Nesúhlasím s návštevou vlastných rodičov hneď po pôrode

16. máj 2021

Som prvorodička. Mám rada veci dopredu ujasnené a pripravené a tak som rodičom, rodine a kamoškám povedala, že prvý týždeň keď sa vrátim z pôrodnice si neprajem žiadne návštevy. Moji rodičia to ale odmietajú, že ja si môžem rozprávať čo chcem, že oni sa ma pýtať nebudú a prídu aj tak. Samozrejme som si vypočula litanie ako veľmi budem potrebovať polievočky od mamky. Už teraz mám z toho nervy a neviem sa preto upokojiť lebo som tri týždne pred pôrodom a hormony so mnou lomcujú. Chcem sa len opýtať či Vám Vaša vlastná mama naozaj tak strašne pomohla po porode ked k vam doniesla nejake jedlo. Lebo na to bude doma moj mm. A chcem prežiť ten týžden s ním a nie pozerať sa ako mi v čase corony sa rodičia vytešujú z môjho bábätka. Diki za Vaše reakcie ;)

ikonica
16. máj 2021

Nasi respektovali sestonedelie... Zato svokra malu bola pozriet uz v porodnici a potom aj doma dost skoro po prichode z porodnice... Varila som si sama a to som bola po cisaraku... Nikto ma neobskakoval ani mm... Ten sa staral o nase dalsie dieta -psa, chodil na nakupy a pracoval......

777januska777
16. máj 2021

Nepomohla (keďže bol manzel), ale aj tak som ju a svokru nechcela obrat o ten pocit vidieť ich vnúča co najskôr. Mozno by som požiadala rodičov, aby sa izolovali najviac ako sa dá aspoň na ten týždeň pred pôrodom, aby som sa nemusela bat korony a dovolila by som im prísť, je to predsa ich vnúča.

kkovacovak
16. máj 2021

Z tohoto mám aj ja strašne nervy ale nie moji rodičia ale svokrovci. Mojim rodičom poviem a viem že to budú rešpektovať ale druhá strana 🤦‍♀️ priateľ to zatiaľ tiež nevie pochopiť že prečo by sa nemohol niekto prísť na mňa pozrieť. Jak keby som bola opica v zoo. Tiež som sa nikdy k nikomu nehrabala kým ma sami nezavolali sa pozrieť na bábo. Možno budem mať práveže náladu na návštevy ale možno nie. Ale mne už príde že už sa dohadujú na čase príchodu 🤦‍♀️ Polievka od mami poteší ale vysedávať tu a robiť ešte niekomu kávu a zábavu tak to dovidenia. Chcem si užiť to spojenie ja bábätko a priateľ a nie sem vláčiť ľudí

hipuska
16. máj 2021

V prvom rade nerieš do predu. A nestresuj sa. Vôbec nevieš čo bude. Možno budeš tak ok po pôrode a v takej eufórii šťastia, že budeš túžiť stráviť čas aj s mamou. Keď sa sama stanes mamou aj tvoj vzťah s tou tvojou sa môže zmeniť. Takže, svoj názor si si povedala, chces to mať dopredu ujasnene. No a potom v realite, keď budú chcieť prísť rozhodneš sa v tom momente a povieš áno alebo nie. Moji rodičia boli 15 minút a takú polievku, ako vie variť moja mama, nevie veru nikto.

jvasenka
16. máj 2021

Pridu, neotvor dvere..maju respektovat tvoje prianie

petamich
16. máj 2021

kym tu zasa zacnu vsetci pisat ako stari rodicia maju pravo vidiet vnuca a ako ocenis, ked pridu atd. atd. s cim ja nesuhlasim, samozrejme, ze pravo maju a budeme vdacni, ze sa zaujimaju a chcu pomoct ale tiez si myslim, ze je to na vas tebe a tvojom partnerovi ako to chcete a mali by to respektovat - tak napr. ja to mam tak isto ako ty a aplikujem to aj na svokrovcov aj na mojich rodicov a prve dva tyzdne navstevy neprijimame a musia to respektovat, my to vnimame tak, ze prve dva tyzdne mame byt spolu, len my traja a manzel si preto berie dva tyzdne dovolenky, aby sme sa "naucili" spolu a uzili si tie prve chvile spolu

ono je totiz rozdiel, ci mama/svokra pride robit servis = dieta necha na tebe ale vari, nakupuje a pomaha tymto sposobom alebo ti poriadne neda dieta do ruk, lebo takto a takto sa to ma robit a zial zo skusenosti mojho okolia maloktora mama/svokra zvlada A a to je ten dovod, pre ktory si my chceme poradit sami

judar
16. máj 2021

Zamknem branu, dvere, obmedzim im tel.cisla ak sa inak neda a hotovo....ja som to tiez tak mala, hned sa vsetci hrnuli na zvedavostnu navstevu, otravovali uz vopred ...dupla som si ze chcem odvtedy dovtedy svaty pokoj ci mama ci svokra ale just otravovali branu som zamkla este aj kluc vytiahla rovnako ako aj zvoncek z elektriny, dala tichy rezim na tel. a bodka bolo mi jedno ci niekto stepuje pred branou proste moje dieta a v prvom rade moj klud tot vse

0silvia0
16. máj 2021

Nesuhlasis, nesuhlasis... nech si nainstaluju skype alebo nieco podobne a mozu obdivovat novorodenca nonstop...

basska_b
16. máj 2021

Myslím, že by to mali rešpektovať. Na druhej strane, sú matky, pre ktoré sme naďalej počas celého zvyšku života male deti, ktoré nevedia, čo chcú a čo je pre nich dobré. Takže toto je ťažká komunikácia. Treba asi zostať pevný a stanoviť deň, od kedy smú už prísť. Také rady že prídu a neotvoriť dvere... to akože čo už potom, scénu na celú bytovku? To už proste otvoriť musíš... ono niekedy si to vyrieši situácia sama. Napríklad pozor aby ste nezostali týždeň hospitalizovani nedajbože kvôli niečomu. Alebo tvoji rodičia ochoreju. Dávaj si pozor na to, čo si želás, môže sa ti to splniť 😀

Napríklad ja som si strašne želala, aby mi po druhom pôrode neprišla svokra na týždeň "pomáhať". Prišla po prvom a akurát ma dostala do takého stresu, že mi dieťa vrieskalo a mna všetko iritovalo. No a teraz sa to vyriešilo za mňa. Keď som porodila, krátko na to prišla korona. Možno ja môžem za to, že začala pandemia 😁

elanor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sara07
16. máj 2021

dohodni sa že im pošleš foto alebo video
ja ta ako osobne chapem, zlahčovat koronu až takto
povedz ano ale musia byt zaočkovany oboma dávkami, to ti naženie čas
mne osobne ako išli na nervi až som požiadala že by som si ako potrebovla pospat aj v pôrodnici aj dom, to ako pri prvom sa dvere netrhli , som bola unavena a vôbec som nemala chut sa vykecavat
je fajn že si to chceš ujasnit len škoda že ta neberu ako dospelu čo je normalny jav žial u starych rodičov

alfonzia10
16. máj 2021

Trvaj si na svojom. Ja som sa nechala zlomit, chcela som byt voci svokre slusna a dodnes mam z toho "traumy" (to je asi prisilny vyraz, ale vystiznejsi mi momentalne nenapada). Poviem tak ako bolo... Len sledovala kedy dokojim a trhala mi novorodenca z ruk, skoncila som s mastitidou s horuckami po lekaroch, lebo som nemohla kojit a uvolnit sa. Tak naozaj zvaz a rob tak, aby bolo dibre tebe a dietatu. Drzim palce

janinah
16. máj 2021

Len aby si tu mamu ešte neprosila,nech ťa príde zachraňovať....moja dcéra rodí toho roku v česku a veru tam budem,ked dôjde z porodnice,už sme sa dohodli.Mne bola pomáhať moja mamka pri všetkých troch deťoch na pár dní,varila vtáčie mlieko aj polievky,teraz je to ležiaca starenka a stále si spomínam na jej pomoc a lásku.Ostatné príbuzenstvo som pripustila na návštevy po šestonedelí,ale moji rodičia videli deti skoro po narodení aj svokra a nemenila by som to ani teraz.Nevieš v akom stave dôjdeš z porodnice,nevieš ako veľmi sa manžel bude hrnúť do kúpania vlastného potomka a či ty budeš vládať,tak dopredu nevykrikuj nie,ešte to môže byť všetko inak.

dominikamacakova
16. máj 2021

Na návštevu prišli všetci už do pôrodnice 🤦 Ale prežila som to. A potom samozrejme všetci aj na návštevu domov, ale tak prežila som aj to 😅 Fakt to nebolo také hrozné ako som si predstavovala v tehotenstve. Ale samozrejme, že tie návštevy trvali max 2hodiny a staral sa o nich chlap.

luccija
16. máj 2021

Každý má iné vzťahy ja si neviem predstaviť, že by som rodičom nedala popestovat svoje prvé vnúča.Ano nebola vtedy korona, ale myslím, že tu ide o niečo iné ako strach z nakazenia...keď nechceš, nechceš oznámila si im to bojuj dalej snáď to pochopia a nebudú sa Ti dobýjať dnu.Ja som veľmi ocenila, že mi mama asi týždeň nosila navareny obed, alebo sme spolu okúpali dieťa.Muz nemohol mať toľko voľna a mama sa každý druhý deň na chvíľu zastavila.

luccija
16. máj 2021

@judar najprv som si myslela, že to je irónia😉ja neviem ja som sa cítila dobre plná endorfinov a chcela som sa o tú radosť šťastie podeliť.Vobec som takto nepremýšľala.Svokrovci a rodičia boli v pôrodnici 4 hod po pôrode a bolo to milé.Ak by som bola zasivana ubolená bolo by to iné.autorka ty si mama ty rozhoduj

luccy89
16. máj 2021

Ako bolo povedane kazdy ma ine vztahy. Nasi na vnuca cakali uz niekolko rokov a tesili sa mozno viac ako ja, tak si neviem predstavit, ze by som im poslala len fotku a pridte o mesiac. Prisli uz do porodnice na 15minut, na dalsi den svokra. Ked sme prisli z porodnice, svokra u nas dovarala obed. Uvarila, odisla. Nasi prisli zas na dalsi den, nikoho som neobskakovala, maly chcel byt nonstop na prse, ked nebol tak spal. Ale oni boli stastni uz len z toho, ze ho vidia..nikto mi ho nikdy nebral z ruk. Neries to dopredu, neviem na co stresujes, nakoniec sa mozno budes tesit, ze im chces babo ukazat co najskor

sissy27
16. máj 2021

Najlepšia vec po pôrode bol celý týždeň full servis od maminy 🙏🙏🙏 ja som bola úplne nepoužiteľná, každú sekundu som využila na spánok. Aj ísť sa vycikať som považovala za stratu času ktorý som mohla radšej prespať 😅 mama navarila, upratala, oprala, ožehlila, postavila predomňa tanier s jedlom, pomohla s novorodencom... ja som mala na starosti len dieťa a svoju hygienu. A som jej za to nesmierne vďačná.
Ja byť tebou tak rodičov úplne nezatracujem, nevieš ako ti bude a ako to budete s mužom (ne)zvládať, možno vám pomoc príde vhod... a prestaň prosím ťa vyťahovať koronu, už je to otrepané. Keď tu bude ešte tri roky, tak tri roky nepustíš rodičov k decku? Zas odtiaľ potiaľ...

oblecenie99
16. máj 2021

Ja s mojou mamou nie ze nemôžem ale ani nesmiem byť dlhšie ako dva dni pod jednou strechou 😀 chodíme domov k našim minimálne, zvyčajne to po piatich minútach ľutujem, mam rada svoj kľud a pokoj. Po pôrode nemohla hneď prísť ani mama ani svokra a ja som to brala tak, že však v pohode, aspoň bude kľud. A bude manžel. Neviem, ako je na tom tvoj, ale keď ja som prišla z pôrodnice rozbitá, unavená, ubolena, fyzicky aj psychicky do neporiadku v byte (muž bol sam doma) bez jedla, bola som hotová. Ako prvorodicka som bola meganeskusena a nie som typ do voza aj do koča co sa hneď chytí robiť a všetko intuitívne vie, čiže to bol minimasaker a totálne psycho.. Manžel bol zase stratený, a hotový zo mňa, lebo čakal tip top maminu nadupanu hormónmi, čo hneď vie, čo ma robiť a ja som ani náhodou taka nebola, prvé dni ci týždne som chcela jednoducho len nejak prežiť.. Veľmi by mi vtedy pomohla externá pomoc, veľmi. Dokonca si dodnes vycítam mame aj svokre, že sa na mňa vtedy vybodli. Ja byť na tvojom mieste, radšej by som myslela aj na zadné vráta, ver mi, ta polievka vtedy od mamy by mi prišla veľmi vhod, napriek tomu, že (opakujem) , mam s nou veľmi komplikovany vzťah.

0silvia0
16. máj 2021

ja si zas neviem predstavit mat tyzden u seba ubytovanu mamu, uprednostnila som radsej manzela🤭, mama s otcom prisli po praci kazdy druhy den na hodinku popestovat prvorodeneho vnuka, pri dalsich vnukoch sa uz tak nepretrhli, lebo sme so sestrou zacali rodit ako na beziacom pase🤪. Muz zvladal aj navarit aj vsetko okolo. Ale asi zavisi aj od vztahov, my s mamou nie sme ziadne spriaznene duse😬

gab
16. máj 2021

nekric hop, kym nepreskocis..
ja som bola vdacna za pomoc mojej mamy, pretoze som bola neskutocne vycerpana z CR, a navyse tyzden po pôrode som dostala 39 C a zapal mocovych ciest 😢.. dakovat bohu za mamu, pretoze môj chlap chodil do roboty a aj keby bol doma, zensku ruku a pomoc v tomto smere nenahradi ziaden chlap.. 😉

bluka2
16. máj 2021

Urob, ako ty citis. Pomoc z mojej skusenosti
ani tak netreba ani keby toho manžela nemáš (ja som bola hneď fit, ale hneď, porodila doma, osprchovala som sa a život išiel ďalej), avšak čím som staršia tým viac rozmýšľam tak, že by som sa o tú radosť hneď podelila, lebo je to veľká udalosť aj pre nich. Nemusí to byť hneď na druhý deň, ale veď o pár dní už budeš zabehnutá. Ak sa nenechas v nejakej pôrodnici všetkým možným nadopovat

majka1324
16. máj 2021

@janinah ty si to tak skvelo napisala. Len este aby mamku neprosila a tieto rady, ze zamknut branu, vypnut telefon, no som sklamana z dnesnych zien. Keby tak aj mamka zamkla branu, hlavne vtedy, ked budete nieco potrebovat. Alebo potom v dalsej teme otvorte debatu o tom, ako sa nezaujima o vnuca.

janinah
16. máj 2021

@majka1324 veru,kričia hop a ešte nič nepreskočili...

mone8
16. máj 2021

Milujem svoju mamu, ale taktiež som už pri prvom dieťati manžela varovala, že ja nechcem byť po pôrode doma s jeho mamou, alebo s mojou, ale s ním! Myslím, že ti rozumiem.. 😉

majka1324
16. máj 2021

@janinah veru tak, nehovorim, ze maju poriadat hlucnu party, ale aby mama aspon neprisla pozriet svoju dceru a polaskat vnuca, sa mi zda teda max cez ciaru.

lujza123
16. máj 2021

Našťastie všetky "obzeracie návštevy" prebehli už v porodnici, domov mi len poslali navarene jedlo (mama aj svokra)
Ale najväčší bizár bola návšteva exovych krsnych, ešte ani 600nedelie neskončilo. Teda krsnu mal len jednu, no tá prišla aj so sestrami. Také echt dedinské babičky, to sa už len tak nevidí, suknice, šatky na hlavách, doniesli malej 100 eur a mne FLASU PÁLENKY 😂😂😂. Zdržali sa len chvíľku, malej požehnali, dali krížik na celo, čosi pojedli nejaké chlebíčky co ex prichystal, kopli do seba každá poldecko z tej ich "bohovice" co doniesli a už ich nebolo.... Ale na tej palenke sme sa dlho zabávali že aky super darček pre prvorodicku 😂😂😂

zuzudrnda
16. máj 2021

@janinah suhlas. Len sa to da zo strany maminy odkomunikovat v style: budem tu, ked ma budes potrebovat a nie stylom, pridem a teba sa pytat nebudem. To nie je velmi respektujuce. Nie vsetci rodicia su ako Vy alebo Vasa maminka napomocni. Niektori ozaj pridu len ako navsteva. Nesudme...dolezita je matka, dieta.

sslobodnamama777
16. máj 2021

Dúfam, ze Tvoji rodicia vedia ako Ta vychovali, tak ich taketo spravanie neprekvapí. A nabuduce ked budes potrebovat pomoc tak dufam, ze sa ti vykaslu na hlavu.

kkovacovak
17. máj 2021

@sslobodnamama777 fuha tak to trošku preháňate nemyslíte? Čo je na tom že chce byť matka so svojím čerstvo narodeným bábätkom sama? Zžiť sa s ním, snažiť sa zvládnuť to sama a užívať si to spojenie a súkromie? To hneď znamená že si neváži svojich rodičov? Majú ju za to zavrhnúť? Tak vás by som za mamu veru nechcela. Moja mama sa mi nemontuje do vecí a nevnucuje sa pokiaľ sama nechcem. Ponúkne pomoc a keď odmietnem tak sa neurazí. Je chápavá a ak jej poviem že to chcem skúsiť zvládnuť sama tak bude doma, bude na mňa pyšná a nebude ma do niečoho tlačiť lebo vie že ma vychovala ako samostatnú a svojprávnu ženu ktorá nepotrebuje mať stále niekoho za zadkom. Je to spojenie matka a bábätko a to musí každý chápať. Autorka sa rozhodla že pomoc nechce a rodičia by to mali akceptovať. Zároveň je možné že názor zmení. Milujúci rodičia to pochopia, neurazia sa a prídu pomôcť. Ja chápem že niektoré babky sa majú tendenciu všade nanominovať ale ony sú úplne druhoradé. Dôležitá je v prvých dňoch matka a jej pohodlie. Ak je spokojná matka bude aj dieťatko. Vy sa môžete aj rozdrapiť. Svet sa okolo vás na chvíľku nebude krútiť. Zmierte sa s tým

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre