Návštevy rodiny v nevhodnom čase

aadulik2110
3. apr 2013

Ahojte, zaujíma ma ako je to u vás, prípadne ako to riešite vy.... lebo niekedy si naozaj pripadám vadná a že problém je naozaj vo mne. Jednoducho vadia mi návštevy v čase kedy by už malý mal mať svoj kľud.... pravidelne manželova rodina chodí k nám na návštevu okolo šiestej hodine večer a ešte sú urazení, keď idem malého o šiestej kúpať a oni s ním nemôžu byť. Pritom vedia kedy sa kúpe, keď prídu aj skôr, tak ich ani nenapadne zdvihnúť zadok, keď sa ide malý kúpať.... a potom sa čudujú, že malý je nervózny, že nevie zaspať a aj keď ho dám do postieľky, tak plače... a komentujú to rečami "veď sa mu nechce ešte spať...pozri ako plače.... on chce byť s nami a ty ho dávaš do postieľky" - pritom keď má svoj kľud a vložím ho po kúpaní a papaní do postieľky, tak mi krásne zaspinká. To, že to robia manželove sestry a bratia to ešte prekúsnem (všetci sú slobodní a nemajú deti), ale keď sa takto správa svokra (ktorá mala 5 detí) a nechápe potreby malého (len tie svoje). Najhoršie na tom je, že bývajú cca. 7 min od nás, svokra je na dôchodku a všetci pracujú max. do 15.30.... ako keby nemohli prísť skôr. Keby to bolo len v týždni, ale robia toto aj cez víkend kedy sú všetci celý deň doma a prídu aj tak až večer. Manžel to nerieši.... veď predsa nebude určovať kedy môžu prísť... som naozaj ja tá vadná, lebo mi to vadí?

sisaha
3. apr 2013

@aadulik2110 no manzel by mal urcovat cas, kedy je vhodne prist na navstevu. Neohlasene navstevy neznasam ani ja.. Ako by sa manža tvaril, keby takto k vam chodila tvoja rodina? Tiež by to bral tak isto?

jankastubka
3. apr 2013

A skusila si im slusnd povedat, ze ti to vadi? Ak ano, ako reagovali?

graceful9
3. apr 2013

@aadulik2110 oni su vadní a riadne...pekne im povedz že nech chodia skôr a ak sa urazia.. myslím že ti chýbať nebudú 😀

sea23
3. apr 2013

Ahoj,niesi vadná,je to tvoje dieta,ktore ma svoj ritual kupania a spania.A ked to nevie poriesit manzel,ktory by to mimochodom poriesit mal,tak to ries ty,si jeho mamina a si doma a mas pravo urcovat pravidla 😉

silviami
3. apr 2013

@aadulik2110 aj mne by to vadilo, tažko radiť, nájsť dobré riešenie, závisí od vzťahov a povahy, ja by som ich vyhodila a povedala by som im to rovno, že je to nevhodné, najlepšie by bolo, ak by to vyriešil manžel, ale keď nechce, tak je to zlé, fakt som zvedavá, čo Ti poradia ostatné kočky

soldi
3. apr 2013

@aadulik2110 my tiez davame maleho spat o siestej, od piatej zacina vecerny ritual. pre mna je rezim dietata dolezity, takze som od zaciatku vsetkym jasne povedala, ze po piatej navstevy neprijimame. muz stoji za mnou, takze to nebol ziadny problem.

barunka
3. apr 2013

@aadulik2110 vôbec nie si vadná. mne to vadí rovnako ako tebe.. a naša "návšteva" je ešte aj trocha "nahluchlá", takže neskutočne nahlas rozprávajú... 🙄 🙄 ale to by sa dalo písať a písať a písať...

renton
3. apr 2013

jasné že nie si Ty vadná. Každej žene by to vadilo. Problém bude asi v tom, že Tvojmu mužovi je to jedno. Predsa len, sú to jeho rodičia, on by im to mal vysvetliť. Mala by si na neho pritlačiť, lebo sa z toho zblázniš.

magic08
3. apr 2013

tak toto by vadilo aj mne a riadne. povedala by som im pri najblizsej navsteve, nech rspektuju ze tvoje dieta ma svoj rezim, ktory jednoducho musite dodrzat, inak je maly nervozny a ze aj ty mas pravo na svoj klud po celom dni starostlivosti o dieta. pri prvom dietati som aj ja bola ticho a trpela vsetky navstevy a mudre rady zakazdym ked mala zaplakala. a vysledok? Mala bola nervozne dieta, ktore mi zaspavalo o jedenastej vecer, ja nervozna a frustrovana. teraz som urcila pravidla uz pred porodom a zatial mam pokoj. ty si matka, ty rozhodujes o svojom dietati a teda aj o navstevach, ked to nie je schopny vysvetlit tvojim rodicom on, tak to urob ty.

alenabaa
3. apr 2013

Aahoj ako keby si písala o mne.už som nevydržala mužovi som povedala nech im to vysvetlí. Nech pridu aj 5x za deň ale po 7 h. Má mala svoj režim a potom ide spat a ze aj ja chcem mať svoj kľud. Teraz nechodia vôbec . Sú od nás tiež asi 4 minúty. A ja mám svoj kľud. Ale je hanba ze malý asi zabudne o chvíľu ze má babku.

hyta
3. apr 2013

Ja síce už nemám maličké bábo, no naučila som všetkých, aby sa telefonicky ozvali, keď chcú prísť. Ja totiž nečekané návštevy neznášam.V minulosti som mala radosť, keď som ešte len prichádzala z práce a svokrovci mi už stáli pred dverami, že kde sme tak dlho, lebo sa na dôchodku nudili.Alebo sme odchádzali z bytu a tu hľa, nečakaná návšteva. Tak som sa viackrát vytočila a dala na vedomie, že očakávam od návštev aby sa telef.ohlásili.Týka sa to všetkých, rodiny i priateľov. A všetko je OK.

janaleskova
3. apr 2013

@aadulik2110 Ahoj, vobec nie si vadná, je to úplne normálne že chcete mať svoj režim, ktorý navyše ako čítam aj funguje. My každej návšteve jasne povieme že o siedmej kúpeme a ideme buvkať tak nech to rešpektujú. Priamo a na rovinu - inak sa nedá. Skús to vysvetliť a porozprávať sa o tom aj s manželom, mali by ste ťahať za jeden povraz 🙂 u nas to tak je, aj muž povie o siedmej kúpeme a basta. Stalo sa však aj nám , že sme mali návštevu aj dlhšie, ale poprosila som ich aby na ten čas kým uložím malú boli tichšie a rešpektovali náš režim....malá má svoje, pekne nám zaspí ...a ked uz spi tak pokracujeme v navsteve ďalej 🙂 A nemysli hlavne na to ako budeš pred inými vyzerať....doležité aby ste vy boli spokojný. A neboj, časom všetkým trkne že aj deti a rodičia potrebuju svoj pokoj. Ja napriklad o osmej večer ked uz mala spi, je poriadok a klud, davam mobil na tichý režim (iba mi pípne) a vychutnávame si s manželom pokoj a klud....a povedala som aj rodine - mamke, sestram....že jednoducho nevolám, majú na to celý deň 🙂 Stoj si za svojim a stiahni k tomu aj manžela 🙂 Držím palce...a ešte raz SI UPLNE NORMALNA A NIE VADNA 🙂

digysa
3. apr 2013

@aadulik2110 Nepamatam si, kedy mi od svadby prisla rodina do domu neohlasene........ To sa este v dnesom pretechnizovanom svete aj da dokazat???? Nemate telefon, interenet????

Nevedia povedat, ze chcu prist? NEviete sa dohodnut na case? Co ste sliepky v kurine? Ziadna Slusnost? Ziadna diplomacia???

Moja neter ma 19 rokov ale dokaze zavolat a opytat sa jednoduche suvetie : " Co robis, mohla by som prist pozriet maleho...alebo deti???"

Bud je manzelova rodina uplne nevychovana od korena...a maju to tak zauzivane, alebo ti to robia naschval.... Tak si urci sama pravidla....

Ved je to trapne, ked sa napr. rodina chysta vecerat, alebo kupat, alebo niekto v tom case zehli/perie....A pridu v nevhodnu dobu, tak by ta mali respektovat, ze koli ich "NEHOHLASENEJ" navsteve nemozez z minut na minuty menit program
Ak pridu ohlasene a je to tvoja rodina, tak by ti mohli v tom kupani pomoct, alebo popripade dat malemu pyzamko, precitat si s nim nejaku knizu.......NIE OTRAVOVAT.

Ja by som ich pozidala, aby sa mi VZDY telefonicky ohlasili, ked chcu prist do mojho sukromia- do mojho domu, ci bytu. Vzdy a bez vynimky!

miggi83
3. apr 2013

moja nie si vadna, skor by som to smerovala inam, a razantne by som povedala, ze po 17tej ani nemusia chodit.... jednoducho mate svoj rezim, ktory nebudes kvoli nim menit, lebo malemu to nerobi dobre, u nas si tak zvykla svokra so svagrinou chodit o 21.00 !!!!!!!!!!!!!!!!! a to ma islo vyrvat, som muzovi povedala, ci sa nevedia chovat, a veru casom to aj jemu zacalo vadit, lebo decka nechceli ist spat, kym pridu a hned bolo aj 22 ked zaspavali, a to som nechcela. Tak s nimi hodil rec pochopili a myslim ze pochopia aj oni, ked su inteligentny a rozumny. U nas pridu do 18tej a dokonca mi ich ulozia spat o 2Otej my pozreme panelovu barabiznu a idu domov do druheho vchodu 😀 😀 😀 😀 😝 musis trvat na svojom rozumne im to vysvetlit ako sa u vas veci maju, a ako to funguje stale dookola im to pripominat

luy
3. apr 2013

moja má režim,a neporušujem ho,či je tu rodina,alebo nie.u nás rodina môže prísť kedykoľvek.Ale moja aj manželova rod. sú ticho,debatia si v kuchyni,nerušia malú.Dokonca ak je tu švagor ľahne si s ňou on.Toto ja neriešim.Takže mne to nevadí,ale vadilo by mi ak by tu bol mimoriadne hluk,alebo by nerešpektovali,že sa ide kupat a podobne....držím palce ,aby sa ti podarilo dohodnúť vhodnosť času ich návštev ak rušia

aadulik2110
autor
3. apr 2013

@sisaha keď manžel je vychovaný štýlom "rodičia majú vždy pravdu a neodvráva sa im a ich názor je ten správny a vždy musíš s ním súhlasiť" ja keď niečo takéto poviem, tak mi odpovie ako sa správa k mojim rodičom.... áno je pravda, že tak ako ku svojim.... ale teoreticky sa vždy dá niečo a predsa to prakticky nejde.... takže neviem akoby sa mu to naozaj páčilo keby to takto bolo...

@jankastubka my sme spolu bývali pod jednou strechou 2 roky a skoro 4 mesiace, z toho 6,5 mesiaca s bábom....nikdy nerešpektovali naše súkromie, to že sme rodina a rodičia.... keď sme sa zobrali a prisťahovala som sa, tak svokra brala, že k nej prišlo ďalšie dieťa, čo bude poslúchať.... a niekoľko krát som sa taktne spýtala, že prečo prišli tak neskoro.... spýtala som sa to už najmä v 3 situáciách..... ale asi sú nechápavý na také narážky....

@graceful9 no veru vôbec mi nebudú chýbať, len manžel by neprežil keby som to takto na drzovku riešila - a bola by som ja tá zlá - ako pri každom probléme, ktorý je medzi mnou a jeho rodinou....

@silviami práveže ja si viem povedať čo sa mi páči a čo nie.... ale viem to povedať len mojim rodičom a manželovi.... ale ak ide o druhých (napr. manželova rodina, práca a pod. vzťahy) tak na viac ako na mlčanie a odchod v tej situácii sa nezmôžem.... ono to pramení z toho, že raz som bola totál vytočená ešte keď sme bývali so svokrou a v ten moment som jej povedala toto: "nerozprávajte teraz na mňa, lebo som vytočená a poviem aj to, čo ma neskôr bude mrzieť" - myslím, že vstave najväčšej zúrivosti to bola najdiplomatickejšia veta akú som len mohla povedať a svokra z toho spravila takú aféru akoby som ju do p... poslala a nakoniec som si to vyžrala ja, že sa neviem správať voči manželovej matke.... takže ťažko....

a ešte jedna poznámka, švagrinka s priateľom boli na návšteve u jedných známych - tiež majú malé dieťa, ktoré je zvyknuté o 7.00 večer sa kúpať atď.... 7.15 ešte sa nekúpala, už bola nervózna, plačlivá atď. ale švagrinka sedela ďalej, kamoška nechcela byť hnusná a tak čakala s malou, že ju okúpe až odídu preč.... o 8.00 ešte sedeli u nich a malá už padala na kolená.... a švagrinka? hovorila to svojej mame(svokre) ako nejaký vtip.... že malá ako zívala a ako sa snažila byť hore .... a svokra jej nič nepovedala.... ako keby to bolo bežné...
ja teda neviem, keď chodím na návštevy, tak sa riadim režimom malého.... keď ideme niekde, kde majú malé deti, tak chodíme poobede (a robili sme to tak aj keď sme ešte sami deti nemali). Raz sme boli na návšteve a detská sa už mali ísť kúpať, tak sme sa dekovali, ale staršia chcela nám ukázať ako sa kúpe.... tak to ale iná situácia....

digysa
3. apr 2013

@aadulik2110 Prosim ta a to ako casto k vam chodia??????? Ved toto sa neda tolerovat... To nemozes akoze normalne odist z izby, zobrat svoje VLASTNE dieta a ist ho okupat do inej miestnosti s tym, ze povies:

"No zlatko, ty sa venuj navsteve, ja musim ist okupat a dat spat maleho......uz je jeho cas"

Pri tychto slovach by inteligentny clovek s minimalnym stredoskolskym vzdelanim povedal iba 2 veci:

1. No my uz idem, nebudeme vas vyrusovat.
2. Nepotrebujes s niecim pomoct? alebo Mozem ti ho pomoct uspat?

linda20111
3. apr 2013

ahoj, aj mne sa uz stalo ze navsteva sa u nas citila tak dobre ze ostala tu od obeda neskoro do vecera. bol to kamarat no nechceli sme ho vyhodit ani urazit a ked sme hovorili ze ideme kupat maleho a nepochopil ze ma odist tak kupal s nami :D ale to bol naozaj vynimocny pripad. inac keby to bola svokra alebo ini pribuzni tak by som asi nebola taka priatelska :D :D naozaj z vlastnej skusenosti viem ze ked som nemala dieta ani by ma nenapadlo ze nieco take ako rezim existuje, takze je lepsie im povedat na rovinu kedy maju prist a ak sa urazia tak je to ich problem. aspon sa ich zbavis natrvalo :D

pakin
3. apr 2013

@aadulik2110 ako keby si opísala môj život 😝 Presne takto bolo aj u nás, dovtedy, kým môj otec nezomrel skoro pred rokom. Môj otec zomrel 27. apríla a moja svokra mala národky 28. apríla a bola veľmi naštvaná, že všetci jej gratulovali len mi nie. No od vtedy ja sa s ňou nehovorím a je to tak veľmi dobre. Vyhovuje mi to. Zakázala som jej a aj švagrine a švagra prísť k nám. Nechcem ich ani vidieť, ani toľko nemali v sebe, aby povedali "úprimnú sústrasť". Nič nepovedali. Oni vidia malého raz za mesiac na pol hodku, viac nedovolím. Možno, že niektorí ma tu okameňujete, ale ja viem, ako by bolo, keby som dovolila viac.

linda20111
3. apr 2013

@pakin Uplne ta chapem, tiez som zistila ze svokru je najlepsie mat co najdalej od seba.

mata1001
3. apr 2013

no ja napisem z vlastnej skusenosti...my sme tiez mali a este mame rezim.ked bol maly este babatko vzdy som ho kupala o 18hod.vobec aleze VOBEC ma nezaujimalo kto je u nas...ci uz svokra,svagrina,sestra s rodinou...ja som im OZNAMILA ze sa ideme kupat,papat a spinkat a netrapilo ma ze co si myslia.je to moje dieta a ja viem co je pre neho najlepsie...vedela som ze ked prepasnem jeho hodinu jedenia a zaspavania tak mi tazsie zaspinka.
no a teraz k tvojmu problemu:mala by si sa porozpravat s muzom ze si to neprajes aby u vas vysedavali do vecera,ze maly ma rezim,ktory chces dodrziavat a ked chcu nech pridu cez vikend uz poobede, nie navecer ,ze aj ty si potrebujes odpocinut uz vecer a v klude si pozriet tv.jasne ze sa to da povedat manzelikovi aj slusne,aby sa neurazil a aby si neurazila jeho rodinu...predsa su to rodicia a surodenci...ale podla vsetkeho co pises tak im to treba vysvetlit asi po lopate,lebo im to zjavne nedochadza....prajem vela sil...

mata1001
3. apr 2013
aadulik2110
autor
3. apr 2013

@digysa no veru nie..... moja svokra je taká, že keď má malého na rukách a ten plače a naťahuje ruky za mnou.... tak mi ho nedá, lebo teraz je tu s ním ona.... a komentuje to, že malý je na mňa priveľmi naviazaný (bodaj by nebol... veď je so mnou, keď je manžel v práci a predsa má len 10 mesiacov a myslím, že to je úplne normálne). Ja by som mohla o takýchto situáciách písať.... na Štedrý večer, sme povedali nech prídu po večeri zavinšovať (ja naivka som si myslela, prídu, zavinšujú, chvíľku posedia a pôjdu preč). Prišli o pol siedmej.... žiaľ ešte sme večerali - akurát nás čakal šalát a ryba, malý už bol nervózny (lebo o šiestej sa kúpe a čakali sme, že prídu...). Zobrali si malého do obývačky a myslela som si, že sa v kľude najeme.... na moje prekvapenie manžel sa nahltal, ani všetko nezjedol a išiel za nimi, aby tam neboli sami.... hrali sa s malým a bolo im jedno, že je umrndžaný a mal by už dávno spať (veď teraz sme len prišli) - sedeli u nás skoro do deviatej večer.... radšej som s malým zostala v spálni (ktorú máme hneď vedľa obývačky a vôbec sa nemiernili, čo sa decibelov týka). Boli to naše prvé Vianoce v novom domčeku (sťahovali sme sa tam týždeň pred Vianocami) a chceli sme si Vianoce užiť, že malého uložíme spať a spravíme chvíľku len pre seba.... po návšteve ma prešla aj chuť.... a to by sa dalo písať a písať....
jemné náznaky a ani niečo diplomatické na nich neplatí....
a ako často ku nám chodia? Svokra min 3x do týždňa (vždy príde keď malý spí a čaká, čo sa zobudí, aj keď vie, že malý spáva ako hodinky... v pravidelnom čase), ešte sa s manželom nestihneme porozprávať a dať si spolu kávu keď príde z práce a už je u nás nasáčkovaná.
A ostatní.... podotýkam všetci chodia naraz, tak ku nám príde 5-6 ľudí naraz a malý ide z rúk do rúk.... des - tí chodia pravidelne cez víkend.... vždy keď ešte upratujem, varím..... a čudujú sa, že si s nimi nesadnem a pobehujem po dome a upratujem.... tiež si chcem v kľude večer len tak sadnúť, keď som cez deň v jednom kole. A dokonca mi bolo povedané, že by sa cítili trápne keby sa nevenovali návšteve a namiesto toho robili domáce práce. Aj román by som vedela napísať....

pakin
3. apr 2013

@linda20111 a najlepšie bolo to, že svokra vedela, že mi zomrel otec v ten deň pred jej národkami. Ani telefón, úplne nič. Potom, keď sme sa stretli v dedine, začala so mnou hovoriť ako keby nestalo sa nič. Fujjjj 😠 Hnusná je 😔

aadulik2110
autor
3. apr 2013

@linda20111 mne ide aj o to, že ani tá svokra, ktorá mala 5 detí.... a teda mala ich veľmi po sebe nie schopná niečoho takého ako je tolerovanie rituálov dieťaťa.... a že nevie povedať ani svojím už dospelým deťom....

graceful9
3. apr 2013

@aadulik2110 hmm viem o čom hovoríš ☹

aadulik2110
autor
3. apr 2013

@mata1001 ja už som to toľkokrát s manželom riešila.... ale ako sa hovorí.... nevie si dupnúť.... na jediné, čo sa zmohol, tak bolo, že povedal, keď prišla švagrinka: " a čo ste doteraz robili, keď idete tak neskoro, malý sa už kúpe" ale nič.... akoby to len tak do vzduchu povedal....

zuzi79
3. apr 2013

No úplne ťa chápem, takto isto to bolo aj u nás a tiež som si pripadala ja tá vadná. Každý má iné vnímanie veci. Ja som to nemala silu nejako razantnejšie riešiť, ako malá rástla tak sme sa presťahovali a vyriešilo sa to samo...

haslerka27
3. apr 2013

mne by to vadilo.manzel mo jnazor na to pozna a vie ze kazdu navstevu mi musi oznamit vopred a ja ju musim odsuhlasit.uz par takychto navstev teda ich planovanie kvoli mne stroskotalo.vacsinou vssetko pary mlade,bezdetne,nenaju potuchy co to je neroztatarit dieta pred spanim,nejaky rezim,vecera ,rozpravka a postel.takto mam s malou vzdy a nedovolila by som aby to niekto kvoli svojej intelerancii narusoval.na navstevovanie je vikend a iny cas.ak je u nas mama ci sestra ci svokra oni to respektuju.maju deti a vedia co to je.kto nezazije nevie a robi to o com pises.ja by som toto zatrhla.zrejme su casopriestorovo stratene existencie ked pridu o 6 vecer na navstevu ked ty kupes a uspavas male dieta

gabikula
3. apr 2013

@aadulik2110 Tak nabudúce jej povedz, že : škoda, že ste neprišli skôr. Bolo by to lepšie, mohol by sa s Vami malý viac zahrať, teraz je už večer a ide spinkať. Alebo najlepšie bude, ak predtým zatelefonujete a sa dohodneme, kedy to bude Vám aj nám vyhovovať 🙂 Možno si naozaj neuvedomujú a už zabudli , aká je veľmi dôležitá pravidelnosť u dieťaťa a aj najmenšia maličkosť, či oneskorenie ho môže celkom rozladiť. Dospelý človek, ktorý rieši úplne iné problémy ako ten, čo denne bojuje s dieťaťom a jeho náladami to ťažko pochopí.

mata1001
3. apr 2013

@aadulik2110 ked to razne nevie povedat on,tak musis ty...aj ked budes za zlu...ale ja by som to urobila...je to predsa tvoje dieta a ty vies co je pre neho najlepsie.a ked si presvedcena ze tie navstevy ho rusia tak zakroc...porozpravaj sa o tom s muzom a oznam mu ze ked on nie je schopny im to povedat tak im to povies ty.bude lepsie ked mu to povies(ze im to oznamis)aby sa potom necudoval...