyzden cela rodina a ja sa mam o nich starat..ja by som takuto navstevu zrusila,ak im to vysvetlite mali by to pochopit..

amelie2017
24. feb 2020

Urcite by som to zatrhla. Ku nam prisla svokra a svagor so svagrinou, ked mala dcerka 5 tyzdnov a aj to len na jednu noc. A to sme uz boli zohrate, ja som si uz mohla relativne sadnut a nemala som migreny zakazdym, ked som vysla von. Niektore zeny na druhy den ani nevedia, ze rodia, ale niektore sa trapime dlhsie, mat doma 5 ludi by som nezniesla. Po tyzdni mi musel muz este masirovat prsia v sprche, pomat mi postavit sa, na velkej som vzdy plakala a vysla som z wc spotena, urevana..ozaj by som nechcela publikum.

stela01
24. feb 2020

@ivka67 nájdi im ubytovanie v blízkosti , určite niekto prenajíma byt ....

0silvia0
24. feb 2020

@ivka67 určite sa neprispôsobuj, ty si prvorodička, ešte ani netušíš do čoho ideš, nechaj, nech sa oni prispôsobujú tebe...

nikpa
24. feb 2020

@ivka67 ja osobne si neviem predstaviť ze v období keď sme prišli z pôrodnice by sa k nám nasackovalo toľko ľudí. Nebude to ako teraz, počítaj s tým ze po pôrode budeš viac unavená a na všetko okolo bábätka citlivá. Pravdepodobne aj nevyspata, ešte nebudete mať svoj režim, nočné vstavanie, kŕmenie a nedajbože bude mať maličký/a koliky, nevyspi sa nikto. Pri takom počte ľudí v byte tam bude stále hurhaj. A pre babo tiež nie je vhodné aby hneď bolo s toľkými ľuďmi. Najkrajšie si toto obdobie užijete v trojici. Radšej to rieš teraz kým je ešte čas než by si ich potom mala odvolávať z takej cesty na poslednú chvíľu. Píšeš ze mate dobrý vzťah, ja myslím ze každá žena ktorá rodila toto pochopí.

ledgerka
24. feb 2020

Ani nahodou!!! Tiez sme v zahranici, prva navsteva pride po 3 mesiacoch, moja mama. A to je aj jedina navsteva pretoze zvysok sa nastastie tak daleko neobtazuje. Zatrhla by som im to na 100%. Ked si suhlasila s dvomi tak s dvomi, nie s 5. Ako si to oni vlastne predstavuju ze kde budu spat? Pekne to rodine vysvetli ze sa chces dat do kopy a zvyknut si na novu situaciu. Nepoviem keby si zohnali ubytko a prisli by na 2 hodinky denne, popripade by sli s muzom na vylet.

kate_cs
24. feb 2020

@ivka67 k nám sa dovalila svokra s priateľom asi dva dni po prepustení z pôrodnice na kávu. Teraz spätne si sama sebe nadávam, že som bola hlúpa a nezatrhla som to. Mala som veľké poranenia, ledva som sedela a návšteva ma vtedy dosť vyčerpala.
Pri druhom dieťati by som bola zásadovejšia. Tie prvé týždne by som odmietla všetky návštevy a bola len s bábätkom.
Ak sa dá, povedz partnerovi ako to cítiš. Mal by stať na tvojej strane a tiež pochopiť, že tie prvé týždne budeš slabá, unavená, sú to pre telo veľké zmeny. Mala by si mat ty a aj bábo pokoj a pohodu. A to toľko ľudí v byte určite nie je.
Alebo keď chcú, nech prídu, ale nech sa ubytujú niekde inde.
Drž sa!

fatimuska
24. feb 2020

No ani náhodou, najskôr o mesiac k nám mohol niekto vopchat nos a nie že po týždni a na týždeň, ved sa môžeš zrutit, budeš mat co robiť sama so sebou plus bábätko...

1mina
24. feb 2020

Ja by som.ani dopredu nedohodavala navstevy a uz vobec nie na prespanie 🤦‍♀️ clovek envie ako natom bude cely mimo 😂 teda pred porodom som to ani tka nebrala ze sak pohoda, ale po porode tolko problemov kadejakych som mala ze som nezavolala ani kanaratov na kavu az po sestonedeli ked som sa dala dokopy

fiafia
24. feb 2020

@ivka67 no takto. Ked som porodila mama si zobrala tyzden dovolenku a pomahala,za co som jej velmi vdacna. Mala som dost bolesti. A tie prve tyzdne som mala problemy s kojenim,mala neustale na prsniku, malo spala,noci katastofa, tecuce mlieko. Ja si vobec neviem predstavit mat v dome tolko ludi,niekoho obskakovat,rozpravat sa ked by som mala chut spat a to nehovorim o takmer nulovej imunite novorodenca. Ked chcu spoznavaci vylet alebo dovolenku nech idu do hotela. S tymto by som ja rozhodne nesuhlasila. Ze to nechapu chlapi ok ale zeny?matky? Ci oni boli ako zo zurnalu po porode?

miadi
24. feb 2020

Ja som aktualne v sesto nedeli maly mà mesiac a uplne ma vytocila tvoja rodina😖aj 2ludia by bolo moc na tyzden k novorodencovi . Nie to este ich dedkovci a pubiš to by ste tam boli kolko generacii 4-5? Akoze sorry na vylet mozu ist hocikedy inokedy toto vobec nie je o tebe a babatku ale ich trip. Nech idu kludne na tyzden do hotela a k vam raz na hodinu. A tvoj chlap ze prežijeme, Moj mal tiez šibnuty napad urobit pri 3t novorodencovi bday party pre svokru mala 81 a este svagra s dospelymi 3detmi k nam chcel pozvat Lebo lutoval matku svoju ze 40r nemala party Lebo cez narodky vzdy byva na floride .. pritom minuly rok ked mala 80 bola tu a nic neriesila ja som mu vtedy ponukala ze urobime oslavu u nas no svokor mal problem so zubami tak ze nemal chut na party. A to sa chapalo., a toto sa nevedelo pochopit ze babatko cerstve nepotrebuje okolo seba Tolko ludi ruch a ja uz duplom nie. Minuly zimu som rodila v 18tt tak na toto babo som este citlivejsia ako na prve. Uplne chapem mamu medvedicu ked dostane v lese nevyžiadanu navštevu tak vraždi. Maly je uplny anjelik no prve 4dni od narodenia sme spali uplne minimum ( on a ja) jednu hodinu v noci a mam este 4r Ta ked Neni v skolke tak nejaky spanok cez den nehrozi. A volal svagor ci moze prist kuknut 4dnoveho novorodenca ze mà čas a čudoval sa ze preco u nas este neboli svokrovci. ( pri prvej u nas boli od dna porodu kazdy den od 6-7 na nervy som to zatrhla) Prva navsteva svokrovcou bola nekonecne 2h kde mi tu kecali o tom ako svokre slzia oci a ze v taliansku sa robia procesie z kostola (oni ani do kostola nechodim) maleho som popri tom kojila v kuchyni Lebo som nechcela mamu nechat snimi samu nevie anglicky.. mm siel po malu do skolky a oni len sediet kecat o nicom .. svokra len za mnou nedala mi vobec sukromie pri kojeni a furt ze ako mi mà pomoct. Ked konecne svokor chcel odist tak ona ze nie ona tu chce este byt. Tak som jej povedala ze mà papa pravdu ze lepsie ked uz pojdu neskutocne ma bolela hlava ..ludia su vselijak bezohladni az blbi v takychto veciach. Kludne ich zruš navstivit vas mozu inokedy. Robit si cez den vylety. Ked ti ochorie novorodenec musi ostat v nemocnici. Radsej zduti pribuzni ako taketo trapenie. Hrozne sebecky napad maju tvoji svokrovci. Nepoviem Keby šli do hotela a k vam na chvilku na kuknut..Ty budes rada ked najdes cas na seba nie to este starat sa alebo zabavat navstevy. A ten hluk co by u vas bol.. nech sa kludne vsetci urazia aj tvoj chlap - to prežiju!

strapec
24. feb 2020

@ivka67 čože no tak toto teda nie, booknite im hotel a nech prídu každý deň po dvoch na hodinku dve a nech sa prestriedajú, toto by som nedala, mužovi to povedz on to určite pochopí... ako neprekvapilo by ma ak by ešte aj full service očakávali

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre